Zebur Hakkında Bilgi

Zebur Hangi dine aittir ve Zebur hangi peygambere indirilmiştir? İnsanlığa indirilmiş olan ve dört büyük kitaptan biri olan Zebur kelimesi anlam itibari ile “parça, yazılı şey ve kitap” gibi anlamlara gelmektedir. Yüce Mevla’mız tarafından Hazreti Davud (a.s) gönderilmiştir. Yüce Allah’u Teala ayeti kerimede şöyle buyurmuştur:

“Rabbin göklerde ve yerde olanları en iyi bilendir. And olsun ki; biz Peygamberlerin kimini kiminden üstün kıldık. Davud’a da Zebur verdik.”(İsra Suresi, 17/55)

Bu ayeti kerimeden de anlaşıldığı üzere Zebur kitabının Hazreti Davud (a.s.) indirildiği açık bir şekilde biz insanlığa bildirilmektedir. Bu hakikati destekleyici olarak da Hazreti Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde, Zebur adlı kutsal kitabın ehli kitaba indirildiğini ve onlar tarafından okunduğunu haber vermiştir. (Buhari, Teyemmüm, 6)

Yüce Mevla’mız tarafından Hazreti Davud aracılığı ile İsrail oğullarına doğru yolu göstermek için nazil olan Zebur kitabının gerçek aslı İbranice lisanında yer almaktadır. Eski kaynaklar da belirtildiği üzere Zebur’da yer alan kutsal metin manzum şeklindedir. Zebur’un içeriğinde genellikle Hazreti Davud’un yüce Allah’u tealaya yakarışları bulunmaktadır. Yahudi kavminin, “Tevrat kitabından sonra kitap gelmeyecektir” yolundaki düşüncelerinin Zebur’un Hazreti Davud’a gelmesiyle yanlış olduğu anlaşılmıştır.(Elmalılı, Hak Dini Kur’an Dili, İstanbul 1938, IV, 3081). Buradan da anladığımız üzere Zebur kitabı dört kutsal kitaptan biri olan Tevrat’tan sonra indirilmiştir.

Zebur Hakkında BilgiZebur Hakkında ve Zebur’a İman

Şüphe yok ki kutsal kitaplardan biri olan Zebur Yüce Allah (c.c) tarafından yeryüzüne ve insanlığa indirilmiş kutsal bir kitaptır. Bu açıdan, Allah’tan (c.c) Hazreti Davud’a indirildiği şekliyle Zebur’a inanmak, İslam dinine imanın gereklerinden biridir. Günümüzde Zebur’un bahsettiğimiz orijinal metni mevcut bulunmaktadır. Bu günde yer alan Kitabı Mukaddes içerisinde, Ahdi Atik bölümünde Mezmurlar adı altında yer alan kitap, ne yazık ki insanlar tarafından birçok müdahaleye uğrayarak bozulmuştur. Kutsal Kitap Zebur Hıristiyanlık inancının yayılması sonrasın da Latince diline çevrilmiştir. Günümüz de Yahudiler ve Hıristiyanlar yapmakta oldukları ayinlerde Zebur’u okumaktadırlar. Bilhassa Hıristiyanlar ayinlerinde Zebur’dan seçilmiş bölümler okumayı ihmal etmemektedirler.

Zebur hangi dine mensuptur konusunda tam bir bilgi olmamakla birlikte hem Hıristiyanlar, hem de Yahudiler arsında önem görmüştür. Günümüzde ise Zebur’da yer alan mevcut bilgiler hakkında bir Müslümanın olması gereken tutumunu şöyle ifade edebiliriz. Eğer duyduğumuz veya Zebur da yer alan bilgiler, Kuran ve sahih hadislerdeki bilgilere uyuyor ise kabul edilmeli, aksi halde uymuyor ise reddedilmelidir. Ayeti kerimelerde ve hadislerde bu bilgilerin hiç bahsi geçmiyor ise ve İslam dinini temel prensiplerine ters düşmüyor ise Hazreti Peygamber (s.a.v.) şu hadisinde ki tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmelidir:

“Ehl-i Kitabı tasdik de etmeyin, tekzip de (yalanlamayın). “Biz Allah’a ve bize indirilenlere iman ettik” deyin.” (Buhârî, Tefsîr, 13)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. semra diyor ki:

  iyi güzel hoş ama öğretmene gösterdim bu yazılanların hepsi yanlış dedi arkadaşlar sakın yazmayın iğrenç bidaha bu sayfaya girmem salak değilim

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz bu konu diyanet işlerinin sitesinden istifade ederek hazırlanmıştır. Dolayısı ile bilgilerde bir yanlışlık yoktur. Öğretmeniniz yanlış olduğunu ifade ediyor ise doğrunun ne olduğunu söylemeli ve bize bu konuda bir kaynak göstermelidir.

