Şafi Mezhebinde Köpek Neden Haramdır?

Şafi mezhebinde köpek beslemek, köpeğe dokunmak neden haramdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Şafi mezhebinin alimlerinin fıkhi görüşlerine göre köpek necis bir hayvandır. Bu nedenle haram görülmüştür. Tabi ki bu çok değerli alimlerimizi bu karara vardıran bir çok gerekçe vardır. Bunların başında bu konu ile alakalı olan hadis i şeriflerdir. Bu hadis i şeriflere Köpekle ilgili Hadisler bölümünde bulabilirsiniz.

Örneğin Hanefi mezhebinde de köpeğin salyası ve yaladığı yerler, yediği kaplar necaset olarak başka bir değişle haram olarak görülmüştür. Hanefi mezhebinde bir köpeğin tüyleri üzerinize değerse bunda bir sakınca yoktur.

Ancak Şafi mezhebi bu konuda biraz daha hassas davranmış ve köpekte ki necaset usurlarının çok olduğundan dolayı tüylerini dahi necaset olarak, yani haram olarak kabul etmiştir.Bu konu Şafi mezhebinin büyük imamlarının ortak görüşü ile verilmiştir.  Şafi mezhebinin bu konuda ki görüşü bu şekildedir. Daha geniş bilgi için ilgili fıkıh kitaplarına başvurabilirsiniz.

Köpek Neden Haramdır? Başlıklı Sorular

Soru: İyi de siz de pek açıklayıcı bilgi verememişsiniz. Köpek neden Haramdır cevabını kirli sayıldığından diye geçiştirip daha fazla bilgi veremiyoruz demişsiniz üstüne de fıkıh kitaplarına başvurunuz iletisini yapmışsınız. Kısa anlamda vardır bir bildikleri ama biz bilmiyoruz demeye getirmiş siniz. Cevabın komikliği de burada. Kimi köpek hayat kurtarıyor kimisi güvenliği sağlıyor bazı köpeklerin insanlığa faydaları insanim diye dolaşıp da hayatını asalak gibi idame ettirenlerden bile fazladır da. Aklı selim insan Köpek ile kedi arasında nasıl bir fark olabilir de biri temiz diğeri kirli sayılmakta diye düşünmeden edemiyor. İnsanlık tarihinde insanın en yakın dostu olan köpek Kuranda belirtilmediği halde neden mezhepçilik vasıtası ile haram gösterildiği muammadan öte değildir.

Cevap: Kirli ve necis sayılması sizin için yeterli değil midir? Daha başka nasıl bir nedene gerek var anlayamadık. Köpeğin kendi pisliğini yemesi dahi konuda yeterlidir. Ancak siz şimdide benim sevdiğim köpeğin kendi pisliğini yediğini görmedim derseniz biz ne diyebiliriz. Biz sitemizde İslam dininin kurallarından bahsetmekteyiz. Bu kuralları biz belirlememekteyiz. Eğer inanmıyorsanız bu sizin inancınızdır.

Eğer verdiğimiz bilgiler İslam dininde olmayan bilgilerse bir İslami kaynaktan bize doğruyu öğretin bizde burada bu doğruyu paylaşalım. İslam dini köpek düşmanı değildir, Kıtmir adında bir köpeğin cennetle müjdelendiğini bilen kimseleriz ve bütün mahlukat gibi köpekleride sevmekteyiz. Ancak biz bu sevgiyi dinimizin vermiş olduğu ölçülerde vermekteyiz. Köpekleri sevmek dinimizce onları kucaklama veya sevmek veya öpmek değildir. Dinimizde köpekleri sevmek yemesini ve içmesini temin etmek gerekli ise aşıları ve benzeri konularla ilgilenmektir.

Özetle konuda ki köpeğin haramlığı beslemenin haram olduğu değildir. Temas etmenin veya yediği içtiği kabı kullanmanın haramlığıdır.

 Köpek Psikolojisi Uzmanıyım Sorularımı Cevaplar mısınız?

Köpeklere dokunmak haramsa : köpeği sevmeden dokunmadan köpek size bağlanmaz.
1 – Çobanlar köpek beslememeli koyuna danaya sürtünüyorsa buna dokunan koyun danada haramdır
2 – Koyun dana gibi yenebilen hayvanlardada pire bit bağırsak paraziti olabiliyor bu bağlantıya bakarsak bu yöndende haram sayılır.
3 – Ava gittiğinizde köpeksiz av yapılmaz kuş vurursunuz kuşu köpek bulur getirir ağzından bulaşan salyayla av hayvanıda haram
4 – Domuz – kurt gibi hayvanlardan korunmak içinde köpeğiniz olmalı yoksa tek başınıza koruyamazsınız köpek kadar cesaretli ve iyi duyup göremezsiniz yani ülke kurttan domuzdan geçilmezdi dolayısıylada malınıza canınıza zarar gelirdi
5 – Köpeklerin atası kurt – çakal gibi varlıklardır dolayısıyla bunlarda haramdır unutmayınki kurt bizim sembolümüzdür.
6 – Köpekler haramsa köpeği kullanmakta haramdır bomba bulmada kullanılan ve uyuşturucu bulmada kullanılan köpekler sayesinde yaşıyorsunuz çocuklarınız uyuşturucuya bulaşmıyor benim çocuğum bulaşmaz deme ne imamların çocukları uyuşturucuya düşebiliyor.
7 – Köpekler doğduğundan itibaren insana bağlıdır ve doğduğunda tek insanı seven hayvandır.
8 – Bunca yeteneği kabiliyeti Allah boşunamı verdi ben dine akılcı bilimci yaklaşırım kuranda herzaman düşünmezmisiniz görmezmisiniz der bide böyle düşün
—————————————
Köpeklere bakmak şöyledir : aşısını yapmalısınız parazit önleyici kullanmalısınızz yemeğini en iyi şekilde vermelisiniz sevgi göstermelisiniz dövüp dövüp köpeği kendisinden bezdirmemelisiniz tüylerini taramalısınız günlük gezdirmelisiniz iyi eğitim vermelisiniz köpek evimin önünde dursun yemek artığı veririm yaşar arada severim diye beslenmez açlıktan veya boktan olan bi yerde elbet dışkı yer aç kalmıştır yada sahibi dışkıladığı için dövdüğünde köpek dışkısını yer ve yok etmeye çalışır bu vicdansızlıktır.
Ben köpek psikolojisi üstünde çalışıyorum köpeğin her davranışını çözerim. Bu dediklerime karşı bi cevabınızı bekliyorum

Cevap: Değerli ziyaretçimiz dediğiniz bir çok konuya katılıyoruz örneğin köpeklerin bomba bulumunda kullanılması gibi. Bir dışkı konusundan bahsettik her ziyaretçimiz buradan dem vuruyor. Bu sadece bir örnektir bütün mesele bundan ibaret değildir. Özetle İslam dininde zaruriyet olmadıkça köpek beslemek ve özellikle ev içerisinde beslemek caiz değildir. Yediği kap haramdır. Salyası haramdır ve zaruriyet olmadıkça temas etmek haramdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 37 YORUM
 1. Özer Akpınar dedi ki:

  Köpek kadar insana sadık ve hizmet eden bir hayvan yoktur bence. Sabaha kadar evi bekler genede sofradan artanı yer, kapının önünde yatar.. Kuranda Domuz eti haramdır deniyor. Bu dinen yasaklanmıştır ve haramdır. Ama köpeğin necis olduğunu bir mezhebin mensubu söylüyor. Buna inanmam. Zaten Dininde mezheplere, tarikatlara cemaatlere ayrılması da bir muamma nereden gideceğiz hangisi doğru. Ozaman esas olan Kur’anı Kerim ayetleri ve Peygamber efendimizin tavsiyeleridir. Gerisi boş.

 2. Aaaaaa dedi ki:

  Veteriner hekim olmak istiyorum . Ama şafi yim . Klinikte çalışırsam eğer köpek getirdiklerinde onu tedavi etmek ona dokunmak haram olur mu acaba ?

  1. Kuzey dedi ki:

   Kardeş veteriner olmak istedini söylemişsin bir kere veteriner ler eldiven kullanırlar bu bir ikincisi eldiven kullanılmayacak durum varsa ekle dokunabilirsin bu zarurî bı durumdur dokunursun sonrada elini kırmızı toprakla temizlersin olur biter İslam’da her türlü kolaylık vardır ayrıca bunu sadece tek mezhebe yikmayin öteki mezheplerde de köpek necistir sadece belli görüş farklılıkları olması köpeğin necistir olduğu gerçeğini değiştirmez bı arkadaş av hayvanını örnek vermiş onu önce araştırın ondan sonra yorum yapın ondaki durum farklıdır arastirsaniz nedenini ogrenirdiniz

 3. mehmet dedi ki:

  siz den anladığım kadarıyla köpek beslemenin esasları hakkında zamanında düzenleme yapılmış. Dönemin temizlenme ve enfeksiyonlarla mücadele hükümlerinden olduğu ayan iken; günümüz imkanları gözetilerek revize edilemez mi? Bu çaba gösterilmeden nasıl yaşayan bir dine sahip olabiliriz . Peygamberimizin varisi rumuzunu alan siz adminin ürettiği cevaplar sadece yeni sorular doğurmaktadır.

 4. Nuri dedi ki:

  Selamün aleyküm arkadaşlar bir konuda şüphe varsa vicdanınızı dinleyin inanmaya bilirsiniz ama ya gerçekten haramsa değer mi ibadetinizin boşa gitmesine uzaktan sevin besleyin ihtiyaçlarını karşılayın ama kucaklamayın öpmeyin kimsenin Allah’ın yarattığı bir canlıya işkence etmesi ona zarar vermesi haddi değildir ama şüphe varsa uzak durun zor değil bence hayırlı geceler

 5. Memet dedi ki:

  Yahu siz bildiginiz gibi yapın köpek haram değil ama köpek her şeyden kendini koruyamaz bu yüzden besleyin yardım edin lakin eve yada elbiselerinize dokunduysa namaz olmaz diyor ha bence burda namaz kılmayanlar konuyu saptiriyor ayrıca hadis lere inanmayanlar var hadis olmasa asla kuran anlaşılmaz oyüzden peygamberimiz s a v gönderilmiştir tamamlamak için

  1. Cumali Arslan dedi ki:

   100.000 hadisten 95.000 tanesi yok sayilmis donemin alimleri tarafindan. Gunumzde de karsilasabiliyor bir gun imam dediklerimiz ertesi gun seytan oluveriyor.Suraya baglamak istiyorum Gecmisten gumumuze bu hadisleri yok sayan hocalarin icerisinde bir tane bile art niyetli yok dosdogru bir sekilde elimize ulasmis diyorsunuz buyrun inanmaya devam edin.

 6. Fatoş kara dedi ki:

  Merhaba eşim bir aylık köpek aldı çocuklara çok küçük ben şafi yim dokunamıyorum evde durmasında uygun olmadığı söyleniyor ama çocuklara ve eşime anlatamıyorum. eşim hanefi

  1. islamalimi dedi ki:

   Eşiniz hanefide olsa köpeği evin içinde beslemek caiz değildir. Bahçenizde veya başka müsait bir yerde besleyebilirsiniz.

