Abdest

Abdest Nasıl Alınır?

İslam dininde abdestin büyük bir önemi vardır. Zira birçok ibadet abdest ile yapılabilmektedir. Hatta bir çok Farz ibadet örneğin namaz ibadeti, abdest alınmadan yapılamamaktadır. Şimdi biz Müslümanlar için çok önemli bir konu olan İslam dininde Abdest nasıl alınır? konusunu resimli olarak detaylı açıklamalar ile anlatalım.

1. Abdest almadan önce kollar dirseklerin dört parmak ölçüsünde yukarıya kadar sıvanır ve sonra şöyle niyet edilir.“Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” . Sonra ise şöyle euzu besmele çekilir “Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm”.

2. Abdest Alırken Elleri Yıkamak

2.Abdest Alırken Elleri Yıkamak

2. Abdeste niyet ettikten sonra sağ ve sol eller önce sağ elden başlayarak eller bileklere kadar üç kere güzelce ovuşturularak yıkanır. Elleri yıkarken parmak aralarının iyice yıkanmasına dikkat edilmelidir. Eğer parmaklardan birinde veya bir kaçında yüzük var ise yüz oynatılmak suretiyle yüzük altının su ile ıslanması ve yıkanması sağlanır.

3. Abdest Alırken Ağzı Yıkamak

Abdest Alırken Ağzı Yıkamak

3. Sonra ise ağza su verilir. Bu ise sağ avuç içi su ile doldurulmak suretiyle ağza üç kere ayrı ayrı su alarak yapılır. Bu işlem her defasında iyice ağız çalkalanarak ve su her defasında ağızdan bırakarak yapılır. Dişleri misvaklamak yok ise parmakla ile dişleri hilallemek sünnettir. Bunu yaptığımız taktirde alacağımız sevapta çoğalacaktır.

4. Abdest Alırken Burnu Yıkamak

Abdest Alırken Burnu Yıkamak

4.Sonra Sağ avuç içi su doldurulmak sureti ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir ve sol el ile sümkürülür, bu ise sünnettir. Burna çekilen suyun burun kemiklerine kadar çıkması iyi olur. Eğer buna güç yetiremiyor isek elimizden geldiğince suyu burna çekmeliyiz.

5. Abdest Alırken Yüzü Yıkamak

Abdest Alırken Yüzü Yıkamak

5.Sonra iki el birleştirilerek avuç içleri su ile doldurulur ve bu su ile yüz yıkanır. Bu işlemde üç defa tekrarlanır. Saç bitiminden çene altına kadar yüzü iyice kuru yer bırakmayacak şekilde yıkamak farzdır. Yüzü yıkarken var ise kaşların, bıyıkların ve sakalların altına kadar suyu ulaştırmak gerekir. Bu konuya dikkat edilmelidir.

6. Abdest Alırken Sağ Kolu Yıkamak

Abdest Alırken Sağ Kolu Yıkamak

6. Sağ kol dirseklere kadar üç kere yıkanır. Bu işlemi yaparken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur ve suyun dirseklerin dört parmak kadar yukarı çıması iyi olur.

7. Abdest Alırken Sol Kolu Yıkamak

Abdest Alırken Sol Kolu Yıkamak

7. Sağ kol için olan uygulamanın aynısı Sol kol içinde yapılır.

8. Abdest Alırken Başı Mesh Etmek

Abdest Alırken Başı Mesh Etmek

8. Sonra eller yeniden yıkanır ve sağ elin iç kısmı ile parmaklar başın üzerine konularak arkadan öne doğru bir kere mesh edilir. Başın dörte birinin mesh edilmesi farzdır. Başımızı mesh ederken bu ölçüye rikkat etmeliyiz.

9. Abdest Alırken Kulakları Mesh Etmek

Abdest Alırken Kulakları Mesh Etmek

9. Eller tekrar yıkanarak sağ elin serçe parmağı ile sağ kulağın, sol elin serçe parmağı sol kulağın içi güzelce mesh edilir. Bu işlemi yaparken bir yanda da baş parmaklar ile de aşağıdan yukarıya doğru kulakların dış kısmı mesh edilir.

10. Abdest Alırken Boynu Mesh Etmek

Abdest Alırken Boynu Mesh Etmek

10.Sonrasında elleri yeniden yıkamaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dış kısımları ile de boyun arkadan öne doğru mesh edilir.

11. Abdest Alırken Sağ Ayağı Yıkmak

Abdest Alırken Sağ Ayağı Yıkmak

11. Abdest ibadetinde son olarak ise ayaklar yıkanır. Bu işleme sağ ayaktan başlanır ve şağ ayak üç kere topuklarla beraber iyice yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve serçe parmak ile ayak parmak araları aşağıdan yukarı doğru hilallemek güzel olur ki bu sünnettir. Ayakları yıkarken de kuru yer kalmaması içinde itina gösterilmelidir.

12. Abdest Alırken Sol Ayağı Yıkmak

Abdest Alırken Sağ Ayağı Yıkmak

12.Sol ayakta, sağ ayak gibi üç kere topuklarla beraber yıkanır. Bu işlemin detayları da aynı sağ ayakta yapıldığı gibidir.

Abdest alan kişi eğer oruçlu değil ise abdest aldığı sudan bir miktar içerek ve kıbleye karşı yönelerek kelime-i şehadet “Eşhedu en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu” getirmesi çok güzel bir sünnettir. Biliniyor ise abdest duaları veya Kadir Suresi okunması da iyi olur. Bir ibadet olan Abdesti alırken suyu fazla açmamak, yani israf etmemek duaların haricinde mecburiyet olmaksızın konuşmamak gerekmektedir. Bu faziletimizi artıracak önemli unsurlardandır.

Bu konuda elimizden geldiğince abdest nasıl alınır? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Yüce Mevlamız Abdestlerimizi Kabul Eylesin. Diler seniz şimdi bu konuya başvurabilirsiniz, Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

2 Yorum

  1. Örneğin dün akşam Vitir namazını kılmadıysanız niyet ettin dün kazaya kalmış vitir namazını kılmaya diyerek niyet etmelisiniz. Eğer geçmişte kılmadığınız bir vakti kılacaksanız bahsettiğiniz gibi niyet etmelisiniz. Abdest konusunda ki duaları ise en kısa zaman içerisinde yayınlayacağız.

  2. Selamun Aleyküm..kafamın içinde o kadar çok soru var ki önce abdedt ile başlamak istiyorum. 1) Abdest alırken her bir organ için edilen dualarıda paylaşabilir misiniz? 2) inşallah paylaşacağınız duayı çabuk ezberleyebilmek için wc/banyo bir olan lavobonun üzerine yapıştıra bilir miyiz? 3) fark lı bir soruda vitr namazının kazasını kılarken “Niyet ettim niyet eyledim son kazaya kalan vacib namazı kılmaya”mı demeliyiz… Vakit ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür eder, Rabbimin sizi bütün sıkıntılardan darlıktan kurtarmasını niyet ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu