Şafi Mezhebinde Köpek Neden Haramdır?

Şafi mezhebinde köpek beslemek, köpeğe dokunmak neden haramdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Şafi mezhebinin alimlerinin fıkhi görüşlerine göre köpek necis bir hayvandır. Bu nedenle haram görülmüştür. Tabi ki bu çok değerli alimlerimizi bu karara vardıran bir çok gerekçe vardır. Bunların başında bu konu ile alakalı olan hadis i şeriflerdir. Bu hadis i şeriflere Köpekle ilgili Hadisler bölümünde bulabilirsiniz.

Örneğin Hanefi mezhebinde de köpeğin salyası ve yaladığı yerler, yediği kaplar necaset olarak başka bir değişle haram olarak görülmüştür. Hanefi mezhebinde bir köpeğin tüyleri üzerinize değerse bunda bir sakınca yoktur.

Ancak Şafi mezhebi bu konuda biraz daha hassas davranmış ve köpekte ki necaset usurlarının çok olduğundan dolayı tüylerini dahi necaset olarak, yani haram olarak kabul etmiştir.Bu konu Şafi mezhebinin büyük imamlarının ortak görüşü ile verilmiştir.  Şafi mezhebinin bu konuda ki görüşü bu şekildedir. Daha geniş bilgi için ilgili fıkıh kitaplarına başvurabilirsiniz.

Köpek Neden Haramdır? Başlıklı Sorular

Soru: İyi de siz de pek açıklayıcı bilgi verememişsiniz. Köpek neden Haramdır cevabını kirli sayıldığından diye geçiştirip daha fazla bilgi veremiyoruz demişsiniz üstüne de fıkıh kitaplarına başvurunuz iletisini yapmışsınız. Kısa anlamda vardır bir bildikleri ama biz bilmiyoruz demeye getirmiş siniz. Cevabın komikliği de burada. Kimi köpek hayat kurtarıyor kimisi güvenliği sağlıyor bazı köpeklerin insanlığa faydaları insanim diye dolaşıp da hayatını asalak gibi idame ettirenlerden bile fazladır da. Aklı selim insan Köpek ile kedi arasında nasıl bir fark olabilir de biri temiz diğeri kirli sayılmakta diye düşünmeden edemiyor. İnsanlık tarihinde insanın en yakın dostu olan köpek Kuranda belirtilmediği halde neden mezhepçilik vasıtası ile haram gösterildiği muammadan öte değildir.

Cevap: Kirli ve necis sayılması sizin için yeterli değil midir? Daha başka nasıl bir nedene gerek var anlayamadık. Köpeğin kendi pisliğini yemesi dahi konuda yeterlidir. Ancak siz şimdide benim sevdiğim köpeğin kendi pisliğini yediğini görmedim derseniz biz ne diyebiliriz. Biz sitemizde İslam dininin kurallarından bahsetmekteyiz. Bu kuralları biz belirlememekteyiz. Eğer inanmıyorsanız bu sizin inancınızdır.

Eğer verdiğimiz bilgiler İslam dininde olmayan bilgilerse bir İslami kaynaktan bize doğruyu öğretin bizde burada bu doğruyu paylaşalım. İslam dini köpek düşmanı değildir, Kıtmir adında bir köpeğin cennetle müjdelendiğini bilen kimseleriz ve bütün mahlukat gibi köpekleride sevmekteyiz. Ancak biz bu sevgiyi dinimizin vermiş olduğu ölçülerde vermekteyiz. Köpekleri sevmek dinimizce onları kucaklama veya sevmek veya öpmek değildir. Dinimizde köpekleri sevmek yemesini ve içmesini temin etmek gerekli ise aşıları ve benzeri konularla ilgilenmektir.

Özetle konuda ki köpeğin haramlığı beslemenin haram olduğu değildir. Temas etmenin veya yediği içtiği kabı kullanmanın haramlığıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Sevim Beydemir dedi ki:

  ALLAH’IN YARATTIĞI O GÜZEL MASUM CANLAR PİS DEĞİLDİR! BİR YALNIŞ ANLAŞILMA VARDIR! ONLAR İNSANOĞLUNA DOST_KORUMA_GÜVEN_SADAKAT_SEVGİ İÇİN GÖNDERİLMİŞTİR!. AYRICA; SESSİZ; MASUM CANLARI HİÇ KİMSE KÜÇÜMSEMEMESİ_HOR GÖRMEMESİ GEREKİR! GÖRENLER ZATEN CAHİL KESİMLERDİR!

 2. Ahmet dedi ki:

  efendimiz Aleyhisselam​ ahir zamanda ki sahte alimler hadisi şerif indeki hocalardanmisiniz bilemedim kimide colde bi bedevinin susuz kalmis bir kopege su icirip ayni tastan su ictiginide anlatiyor norek simdi kopeklere olum fermanida yayinlayin bide tam olsun hoca emmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Hem eksik biliyorsunuz hemde anlamak istemiyorsunuz. Biraz sert olmuş olabilir ancak inanın ki başka izahı yok. Evet bir köpeğe su vererek cennetlik olan bir kadın vardır ki bu İslam dininin bir güzelliğidir. Bahsettiğiniz fermanın neden verildiğini dahi bilmiyorsunuz. Kimsesiz köpekler çoğalmıştır ve sürü halinde çevreye zarar vermeye başlamıştır. Bunun üzerine sayıları azalana kadar bu ferman geçerli olmuştur. Yoksa belki üzüleceksiniz ancak İslam dininde köpek düşmanlığı söz konusu dahi değildir.

 3. yunus dedi ki:

  köpek kendi pisliğini yediğinden haramdır diyorsunuz.ama tavuk her pisliği yiyor onu şapur şupur yiyorsunuz.bu ne pehriz bu ne lahana turşusu.önemli olan hadisler değil kur’anı kerimdir.diğerleri insanlar tarafından söylenen yazılan şeylerdir

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz neden böle yapıyorsunuz neden verilmek istenen mesaj yerine farklı şeyler üretiyorsunuz. Sizin bu mantığınızdan bakarsak o zaman köpek eti ile tavuk etinin arasında bir fark yoktur tavuk yiyebiliyorsak neden köpekte yemiyelim.

   1. Ahmet dedi ki:

    ye size yeme diyenmi var hic ac kalmamissiniz belliki

 4. BİLAL dedi ki:

  Selam aleyküm abi simdi kopeği elledim diyelim bunun icin cocukken kirmizi camurla elimizi yikardik bu niye eledinde illaki camurla yada baska birşry ile yikamak mi lazim . ? Yardimci olurmusunuź

  1. islamalimi dedi ki:

   Genel adet bu yöndedir ancak bu mümkünde değilse sabunlada güzel bir şekilde elinizi yıkamanız doğru olacaktır.

 5. Bilal dedi ki:

  Helal olsun admin

 6. Sevgi dedi ki:

  Merhaba ben safi mezhebindeyim ve nişanlım yavru kopek aldı ve bakan kimse yok ben bakıyorum sabahları ama yavru olduğu için benimle oynuyor ve kucağıma geliyor ve red edemiyorum şimdi ben haramami girmiş oluyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Örneğin yavru köpek kucağınıza gelince haram işlemiş olmuyorsunuz ancak temas ederek veya üzerinize sürtünmesiyle yüzlerinize necaset bulaşmış olmaktadır Dolayısıyla bu şekilde namaz kılarsınız haram işlemiş olursunuz. size tavsiyemiz bahsettiğiniz yavru köpeğim ihtiyaçlarla ilgilenmeniz ancak temastan uzak durmalıdır ve evinizin içerisine sokmamanızdır

 7. sophokles dedi ki:

  İyi de siz de pek açıklayıcı bilgi verememişsiniz. Köpek neden Haramdır cevabını kirli sayıldığından diye geçiştirip daha fazla bilgi veremiyoruz demişsiniz üstüne de fikıh kitaplarına başvurunuz iletisini yapmışsınız.
  Kısa anlamda vardır bir bildikleri ama biz bilmiyoruz demeye getirmissiniz. Cevabın komikliği de burda.
  Kimi köpek hayat kurtarıyor kimisi güvenliği sağlıyor bazı köpeklerin insanlığa faydaları insanim diye dolaşıp da hayatını asalak gibi ıdame ettirenlerden bile fazladir da.Aklı salim insan Köpek ile kedi arasında nasil bir fark olabilir de biri temiz diğeri kirli sayılmakta diye düşünmeden edemiyor.
  Insanlık tarihinde insanın en yakın dostu olan köpek Kuranda belirtilmediği halde neden mezhepçilik vasıtası ile haram gösterildiği muammadan öte değildir.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

 8. Cin Cin dedi ki:

  Hayatım boyunca böyle aptalca bir cevap görmedim. Demek din dedikleri şey gerçekten bu kadar akıldan cevaptan yoksun.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bir şeyin aptalca olduğunu düşünüyorsanız o şeyin aptalca olduğunu İspatlamanız gerekmektedir sadece aptalca diyerek hiçbir sonuca varamazsınız. Biz gerekli açıklamayı yaptık eğer sizi bu açıklamada mantıksız gelen bir şey varsa bizimle paylaşabilirsiniz. Eğer yok ise veya paylaşabileceğiniz bir şey yok ise burada aptalca ifadesini kullanarak Kimseye hakaret ederek bir şeyler yazmaya hakkınız yoktur. Biz sizin bize yaptığınız saygısızlığı yapmıyoruz ve yorumunuzu olduğu gibi yayımlıyoruz.

BİR YORUM YAZ