Abdest

Abdest Nasıl Alınır? Resimli ve Maddeler Halinde

İslam dininde abdestin büyük bir önemi vardır. Şimdi biz Müslümanlar için çok önemli bir konu olan İslam dininde Abdest nasıl alınır? Bu konuda resimli olarak detaylı açıklamalar ile abdestin nasıl alınması gerektiği konusunda bilgilere yer vereceğiz. Zira birçok ibadet abdest ile yapılabilmektedir.

1.Abdest Almaya Niyet İle Başlanır

1. Abdest almadan önce kollar dirseklerinizi dört parmak ölçüsünde yukarıya kadar sıvayın ve sonra şöyle niyet etmelisiniz. “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” . Sonra ise şöyle euzu besmele çekmelisiniz. Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm”.

2.Abdest Alırken Elleri Yıkamak

2.Abdest Alırken Elleri Yıkamak

2. Abdeste niyet ettikten sonra sağ ve sol ellerinizi önce sağ elinizden başlayarak ellerinizi bileklerinize kadar üç kere güzelce ovarak yıkayınız. Elleri yıkarken parmak aralarının iyice yıkanmasına dikkat edilmelidir. Eğer parmaklarınızın birinde veya bir kaçında yüzük var ise yüzüğünüzü oynatmalısınız. Böylece yüzüğünüzün altına su değdiğinden emin olmalısınız.

3.Abdest Alırken Ağzı Yıkamak

Abdest Alırken Ağzı Yıkamak

3. Sonra ise ağzınıza su veriniz. Bu ise sağ avcunuzun içini su ile doldurmak suretiyle ağzınıza üç kere ayrı ayrı su alarak yapınız. Bu işlem her defasında iyice ağzınızı çalkalanarak ve suyu her defasında ağzınızdan bırakarak yapmalısınız. Dişleri misvaklamak yok ise parmakla ile dişleri hilallemek sünnettir. Bunu yaptığımız taktirde alacağımız sevapta çoğalacaktır.

4.Abdest Alırken Burnu Yıkamak

Abdest Alırken Burnu Yıkamak

4.Sonra Sağ avuç içinizi su doldurun ve burnunuza üç kere ayrı ayrı su çekiniz. Daha sonra sol el ile sümkürünüz, bu ise sünnettir. Burna çekilen suyun burun kemiklerine kadar çıkması iyi olur. Eğer buna güç yetiremiyor isek elimizden geldiğince suyu burna çekmeliyiz.

5.Abdest Alırken Yüzü Yıkamak

Abdest Alırken Yüzü Yıkamak

5.Sonra iki elinizi birleştirilerek avuç içinizi su ile doldurun ve bu su ile yüzünüzü yıkayınız. Bu işlemi üç defa tekrarlayınız. Saç bitiminden çene altına kadar yüzü iyice kuru yer bırakmayacak şekilde yıkamak farzdır. Yüzü yıkarken var ise kaşların, bıyıkların ve sakalların altına kadar suyu ulaştırmak gerekir. Bu konuya dikkat edilmelidir.

6.Abdest Alırken Sağ Kolu Yıkamak

Abdest Alırken Sağ Kolu Yıkamak

6.Sağ kolunuzu dirseklere kadar üç kere yıkayınız. Bu işlemi yaparken kolunuzun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovunuz. Suyun dirseklerin dört parmak kadar yukarı çıması iyi olur.

7.Abdest Alırken Sol Kolu Yıkamak

Abdest Alırken Sol Kolu Yıkamak

7.Sağ kolunuz için yaptığınız uygulamanın aynısını Sol kolunuz içinde yapınız.

8.Abdest Alırken Başı Mesh Etmek

Abdest Alırken Başı Mesh Etmek

8.Sonra ellerinizi yeniden yıkayın ve sağ elinizin iç kısmı ile parmaklarınızı başınızın üzerine koyarak arkadan öne doğru bir kere mesh ediniz. Başın dörte birinin mesh edilmesi farzdır. Başımızı mesh ederken bu ölçüye rikkat etmeliyiz.

9.Abdest Alırken Kulakları Mesh Etmek

Abdest Alırken Kulakları Mesh Etmek

9.Ellerinizi tekrar yıkayın ve sağ elinizin serçe parmağı ile sağ kulağınızı, sol elinizin serçe parmağı ile sol kulağınızın içini güzelce mesh ediniz. Bu işlemi yaparken bir yanda da baş parmaklarınız ile de aşağıdan yukarıya doğru kulaklarınızın dış kısmı mesh ediniz.

10.Abdest Alırken Boynu Mesh Etmek

Abdest Alırken Boynu Mesh Etmek

10.Sonrasında ellerinizi yeniden yıkamaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağınızın dış kısımları ile de boynunuzu arkadan öne doğru mesh ediniz.

11.Abdest Alırken Sağ Ayağı Yıkmak

Abdest Alırken Sağ Ayağı Yıkmak

11.Abdest ibadetinde son olarak ise ayaklar yıkayınız ve bu işleme sağ ayağınızla başlayın ve sağ ayağınızı üç kere topuklarla beraber iyice yıkayınız. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlayınız. Serçe parmak ile ayak parmak araları aşağıdan yukarı doğru hilallemek güzel olur ki bu sünnettir. Ayakları yıkarken de kuru yer kalmaması içinde itina gösterilmelidir.

12.Abdest Alırken Sol Ayağı Yıkmak

Abdest Alırken Sağ Ayağı Yıkmak

12.Sol ayağınızı, sağ ayağınız gibi üç kere topuklarınızla beraber yıkayınız. Bu işlemin detayları da aynı sağ ayakta yapıldığı gibidir.

Abdest alan kişi eğer oruçlu değil ise abdest aldığı sudan bir miktar içerek ve kıbleye karşı yönelerek kelime-i şehadet “Eşhedu en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu” getirmesi çok güzel bir sünnettir. Biliniyor ise abdest duaları veya Kadir Suresi okunması da iyi olur. Bir ibadet olan Abdesti alırken suyu fazla açmamak, yani israf etmemek duaların haricinde mecburiyet olmaksızın konuşmamak gerekmektedir. Bu faziletimizi artıracak önemli unsurlardandır.

Bu konuda elimizden geldiğince abdest nasıl alınır? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Yüce Mevlamız Abdestlerimizi Kabul Eylesin. Diler seniz şimdi bu konuya başvurabilirsiniz, Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamun Aleyküm..kafamın içinde o kadar çok soru var ki önce abdedt ile başlamak istiyorum. 1) Abdest alırken her bir organ için edilen dualarıda paylaşabilir misiniz? 2) inşallah paylaşacağınız duayı çabuk ezberleyebilmek için wc/banyo bir olan lavobonun üzerine yapıştıra bilir miyiz? 3) fark lı bir soruda vitr namazının kazasını kılarken “Niyet ettim niyet eyledim son kazaya kalan vacib namazı kılmaya”mı demeliyiz… Vakit ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür eder, Rabbimin sizi bütün sıkıntılardan darlıktan kurtarmasını niyet ederim.

    1. Örneğin dün akşam Vitir namazını kılmadıysanız niyet ettin dün kazaya kalmış vitir namazını kılmaya diyerek niyet etmelisiniz. Eğer geçmişte kılmadığınız bir vakti kılacaksanız bahsettiğiniz gibi niyet etmelisiniz. Abdest konusunda ki duaları ise en kısa zaman içerisinde yayınlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu