Yüzüstü Yatmak Günah mıdır?

Yüzüstü Yatmak Günah mıdır?

Geceleri yatarken kimileri kasıtlı kimileri kasıtsız olarak yüz üstü yatmaktadır. Peki, İslam dininde Yüzüstü yatmak günah mıdır? Bu konuda kısa bilgi verir misiniz?

Cevap: İslam dininde yatakta yüzüstü yatmak haram değildir. Fakat yüz üstü yatmak konusunda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bahsi geçen yatış şeklini hoş ve uygun görmemiştir. Peygamber Efendimiz, mescid de yüz üstü şekilde yatan bir Müslümanı görünce uyandırmış ve şöyle buyurmuştur.

“Bu şekilde yatmak Allah’ın (c.c) sevmediği bir yatış şeklidir” .(Ebû Dâvud, Edeb, 95; Tirmizî, Edeb 21)

Bu hadisi şeriften anladığımız üzere, Peygamber Efendimiz yüzükoyun yatmayı uygun görmemiş ve “Allah’ın sevmediği bir yatış” şekli olduğunu bildirmiştir. ( İbrahim Canan, Kütüb i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 16/168)

Bu nedenle İslam dinine mensup bir Müslümanın Müslüman olmayan kişilere benzeme niyeti olmadan yüzüstü yatması, haram veya günah olmasa da, İslam dininin uyku adabına aykırı olduğu gibi bir Müslüman yüz üstü yatarak bu konudaki sünnet sevabından da mahrum kalmaktadır.Uyku Adabı.

Bahsettiğimiz sebeplerden dolayı bir Müslümanın bir mecburiyet olmadan yüzüstü yatması uygun olmamakla birlikte yapılmaması gereken bir şeydir.

Pantolonla Yatmak Günah mıdır?

İnsanlarda helal olan şeyleri dahi kendilerine haram, günah etme gibi eğilimler görmekteyiz. Yani hiç bilgisi olmayan bir kimse kulaktan dolma şöyle diyebiliyor. “Ne sen pantolon ile mı yatıyorsun günah bu yapma sakın” gibi. Muhtemelen sizde insanlardan bu ve benzeri şeyler duymaktasınızdır. Bu konulara dikkat edelim ve ilim ehline danışalım. Ziyaretçimizin sorusuna da gelince tabi ki pantolonla yatağa girmek, yatmak günah değildir ve bunda bir mahsur yoktur. Fakat pantolon günlük bir elbisedir ve günlük hayatın meşgalesinde kullandığımızdan dolayı istemesekte kirlenmektedir. Tabi bu kir öyle çokta önemsenecek bir kir değilidir. Zira önemsenecek ölçüde olsa idi veya önemsenecek ölçüde olur ise zaten o kıyafetle namazlarımızı da kılmamız caiz olmaz. Bu açıdan bakar isek bir Müslümanın pantolon ile yatağa girmemesi var ise gece elbiseleri ile yatması daha uygun olacaktır.

Bu noktada önemli olan, yani yatağa girdiğimizde üzerimizde bulunan elbisede önemli olan avret yerlerimizin örtülü olmasıdır. Üzerimizde yorgan, battaniye veya çarşaf sermiş olsak dahi avret yerlerimizi örten bir elbise giymeliyiz.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. islamalimi diyor ki:

  Sorunuzdan bu konudaki samimiyetiniz belli oluyor. Bu durumda bolbol tövbe etmeli ve samimiyetle yüce Mevla'dan bu halden kurtulabilmek için yardım dilemelisiniz. Mevla yardımcınız olsun.

  Alıntı: elcan
  Akşam yatmadan önce dua ve sükrediyorum sabah kalkıncada sükrediyorum ancak gün boyu bazen kendimi unuttuğum oluyor ve ağzıma geleni söylediğim oluyor ve sonra pişman oluyorum. Ancak sonra yine yanlışlık la yine sövüyor ve sonra düşüne düşüne duruyorum ne yapmalıyım?

 2. elcan diyor ki:

  Akşam yatmadan önce dua ve sükrediyorum sabah kalkıncada sükrediyorum ancak gün boyu bazen kendimi unuttuğum oluyor ve ağzıma geleni söylediğim oluyor ve sonra pişman oluyorum. Ancak sonra yine yanlışlık la yine sövüyor ve sonra düşüne düşüne duruyorum ne yapmalıyım?

 3. islamalimi diyor ki:

  Alıntı: emine
  Akşamları tırnak kesmek günah mı?


  Lütfen konu dışı sorularınız için soru gönder bölümünü tercih ediniz. 

 4. emine diyor ki:

  Akşamları tırnak kesmek günah mı?

 5. orhan baysal diyor ki:

  pantolonla yatmak günah mıdır?
  Yönetici: sorunuz konu içinde cevaplanmıştır.

 6. Büşra diyor ki:

  Büyük bir merakımı giderdim. Çok güzel bilgilere yer vermişsiniz.

BİR YORUM YAZ