 2. AHMET diyor ki:

  CUM’A SÛRESİ

  5. TEVRAT’LA YÜKÜMLÜ TUTULUP DA ONUNLA AMEL ETMEYENLERİN DURUMU, CİLTLERLE KİTAP TAŞIYAN EŞEĞİN DURUMU GİBİDİR. ALLAH’IN ÂYETLERİNİ İNKÂR EDEN TOPLULUĞUN HÂLİ NE KÖTÜDÜR! ALLAH, ZALİMLER TOPLULUĞUNU HİDAYETE ERDİRMEZ.

  MÂİDE SÛRESİ

  43. YANLARINDA, İÇİNDE ALLAH’IN HÜKMÜ BULUNAN TEVRAT VARKEN NASIL OLUYOR DA SENİ HAKEM YAPIYORLAR, SONRA BUNUN ARDINDAN VERDİĞİN HÜKÜMDEN YÜZ ÇEVİRİYORLAR? İŞTE ONLAR (KENDİ KİTAPLARINA DA, SANA DA) İNANMIŞ DEĞİLLERDİR.
  47. İNCİL EHLİ ALLAH’IN ONDA İNDİRDİĞİ İLE HÜKMETSİN. ALLAH’IN İNDİRDİĞİ İLE HÜKMETMEYENLER, FASIKLARIN TA KENDİLERİDİR.

  din tektir.allaha giden yollar farklıdır.İYİ ANLAYIN.YUKARIDAKİ AYETLERİ İYİ DÜŞÜNÜN VE İÇSELLEŞTİRİNİZ.

  HERKES MÜSLÜMANDIR.MÜSLÜMANLIK ARAPLARIN VE TÜRKLERİN VS.LERİN TEKELİNDE DEĞİLDİR.ALLAHA KARŞI MGELMEY

 3. ask filozofu diyor ki:

  Çok güzel sınavım için iyi bir bilgi oldu yazanın ellerine sağlık tekrar dan teşekkürler.

 4. merve duman23 diyor ki:

  Bence çok güzel. Yazanın ellerine sağlık.

 5. memduh diyor ki:

  'Tek tanrı düşüncesinin' insanlık medeniyetinin gelişmesiyle 'çakışan' bir 'ihtiyaca cevap verme' biçimi olduğu 'fikri'nin bilinen tanrı anlayışı ile neden çeliştiğini açıklayan bir 'imani derinlik' var mıdır? Veya bu imani derinlik, bu düşüncenin ağırlık verdiği Şeytan'ı davet eder nitelikli yaşama biçimini örtme anlamında bir Tanrı görevlendirilmesi olarak, Yahudi fikri'nin insanlığa açtığı şeytani bir yaşam pusulası olarak, diğer tek tanrılı dinlerin yaşama şirk koşan benzer uslubu ile neden paylaşıldığını sormaya gerek yok mudur? İslamlık kısaca, bu 'üç dinin' dünyasallığı yönetme iddiasıyla öne çıkan bir versiyonu dışında, 'çok tanrılı din ahlakının pratik ihtiyaca dönük sadeliğini örtme ustalığıyla öne çıkan biçimi midir? Bana, ahlakı, yaşadığı duyya yansısından üreten bir temizliğin, 'iman adına' kirliliğini tercih etmemek mi sayılan dinsizlik sorusundaki tercih edilen 'günah' bu düşüncenin hangi bölümüyle inandırıcıdır 'iman'dan önce gelmesi gereken!

 6. zafer diyor ki:

  Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 7. merwan diyor ki:

  Teşekkürler bu güzel aydınlatıcı yorumlarınız için.

 8. hfghhfhf diyor ki:

  Kutsal kitaplardan Zebur hakkında iyi bilgiler buldum bu sitede.

 9. nazli47 diyor ki:

  ALLAH ,HZ.MUHAMMED.

  COK BEYNDIM

 10. islamalimi diyor ki:

  İlginiz için teşekkürler. Zebur Hakkında Bilgi başlıklı yazı tekrar gözden geçirilmiş ve elden geldiğince imla hataları düzeltilmiştir. Saygılarla…

  Alıntı: İsim
  Her şey harika ama yazım hataları var.Yine de elinize sağlık :)))

 11. İsim diyor ki:

  Her şey harika ama yazım hataları var.Yine de elinize sağlık :)))

 12. Kedi28 diyor ki:

  Alıntı: Kedi27
  Harika çok güzel yapmışsınız elinize sağlık.
  A
  R
  İ
  K
  A.

  Ödev için yapıyorum :):):)

 13. Kedi27 diyor ki:

  Harika çok güzel yapmışsınız elinize sağlık.
  A
  R
  İ
  K
  A.

 14. Halil İbrahim Kalkanlı diyor ki:

  Bence çok güzel bir şey Araştırmama çok yaradı, yani herkese Öneriyorum 5 dakika ayıra bilip okuyabilir misiniz?

 15. Nur Senem Cirik diyor ki:

  bence dinimizin geçmişini öğreniyoruz bu çok güzel bir şey.

BİR YORUM YAZ