Abdest

Abdest Alırken Ağza ve Burna Su Vermeyi Abartmak Sünnet midir?

Abdest alırken ağza ve burna su vermede abartmanın sünnet olduğunu öğrendim. Biz abartmadan alsak abdesttimiz eksik yada mekruh olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle şunu bilmemiz gerekir ki herhangi bir konuda abartmak ifadesini Peygamber Efendimiz ile özleştirmek yanlış olacaktır. Zira Peygamber Efendimizin en büyük sünneti her konuda ama her konuda ölçülü olmasıdır.  Bu bilgiye nereden ulaştınız bilmiyoruz ama bizim bu konuda bir bilgimiz yok. Sorunuzu okuyunca aklımıza gelen tek konu bazılarının abdest alırken yüzlerine suyu biraz sert vuruyor olmasıdır. Bu ise sünnete ters olan bir konudur. Yani yüz yıkanırken avuç içleri su ile doldurulmalıdır. Ancak sert bir şekilde değil yumuşak bir şekilde yüz yıkanmalıdır.

Peki, Ağza ve Burna Nasıl Su Verilmelidir?

Bu konuyu özetle şu şekilde açıklayabiliriz. Avuç içine su doldurulmalıdır ve ağza su verilmelidir. Bu suda bir ölçü yoktur, avucunuzun alacağı kadar su koymanız yeterli olacaktır. Daha sonra ağız çalkalanır ve su geri bırakılır. Aynı şekilde buruna da su verilmelidir ve mümkünse burnun yumuşak kemiğine kadar su çekilmelidir. Bu işlem önce belki biraz zor gelebilir ancak en fazla bir kaç seferde alışılmaktadır. Sonra sümkürmek sureti ile su geri bırakılmalıdır. Dolayısı ile burada abartmak söz konusu değildir. Hatta abartmak sünneti seniyyeye ters olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu