Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Paylaşmak Güzeldir:

İslam dininde duanın büyük bir önemi vardır.Yatmadan önce okunacak dualar konusunda da hadis i şeriflerden yani Peygamber Efendimizin Dualarından örnekler verelim.

Fahri kainat Peygamber Efendimiz yatmadan önce; Fatiha suresi ile birlikte bir sure okumayı ve daha sonra (Ramûz, c. 1/26-1), “La İlahe İllallah, Vahdehu La Şerike Leh, Lehü’l mülkü ve Lehü’l Hamdü ve hüve Âlâ Külli Şey’in Kadîr” ve “La havle velâ kuvvete illâ Billah” demeyi, sonrasında ise 33 kere “Süphanallah”, 33 kere “Elhamdülillah” ve 34 kere ise “Allahu Ekber” demeyi ve böylece bu tesbihatı 100 e tamamlamayı ve Kâfirûn sûresini okumayı tavsiye etmişlerdir. Rivayete göre Efendimiz bu tavsiyeyi Hazreti Ali ve Hazreti Fatma (r.a.) bir akşam evlerine misafir olduğu sırada tavsiye etmiştir.Bizlerinde bu tavsiyeyi yerine getirmemiz çok faylı olacaktır.

Yatmadan Önce Okunacak Diğer Bir Dua

Bu konuda başka bir rivayet ise şöyledir. Hazreti Huzeyfe (r.a.) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce nasıl dua ettiklerini, uyanınca ise ne söylediklerini şöyle rivayet etmektedir: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) uyumak için yataklarına girdiklerinde şu duayı okurlardı: “Allahümme bi’smike emûtü ve ahyâ” Manası: Ya Rabbi kendimi sana teslim ederek, senin isminle uyur ve uyanırım.

Uyandıkları vakit ise de şöyle derlerdi: “Elhamdülillâhillezi ahyanâ ba’de emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr”.Manası: Bizi uyuduktan sonra uyandıran ve kendisine döneceğimiz Allah Tealaya hamd olsun. (Şemâl-i Şerif/281)(Buhari, Daavât; Buhari, Vudû‘ 75; Müslim, Zikir 56-58; Ebu Davud, Edeb 98)

Yatmadan Önce Okunacak Başka Bir Dua

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Yatmadan önce okunacak dua konusunda başka bir başka bir duada şöyledir.

Arapça Okunuşu:“Allahümme eslemtü nefsi ileyke. Ve veccehtü vechî ileyke. Ve fevvadtü emri ileyke. Ve elce’tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. La melce’e, vela mencee minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte.”

Türkçe Manası:“Allah’ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce’ ve mence’de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah’ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum”.

Peygamber Efendimiz yatağa girmeden okunacak dua konusunda bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Yatağına girdiğin zaman şöyle de:(Dua aşağıda) Böyle söylersen hiçbir şey sana zarar veremez ve zarar verilmemeye layık olursun.” (Ebû Dâvud, Tıbb, 19; Tirmizî, Deavât, 90)

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Arapça Okunuşu:“Eûzü bikelimâtilllâhit tammeti min ğadabihi ve ıkâbihi ve şerri ıbâdihi ve min hemezâtiş şeyâtîni ve en yahdurûni”

Türkçe Manası:“Allah’ın her biri noksansız ve tam bulunan kelimelerine Onun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların hücumlarından ve benim yanıma gelmelerinden(Allah’a) sığınırım.”

Sizlere vermiş olduğumuz bu çok değerli duaları yatmadan önce okuyarak hem istifade edebilir hem de bu duaları okuyarak Efendimizin sünnetine tabi olabilirsiniz. Bu dualar ile birlikte Uyku Adabı Nelerdir? – Uyku Çeşitleri Nelerdir? ve Yatmadan Önce Yapılması Gereken Sünnetler ve Hazırlıklar başlıklı konuları ziyaret etmenizde pek çok faydalar vardır.

Ziyaretçi Yorumları - 214 YORUM
Konuyla İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazabilirsiniz.
 1. Cihan diyor ki:

  ALLAHIM Sen bizi affeyle bize gercek dunyada cennetini nasip eyle suphesizki Sen Geri ğöğü yaratansin.

 2. hicran diyor ki:

  Allah’ım sana binlerce şükürler olsun…amin

 3. Eren diyor ki:

  Allah’ım sana şükürler olsun.

 4. Onur diyor ki:

  İnsan oğlunun kalbi temiz dürüst olsun şüphesiz Allah.hep yanındadır.

 5. faruk şerife diyor ki:

  Allah’ım sana binlerce kez şükürler olsun Aminn.

 6. Bilinmeyen diyor ki:

  Herkesin duasi kabul olsun hayirliysa Allah 1 dir ona asla isyan etmeyelim …

 7. renesma diyor ki:

  alah sana huzur versin ve butun kotulukten korusun amin

 8. Aziz diyor ki:

  Allah’ım sen cümlemizi şefaatından mahrum bırakma.

  1. Sami diyor ki:

   Amin ecmain

 9. Ahmet diyor ki:

  Amin

 10. Derya diyor ki:

  Allahım sen herkezin gönlüne göre ver yarrabi senden başka sığınacak kimsemiz yok sen bizi koru yarabbim

  1. ahmet diyor ki:

   Âmin

 11. Caner Barutcu diyor ki:

  ALLAHIM senin o eşsiz kudretine ve gucune ihtiyacimiz var sana muhtaciz

 12. Mukadder diyor ki:

  Allah her müslümana gönlüne göre versin amin

  1. Derya diyor ki:

   Amin.

 13. Selçuk özcan conti.41 diyor ki:

  Amin inş hakkımıda en hayırlısı olur ALLAHIM

  1. nazmi diyor ki:

   Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla salat ve selam olsun tüm Müslüman kardeşlerim.

 14. Selçuk özcan conti.41 diyor ki:

  Amin

 15. Nur diyor ki:

  Allah’ım senin sefkatine senin gücüne ihtiyacimiz var Allah’ım….sen bizleri bu vatani düşmanların ellerine teslim etmeye fırsat verme Allah’ım…Terör lanetinden bizleri koru onlar ne canavardırki her gece yatağa yattıklarında içine ateş düşük korku sal ve başka kimsenin o mazlum masum insanların canını yakmalarına izin verme… Allah’ım

  1. Eren diyor ki:

   Amin kardeşim

   1. Muhammet diyor ki:

    Amin

    1. murat diyor ki:

     Amin kardesim

     1. mahmut diyor ki:

      amin

   2. Kumbuz diyor ki:

    Diline sağlık can kardeşim

Yorum Yap