   1. Idris dedi ki:

    Pekii hocam Tavuk ta kendi pisliğini yiyor üstelik buna rağmen biz de onu yiyiyoruz .Nasil olacak bu is

    1. islamalimi dedi ki:

     İşte insan dinini değil aklı ile hareket edince bu tür soruların sonu gelmemektedir. Tavukla köpek pisliği farklıdır bunun la birlikte yediklerini sindirme sitemleride farklıdır. Mevla’mız tavuğu farklı yaratmıştır. Unutmayın her sabah yediğimiz yumurta bahsettiğiniz tavuğun pisliğinin çıktığı yerden çıkmaktadır. Dolayısı ile aklımızla değilde dinimizin emirleri ile hareket etmemiz daha doğru olur.

  2. Kuzey dedi ki:

   Fatoş hanım eşinin Hanefi olması hiç birşey değiştirmez evde köpek beslemek asla caiz değildir bahçemiz varsa ve bir kulübe yaparsınız orda kalabilir fakat evin içinde asla olmaz çünkü köpek olan eve melekler girmez İslam hayvan düşmanı değildir aksine yüce Allah c.c buyuruyor hayvanlar benim sessiz kullarimdir onlara eziyet etmeyin köpek çok sadık bir hayvandır deniyor alakası yok merhamet edene Allah’ta merhamet eder kullarida köpekte sahibinin o sevgi ve merhameti ne karşılık verir İslam’ın ölçü ve kuralları vardır bunları sorgularsan dinden çıkarsın köpek necistir olay bu yorum yapan arkadaşlar lütfen haddi aşmayın çünkü Allah c.c haddi aşanlari sevmez

 7. Emine dedi ki:

  Bence o insanla Allah arasındaki mesela geçen gün ben de yavru bir köpek getirdim araştırdım evet safi mezhebinde harammış ama kendi irademe aykırı ben seviyorum yemesini içmesi asılarınada haftaya başlıyacam inşaalah ama namazlarımıda gayet yerinde zamanında kılıyorum bence bir şey yok ya abattmayın sonuçta abdest alıp namaz kılıyoruz yani arınıyoruz o pislikten bence köpek beslemenin hiç bir sakıncası yok hem kuranda geçmeyen şeye ben inanmam ii günler.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz haram olan köpeği beslemek değildir, haram olan köpekle temas halinde olmaktır. Birlikte köpekler ev içinde değil evin dışında kendilerine Has yapılmış kulübe veya benzeri yerlerde bakılmalıdır.

  2. Enes dedi ki:

   Her şey Kuranda mı yazıyor Emine hanım islam dininde bir sürü şey Kuranda sade bi dille anlatılmış peygamber vasıtasıylada açıklanmıştor eğer her şey Kuranda yazsa haşa peygamber efendimize gerekte kalmazdı bu konuda bir sürü hadis ve kıssa var lütfen araştırın 🙂

  3. Mehmet dedi ki:

   Emine hanim siz kuranda olmayana inanmam diyorsunuz ve gayette guzel namaz kiliyorum diyorsunuz peki o halde size namaz kilmanin seklini kim gosterdi kuranda namaz kilma sekli yazmiyorki namaz kilma sekli hadislerle belirtilmistir peki buna ne diyeceksiniz?

 8. Sevim Beydemir dedi ki:

  ALLAH’IN YARATTIĞI O GÜZEL MASUM CANLAR PİS DEĞİLDİR! BİR YALNIŞ ANLAŞILMA VARDIR! ONLAR İNSANOĞLUNA DOST_KORUMA_GÜVEN_SADAKAT_SEVGİ İÇİN GÖNDERİLMİŞTİR!. AYRICA; SESSİZ; MASUM CANLARI HİÇ KİMSE KÜÇÜMSEMEMESİ_HOR GÖRMEMESİ GEREKİR! GÖRENLER ZATEN CAHİL KESİMLERDİR!

 9. Ahmet dedi ki:

  efendimiz Aleyhisselam​ ahir zamanda ki sahte alimler hadisi şerif indeki hocalardanmisiniz bilemedim kimide colde bi bedevinin susuz kalmis bir kopege su icirip ayni tastan su ictiginide anlatiyor norek simdi kopeklere olum fermanida yayinlayin bide tam olsun hoca emmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Hem eksik biliyorsunuz hemde anlamak istemiyorsunuz. Biraz sert olmuş olabilir ancak inanın ki başka izahı yok. Evet bir köpeğe su vererek cennetlik olan bir kadın vardır ki bu İslam dininin bir güzelliğidir. Bahsettiğiniz fermanın neden verildiğini dahi bilmiyorsunuz. Kimsesiz köpekler çoğalmıştır ve sürü halinde çevreye zarar vermeye başlamıştır. Bunun üzerine sayıları azalana kadar bu ferman geçerli olmuştur. Yoksa belki üzüleceksiniz ancak İslam dininde köpek düşmanlığı söz konusu dahi değildir.

  2. emre dedi ki:

   kardesim adam beslemeyin demiyor zaten köpek tamam ALLAH ın yarattıgı bi varlık ama abdest aldıgını dülün köpeğe dokunabilirmisin hayır neden pis oldugu için sen ne kadar tmiz desen de abdest hassas bir konudur işte şadilerinde bu konudaki dikkatlerinden dolayı imam şafinin mezhebe getirdiği bir yasa insan akıllı bir varlık ama çoğu konuları çamura bulayan bi varlık adam burda birşey anlatmaya çalışıyor siz bişeylerden muhalafet olmak için bir çaba iöerisindesiniz insan çok boş bir varlık araştır ama araştırırken şu neden niçin söle sogruydu böleydi aman efendim bu saçmalık gibi düşüncelerinizi bir kenara atın islam özgür bir din akıllıca düşünülürse mükemmel şeyler çıkıyor zaten bu durumda olamızın sebebleri aha sizin bu muhalif mezajlarınızda yatıyor kimse dinini dogru düzgün bilmiyor

   1. Mehmet dedi ki:

    Kardesim gercekten seni tebrik ediyorum o kadar yorum okudum nihayet bitane muhalif olmayan anlamak isteyen bi yorum gordum

 10. yunus dedi ki:

  köpek kendi pisliğini yediğinden haramdır diyorsunuz.ama tavuk her pisliği yiyor onu şapur şupur yiyorsunuz.bu ne pehriz bu ne lahana turşusu.önemli olan hadisler değil kur’anı kerimdir.diğerleri insanlar tarafından söylenen yazılan şeylerdir

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz neden böle yapıyorsunuz neden verilmek istenen mesaj yerine farklı şeyler üretiyorsunuz. Sizin bu mantığınızdan bakarsak o zaman köpek eti ile tavuk etinin arasında bir fark yoktur tavuk yiyebiliyorsak neden köpekte yemiyelim.

   1. Ahmet dedi ki:

    ye size yeme diyenmi var hic ac kalmamissiniz belliki

   2. Bahar dedi ki:

    Allah sana sabir versin admin 😂😂 Cidden pesss burasi dolmus gerizekali insanlrlaaa 🙄

  2. Mehmet dedi ki:

   Allah teala nasil ki kurani kerimin degismeyecegini bildirdi ve bu gorevi guvenilir kalpli insanlara verdi, hadisler de ayni bu insanlardan bize ulasti. Biliyorsunuz ki ilk donemde kurani kerim sozel olarak yayildi yani insanlar ezberlerini birbirlerine aktardilar. Iste bu insanlar kurani aktarirken ayni sekilde hadisi sunneti de aktardilar nasil ki kurani kerimi degistirmeden ogrettiler hadisleri de ayni sekilde ogrettiler. Bu sebeple sahih derecedeki hadislere guvenimiz tam olmali. Onemli olan hadisler degildir demissiniz peki namazin nasil kilindigini nereden ogrendik? Kurani kerimde kilinis sekli gosterilmez. Peygamber aleyhiselamin sunnetinden hadisi serifinden biliyoruz namaz kilmayi. Selametle

  3. Enes dedi ki:

   Ne demek önemli olan hadis değildir bence imanınızı bi tazeleyin

 11. BİLAL dedi ki:

  Selam aleyküm abi simdi kopeği elledim diyelim bunun icin cocukken kirmizi camurla elimizi yikardik bu niye eledinde illaki camurla yada baska birşry ile yikamak mi lazim . ? Yardimci olurmusunuź

  1. islamalimi dedi ki:

   Genel adet bu yöndedir ancak bu mümkünde değilse sabunlada güzel bir şekilde elinizi yıkamanız doğru olacaktır.

