Yatmadan Önce Okunacak Dualar

İslam dininde duanın büyük bir önemi vardır.Yatmadan önce okunacak dualar konusunda da hadis i şeriflerden yani Peygamber Efendimizin Dualarından örnekler verelim.

Fahri kainat Peygamber Efendimiz yatmadan önce; Fatiha suresi ile birlikte bir sure okumayı ve daha sonra (Ramûz, c. 1/26-1), “La İlahe İllallah, Vahdehu La Şerike Leh, Lehü’l mülkü ve Lehü’l Hamdü ve hüve Âlâ Külli Şey’in Kadîr” ve “La havle velâ kuvvete illâ Billah” demeyi, sonrasında ise 33 kere “Süphanallah”, 33 kere “Elhamdülillah” ve 34 kere ise “Allahu Ekber” demeyi ve böylece bu tesbihatı 100 e tamamlamayı ve Kâfirûn sûresini okumayı tavsiye etmişlerdir. Rivayete göre Efendimiz bu tavsiyeyi Hazreti Ali ve Hazreti Fatma (r.a.) bir akşam evlerine misafir olduğu sırada tavsiye etmiştir.Bizlerinde bu tavsiyeyi yerine getirmemiz çok faylı olacaktır.

Yatmadan Önce Okunacak Diğer Bir Dua

Bu konuda başka bir rivayet ise şöyledir. Hazreti Huzeyfe (r.a.) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce nasıl dua ettiklerini, uyanınca ise ne söylediklerini şöyle rivayet etmektedir: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) uyumak için yataklarına girdiklerinde şu duayı okurlardı: “Allahümme bi’smike emûtü ve ahyâ” Manası: Ya Rabbi kendimi sana teslim ederek, senin isminle uyur ve uyanırım.

Uyandıkları vakit ise de şöyle derlerdi: “Elhamdülillâhillezi ahyanâ ba’de emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr”.Manası: Bizi uyuduktan sonra uyandıran ve kendisine döneceğimiz Allah Tealaya hamd olsun. (Şemâl-i Şerif/281)(Buhari, Daavât; Buhari, Vudû‘ 75; Müslim, Zikir 56-58; Ebu Davud, Edeb 98)

Yatmadan Önce Okunacak Başka Bir Dua

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Yatmadan önce okunacak dua konusunda başka bir başka bir duada şöyledir.

Arapça Okunuşu:“Allahümme eslemtü nefsi ileyke. Ve veccehtü vechî ileyke. Ve fevvadtü emri ileyke. Ve elce’tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. La melce’e, vela mencee minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte.”

Türkçe Manası:“Allah’ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce’ ve mence’de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah’ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum”.

Peygamber Efendimiz yatağa girmeden okunacak dua konusunda bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Yatağına girdiğin zaman şöyle de:(Dua aşağıda) Böyle söylersen hiçbir şey sana zarar veremez ve zarar verilmemeye layık olursun.” (Ebû Dâvud, Tıbb, 19; Tirmizî, Deavât, 90)

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Arapça Okunuşu:“Eûzü bikelimâtilllâhit tammeti min ğadabihi ve ıkâbihi ve şerri ıbâdihi ve min hemezâtiş şeyâtîni ve en yahdurûni”

Türkçe Manası:“Allah’ın her biri noksansız ve tam bulunan kelimelerine Onun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların hücumlarından ve benim yanıma gelmelerinden(Allah’a) sığınırım.”

Sizlere vermiş olduğumuz bu çok değerli duaları yatmadan önce okuyarak hem istifade edebilir hem de bu duaları okuyarak Efendimizin sünnetine tabi olabilirsiniz. Bu dualar ile birlikte Uyku Adabı Nelerdir? – Uyku Çeşitleri Nelerdir? ve Yatmadan Önce Yapılması Gereken Sünnetler ve Hazırlıklar başlıklı konuları ziyaret etmenizde pek çok faydalar vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 173 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. m:can dere diyor ki:

  Allah yardciniz olsun bizleride devamli bilgilendirin.

 2. nazli diyor ki:

  Sağol Allah razı olsun.

 3. Ayşenur diyor ki:

  Allah tüm kullarından razı olsun. Allah bizim tek aşkımız tek sığınagimizdir ondan başka ilah yoktur. Hz. Muhammed(s.a.v) allahın kulu ve elçisidir. Yarabbim bilerek ve bilmeyerek yaptığımız tüm günahlardan sana sığınırız sen affetmeyi seversin bizide af eyle yarabbim. Tüm kötülüklerden şerlerden fitne ficirlerden yalnız ve yalnız sana sığınırız sen bizi koru yarabbim. Amim

 4. Fatih diyor ki:

  Allah razı olsun.

 5. Hilal diyor ki:

  Allah razı olsun

 6. erdal sari diyor ki:

  Allah razı olsun borcum çok duaları okuduğumda azda olsa içim rahatlıyor.

 7. Çisem Nur diyor ki:

  Yaşım 10 Güzel bir dua her akşam yatmadan önce okuyacağım duayı ezberledim bile uykum geldi.

 8. tolga diyor ki:

  Allah razı olsun Allah herkesin dileklerini arzularını yerine getirsin amin. iyi geceler. 😊

 9. Abdullah diyor ki:

  Hocan süphanallah değil SubhanAllah dır doğrusu. Arapçada pek yok ve Allah korusun yanlış bir manaya girebilir.

 10. Ali diyor ki:

  Allah Razı Olsun SIZDEM yaşım 16 yatmadan Önce Okuyorum 👓💭💬👆👆💂😌

 11. amini diyor ki:

  Allah bizi bu dualardakı gibi affetsin kimseyi kötü yola düşürmesin düşenlaride allahc.c muhafaza edip korusun Rabbim sen bizi senin koruduklarından ve razı olduğun kullardan eyle.AMİN

 12. Hacer diyor ki:

  Allah razı olsun.

 13. m:can dere diyor ki:

  Allah bizleri affetsin.

 14. Sergen diyor ki:

  Allah razı olsun eline emeğine sağlık.

BİR YORUM YAZ