Şafilere Göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Şafilere göre gusül nasıl alınır? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Şafilere Göre Gusül Nasıl Alınır? Sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, gusül, yıkanmak anlamına gelmektedir. Cünüp olan bir kimsenin, hayız ve nifas kanı kesilen bir kadının gusül alması İslam dininde farzdır. Gusül abdestini doğru alabilmemiz için öncelikle Şafi mezhebine göre gusül abdestinin farzlarını bilmemiz gerekir.

Şafi Mezhebinde Guslün Farzları

Şafi Mezhebinde Guslün farzları üçtür. Bu farzları şöyle sıralayabiliriz:
1. Niyet etmek: Vücut iyice yıkanırken, örneğin“Guslün farzını edaya niyet ettim” veya, Niyet ettim üzerimde bulunan cünüplüğü gidermeye” şeklinde niyet edilir. Unutmayın ki Şafi mezhebinde niyetin dil ile yapılması önemli bir konudur.

2. Bedenin tamamına gusül suyu ile yıkamak: Bedenin az bir kısmı dahi kuru kalmamalıdır. Bu nedenle suyun bedene deymesine engel olacak şeyler önemle temizlenmelidir ve su ile yıkanmalıdır. Örneğin göbek çukuru veya yaraların geride bıraktığı çukurlara suyu ulaştırmak zorunlu değildir. Fakat elden geldiğince su ulaştırılmalıdır. Örneğin yüzük, kulaktaki küpe ve benzeri takılar çıkarılmak veya oynatmak sureti ile suyun deriyle tamamen temas etmesi sağlanmalıdır.

3. Bedendeki necasetin giderilmesi: Guslün alan kimse bedeninde necaset, yani pislik kalmadığından önemle emin olmalıdır.

Şafilere Göre Gusül Abdestinin Alınışı

Özetle, Şafi mezhebine tabi olan bir kimse yukarıda zikrettiğimiz farzları yerine getirdiği taktirde gusül almış olmaktadır. Fakat bu konuda ki sünneti seniyyeye en uygun olan tavsiyemiz şu şekildedir.

 • Öncelikle yukarıda zikrettiğimiz farzlara dikkat ederek vücudunuz üzerinde ki necaseti temizleyin.
 • Sonra ise vücudunuzda kuru yer kalmadığından emin olun.
 • Sonra ise  “Niyet ettim gusül abdesti almaya” diyerek niyet edin ve namaz abdesti alır gibi bir abdest alın.

Daha sonra önce sağınıza sonra solunuza sonra ise başınıza üç defa su dökün ve bu suyu döker iken dökmüş olduğunuz su ile vücudunuzu sıvazlayın. Yüce Mevla’mız almış olduğunuz ve alacağınız gusül abdestlerinizi kabul eylesin.

Şafilere Göre Gusül Abdesti Başlıklı Sorular

Soru: Gusül abdesti alırken niyeti başta mı yoksa namaz abdesti gibi abdest alırken mi söylememiz lazım.

Cevap: Namaz abdesti gibi abdest alırken yüzünüzü yıkamadan hemen önce niyet edebilirsiniz.

Soru: Gusül abdesti alırken avret yerlerinin örtünmesi gerekli mi gusül abdesti alırken teşekkür ederim.

Cevap: Avret yeriniz örtülü olmasa dahi gusül abdestiniz kabul olacaktır. Fakat avret yerinizin örtülü olması İslam ahlakına çok daha uygun olacaktır.

Soru: Selam aleyküm hocam, “gusül abdesti alırken niyet ediyoruz üç kere ağza üç kerede burna su veriyoruz ardından namaz abdesti gibi abdest alıyoruz aldıktan tekrardan suyu ağzımıza ve burnumuza vermeden başımızdan başlayarak sağ ve sol omuzumuza dökerek bütün vücudu yıkayıp çıkıyoruz” bu doğrumu ama bazıları diyor ki niyet edip önce namaz abdesti gibi abdest alın sonra farzına geçin yani diyor ki namaz abdestini gibi abdest al sonrasında tekrardan suyu 3 kere ağzına ve burnuna alarak başından başlayarak sağ ve sol omuzundan bütün vücudu yıkamak şartıyla bitir hangisi doğru?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aslında gusül abdestini çok güzel anlatmışsınız. Sorunuzda belirtiğiniz ilk şekil tamamen doğrudur. Bu şekilde gusül abdestinizi gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Soru: Omuzları ve başı yıkamak Şafiide sünnet mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Evet omuzlara ve başa üç defa su dökmek sünnettir.

Soru: Gusül abdesti alırken vücudumuzu sabunlamak gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir şart yoktur. Gusül alırken gerekli olan şart vücudu necasetten iyice arındırmaktır. Bu arınma sadece su ile de yapılabilinir.

Soru: Sebepsiz yere meni gelse gusül gerekir mı? Mesala sabah kalktığımızda menimiz sebepsiz gelir,gusül gerekir mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir durumda da gusül gerekmektedir. Zira meni bir gusül sebebidir.

Hanefi Mezhebinde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 304 YORUM
 1. Sena dedi ki:

  Slm hocam bı sorum daha olacak gusül alırken erkeğin idrar yapması şart mı bazen küçük abdesti gelmiyor gusül aldıktan sonra geliyor gusül kabul oluyor mu yoksa idrar gelmeden gusül almasin mı

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer gusülden önce cinsi münasebet olduysa en doğrusu küçük abdesti yapmaktır. Bunun için bir müddet beklenmeli ancak küçük abdestiniz beklemenize rağmen gelmiyorsa gusül alabilirsiniz. Bu süre 15 dk civarındadır.

 2. Sena dedi ki:

  Slm hocam gusül alırken ağza su çalkalayinca ağza yapmak yeterli değil mi boğaza kadar Gargara yapmak mecburum i.boğazin içi de Gargara yapılıp atılır yani kısaca boğazında ıslanması lazım diye duydum doğrumu.oyle yapınca boğazıma su kaçıyor ramazanda orucumu bozar bilgilendirirseniz sevinirim tşk ederim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Elden geldiğince yapılmalıdır ancak bu bir farz değildir ve özellikle ramazanda ayında yapılmamalıdır.

 3. Fatih dedi ki:

  Selamünaleyküm ben bir Şafii olarak gusül alırken ağız ve burna su vermek sünnet olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Ağız ve burnumuza su vermesek olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Şafi mezhebinde bu sünnettir ancak yapılması gereken bir sünnettir.

 4. Muhammet dedi ki:

  Hocam bizde şöyle diyorlar önce niyet niyetettim temizlenmeye önce 3 kere ağza 3 kere burnu şu veriyor uz ve namaz abdesti gibi abdest ve her yerimizde şu veriyoruz verirken de sivazliyoruz ve gusul alırken kesinlikle konuşmuyoruz bu doğru mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bilgileriniz gayet doğru bu şekilde gusül abdestini de alabilirsiniz. ancak konu içerisinde bu konuyu detaylı bir şekilde yer verilmiştir konudan istifade etmenizi tavsiye ediyoruz.

 5. Hasancan dedi ki:

  Sag sol ve başa 3 defa derken ayri ayri demi yani toplam 9 keremi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet Toplam 9 kere yapmaktadır.

 6. Menekşe dedi ki:

  Kadınların regli bittikten sonra gusul alıyorsa ön ve arka avret yerlerinin ayrı olarak yıkanması gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet yıkanmalıdır ve bu konuya elden geldiğince dikkat edilmelidir.

 7. Harun dedi ki:

  Hocam butun vucudu yikayip sonra niyet edip namaz abdesti gibi abdest alıp sonra 3 er kere su dokmek basa ve omuzlara snra banyodan çıkıyoruz dogrumu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Doğru alıyorsunuz ancak konudan bir istifade ediniz

 8. Ali dedi ki:

  Hocam başımıza üç defa sâğımıza uç solumuza da üç defa su dökuyoruz peki suyu her döktüğumuzde kelime şahadet getiriyormuyuz ve sağımıza solumuza her suyu döktüğumuzde ayaklarımızı kaldırıyormuyuz ? şimdiden teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir defa getirmeniz yeterlidir ve ayağınızı kaldırmanız gerekmemektedir.

 9. Ferahtt dedi ki:

  Hocam gusül abdestinde ağza su veirirken çok detaya iniyorum ağzımda suyu bi o yana bi bu yana götürüyom çok uzun sure bnyoda kaluyorum pratıklik için ne yapmam lazım hocam lütfen yardımcı olun hemn banyoya girip çıkmak istiyorum ağzımda suyu ne ne kadr çalkalasam yetrli olur

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir kez çalkalamanız yeterlidir.

 10. Dilovan dedi ki:

  Herhangi bir abdes aldığında sanki kabul olmamış ve omuzlarım da ağırlık hissediyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz yapılması gerekenleri yaptığınız taktirde içinizden gelen bu sesler vesveseden ibarettir.

 11. Yasin dedi ki:

  hocam Selamın Aleyküm iyisiniz inşAllah Allahın merhameti üzerimize olsun ben bir şafii olarak necasetten arınık iken niyetimi edip bütün vücüdumu kuru yer kalmaksızın yıkıyorum namaz abdesti veyahutta agza burna su vermiyorum doğru mudur

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet doğru ancak konudan detaylı istifade etmelisiniz.

 12. Şuayip dedi ki:

  Hocam slm gusel abdestiyle namaz kilabilirmiyiz

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet kılabilirsiniz.

 13. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben safiyiim güsul abdesti alırken önce vücudumda pislik varsa temizliyom sonra niyet edip
  Önce kafama sonra sağ ve sol omuzuma 3 defa su dokuyorum sonra vücudumun her yerini sivazlayarak yikiyorum dogru mu alıyorum yoksa yanlis mi yazar misiniz

 14. Emrah dedi ki:

  Hocam peki niyeti Kürtçe söylemek şart mı

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır şart değil istediğiniz gibi niyet edebilirsiniz.

 15. uğur dedi ki:

  Slm hocam şafii mezhebine göre boy abdesti nasıl alınır ve nasıl niyet edilir ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız sevinirim.

BİR YORUM YAZ