Yatmadan Önce Okunacak Dualar

İslam dininde duanın büyük bir önemi vardır. Yatmadan önce okunacak dualar konusunda da hadis i şeriflerden yani Peygamber Efendimizin Dualarından örnekler verelim.

Fahri kainat Peygamber Efendimiz yatmadan önce; Fatiha suresi ile birlikte bir sure okumayı ve daha sonra (Ramûz, c. 1/26-1), “La İlahe İllallah, Vahdehu La Şerike Leh, Lehü’l mülkü ve Lehü’l Hamdü ve hüve Âlâ Külli Şey’in Kadîr” ve “La havle velâ kuvvete illâ Billah” demeyi, sonrasında ise 33 kere SübhanAllah”, 33 kere “Elhamdülillah” ve 34 kere ise “Allahu Ekber” demeyi ve böylece bu tesbihatı 100 e tamamlamayı ve Kâfirûn sûresini okumayı tavsiye etmişlerdir. Rivayete göre Efendimiz bu tavsiyeyi Hazreti Ali ve Hazreti Fatma (r.a.) bir akşam evlerine misafir olduğu sırada tavsiye etmiştir.Bizlerinde bu tavsiyeyi yerine getirmemiz çok faylı olacaktır.

Yatmadan Önce Okunacak Diğer Bir Dua

Bu konuda başka bir rivayet ise şöyledir. Hazreti Huzeyfe (r.a.) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce nasıl dua ettiklerini, uyanınca ise ne söylediklerini şöyle rivayet etmektedir: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) uyumak için yataklarına girdiklerinde şu duayı okurlardı: “Allahümme bi’smike emûtü ve ahyâ” Manası: Ya Rabbi kendimi sana teslim ederek, senin isminle uyur ve uyanırım.

Uyandıkları vakit ise de şöyle derlerdi: “Elhamdülillâhillezi ahyanâ ba’de emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr”.Manası: Bizi uyuduktan sonra uyandıran ve kendisine döneceğimiz Allah Tealaya hamd olsun. (Şemâl-i Şerif/281)(Buhari, Daavât; Buhari, Vudû‘ 75; Müslim, Zikir 56-58; Ebu Davud, Edeb 98)

Yatmadan Önce Okunacak Başka Bir Dua

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Yatmadan önce okunacak dua konusunda başka bir başka bir duada şöyledir.

Arapça Okunuşu:“Allahümme eslemtü nefsi ileyke. Ve veccehtü vechî ileyke. Ve fevvadtü emri ileyke. Ve elce’tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. La melce’e, vela mencee minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte.”

Türkçe Manası:“Allah’ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce’ ve mence’de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah’ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum”.

Peygamber Efendimiz yatağa girmeden okunacak dua konusunda bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Yatağına girdiğin zaman şöyle de:(Dua aşağıda) Böyle söylersen hiçbir şey sana zarar veremez ve zarar verilmemeye layık olursun.” (Ebû Dâvud, Tıbb, 19; Tirmizî, Deavât, 90)

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Arapça Okunuşu:“Eûzü bikelimâtilllâhit tammeti min ğadabihi ve ıkâbihi ve şerri ıbâdihi ve min hemezâtiş şeyâtîni ve en yahdurûni”

Türkçe Manası:“Allah’ın her biri noksansız ve tam bulunan kelimelerine Onun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların hücumlarından ve benim yanıma gelmelerinden(Allah’a) sığınırım.”

Sizlere vermiş olduğumuz bu çok değerli duaları yatmadan önce okuyarak hem istifade edebilir hem de bu duaları okuyarak Efendimizin sünnetine tabi olabilirsiniz. Bu dualar ile birlikte Uyku Adabı Nelerdir? – Uyku Çeşitleri Nelerdir? ve Yatmadan Önce Yapılması Gereken Sünnetler ve Hazırlıklar başlıklı konuları ziyaret etmenizde pek çok faydalar vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 320 YORUM
 1. Melek dedi ki:

  Allah razı olsun bizi aydınlattığınız için.

 2. yasin yılmaz dedi ki:

  bunlar çok güzel ama videoda dinletin. Allah hepinizden razı olsun çok teşekkür ederim.

 3. rumeysa dedi ki:

  çok yardım ettiler çok teşekkür ederim.

 4. Ceyhun dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bu dualar için.

 5. bakı dedi ki:

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ALLAH RAZI OLSUN ŞİMDİ RAHAT RAHAT UYUYABİLİRİM İNŞALLAH ALLAH’IN İZNİYLE…

 6. burak dedi ki:

  ALLAH razı olsun teşekkürler 🙂

 7. Aylin dedi ki:

  Alıntı: nebahat
  Derslerimde başarılı oldum, Allah razı olsun.


  Yazar: Aylin:hangi dua?

  Yönetici: Değerli ziyaretçimiz yukarıda dört tane duaya yer verilmiştir. Bunları değerlendirebilirsiniz. Saygılarla…

 8. mahmut dedi ki:

  Allah herkese okumayı öğrenmeyi nasip etsin siz değerli yazarlarıma binlerce kez Alah razı olsun. Ne güzeller ki bunları  bize sunuyorlar. Alah herkese okumayı ve ogretmeyi nasip etsin insallah.

 9. nebahat dedi ki:

  Derslerimde başarılı oldum, Allah razı olsun.

 10. merve dedi ki:
  çok güzel beni çok etkiledi
 11. ozgur dedi ki:

  ALLAH yarve yadimciniz olsun tesekkurler

 12. Emre dedi ki:

  Allah Razı Olsun geceleri cinlerden korkuyordum saolun

 13. soner dedi ki:

  allah sizlerden razı olsun bizlere ilim ve ihsan kattıgınız için

 14. Diyap dedi ki:

  ALLAH razı olsun bizi aydınlattığınız için, bu güzel duaları anlamlarıyla okumamıza sebeb olduğunuz için.

 15. cansu dedi ki:

  ALLAH

  razı olsun teşekürler

BİR YORUM YAZ