Selanın Okunuşu ve Anlamı

Sela duyulduğu zaman Müslümanların manevi atmosfer içerisinde değişik duygular hissettiği bir güzel sesleniştir. Genel itibari ile Peygamber Efendimize yapılan medhu senalardan oluşmaktadır. Bu güzel sesleniş genellik ile müezzin tarafından bir Müslümanın cenaze duyurusundan önce veya her haftanın cuma günü Cuma namazının vaktinden kırk beş dakika kadar öncede insanları bir nevi uyarmak, haberdar etmek maksadı ile okunan güzel bir duadır. Bu güzel duanın içeriğine aşığı da yer verilmiştir.

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Arapçası

Sela duasının arapçası

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Arapça Okunuşu

Sela duasının Arapçasının Türkçe okunuşu şöyledir.

 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
 • Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!”

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Anlamı

Efendimize medhu sena dolu bu güzel duanın anlamı ise şöyledir.

 • Ey Allah’ın Resulü, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın Habibi, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın Arşının nuru, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın mahlukatının en hayırlısı, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Öncekilerin vede sonrakilerin Efendisi, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Hamd alemlerin Rabbi olan Allah mahsustur!”

Bu bilgiler ile birlikte birde canlı okuyuşunu merak ediyor iseniz Selanın okunuşu başlıklı video içeren konuya başvurabilirsiniz.

Katkıda bulunan kullanıcı: mustafatunc20
-Essela Tuvessela Mü Aleyk Aleyke Ya Seyyidene Vesenedene Ve Mevlene Muhammeden – Ya Rasüllellah- Habibelleh– Azizallah – Kerimallah- ve benzeri şeklinde eklenir.
-Eğer Cenaze Selası ise: Nebiyellah- Nure Arşillah- Hayra Halkılleh- Seyyidel Evveline Vel Ahirin Velhamdülillehirabbil Alemin Cenaze Selasının Sonuna Kalu İnne Lillehi Ve İnne İleyhi Raciun Eklenir. Ki cenaze olduğu belli olsun.
Vefat eden merhumun veya merhume şu kişidir. Dost yakın ve akrabalarına duyurulur, Mevla rahmet etsin denir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. erman diyor ki:

  1-selanın ilk okunması sanırım 17.yy osmanlısı.. bir islamdan çok sonra
  2-selanın neden ortaya çıktığını ise pek anlamadım.. sanırım imparatorluk zamanı herkes islam olmadığı için (musevi vs birlikteydi) ayrıca bir uyarı olması olabilir..
  3-sela, cumayı haber vermek üzere ise de, bu fonksiyonu zaten ezan yapmakta. tam olarak mantığını çözemiyorum.
  4-sözlerinin ise cuma namazı ya da, cenaze ile bir bağı yok.
  5- çok ağır bir name,notalarla ile okumak da psikoloji üzerinde arabesk bir etki yapıyor (bunu anlamak için türkçe sözleri aynı tonda okuyun)
  6- peygamberlerin hepsi, müslüman için eşit değerdedir, bütün peygamberler aynı mesajları getirmişlerdir.. bu durumda, sürekli son peygamberin övülmesi ve selam gönderilmesi, diğer peygamberlerin bundan mahrum bırakılması islama yakışmıyor, aksine musevi ve hristiyanların bu davranışını taklit oluyor.

  1. Burak Özdelice diyor ki:

   Soru soran ve sorgulayan müslümanlara selam olsun. Bu yorum da böyle bir yorum ve gayet mantıklı sorular…

   Bunlara ek olarak, selada geçen ifadeler Kuran ile de çelişir. Peygamber için söylenen sözler Kuran’da yer almadığı gibi(elçisi olması dışında) Kuran’ın Allah’ın tekliği konusundaki hassasiyetine ters olup, bunun karşısındaki en büyük sorunlardan biri olan “insana tapma, biat etme” tehlikesi üzerine çokca ayet olmasına karşı sela, tam olarak buna zihinleri hazırlar ve insanı yüzeltme kafa yapısını normalleştirir.

   Kuran’da Allah şöyle diyor, “benim ismimin yanına kimseyi çıkartmayın” “ibadetanelerde benim yanıma kimseyi koymayın”

   Sözün özü şu ki, her işimiz gibi müslümanlığımız da sözdedir, içi boştur ve Kuransızlıktan kuru halde kalmış olsa da dünyanın en iyi müslümanlarıyız egosu yeterli görülmektedir.

   Yasin Suresiydi sanırım “düşünmeyenlerin üzerine pislik yağdırırım”

   Bu müthiş bir ayettir ve bizler, kurandan ayrı “müslüman” toplumlar ve ülkeler Kuran mucizesinin ifadelerini aslında yaşamaktayız ve pek de farkında değiliz bu gidişatın bana göre.

 2. AHmet Altınok diyor ki:

  “.. .SEYYİDENE VESEDENE VE MEVLENE…DİYE EK YAPILIR…” diyorsunuz da NEDEN “EK YAPILMIŞ” ŞEKLİ İLE SELA’YI DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE “YAZILI” VERMİYORSUNUZ…?

 3. Mücahid diyor ki:

  Rasül kelimesinde ki s ص değil س dir. Doğru yazın lütfen

  1. islamalimi diyor ki:

   İlgi ve alakanız için teşekkür ediyoruz. Gerekli düzenleme yapılmıştır.

 4. ufuk diyor ki:

  Abi sizlere çok teşekkür ederim .Sizden allah razu olsun

 5. Fahri diyor ki:

  Icimizde ne kadar cahil insanlar var.Daha apdest almayi bilmez ler bir de o findik kadar beyileri ile islami tartismaya calisirlar. ONCELIKLE KUR’ANI KERIM’in Turkce aciklamasini okuyun sonra Tevsir kitaplarini okuyun Ondan sonra EFENDIMIZIN HAYATINI okuyun. Sonra gelip burda ahkam kesin.CAHILIK GECICIDIR ama e…..lik bakidir.

  1. metin diyor ki:

   Fahri bey, benim kanaatim ise once tefsir okunmasi beraberinde peygamber hayati ile daha sonra meal okunabilir. Yoksa mealler her zaman yanlis fikir verebilir. Bu herhangi bir dilden baska bir dile ceviri yaparken yasanan klasik bir sorundur. Yer musait olmadigindan yazmiyorum ama ufak bir arastirma yaparsan meal lerin nasil yanittigini gorebilirsin. En azindan ozet tefsir tercih edilmeli.

 6. Ibrahim diyor ki:

  İslam dininden habersiz bir kisi bu selayı dinlese ve ona sorulsa; bu dinin tanrısı kimdir diye şüphesiz sizin tanrınız Muhammeddir der. Peygamberi putlaştırmakta hiristiyan ve yahudileri katlamış sünni müslümanları. Kuransız müslümanlığın sonuçları!

  1. peygamber asigi diyor ki:

   yorumuna bakınca tamamen dini Bilgi yoksunu olduğunu anlamak hiçte zor değil. Be gafil insan c.hak demiyor mu sen olmasaydın mukevvenatı yaratmazdım diye. tam aksine millet dinden sünneti seniyyeyi peygamberi çıkarmaya çalışıyorken ki senin gibi. Tam aksine ne kadar peygamberi tanır ve sarılırsan Allahı bulursun. kime konuşuyorum ki sen zaten zehirlenmişsin. Bu fikirler vehhabilere ve Şiilere yakın fikirlerdir. Senin gibilere peygamber şefaati nasip olmaz zaten zaten onada inanmıyorsundur sen..!!!

   1. Serkan diyor ki:

    Esselamun aletkum arkadaşlar tartışmak yada dahil felan gibi sözler kullanıp kimsenin kalbini kırmayalım bilende var bilmeyende daha güzel temiz cümlelerle taklassak diğer arkadaşlarımıza itici olmadan bilmeye bilir kisi bazı şeyleri yada sen başka o başka sekil bilir ama ayni seyi yapmaya çalışırsınız yani doğrusunu bulup paylaşımcı olmak gerekyaradan mevlam sizinle ve tüm müslüman aleminin yanında olsun.

   2. Semih diyor ki:

    Aynen kardeşim. Biraz okuyun öğrenin. Bunları bize Peygamberimiz öğretti tebliğ etti. Sünnet olmasa kitap direk bir bütün olarak inerdi.

   3. ali diyor ki:

    Kuran okumuş olsaydın Allah’ın (c.c) ‘sen olmasaydın’ tarzı birşey demediğini, demeyeceğini görürdün. o dediğin habisi kabul eden adam sayısı da çok az..

  2. Burak Özdelice diyor ki:

   Net bir özet. İbrahim, evet aslında sadece sela değil bunu söyletecek olan. Basit, ortada olanı çıkarmışsın aslında, aynen durum budur.

 7. Muhammet çelik diyor ki:

  Yorumları takip etdimde şunu farketdim insan ilk yaradılişından bu yana hep aklı karmaşık bır yapıya sahip oldundan doğruyu görememe özelline sahip oldunu söylemek isterim. Şimdi konuyu idrak etme çabasında isek bırincisi Allah insan oğluna mesajlar ile birtakım iletiler göndörmiştir.Mesela bunu birde hz İsa ile gönderdi ve o kavim isa’yı Allah’ın oğlu olarak nitelendirdi ve dolayısıyla onuda Allah’la eşit bir varlıkmış gibi değerlendiler şimdi soruyorum bunun doğru olabilme ihtimali var mı? Yok tabi ki ama İsa peygamber miydi evet peygamberdi. Peki Allahın amacı neydi bu vahiyleri göndermekle? Peygamberleri övmek içinmi? Hayır…bu insanlar sizden üstündür demek için mi? Hayır… Bu insanlar sizin efendimiz mi hayır. Allah’ın emirlerine yorum katma yetkisi verildi mi. Hayır Yani maksat Allah buyruklarını yer yüzüne iletmek için peygamberleri o zatları murat etti ve iletti. Ama biz ne yaptık o peygamber senin bu peygamber benim o peygamber benim efendim bu peygamber senin efendin diye defalarca kaos yaşandı savaşlar verildi fikir çatışmaları meydana geldi peygamber efendimi hz. Muhammed şunu defalarca nakletmiştir kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur bunu beynimide yoralım. Yüce Allahın muradı emirlerini almak ve onu yerine getirmek oldunu nacizhane dùşüncemle sizlere arz etmek isterım SAYGILARLA

 8. Gani diyor ki:

  Araştırın arkadaşlar görürsünüz peygamber efendimiz diyor ben habibullahım.

 9. Alim diyor ki:

  Kendinize gelin peygamberi putlaştırıyorsunuz az biraz kuran okusaydınız haberdar olurdunuz sizleri nasıl kandırmışlar şuan siz Allah’a değil peygambere kulluk ediyorsunuz.Habibullah diyen müşriktir.Peygamber Allah’ın KULU ve ELÇİsidir sevgilisi değil.Allahın sevgili kulu demek ayrı birşey ama orada kullanılan habibullah sevgili manasına gelir.

  1. islamalimi diyor ki:

   Saygısızlık olmaması için yorumunuzu yayımlıyoruz. Sizden ricamız site içerisinde kullandığınız dile biraz daha dikkat etmenizdir.

   1. tolga diyor ki:

    sadece o değil kardeşim. öncekilerin ve sonrakilerin efendisi allah’tır. peygamber allahın arşının nuru değildir. peygamber mahlukatın en hayırlısı sözünü kabul etmemiştir.

   2. Ayşe Yavçın diyor ki:

    Ya hu putlaştırma da nerden çıktı lütfen şu vehhabi zihniyetini bir kenara bırakın bu hiç bir şey kazandırmaz aksine daha da kaybettirir. Ayeti kerime bile var. düzgün okuyun anlayın lütfen..

