Camiler

2. Hasan Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

1980 yılında yapımına başlanan ve 1993 yılında tamamlanarak ibadete açılan dünya üzerindeki en güzel camilerden biri olan 2. Hasan Camii, Fas’ın Kazablanka eyaletinde bulunmaktadır. 2. Hasan camisini Fransız bir mimar olan Michel Pinseau tasarlamıştır. 2. Hasan Camii’nin yapımını ise Bouygues üstlenmiştir. Bu güzel cami, Atlantik Okyanusu’nun kıyısının doldurulmuş olan küçük bir alan üzerine inşa edilmiştir ve duvarlarının bir bölümü camdan yapılmış olan cami sayesinde denizin içindeymiş izlenimi verdiğinden dolayı harika bir manzarası vardır. Oldukça sıra dışı bir mimariyle yapılmış olan camiinin iç kısmının görünümünün de muhteşem olduğunu söylemek gerekir. 2. Hasan Camisinin iç kısmında yapılan el işçiliği birbirinden güzel süslemeler görülmeye değer güzelliktedir. Ayrıca okyanus kıyısında yer aldığından dolayı olacak soğuk havalara karşı önlem olarak camiinin zemini yerden ısıtmalıdır.

Bunun yanı sıra, 2. Hasan Camii’nin kapıları elektrikli sistemle çalışmaktadır ve çatısı da hareketlidir. Geleneksel mimariyle inşa edilmiş olan ve dış kısmında da harika işlemeleri olan camiinin minaresinden Mekke’ye ışın gönderen bir lazer sistemi vardır. 2. Hasan Camii’nin en önemli özelliği, dünyanın en uzun minaresine sahip olmasıdır. Klasik minarelerden farklı olan dikdörtgen şeklindeki bu minarenin uzunluğu 210 metredir. 2. Hasan Camii’nin en çok öne çıkan özelliklerinden biri de, üzerinde yüzyılların bilgeliğini ve el işçiliğini taşıyan harika güzellikteki işlemeli kapılarıdır.

Caminin tek bir seferde aldığı kişi kapasitesi 25 000’i caminin içerisinde, 80 000’i de caminin dışarısında olmak üzere toplamda 105 000 kişidir. Eğer siz de Fas’ın en güzel yerleşim bölgelerinden biri olan Kazablanka’ya giderseniz, 2. Hasan Camii’ni ziyaret ederek hem dünyadaki en güzel camilerden birini görebilir, hem de okyanusun tertemiz ve ferah havasını içinize doyasıya çekebilirsiniz.

2. Hasan Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu