Yemini Bozmanın Kefareti Nedir?

Kâinatta kul için hayatını tanzim etmek için inen İslam Kur’an ve nur Peygamberin Sünneti ile kul mutluluğunu ve aradığı dertlerine şifayı bulur. Zaten Âlemlerin Rabbi, Yüce Allah (c.c.) yarattığı her şeyi kulu için ve onun mutlu olması için yaratmıştır. İslam’ı kabul eden iman edende bu dinin kurallarına uymak zorundadır.

 Yeminin Bozan Kul Ne Yapmalıdır?

Yemin eden ve yeminin bozan kul ilk önce tövbe etmelidir, biliyorsunuz kulun her yanlış yaptığında kulun başvuracağı ilk kapı tövbe kapısıdır. Yemini bozduğu için bu kul “Yemin kefareti ödeyecektir” bunun ile kul her sözüne ve her hareketine dikkat etmesi gerektiği hatırlatılarak, belli bir bedel ile uyarıyor Yüce Allah (c.c.).

Bunun bedeli ise On fakiri sabah ve akşam olmak üzere iki öğün beslemek veya giydirmektir. Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilir. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

Eğer bunu yapmaya kulun gücü yok ise üç gün arka arkaya oruçta tutabilir yeminin bozan kul, dinimiz kolaylık dini zorluk dini değil, her şey kulun rahatlığı mutluluğu için. Üç gün arka arkaya tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Kul kaç yemin bozmuş ise her yemini için bu kefaretleri her biri için uygulaması gerekir. İki yemin bozmuş ise yirmi (20) fakiri sabah akşam doyuracak veya altı (6) gün arka arkaya oruç tutacaktır. Ve artık bundan sonrada yemin etmeye ve yemin bozmamaya tövbe ederek yeminine sadık kalacak ve bunun önemini anlamış olacaktır kul. Böylelikle kul hem iç temizliği ile rahata huzura erecek ve bu sayece birkaç fakirde nasip ile rızkına kavuşacaktır. Selam ve dua ile.

Yemin Kefareti İçin Ne Kadar Ücret Vermeliyim?

Cevap: Yemin kefaretinin ücreti her sene değişmektedir. Bunu belirlerken o senenin fıtır sadakasının ücreti bilinmelidir. Örneğin 2016 yılında bu ücret 15 tl dir. Bu durumda 10 fakir için yemin kefareti için 150 tl verilmelidir. Bu ücret muhtaç sahibi 1 kişiye veya bir kaç kişiye bölüştürülebilinir.

Eşimin Ailesine Para Vermeyeceğim Diye Yemin Ettim

Eşimin ailesine para vermem diye yemin ettim şimdi onlara eşimin kardeşi verecekti ve biz onun yerine verdik yani kardeşine borç olarak yeminim bozulmuş olur mu?

Cevap: Belli ki er yada geç bu yeminle yüzleşeceksiniz. Ancak eşinizin para vermesi sizin yemininizi etkilemeyecektir. Yemininizin bozulması için kendi kazancından vermelisiniz.

Eşime İşe Gidersen 2 Gün Oruç Tutmayacağım Dedim

Eşim iftardan bir saat sonra yani saat 10 da işe gidiyor patronu da 2 gün erken geleceksin yani iftardan önce saat 7 de bende patronu haksızlık yapınca ve eşimde hakkını savunmayınca kabullenemedim ve eşimle tartışırken eğer gidersen gideceğin 2 gün oruç tutmayacağım ve vebali senin boynuna dedim. Eşim gidecek ve ben yemin ettiğim için çok pişmanım orucu mu tutmak istiyorum ama tutarsam yeminim bozulacak.

Cevap: Eğer sadece iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz bu bir yemin değildir ve oruçlarınızı tutmalısınız. Eğer gidersen yemin ederim iki gün oruç tutmayacağım veya vallahi iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz yine orucunuzu tutmalısınız. Farz bir ibadet olduğu için yemininizi bozmalı ve orucunuzu tutmalısınız. Ancak yemin ettiğiniz için Ramazan ayından sonra 3 gün yemin kefareti orucu tutmalısınız veya 10 fakiri doyurmalısınız. Zira yemininizi bozmuş olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 362 YORUM
 1. Hcr dedi ki:

  Ben bir yemin ettim birisi ile görüşürsem allah bana çocuk nasip etmesin dedim ve sonra o kişiyle görüştüm tövbe ertim namazımı kılıp yasinimi okuyup tövbemi ettim ne olur yardım edin ne yapmam gerekior

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefaretini ödemeniz ve tövbe etmeniz gerekmektedir.

 2. Limma dedi ki:

  Bir yeminimi bozmak zorunda kaldım. Kefaretini maddi sıkıntı çeken abimin öğrenci 2 çocuğu için okulda öğle yemeği niyetine abime versem olur mu. Olursa kaç tl vermeliyim en az. Günde (15 sabah 15 akşam niyetine) 30 mu. Yoksa sadece günde 15×10= on günlük 150 mi.

  1. islamalimi dedi ki:

   Günlük 17 tl olarak verebilirsiniz.

 3. Melda dedi ki:

  “bundan sonra da allahım sahid yemin ederim ki asla ama asla dükkana gelmiyecem gelirsem eğer de allah çarpsin beni” diye yemin ettim ve akşam geldiğimde ise yeminimin büyük olduğunu fark ettim ve yasin-i Şerif okudum ve allahımdan bütün yaptığım hatalar ettiğim yemin için af diledim yeminim bozulmuşmudur yada bozulması için neler yapmalıyım yardimci olabilir misiniz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti ödemelisiniz ve bu tür yeminlerden uzak durmalısınız.

 4. Faruk akdere dedi ki:

  Ben başka biriyle ilişkiye gitmeyecegim diye yemin ettim ve girdim ne yapmalıyım allaha tövbe ettim etmeyeceğim diye ama şeytana uykum yemininin yerini bulmak için ne yaplamyiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Önce yemininizin kefaretini ödemeli ve sonra yüce Mevla’mızdan af dileyin.

 5. Furkan dedi ki:

  Sevgilimle 1 sene önce kavga ettik ve bir daha onunla barışmayacağım diye yemin ettim sonra barıştık ve gecen hafta içinde kavga edip yine ayrıldık ve bi daha barışmayacağımm diye yemin ettim üniversite öğrenciyim burslu okuyorum ne yapmayalım bu yeminlerin kefareti için??

  1. islamalimi dedi ki:

   3 gün yemin kefareti orucunu tutmalısınız ve bir daha tutamayacağınız yeminler etmemelisiniz.

 6. Muhammed Ammar dedi ki:

  Selamun aleykum hocam babamın verdiği haftalık ile kefaretimi ödeye bilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   evet ödeye bilirsiniz.

 7. Hatice Erdemir dedi ki:

  Esim çocuğumun üzerine yemin etti tartışırken bir anlık sinirle beni aldatacağına dair şimdi pişman ne yapmalıyım???
  hocam lütfen yardim edin.

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz değil ama eşiniz yemin kefareti ödemeli ve bu tür yeminler kaçınmalıdır.

 8. Emine KORKMAZ CİRİTCİOĞLU dedi ki:

  Hocam Merhaba 22 Haftalık Hamileyim ve Hamile Olduğumu Öğrendiğimde Teheccud Namazı Kıldım Namazın Sonunda Dua Ederken Allahım Bana Bitane Erkek Çoçuk Nasip Edersen Eğer Senin 99 İsminden El Musavvir Koycam Dedim Ama Bu Tarz İsimleri Koymak Günahmış Bilmiyodum Başına Abdul Kelimesi Gelmesi Lazımmış O Şekildede Koymak İstemiyorum Bunun Yemin Kefareti Nasıl Olur Ankara Müftülüğünü Aradım Bunu Koymak Zorundasın Dedi Ankara Diyanet İşleride Bu Adak Yerine Geçer Ama Cahiz Değildir Oyüzden Adak Geçirsizdir Dedi Şimdi Ben Kime İnanıyım Napıyım Doğumumada Az Kaldı Lütfen YARDIMCI OLUN Cevapsız Bırakmayın Sorumu

  1. islamalimi dedi ki:

   Aslında her iki cevap da yanlış değildir Ancak şu var ki siz bir adet adam olmuşsunuz Yüce mevlamız a bir söz vermişsiniz Eğer siz verdiğiniz sözdeki ismi koymak Istemiyorsanız tek çare 99 isminden birini koymak gözükmektedir Örneğin bu Abdurrahman veya Abdurrahim de olabilir. Size tavsiyemiz bunu mutlaka yapmanızdır. Yüce mevlamıza bir söz vermişsiniz bu durumda bu sözü tutmalısınız ve bu sözü tutarken acaba bu sözü vermemeli miydim gibi düşüncelerden uzak olmalısınız

 9. fatma güleç dedi ki:

  Slm aleykum ben de kayna nama çok kızdım için zamanında bana çok çektirdi on tane kızım olsa yinede adını koymicam diye yemin ettim bi kızım oldu adı ela ama şimdi bi kızım daha oldu kaynanamin adını koydum büyüklük bende kalsın dedim bunun kefareti nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Bunun kefareti yemin kefareti nedir Bunun içerisinde yer aldığı gibi yemin kefaretini ödemeli siniz.

 10. Elif dedi ki:

  Sayın hocam Ben yeminimi bozdum Rabb’ime de Şöyle demiştim Yeminimi bozarsam Bana da nedir diye Sonra kefaretini ödedim Tövbe ettim ama sanki O günden sonra bir şeyler ters gitmeye başladı Rabb’im tövbe eden kullarını affetmez mi içim daralıyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz böyle bir yemin ederek büyük bir hata yapmışsınız Ancak yüce mevlam Muzaffer mağfiret sahibidir. Bu nedenle tövbe etmelisiniz ve Yüce mevlamız dan sevildiğinizi bağışlamasını ve size rahmet etmesini istemelisiniz ğer bunu samimiyetle yaparsanız İnşallah sorununuz çözülecektir.

 11. Murat dedi ki:

  Ben kötü bir alışkanlığa sahiptim. Bunu yapmamak için yemin ettim, ve maalesef bu yeminimi bir kaç kez ettim ve bir kaç kez bozdum. Ne yapmalıyım?

  Eğer kefaret düşüyorsa üstüme. Açları doyuran cemaat ya da tarikatler var. 150 Tl’yi onlara versem olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle tövbe etmelisiniz bir yemeğini bile bile üst üste yapıldı üst üste bozmak günahtır bundan öncesi için bir kere yemin kefareti ödeyebilirsiniz ancak bundan sonra yapacağınız her yemini bozduğunuz takdirde ayrı ayrı kefaret ödemeli siniz. zira bundan önce bu durumdan habersizdiniz ancak artık biliyorsunuz. Yüce mevlamız tövbemizi kabul eylesin inşallah.

 12. isimsiz dedi ki:

  Eşimin ailesiyle bir takım sorunlar yaşadık onlar çok Yemin ettiler Bir daha bu eve giremez ne ilimizin ederim izle diye Ama ilk önce kayınvaliden benim evime geldi yeminini bozdu Ama benim çocuğumun başına gelmeyen kalmadı iki hafta içinde şimdi ihtiras hepsi ile bağışıklığı Ama onların yeminleri Yiğit yine bizi Store diye korkuyorum söylüyorlar Yemin parası gitti aldığım diye ama hiçbir şey yapmıyorlar bir de ben yemin etmedi ama gitmeyeceğim dedim bir daha dedim ama bayram olunca istemesen de gittim eşimin hatırı için konuştuğum her kötülüğün unuttum benim yapmam gereken bir şey var mı.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sizin yapmanız gereken hiçbir şey yoktur Zira yemini Siz etmemişsin başka bir kimsenin yeminden dolayı sizin çocuğunuzun başına bir şey de gelmeyecektir Eğer çocuğunuzun başına bir şeyler geldiyse Bunun nedeni Muhtemelen başka bir şeydir size tavsiyemiz namazınızı ver ibadetlerinizi dikkat etmeniz çocuklarınızı İslam ahlakı üzerine yetiştirmek için olan bir şekilde gayret etmenizdir.

 13. İsimsiz dedi ki:

  Ben bi arkadaşıma seninle hiç biyere gitmicem diye yemin ettim hemde 15 kez ama şimdi gidicek gibiyiz 15 kez felan oldugu için ben neyapmam lazım ???

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz yemeğinizi 15 kere yapmışsınız ancak 15 kere tekrar etmiş durumdasınız Çünkü yemeğinizi 15 kere bozma almışsınız Bu nedenle Eğer yemeğinizi tutmayacak sanız yemin kefaretini ödemelisiniiz.

 14. Hatice dedi ki:

  Ben eşim gelince ondan bosanacagim diye arka arkaya 3-4 kez yemin ettim ve yemini mi tutmadim şimdi oruca başladım sadece 3 gün mu oruç tutacagim yoksa her yemin için 3 Er oruç mu tutmaliyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   3 gün oruç tutmanız yeterlidir.

   1. Hatice dedi ki:

    Yalnız vallahi billahi yemin ederim ki dedim bu her biri farklı olunca değişmez inşallah

    1. islamalimi dedi ki:

     Bu tek Bir yemin sayılmaktadır

 15. Meryem dedi ki:

  Ben tam bir kullanıcı değülim ama arkdaş ortamlarında ara sıra sigara içiyrum bir daha içmryecm dedim ve yemin ediyorum rabbim dedim ama içtim ne yapmalıyım yrmin kefaretini ödedikten sonra yeminden vazgeçmş oluyr mu yine sigara içsem yine kefaret mi. Ödemem lazım

  1. islamalimi dedi ki:

   Kefareti ödediğiniz taktirde yemininizi bozmuş olursunuz ve bir daha içerseniz tekrar kefaret ödemeniz gerekmemektedir. Ancak içmemenizi tavsiye etmekteyiz.

BİR YORUM YAZ