Selanın Okunuşu ve Anlamı

Selanın Okunuşu ve Anlamı

Sela duyulduğu zaman Müslümanların manevi atmosfer içerisinde değişik duygular hissettiği bir güzel sesleniştir. Genel itibari ile Peygamber Efendimize yapılan medhu senalardan oluşmaktadır.

Bu güzel sesleniş genellik ile müezzin tarafından bir Müslümanın cenaze duyurusundan önce veya her haftanın cuma günü Cuma namazının vaktinden kırk beş dakika kadar öncede insanları bir nevi uyarmak, haberdar etmek maksadı ile okunan güzel bir duadır. Bu güzel duanın içeriğine aşığı da yer verilmiştir.

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Arapçası

Sela duasının arapçası

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Arapça Okunuşu

Sela duasının Arapçasının Türkçe okunuşu şöyledir.

 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
 • Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!”

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Anlamı

Efendimize medhu sena dolu bu güzel duanın anlamı ise şöyledir.

 • Ey Allah’ın Resulü, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın Habibi, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın Arşının nuru, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın mahlukatının en hayırlısı, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Öncekilerin vede sonrakilerin Efendisi, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Hamd alemlerin Rabbi olan Allah mahsustur!”

Bu bilgiler ile birlikte birde canlı okuyuşunu merak ediyor iseniz Selanın okunuşu başlıklı video içeren konuya başvurabilirsiniz.

Katkıda bulunan kullanıcı: mustafatunc20
-Essela Tuvessela Mü Aleyk Aleyke Ya Seyyidene Vesenedene Ve Mevlene Muhammeden – Ya Rasüllellah- Habibelleh– Azizallah – Kerimallah- ve benzeri şeklinde eklenir.
-Eğer Cenaze Selası ise: Nebiyellah- Nure Arşillah- Hayra Halkılleh- Seyyidel Evveline Vel Ahirin Velhamdülillehirabbil Alemin Cenaze Selasının Sonuna Kalu İnne Lillehi Ve İnne İleyhi Raciun Eklenir. Ki cenaze olduğu belli olsun.
Vefat eden merhumun veya merhume şu kişidir. Dost yakın ve akrabalarına duyurulur, Mevla rahmet etsin denir.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Muhammet çelik diyor ki:

  Yorumları takip etdimde şunu farketdim insan ilk yaradılişından bu yana hep aklı karmaşık bır yapıya sahip oldundan doğruyu görememe özelline sahip oldunu söylemek isterim. Şimdi konuyu idrak etme çabasında isek bırincisi Allah insan oğluna mesajlar ile birtakım iletiler göndörmiştir.Mesela bunu birde hz İsa ile gönderdi ve o kavim isa’yı Allah’ın oğlu olarak nitelendirdi ve dolayısıyla onuda Allah’la eşit bir varlıkmış gibi değerlendiler şimdi soruyorum bunun doğru olabilme ihtimali var mı? Yok tabi ki ama İsa peygamber miydi evet peygamberdi. Peki Allahın amacı neydi bu vahiyleri göndermekle? Peygamberleri övmek içinmi? Hayır…bu insanlar sizden üstündür demek için mi? Hayır… Bu insanlar sizin efendimiz mi hayır. Allah’ın emirlerine yorum katma yetkisi verildi mi. Hayır Yani maksat Allah buyruklarını yer yüzüne iletmek için peygamberleri o zatları murat etti ve iletti. Ama biz ne yaptık o peygamber senin bu peygamber benim o peygamber benim efendim bu peygamber senin efendin diye defalarca kaos yaşandı savaşlar verildi fikir çatışmaları meydana geldi peygamber efendimi hz. Muhammed şunu defalarca nakletmiştir kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur bunu beynimide yoralım. Yüce Allahın muradı emirlerini almak ve onu yerine getirmek oldunu nacizhane dùşüncemle sizlere arz etmek isterım SAYGILARLA

 2. Gani diyor ki:

  Araştırın arkadaşlar görürsünüz peygamber efendimiz diyor ben habibullahım.

 3. Alim diyor ki:

  Kendinize gelin peygamberi putlaştırıyorsunuz az biraz kuran okusaydınız haberdar olurdunuz sizleri nasıl kandırmışlar şuan siz Allah’a değil peygambere kulluk ediyorsunuz.Habibullah diyen müşriktir.Peygamber Allah’ın KULU ve ELÇİsidir sevgilisi değil.Allahın sevgili kulu demek ayrı birşey ama orada kullanılan habibullah sevgili manasına gelir.

  1. islamalimi diyor ki:

   Saygısızlık olmaması için yorumunuzu yayımlıyoruz. Sizden ricamız site içerisinde kullandığınız dile biraz daha dikkat etmenizdir.

   1. tolga diyor ki:

    sadece o değil kardeşim. öncekilerin ve sonrakilerin efendisi allah’tır. peygamber allahın arşının nuru değildir. peygamber mahlukatın en hayırlısı sözünü kabul etmemiştir.

  2. soruyacvp diyor ki:

   Kardeşim sende biras arapça oku orda ki habiballah dan kasıt Allhın sevgilisi sevgisi demek arapçada daki terimlerle ‘insan sevdigine sevgili der bizim bozuk türkçedeki sevgili kavramına girmiyor yani Allah benim sevgilim teriminde hiç bir sakınca yoktur. Veya Allah aşıkları gibi cümlelerde de yok bilmem anlatabildimmi inşaallah anlata bilmişimdir.

 4. ertugrul ozcan diyor ki:

  Ayrica efendi demek peygamberimizin insanlarin oncusu manasina gelir.baska mana cikarmayin.gunaha girmeyin. Mealde ben kulumun zanni üzereyim demiyormu.sen nereye istersen oraya çekersin. Bence dikkat etmek gerek, doğrusunu Yüce Rabbim bilir. Biz yanlissak insallah Yuce Rabbim bize doğrusunu öğretim++retir. O ne dilerse o olur….

 5. ertugrul ozcan diyor ki:

  Ya hu. Arkadaslar Allah celle celaluhu sevgili edinir mi diyenler dünyada sevgiden önemli ne var…Edindi diyip insanları şaşırtmayın. Peygamberimiz Allahın habibidir. Habibullah…yani en sevdiği kulu. Ben onu anlıyorum. isteyen istediği gibi anlayabilir.hepimiz hesap verecek unutmayın. Her Şeyin doğrusunu Yüce Rabbim bilir..

 6. Emrah Matur diyor ki:

  Selanın en altında Hamd yalnızca alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur deyip üstede hamdi Hz.muhammed’e yapıyorsunuz. Bu nasıl bir çelişkidir bu nasıl bir inançtır bu müslümanlık değil,islam değil.

  1. islamalimi diyor ki:

   Allah ‘a yapılan hamd ile Peygambere yapılan hamdi aynı çerçevede değerlendirmeniz yanlış bir değerlendirme.

  2. okan demir diyor ki:

   Ulan mel,um müslümanlığı senden mi öğreneceğiz tapınakçı sen kendi inandığın sapık inancını eleştir. o kirli ağzınla bizim inancımıza bulaşma.

  3. Emrah Matur diyor ki:

   Sizin adaletiniz işte budur işinize gelen yorumları paylaşıyorsunuz işinize gelmeyeni siliyorsunuz müslüman dediğin adaletli olacak madem yorumlarımı sildiniz hepsini silin.

   1. islamalimi diyor ki:

    Değerli ziyaretçimiz, sitemiz bir tartışma sitesi değildir. Fakat yorumlarınızda insanların inançları konusunda çok sert konuşuyorsunuz. Bize kızada bilirsiniz fakat bu şekilde devam ederseniz yorumlarınızı yayımlayamayız. Sitemiz ehli sünnet inancı çerçevesinde bilgi vermektedir. Bunu Hakkımızda bölümünde açık bir dille ifade etmiş bulunuyoruz. Siz bu inanca sahip olmayabilir veya farkı bir şekilde bu inanca sahip olabilirsiniz. Size saygı gösteriyor ve aynı saygıyı bekliyoruz.

    1. Emrah Matur diyor ki:

     Ben gereken saygıyı yeterince gösterdiğime ve karşılık görmediğime inanıyorum çünkü bana edilen hakaret içerikli yorumları yayınlıyor benim onlara yazdığım saygı çerçevesindeki yorumlarımı siliyorsunuz adaletsizlik yapıyorsunuz kendi inancınızı savunanlara destek olarak bana karşı haksızlık ediyorsunuz ve siz bildiğim kadarıyla hesap gününe inanan insanlarsınız adaletinize güveniyorsanız bütün yorumlarımı paylaşın o zaman.

 7. gülay diyor ki:

  Sayın Elrah Matur,
  Sapıklığını dillendirmeden önce iki satır Kur’an Meali okusaydın… Bilmiyorsan öğren eksik yalnış bilgilerinle inancını yıpratma.