 12. Bilal dedi ki:

  Helal olsun admin

 13. Sevgi dedi ki:

  Merhaba ben safi mezhebindeyim ve nişanlım yavru kopek aldı ve bakan kimse yok ben bakıyorum sabahları ama yavru olduğu için benimle oynuyor ve kucağıma geliyor ve red edemiyorum şimdi ben haramami girmiş oluyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Örneğin yavru köpek kucağınıza gelince haram işlemiş olmuyorsunuz ancak temas ederek veya üzerinize sürtünmesiyle yüzlerinize necaset bulaşmış olmaktadır Dolayısıyla bu şekilde namaz kılarsınız haram işlemiş olursunuz. size tavsiyemiz bahsettiğiniz yavru köpeğim ihtiyaçlarla ilgilenmeniz ancak temastan uzak durmalıdır ve evinizin içerisine sokmamanızdır

 14. sophokles dedi ki:

  İyi de siz de pek açıklayıcı bilgi verememişsiniz. Köpek neden Haramdır cevabını kirli sayıldığından diye geçiştirip daha fazla bilgi veremiyoruz demişsiniz üstüne de fikıh kitaplarına başvurunuz iletisini yapmışsınız.
  Kısa anlamda vardır bir bildikleri ama biz bilmiyoruz demeye getirmissiniz. Cevabın komikliği de burda.
  Kimi köpek hayat kurtarıyor kimisi güvenliği sağlıyor bazı köpeklerin insanlığa faydaları insanim diye dolaşıp da hayatını asalak gibi ıdame ettirenlerden bile fazladir da.Aklı salim insan Köpek ile kedi arasında nasil bir fark olabilir de biri temiz diğeri kirli sayılmakta diye düşünmeden edemiyor.
  Insanlık tarihinde insanın en yakın dostu olan köpek Kuranda belirtilmediği halde neden mezhepçilik vasıtası ile haram gösterildiği muammadan öte değildir.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

 15. Cin Cin dedi ki:

  Hayatım boyunca böyle aptalca bir cevap görmedim. Demek din dedikleri şey gerçekten bu kadar akıldan cevaptan yoksun.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bir şeyin aptalca olduğunu düşünüyorsanız o şeyin aptalca olduğunu İspatlamanız gerekmektedir sadece aptalca diyerek hiçbir sonuca varamazsınız. Biz gerekli açıklamayı yaptık eğer sizi bu açıklamada mantıksız gelen bir şey varsa bizimle paylaşabilirsiniz. Eğer yok ise veya paylaşabileceğiniz bir şey yok ise burada aptalca ifadesini kullanarak Kimseye hakaret ederek bir şeyler yazmaya hakkınız yoktur. Biz sizin bize yaptığınız saygısızlığı yapmıyoruz ve yorumunuzu olduğu gibi yayımlıyoruz.

  2. Bedi dedi ki:

   Akildan yok olan din degil, din adina konusanlar. Sende kendin arastir akil et. Bir baskasina itibar etme. Herkes kendi beyninde kurdugu dini empoze etmeye calisiyor. Köpegin salyasi ( kedininde) insana zarari olan bakteriler barindirir. Bunun icin necis denildi bence. Bir yerine degerse yika gitsin. Namaz kilanlar abdest almadan temizlensin. Ne kadar büyüttüler. Onca necis insan varken taktilar Allahin dilsiz masum yaratigina.

BİR YORUM YAZ