Ayetler

Abdestle İlgili Ayetler

İslam dininin yüce Kitabı olan Kuran ı Kerimde yer alan Abdestle İlgili Ayetler bu konuda yer almaktadır. Lakin bilindiği üzere birçok ameli konuda Kuran ı Kerimde farz kılınmıştır ve bununla birlikte detaylara yer verilmemiştir. Zira bu Yüce Mevlamız göndermiş olduğu Peygamber ile bu detayları kullarına bildirmiştir.

Kısaca şunu diye biliriz ki birçok konuda olduğu gibi abdest konusunda da ayetlerden istifa etmeli lakin konuları tam anlamak içinde Hadis i şerifleri kesinlikle göz ardı etmemelidir. Abdest konusunda hadis i şeriflere buradan ulaşabilirsiniz. Abdestle İlgili Hadisler. Şimdi bu konudaki ayeti kerimelere yer verelim.

Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi mesh edin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz. ” (Maide Suresi, 5/6)

Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Cünüb iken de yolcu olanlar müstesna gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur, veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî münasebette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır. (Nisa Suresi 43)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Çok teşekkür ederim. Çünkü kurandan ödev verilmişti onu yapmama yardımcı oldu çok sağolun.iyi akşamlar.

  2. Değerli ziyaretçimiz şikayetiniz üzere konu yeniden düzenlenmiştir, istifade edebilmeniz dileği ile…

    Alıntı: asdfg
    Nasıl olacak bu ya hiç anlamadım, ayetin ismi bile yok nasıl ödevimi yapacağım ben şimdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu