GenelNamazSorularınız

22 Yaşında Bir Anneyim Kılmadığım Namazların Kazasını Nasıl Kılabilirim?

Olağanüstü HallerSelanun aleykum, ben yirmi iki yaşındayım bundan bir ay önce namaza başladım bir hafta kıldıktan sonra küçük çocuğum ve hamileliğim dolayısıyla tekrar bıraktım. Bunun günahını nasil telafi edebilirim. Birde geçmişe dönuk kılmadığım namazların ve tutmadığım orucları nasıl kaza edebilirim.

22 yaşında bir anneyim kılmadığım namazların kazasını nasıl kılabilirim? sorusunun cevabı: Aleyküm selam, değerli ziyaretçimiz bildiğiniz üzere çocuklarınızı ibadetinizi bir engel olarak görmeniz yanlış olur. Tabi ki çocuklarınızın üzerine titremeli ve şefkatinizi göstermelisiniz. Fakat çocuklarınız için kendinizi ateşe atmanızda çok yanlış olacaktır. Bir ayeti kerime şöyledir:

– Ve biliniz ki, muhakkak mallarınız ve çocuklarınız bir imtihandır. Ve şüphe yok ki, Allah Teâlâ’nın katında pek büyük bir mükâfaat vardır. (Enfal Suresi 8.28)

Ayette de belirtildiği üzere çocuklarımız birer imtihandır. Şu anda sizin durumunuzda olduğu gibi. Bu nedenle çözümler üreterek namazlarınızı kılmalısınız. Namaz ve oruç kazalarını ise hesaplayacak olan sizsiniz. Genel bir hesap yapmalısınız ve örneğin 9 vakit mi kılmamıştım yoksa 10 vakit mi kılmalıştım gibi bir duruma düşer iseniz çok olan rakamı temel alarak namazlarınızı kılmalı oruçlarınızı tutmalısınız. Yüce Mevla’mız işlerinizi kolaylaştırsın.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

 1. Esselamu Aleyküm,

  Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda,
  Vakti geçtikten sonra kılmaya kaza,
  Bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

  Bir namaz ya kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Biran önce tevbe edilip kazaya kalan namazların telafi edilmesi gerekir.

  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmışsa aynı şekilde kılınacaktır. Sabah iki, öğle dört, ikindi dört, akşam üç, yatsı dört ve vitir üç rekat olarak kaza edilir. Sünnet namazların kazası kılınmaz.

  Kaza namazlarının kılınma vaktine gelince kerahet vakti dediğimiz zaman dilimleri dışında her zaman kaza namazı kılabilirsiniz. Kerahat vakitlerinde namaz kılınması hoş görülmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu