Mezhepler

4 Mezhepten de Olmamamız Caiz midir?

Hocam 4 Mezhepten de olmamamız caiz midir? Bu konu hakkında nedenleri ile birlikte bilgi verir misiniz?

4 mezhepten birine tabi olmamak caiz değildir. Bunun nedeni ise günümüz insanlarının ilimden yoksun olması ve bununla birlikte dine dayalı bütün konularda birçok insanın hatta neredeyse Müslümanların çoğunun bilgisiz olmalarıdır. Bir Müslümanın bu konularda bir ömür adamış mezhep alimlerinin vermiş olduğu hükümlere uyması en doğrusudur. Zira mezhebe tabi olmayan kimse ameli nasıl işleyeceği konusunda bir bilgi sahibi olmamaktadır. Unutmayın ki örneğin Hanefi mezhebi her ne kadar İmamı Azam ile anılsa da sadece İmamı Azam’ın hükümleriyle Hanefi mezhebi oluşmamaktadır. Mezheplerin en büyük özelliği bir kişinin aklı ve dini bilgisi ile değil de o mezhebin alimlerinin ortak görüşü sonucu vardıkları kurallar çerçevesinde oluşmaktadır. Bu nedenle İslam dininde bir kişinin görüşünden çok İslam alimlerinin ortak görüşü daha geçerli görmüştür.

İslam dininde yer alan 4 mezhebin en güzel bir büyük özelliği de yukarıda bahsettiğimiz ortak görüş özelliğidir. Unutmayın ki dört mezhepten birine tabi olmak farz değildir. Ancak Aklı Selim ile düşündüğümüz takdirde görüyoruz ki Ehli sünnet bir Müslümanın 4 mezhepten birine tabi olmadan İslam dinini yaşaması mümkün gözükmemektedir. Günümüzde birçok kimse mezheplerin sanki dinde olmayan bir şeymiş gibi göstermeye çalışmaları Peygamber Efendimiz zamanında Mezhep mi vardı demeleri yersiz ve çok gereksiz söylemlerdir. Çünkü mezheplerin derdi İslam dinini Peygamber Efendimizin yaşadığı şekilde yaşamaktır. Dolayısı ile zaten Peygamber Efendimizin yaşadığı dönemde Mezheplerin çıkması mümkün değildi. Peygamber Efendimiz hayatını yaşadı ve böylece mezheplerin çıkması mümkün olmuştur.

Önemle bilmemiz gerekir ki mezhep alimleri birçok insanın küçümsediğinin aksine ilimleri adete bir derya olan insanlardır. Bu büyük zatlar hayatlarını Kuranı Kerim ve hadisi şeriflerle geçirmiş alimlerdir. Bu nedenle bu büyük zatların bilgilerini bir kenara koyarak Peygamber Efendimiz zamanında mezhep mi vardı demek suretiyle ben dini mi Kuranı Kerim’den yola çıkarak yaşarım demek çok yanlış, değersiz bir düşüncedir. Unutmayalım ki mezhep âlimlerinden sonra dünyaya gelmiş olan bütün ehli sünnet âlimlere de kendi bildikleriyle değil mezhep alimlerinin belirlemiş olduğu hükümler ile hayatları boyunca hareket etmişlerdir. Hal böyle olunca bir Müslümanın 4 mezhepten birine tabi olmaması caiz değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu