Selanın Okunuşu ve Anlamı

Selanın Okunuşu ve Anlamı

Sela duyulduğu zaman Müslümanların manevi atmosfer içerisinde değişik duygular hissettiği bir güzel sesleniştir. Genel itibari ile Peygamber Efendimize yapılan medhu senalardan oluşmaktadır.

Bu güzel sesleniş genellik ile müezzin tarafından bir Müslümanın cenaze duyurusundan önce veya her haftanın cuma günü Cuma namazının vaktinden kırk beş dakika kadar öncede insanları bir nevi uyarmak, haberdar etmek maksadı ile okunan güzel bir duadır. Bu güzel duanın içeriğine aşığı da yer verilmiştir.

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Arapçası

Sela duasının arapçası

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Arapça Okunuşu

Sela duasının Arapçasının Türkçe okunuşu şöyledir.

 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
 • Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!”

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Anlamı

Efendimize medhu sena dolu bu güzel duanın anlamı ise şöyledir.

 • Ey Allah’ın Resulü, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın Habibi, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın Arşının nuru, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın mahlukatının en hayırlısı, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Öncekilerin vede sonrakilerin Efendisi, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Hamd alemlerin Rabbi olan Allah mahsustur!”

Bu bilgiler ile birlikte birde canlı okuyuşunu merak ediyor iseniz Selanın okunuşu başlıklı video içeren konuya başvurabilirsiniz.

Katkıda bulunan kullanıcı: mustafatunc20
-Essela Tuvessela Mü Aleyk Aleyke Ya Seyyidene Vesenedene Ve Mevlene Muhammeden – Ya Rasüllellah- Habibelleh– Azizallah – Kerimallah- ve benzeri şeklinde eklenir.
-Eğer Cenaze Selası ise: Nebiyellah- Nure Arşillah- Hayra Halkılleh- Seyyidel Evveline Vel Ahirin Velhamdülillehirabbil Alemin Cenaze Selasının Sonuna Kalu İnne Lillehi Ve İnne İleyhi Raciun Eklenir. Ki cenaze olduğu belli olsun.
Vefat eden merhumun veya merhume şu kişidir. Dost yakın ve akrabalarına duyurulur, Mevla rahmet etsin denir.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. meranka diyor ki:

  Her halta sapıklık yapıyorsunuz bari din konusunda sapıklık yapmayın.Kimi kafasına göre fetva vermiş kimi o mübarek efendimizden sanki arkadaşı gibi ismiyle hitap etmiş. İmansızlığınızı bilen biliyor kimse kimseye fetva vermeye çalışmasın…….

 2. musta diyor ki:

  •Öncekilerin vede sonrakilerin Efendisi Kulun sahibine efendi denmez mi? Biz sadece Allah’ın kulu değil miyiz? Burada Allah için söyleniyorsa doğru, sonrasında Allah’a hamd ediliyor.

 3. Ali Riza diyor ki:

  Bazı yorumlar gerçekten ya çok kasıtlı bir şekilde yapılıyor yada kurmaca hesaplarla şia felsefesi yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Efendimize (sav) salat getirme ile ilgili yüce Allah (cc) Kuran-ı Kerim’de ne buyuruyor:
  “Gerçekten Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler! Siz de ona teslimiyetle salât ve selâm edin.” (Ahzab Suresi – 56. Ayet Elmalılı Hamdi Yazır Meali)

 4. merdali derindüşünce diyor ki:

  -Mescidler şüphesiz Allah’ındır, öyleyse oralarda Allah’a yalvarırken başkasını katmayın.
  (CİN suresi 18).

  cin 18 ayetine göre,,,peygamberimiz sanki bizi duyuyormuşçasına ‘şefaat ya Resulullah’ demenin ne kadar sakıncalı olduğunu anlıyoruz. Zira peygamber de insandır ve ölmüştür buna binaen kıyamet gününe kadar bizi duyamaz. Hristiyanlar İsa peygamberi öve öve tanrılaştırdılar. Biz de İslam alemi olarak aynı yolun takipçiliğini yapmaktayız. Halbuki her fatiha suresi okuduğumuzda ‘Hamd (övgü) alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.’ diyoruz. Ancak sela okunduğunda camilerden peygambere methiyeler düzülüyor.
  Tasavvuf inancında Nur-u muhammediye diye sapkın bir anlayış vardır.
  16. Yüzyılda devlet büyükleri öldüğü zaman minarelerden okunması için selayı derlemişlerdir.

  1. Laf-i güzaf diyor ki:

   Sen bunları neye göre kime göre yazıyorsun. kaynak kim ? kaynak dediğin dünyanın doğruluğu kabul görmüş canlı cansız kaynaklar olmalıdır. sapkın bir iki bilimsel yada kendi duygu düşüncelerini dileğini yazan olmamalı

 5. Ahmet Altınok diyor ki:

  Genelde İMAMLAR,yukarda yazılı olan "SELA SÖZLERİ" Y E R İ N E…alttaki KATKI amacıyla YAZILAN sözleri OKUMAKTADIRLAR…Bu sözler (Katkı amaçlı yazılan) doğru ise NEDEN " D Ü Z G Ü N " bir YAZILIM ve UYGUN BİR SIRALAMAYLA aktarılmaz…?

 6. özgür diyor ki:

  Ey Muhammed'in kulları silkelenip kendinize gelin. Görmüyor musunuz , yeri göğü Allah yaratmıştır , görmüyor musunuz güneşi ayı emrine amade eden Allah'tır. Muhammedi övmeyi bırakın . Hristiyanları geçeceksiniz yakında.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde yüce Mevla'mızın sevdiği bir kulunu övmenin şirk veya Hristiyanlara benzer bir durum olduğu hakkında bir kaide varda bundan biz mi habersiziz.

 7. islamalimi diyor ki:

  Neresinin yanlış olduğunu bize bildirir iseniz, bizde hatamızı giderebiliriz.

  Alıntı: ismail eren
  Salanın yazılışı yanlış.

 8. ismail eren diyor ki:

  Salanın yazılışı yanlış.

 9. islamalimi diyor ki:

  Değerli ziyaretçimiz isteğiniz üzere Sela duasının Arapça metnini yeniden yazarak konuya ekledik. İlgi ve alakanız için teşekkürler.

  Alıntı: lütfen
  Lütfen bu selanın arapça yazılışını tekrar gözden geçirin. Hayırlı günler

 10. mustafatunc20 diyor ki:

  Essela Tuvessela Mü Aleyk Aleyke Ya Seyyidene Vesenedene Ve Mevlene Muhammeden – Ya Rasüllellah- Habibelleh– Azizallah – Kerimallah- Vs

  Nebiyellah- Nure Arşillah- Hayra Halkılleh- Seyyidel Evveline Vel Ahirin Velhamdülillehirabbil Alemin Cenaze Selasının Sonuna Kalu İnne Lillehi Ve İnne İleyhi Raciun EKLENİR. Ki cenaze olduğu belli olsun.
  Vefat eden merhumun veya merhume şu kişidir. Dost yakın ve akrabalarına duyurulur Mevla rahmet etsin denir.

 11. lütfen diyor ki:

  Lütfen bu selanın arapça yazılışını tekrar gözden geçirin. Hayırlı günler

BİR YORUM YAZ