  2. soruyacvp diyor ki:

   Kardeşim sende biras arapça oku orda ki habiballah dan kasıt Allhın sevgilisi sevgisi demek arapçada daki terimlerle ‘insan sevdigine sevgili der bizim bozuk türkçedeki sevgili kavramına girmiyor yani Allah benim sevgilim teriminde hiç bir sakınca yoktur. Veya Allah aşıkları gibi cümlelerde de yok bilmem anlatabildimmi inşaallah anlata bilmişimdir.

   1. Kerem diyor ki:

    Aynen kardeş

 10. ertugrul ozcan diyor ki:

  Ayrica efendi demek peygamberimizin insanlarin oncusu manasina gelir.baska mana cikarmayin.gunaha girmeyin. Mealde ben kulumun zanni üzereyim demiyormu.sen nereye istersen oraya çekersin. Bence dikkat etmek gerek, doğrusunu Yüce Rabbim bilir. Biz yanlissak insallah Yuce Rabbim bize doğrusunu öğretim++retir. O ne dilerse o olur….

 11. ertugrul ozcan diyor ki:

  Ya hu. Arkadaslar Allah celle celaluhu sevgili edinir mi diyenler dünyada sevgiden önemli ne var…Edindi diyip insanları şaşırtmayın. Peygamberimiz Allahın habibidir. Habibullah…yani en sevdiği kulu. Ben onu anlıyorum. isteyen istediği gibi anlayabilir.hepimiz hesap verecek unutmayın. Her Şeyin doğrusunu Yüce Rabbim bilir..

 12. Emrah Matur diyor ki:

  Selanın en altında Hamd yalnızca alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur deyip üstede hamdi Hz.muhammed’e yapıyorsunuz. Bu nasıl bir çelişkidir bu nasıl bir inançtır bu müslümanlık değil,islam değil.

  1. islamalimi diyor ki:

   Allah ‘a yapılan hamd ile Peygambere yapılan hamdi aynı çerçevede değerlendirmeniz yanlış bir değerlendirme.

  2. okan demir diyor ki:

   Ulan mel,um müslümanlığı senden mi öğreneceğiz tapınakçı sen kendi inandığın sapık inancını eleştir. o kirli ağzınla bizim inancımıza bulaşma.

   1. erman diyor ki:

    hiç tanımadığı birine, nasıl tapınakçı ve melun diyebiliyor bu insanlar.. allah akıl fikir versin.

  3. Emrah Matur diyor ki:

   Sizin adaletiniz işte budur işinize gelen yorumları paylaşıyorsunuz işinize gelmeyeni siliyorsunuz müslüman dediğin adaletli olacak madem yorumlarımı sildiniz hepsini silin.

   1. islamalimi diyor ki:

    Değerli ziyaretçimiz, sitemiz bir tartışma sitesi değildir. Fakat yorumlarınızda insanların inançları konusunda çok sert konuşuyorsunuz. Bize kızada bilirsiniz fakat bu şekilde devam ederseniz yorumlarınızı yayımlayamayız. Sitemiz ehli sünnet inancı çerçevesinde bilgi vermektedir. Bunu Hakkımızda bölümünde açık bir dille ifade etmiş bulunuyoruz. Siz bu inanca sahip olmayabilir veya farkı bir şekilde bu inanca sahip olabilirsiniz. Size saygı gösteriyor ve aynı saygıyı bekliyoruz.

    1. Emrah Matur diyor ki:

     Ben gereken saygıyı yeterince gösterdiğime ve karşılık görmediğime inanıyorum çünkü bana edilen hakaret içerikli yorumları yayınlıyor benim onlara yazdığım saygı çerçevesindeki yorumlarımı siliyorsunuz adaletsizlik yapıyorsunuz kendi inancınızı savunanlara destek olarak bana karşı haksızlık ediyorsunuz ve siz bildiğim kadarıyla hesap gününe inanan insanlarsınız adaletinize güveniyorsanız bütün yorumlarımı paylaşın o zaman.

BİR YORUM YAZ