 8. Emrah Matur diyor ki:

  Bu selanın içi şirk dolu nasıl okutuyorlar bunu nasıl müslümansınız orada peygarmiz için Allah’ın sevgilisi habibi yazıyor bu nasıl olur hristiyanlardan ne farkımız kaldı halbuki Allah kuranda şüphesiz Allah çocuk edindi diyen kafir olmuştur der ve başka bir ayette onların Allah çocuk edindi demesi nedeniyle neredeyse gök çatlayım dağlar yerinden çıkacak gibi olur denir ve şuanki müslümanların onlardan farkı yok eğer ikna edici bir savunması varsa bunun lütfen bana ulaşın ……… selam ve saygılarımla.

  1. islamalimi diyor ki:

   Değeli ziyaretçimiz, Habib kelimesi çocuk veya evlat manasına geliyor da biz mi yanlış biliyoruz acaba. Habib demek sevgili anlamına gelmektedir ki bu durumda siz Yüce Mevla’mızın Peygamber Efendimizi sevmediğini iddia eder durumuna geliyorsunuz. Dolayısı ile siz konuları birbirine karıştırıyorsunuz. Lütfen bu konularda dikkatli olun, hem kendinizi hemde çevrenizdeki insanları yanlış bilgilendirmeyin.

   1. Emrah Matur diyor ki:

    Kardeşim habibin sevgili olduğu biliyoruz yazmışım zaten yukarda kuranın hiç bir yerinde geçmeyen bir kelime kullanıyorsunuz hristiyanların yahudilerin yaptığı hatayı sizlerde yapıyorsunuz bunun fakında bile değilsiniz Allah çocuk edindi demenle Allah sevgili edindi demen arasında ne fark var zaten şirk masunca yapılır kimse çıkıpta ben Allah’a ortak koşuyorum demez git bir hristiyan rahibi dinle bakalım sana üçlemeyi nasılda masumane bir anlatışla anlatır ama şuanki kendini müslüman zanneden cahil bir zümre ile karşı karşıyayız islam yanlış tanıtılıp yanlış öğretiliyor Hz.Muhammed’in yapmadığı uygulamaları ve kuranda hiçbir delili olmayan uygulamaları kendine müslümanım diyen cahiller dine soktular bilmeyen masum halk ise bunları takip edip doğru söylediklerini umuyorlar halbu ki Allah kuranda dikkat edin aldatıcılar sizi Allah adını kullanarak altatmasınlar der Rabbimiz merhamet etsin durum çok vahim kimse farkında değil Kurandaki Resulallahın getirdiği şeriat şuanki müslümanlardan çok uzak bazıları müstesna…

    1. agah diyor ki:

     Sevgili Kardeşim Emrah,Peygamber efendimizi, günümüzde sağken adına havaalanı ismi verdiren kakalakalardan farkını fark edememişsin. Selânın sağken uygulamasını isteseydi zaten Habibullah olmazdı…

 9. veysel diyor ki:

  cenaze sela sı nın başlangıcı böyle değil bildiğim kadarıyla. daha sonra bu sela Sedası başlıyordu yanlışmi .

 10. Ersin Çevik diyor ki:

  Şahitlik ederim ki Allah(c.c) birdir. Ve yine şahitlik ederim ki Hz.Muhammed(s.a.v) onun kulu ve resulüdür.

  Kimse kendi kafasından safsata uydurup Peygamber efendimize dil uzatmasın. Allah, Peygamber efendimizi alemlere üstün kılmıştır. Sapıklığa, küfre düşüpte peygamber efendimize olan bağlılığımızı sorgulamayın. Silkelenin, kendinize gelin. Allah’a emanet olun

 11. meranka diyor ki:

  Her halta sapıklık yapıyorsunuz bari din konusunda sapıklık yapmayın.Kimi kafasına göre fetva vermiş kimi o mübarek efendimizden sanki arkadaşı gibi ismiyle hitap etmiş. İmansızlığınızı bilen biliyor kimse kimseye fetva vermeye çalışmasın…….

 12. musta diyor ki:

  •Öncekilerin vede sonrakilerin Efendisi Kulun sahibine efendi denmez mi? Biz sadece Allah’ın kulu değil miyiz? Burada Allah için söyleniyorsa doğru, sonrasında Allah’a hamd ediliyor.

 13. Ali Riza diyor ki:

  Bazı yorumlar gerçekten ya çok kasıtlı bir şekilde yapılıyor yada kurmaca hesaplarla şia felsefesi yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Efendimize (sav) salat getirme ile ilgili yüce Allah (cc) Kuran-ı Kerim’de ne buyuruyor:
  “Gerçekten Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler! Siz de ona teslimiyetle salât ve selâm edin.” (Ahzab Suresi – 56. Ayet Elmalılı Hamdi Yazır Meali)

 14. merdali derindüşünce diyor ki:

  -Mescidler şüphesiz Allah’ındır, öyleyse oralarda Allah’a yalvarırken başkasını katmayın.
  (CİN suresi 18).

  cin 18 ayetine göre,,,peygamberimiz sanki bizi duyuyormuşçasına ‘şefaat ya Resulullah’ demenin ne kadar sakıncalı olduğunu anlıyoruz. Zira peygamber de insandır ve ölmüştür buna binaen kıyamet gününe kadar bizi duyamaz. Hristiyanlar İsa peygamberi öve öve tanrılaştırdılar. Biz de İslam alemi olarak aynı yolun takipçiliğini yapmaktayız. Halbuki her fatiha suresi okuduğumuzda ‘Hamd (övgü) alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.’ diyoruz. Ancak sela okunduğunda camilerden peygambere methiyeler düzülüyor.
  Tasavvuf inancında Nur-u muhammediye diye sapkın bir anlayış vardır.
  16. Yüzyılda devlet büyükleri öldüğü zaman minarelerden okunması için selayı derlemişlerdir.

  1. Laf-i güzaf diyor ki:

   Sen bunları neye göre kime göre yazıyorsun. kaynak kim ? kaynak dediğin dünyanın doğruluğu kabul görmüş canlı cansız kaynaklar olmalıdır. sapkın bir iki bilimsel yada kendi duygu düşüncelerini dileğini yazan olmamalı

 15. Ahmet Altınok diyor ki:

  Genelde İMAMLAR,yukarda yazılı olan "SELA SÖZLERİ" Y E R İ N E…alttaki KATKI amacıyla YAZILAN sözleri OKUMAKTADIRLAR…Bu sözler (Katkı amaçlı yazılan) doğru ise NEDEN " D Ü Z G Ü N " bir YAZILIM ve UYGUN BİR SIRALAMAYLA aktarılmaz…?

 16. özgür diyor ki:

  Ey Muhammed'in kulları silkelenip kendinize gelin. Görmüyor musunuz , yeri göğü Allah yaratmıştır , görmüyor musunuz güneşi ayı emrine amade eden Allah'tır. Muhammedi övmeyi bırakın . Hristiyanları geçeceksiniz yakında.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde yüce Mevla'mızın sevdiği bir kulunu övmenin şirk veya Hristiyanlara benzer bir durum olduğu hakkında bir kaide varda bundan biz mi habersiziz.

  1. ahmet diyor ki:

   Kardeş muhammet değil hz muhammet ilk önce saygılı ol sonra yorum yap

   1. Emrah Matur diyor ki:

    adamım koca yorumun içinde bir tek t harfine takılıp kalmışsın bilmiyorsan sor öğren.Fatiha suresinin 2. ayetine bile bakman yeterlidir.bu konuda Hz.Muhammed’i övme demiyorum ama bu selada yaptığınız şirkinde ötesinde kendinize gelip dinin özüne dönün.Allah’ı gereği gibi tanımayınca böyle sonuçlar çıkıyor.
    Rabbim dini ne hale getirdiler cahiller sürüsü.

 17. islamalimi diyor ki:

  Neresinin yanlış olduğunu bize bildirir iseniz, bizde hatamızı giderebiliriz.

  Alıntı: ismail eren
  Salanın yazılışı yanlış.

 18. ismail eren diyor ki:

  Salanın yazılışı yanlış.

 19. islamalimi diyor ki:

  Değerli ziyaretçimiz isteğiniz üzere Sela duasının Arapça metnini yeniden yazarak konuya ekledik. İlgi ve alakanız için teşekkürler.

  Alıntı: lütfen
  Lütfen bu selanın arapça yazılışını tekrar gözden geçirin. Hayırlı günler

 20. mustafatunc20 diyor ki:

  Essela Tuvessela Mü Aleyk Aleyke Ya Seyyidene Vesenedene Ve Mevlene Muhammeden – Ya Rasüllellah- Habibelleh– Azizallah – Kerimallah- Vs

  Nebiyellah- Nure Arşillah- Hayra Halkılleh- Seyyidel Evveline Vel Ahirin Velhamdülillehirabbil Alemin Cenaze Selasının Sonuna Kalu İnne Lillehi Ve İnne İleyhi Raciun EKLENİR. Ki cenaze olduğu belli olsun.
  Vefat eden merhumun veya merhume şu kişidir. Dost yakın ve akrabalarına duyurulur Mevla rahmet etsin denir.

 21. lütfen diyor ki:

  Lütfen bu selanın arapça yazılışını tekrar gözden geçirin. Hayırlı günler

BİR YORUM YAZ