Namaz

5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır? 5 Vakit Namaz Tablosu

Şüphe yok ki 5 vakit namaz dinin direği, Müslümanın ise miracıdır. Namaz ibadeti biz Müslümanların ayrılmaz bir parçasıdır. Yarın ahirette ilk sorulacak olan soru namazdır. Bu soruya güzel cevap verenler diğer bütün soruları da rahatlıkla cevaplayacaktır.

Şimdi bu kısa girişten sonra sizlere 5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır? konusunda maddeler halinde ve detaylı bir şekilde yardımcı olacağız. Her vakit namazı ayrı başlık içinde açıklamamızın nedeni anlatımların daha ayrıntılı ve açık olabilmesi içindir.

5 Vakit Namaz Tablosu

Yaşamış olduğunuz sorunları bize ulaştırdığınız taktirde size en kısa zaman içerisinde yardımcı olunacaktır. Şüphesiz namaz bir Müslüman için çok önemlidir ve bu konuda ki eksiklerin en kısa zaman içerisinde giderilmesi gerekmektedir. İnşaallah bu konuda sizlere yeterince yardımcı olabiliriz.

5 Vakit Namaz Tablosu
5 Vakit Namaz Tablosu

5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır?

Önemli Not: Sizlerden gelen istek üzerine namaz nasıl kılınır başlıklı bütün konular hem Hanefi Mezhebine uygun, hemde Şafi Mezhebine uygun olarak düzenlenmiştir. Aşağıda yer alan her vakit namaz içerisinde, bu ayrıntılar belirtilmiştir. Yüce Mevla’mız kılmış olduğumuz ve kılacağımız namazlarımızı kabul eylesin.

1. Sabah Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
2. Öğlen Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
3. İkindi Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
4. Akşam Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
5. Yatsı Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?

Vitir Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?

Yüce Mevlamız kıldığımız ve kılacağımız namazları kabul eylesin. Bu konu ile alakalı olan Beş Vakit Namaza Nasıl Niyet Edilir? ve Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır? konusuna da baş vurmanızda fayda var.

5 Vakit Namaz Sıkça Sorulan Sorular

Yalnız Kıldığım Namazlarda Sureleri Sesli Okuyorum Bir Sakıncası Var mı?

Soru: Bazı namazlar açık bazı namazlar gizli okunarak kılınıyor. Örneğin öğle namazını sessiz kılmak yani kendi duyabileceği kadar kılmak vacipmiş. Ben şimdiye kadar hep yalnız kıldığım için sesli okudum. Namazlarımı kaza mı etmeliyim.

Cevap: Önceki namazlarınızı kaza etmeniz gerekmez fakat kendi başınıza kıldığınız namazlarda ya sessiz kılmalısınız yada sesinizi sadece kendiniz duyacağınız kadar ayarlamalısınız.

Kaza Namazı Olan Sünnetleri Kılabilir mi?

Soru: kaza namazları çok olan biri sünnetlerde birlikte mi kazaları kılmalı yoksa sünnetler yerine de kaza mi kılmalı hanefi mezhebine göre… Şimdiden çok teşekkürler.

Cevap: Hanefi mezhebine göre namazlarınızın sünnetlerini terk etmemelisiniz. Kaza namazlarınızı ayrıyetten kılmalısınız.

İza Cae de Vestagfirh Yerine Venhar Demek Namazı Bozar mı?

Kasıtlı yaparsanız namazınız bozulur ve hatta günahkar olursunuz. Yanlışlıkla olur ise sehiv secdesi yapmanız gerekir. Namazınız bozulmaz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Eşim için namaz nasıl kılınır diye sitenizde gezinmeye başladım kadınlar için namaz kılma sayfasında rükû ve secdede okunan tesbihatlarin yalnış yazıldığını farkettim bu durumu düzeltmenizi rica ederim Allah razı olsun

  1. Kontrol sağlandı ama bir hata görülmedi. Hata gördüğünüz sayfaya yorum yaparak bilgi verirseniz seviniriz. Yüce Mevla’mız sizden de razı olsun.

 2. rabbim bütün müslüman kardeşlerime kılmayı nasıp etsin.Allah hiçkimsenin cefasını boşa çıkarmasın(AMİN)…

 3. 1. Sorum: bazı namazlar açık bazı namazlar gizli okunarak kılınıyor. Örneğin öğle namazını sessiz kılmak yani kendi duyabileceği kadar kılmak vacip mis. Ben şimdiye kadar hep yalnız kıldığım için sesli okudum. Namazlarımı kaza mi etmeliyim.
  2. Sorum: iza cae de vestagfirh yerine venhar demek namazı bozar mı?
  3. Sorum: kaza namazları çok olan biri sünnetlerde birlikte mi kazaları kılmalı yoksa sünnetler yerine de kaza mi kılmalı hanefi mezhebine göre… Şimdiden çok teşekkürler.
  .

 4. Merhaba ben 8. sınıfa gidiyorum geç olduğunu biliyorum ama namaz kılmak istiyorum. Bu sene maalesef öğretmen atamaları yüzünden geride kaldık ve artık sabah 8 den akşam 6 ya kadar ders görüceğiz benim namazlarımın hep kazasını kılmamda sakınca var mı acaba? Yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler.

 5. Merhabalar, bana rüyamda namaz kılarken öleceğim söylendi, ama namazımı bırakmayıp bitirdikten sonra tabi ki korku yaşıyorum o sırada ama bari akşam namazını da vakti gelmediği halde kılayım cem etmek derler öyle yapayım dedim ve kıldım o sırada gerçekten annem beni sabah namazı için çağırdı bende annemi duyuyorum ama rüyamda da namazı bozmuyorum selam verip anneme gerçekte de tamam uyandım diyorum çok aklıma takıldı yorumlar mısınız? Namazımı kılan inançlı biriyim ama bu dönemler sıkıntılı süreçler yaşıyorum çok dua ediyorum ilgisi var mıdır?

  Cevap: Değerli ziyaretçimiz, rüyanız hayır inşaallah. Bu rüya size namaz ile birlikte sabır etmenizi tavsiye ediyor. Bununla birlikte namaz ibadeti esnasında öleceğiniz haber almanızı bir müjde olarak değerlendirmelisiniz. Zira bu bizim kanaatimizce uzun ve ibadet dolu bir ömür geçireceğinize işarettir. Mevla'ya emanet olun.

  İslam Alimi

 6. Beş vakit namaz nasıl kılınır konusunda güzel bilgiler vermişsiniz. Yüce Mevla'mız her kuluna namaz kılmayı nasip eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu