Sözlük

Abd Ne Demek?

Abd Ne Demek? Abd kelimesi Sözlükte “kul” demektir. “Abd” kavramı Kuran ı Kerimde; “kul” ve “kullar” şeklinde yalın bir şekilde veya “kullarım”, “kullarımız” ve “Allah’ın (c.c) kulları” şeklinde olarak Allah’a (c.c) izafet ile genel manada bütün olarak insanları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Bazen de Abd kelimesi “mü’min kullar”, “ihlaslı kullar”, “muttakî kullar”, “bilgin kullar”, “salih kullar” ve “şükreden kullar” gibi sıfat ve övgü ifadesi olarak bu manalarda kullanılmıştır. Zira Abd kelimesi bu zikrettiğimiz bütün manaları içermektedir. Abd kelimesinin Çoğulu¸ise “abîd” ve “ibâd”dır.

Kuranı Kerim Türkçe okunuş : 2.23 – Ve in kuntum fî raybim mimmâ nezzelnâ alâ abdinâ feé’tû bisûratim mim mislih, ved’û şuhedâekum min dûnillâhi in kuntum sâdigîn.

Diyanet Meali : 2.23 – Eğer kulumuza (Muhammed’e) indirdiğimiz (Kur’an) hakkında şüphede iseniz, haydin onun benzeri bir sûre getirin ve eğer doğru söyleyenler iseniz, Allah’tan başka şahitlerinizi çağırın (ve bunu ispat edin).
Bakara, 2/23, 178;

 • Abd kelimesi ile alakalı aşağıda yer alan ayetlerede bakabilirsiniz.
  Bakara, 2/23, 178;
  İsrâ, 17/3;
  Meryem, 19/63;
  Enbiya, 21/26;
  Neml, 27/15,19;
  Fâtır, 35/28, 31;
  Sâd, 38/83;
  Zümer, 39/53;
  İnsan, 76/6) (İ.K.)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu