Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

 

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?Bazı geceler kötü rüyalar görüyorum, bu durumlarda ne yapılmalıdır?

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı? Sorusunun cevabı: Rüyalarımız hem maddi açıdan hem de bilhassa manevi açıdan önem taşımaktadır. Kimi zaman gördüğümüz kötü rüyalar ki bunlara şeytani rüyalarda diyebiliriz, ruhsal yapımızı da oldukça olumsuz yönden etkilemektedir. Tabi ki bir Müslümana böyle durumlarda tövbe etmek ve yüce Mevla’mızdan yardım dilemek düşmektedir. Bu tür görülen kötü rüyaları etrafınızda çok bilgin olan salih olan kullardan başkalarına anlatmamalıyız. Çünkü rüyalara yapılan yorumlar doğru yorumlar olmasa dahi yani görülen rüyanın manasını belirtmese dahi gören kişiyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu konuda ki asıl tavsiyemiz Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymak ve böylece yüce Mevla’mızın izni ile gelmesi muhtemel sıkıntılardan kurtulmak olacaktır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah’ü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez.” (Müslim)

işte bu hadis i şeriften de anladığımız üzere kötü rüyalar görüldüğü taktirde hem sıkıntıdan kurtulmak hemde sıkıntıya uğramamak için sabah kalktığımızda sol tarafımıza üç defa tükürmek olacaktır. Bazı durumlarda rüyalar uyanır uyanmak aklımıza gelmemekte ve gün içinde aklımıza gelmektedir . Bu gibi durumlarda ise gördüğümüz kötü rüya aklımıza gelince solumuza üç defa tükürmek faydalı olacaktır.Görülen kötü rüyalar sonrası yapılabilecekler konusunda Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifide şöyledir.

Ebu Said el Hudri (r.a.)’den rivayetle Peygamber (s.a.v)’den şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Allah’a hamdetsin ve gördüğünü anlatsın. Hoşlanmadığı cins bir rüya görürse bu şeytandandır onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiçkimseye anlatmasın böylece o rüya ona zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bir: 27)

Bahsettiğimiz bu konulara dikkat ettiğiniz taktirde inşaallah kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalıdır konusunda fayda göreceksinizdir. Kötü rüyalardan uzak durabilmenize vesile olacak dualardan da istifade etmelisiniz. Bunun için Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı Konusunda Sorular ve Cevaplar

Soru: Ben bir rüya görmüştüm bunun rüya söylediğim şeyi karşı tarafa söylediğinde ve Allah aşkına yorma dediğim halde kötüye yordu ne yapabilirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla’mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu durumda tek yapmanız gereken bu durumdan ders almanız ve rüyanızı her kese anlatmamanızdır. Bir rüya görülünce yapılacak en güzel şey görmüş olduğumuz rüya bize kötü bir rüya gibi gözükse de hayır olması için dua etmektir. Bu bağlamda ziyaretçilerimizin rüyalarını konu altına yazmalarına da aslında gerek yoktur. Kötü veya iyi bir rüya görüldüğünde Mevla’dan hayırlısı istenmelidir ve mümkünce fakire sadaka vermekte çok hayırlı olacaktır.

Yorumlarınız - 19 YORUM
 1. serseri diyor ki:

  evde ağız açık kuşun rüyası nerdin.

 2. Ebru diyor ki:

  Selam ben Ebru. Bu gece bir rüya gördüm o rüyamda yatağımın döşeğini yukarı yapıp altına bakmışım, Birde çocuğum bizim evin içinde arabasını sürerken düşmüş ona yardım etmek için kalkmak istedim sanki gerçekmiş gibi ama bir şey beni tutu sanki rüyamda dedim bu sadece bir rüya uyanmalısın diye bakarak uyandım. Ama biri beni tutu sanki ama zorda olsa uyandım hemen o kabustan. Onun anlamını öğrenebilir miyim?

  Cevap: Değeli ziyaretçimiz, bu aralar çocuğunuz ile normalden biraz daha çok ilgilenmelisiniz. Ama öyle korkulacak bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin.

 3. meltem diyor ki:

  Merhabalar ben 26 haftalık hamileyim ve rüyamda değişik şeyler gördüm bir tanesi kafama çok takıldı ve hamile kadının çocuğunun vefat edeceği yazıyor yorumlarda moralim çok kötü aklıma geldikçe gözlerim doluyor 5 yıl sonra kavuştum meleğime Rabbimize sığınıyorum Allah yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz rüyaları hayra yormakta hayır vardır. Ve rüyaları anlamak rüya tabirlerine bakarak tam manası ile mümkün olmamaktadır. Bu nedenle gönlünüzü rahat tutun. Yüce Mevla'mıza sığının ve her şeyin hayırlısını isteyin. Çocuğunuz için Allah rızası niyeti ile imkanınız dairesinde sadaka vermenizi tavsiye ediyoruz.

 4. funda diyor ki:

  Selam ben hamileyim. Rüyamda koltukta battaniye sarılmış uzanıyorum daha sonra eşim geliyor oğlumla ve eşim bana diyor ki kirvem hocaya gitmiş doğumun zor olacakmış ölebilir demiş hoca doğum yaparken. Çok korktum acaba bu gerçekten doğumda öleceğim anlamına gelir mi?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla rüyanızı hayra çevirsin. Bizce bu rüya anladığınızın aksine bu doğumun size iyi geleceğini düşünüyoruz. Siz gönlünüzü rahat tutun ve doğacak çocuğunuzun hayırlı bir evlat olması için dua edin.

 5. Esma diyor ki:

  Merhaba rüyamda insanların kişiliklerini ters gördüm anlatayım sınıfımızdaki erkekler çok kuduruk rüyamda çok sakinlerdi ben sürekli havuç yiyordum sınıfımızdaki de bir çocuk ise sürekli salata yiyordu okula gittim en yakın arkadaşımı 2 tane gördüm ve tuvalete kaçtım. Çocukluk arkadaşımı gördüm ve ona bugün birlikte eve gidelim mi dedim tamam dedi. Sonra okulun hep aydınlık olan yeri kapkaranlıktı sonra. Ben oraya doğru gittim ve korktum geri dönmek istedim çocukluk arkadaşım beni karanlığa doğru çekmeye başladı ve birileri burayı merak mı ediyormuş dedi ve beni gıdıklamaya başladı karanlığa doğru çekmeye başladı. Karanlıkta birileri vardı, ama yüzlerini göremedim ama erkeklerdi çocukluk arkadaşım gıdıklayarak karanlığa hızlıca götürüyordu ve uyandım ama gıdıklandığımı hissettim neye delalet bu rüya çok korktum birde çocukluk arkadaşım kız.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla rüyanızı hayra çevirsin. Bu rüya çocukluk arkadaşınızın kötü biri olduğunu göstermez. Fakat bu konuda dikkatli olmalısınız. Arkadaşlarınıza ve çevrenize dikkat etmelisiniz. Size asıl tavsilemiz bir şeyi içinizden istemediğiniz zaman sadece bir arkadaşınız istedi diye yapmayınız. Yani bir şeyi yanlış görüyor iseniz bu yanlıştan söz konusu arkadaşlarınız olsa dahi uzak durunuz.

 6. sankarem diyor ki:

  İyi günler rüyamda 6 yaşındaki oğlumu babası şaka amaçlı odun kalas yüklü bir kamyonun tepesine koyuyordu. Kamyon hızla giderken ben el ediyor durdurmaya çalışıyorum şoför panik yapıyor kamyon devriliyor yavrum kapalı çeşmenin orya düşüyor çok huzursuzum ne yapmalıyım genelde çocuğumla ilgili gördüğüm böyle rüyaların ardından başına bir şeyler gelir yavrumun. Allah razı olsun.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, değerli ziyaretçimiz rüyalar haktır fakat rüya ile amel olmaz sözünü de duymuşsunuzdur. Gönlünüzü rahat tutun ve bu rüyaları kendinize bir vesvese haline getirmeyin. Bununla birlikte çocuğunuza dikkat etmeniz de tabi ki fayda var. Yüce Mevla'mız yavrunuzu kötü şeylerden muhafaza eylesin.

 7. deniz diyor ki:

  Merhaba geçen sene annem öldü, rüyamda babamı evden hastaneye götürüyorduk oda ölecek diye o arada saçlarımı yıkadım babam evin girişinde oturuyordu güneş vurdu saçlarımı rüzgar savuruyorken babama son kez baktım hepimiz gri renkli bir arabaya bindik babamı hastaneye götürüyoruz annem gelmişti ona vura vura ağlıyorum ama gözümden yaş gelmiyor annem de benle hiç konuşmadı yorumlar mısınız acaba.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. İnşaallah babanız ile uzun zaman geçireceksiniz. Babanızı da anneniz gibi kaybetmekten korkuyorsunuz ama gönlünüz rahat olsun.

 8. seda diyor ki:

  Rüyamda kocamın 9 aylık hamile olduğunu gördüm. Bir ara bebek yanımızdaydı sonra yine karnında ara sıra su geliyordu eşimden daha sonra ailesinin yanına gitti. Onu telefonla aradım. Biri telefonu onun yanına koymuş sesler geliyordu, birine bebeği doğurduğunu ama yaşamadığını hastaneye geç gittiğini anlatıyordu. Üzgündü ben de üzülüyorum ve ağlıyorum çok huzursuzum ne anlama geldiğini yazar mısınız?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu rüya kocanızın bir çocuk istediği anlamına gelebilir, bu nedenle bu konu hakkında kocanızla konuşmanızda fayda var.

 9. biranne diyor ki:

  S.a. rüyamda cin görüyorum. Vahşi hayvanlar. Kedi kopek görüyorum birde abdesthane banyo gibi yerler ve birilerine ölüm büyüsü yapıldığını. Kayın validemin de bana karsı haset taşıdığını görüyorum ama gerçek hayatta öyle davranmıyor.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Size tavsiyemiz manevi hayatınızı gözden geçirmelisiniz. Bu rüyanızın kayın valideniz ile bir alakası yok. Bu rüya size mesaj vermektedir ve verdiği mesaj ise inanç hayatınızı gözden geçirmeniz, ibadetlere sarılmanızdır.

 10. mert diyor ki:

  Ben rüyamda korkunç bir adam gördüm adam şeytani bir adama benziyordu adam elinde bir kutu gibi karşıma koydu beni öldürmeye çalıştığı gördüm adamın yanında sınıf arkadaşımı gördüm benim elinde dürbünlü tüfek adamı yanındaki sınıf arkadaşımı ayağından vurduğumu gördüm adam tam gidiyordu geri döndüğünü gördüm adamın yanındaki arkadaşımın beni kovaladığını gördüm o rüya benim aklımı alıyordu yardim edin pazar günü saat 2:50 de uyandırdılar korkunç rüya.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Gönlünüzü rahat tutun önemsenecek veya korkulacak bir konu yoktur.

 11. nuray yilmaz diyor ki:

  Rüyamda koltuğun köşesinden minik bir şey çıkmaya çalışıyor bende fare diye korkup dışarı çıkıyorum komşulara sesleniyorum normalde de çok korkuyorum fareden ve korkuyla ağlıyorum çok ağladım.

 12. Meliha Tekin diyor ki:

  Merhaba ben 15 yaşında kızım ve ailemin en küçük üyesiyim. Bugün rüyamda hırsızların evime namaz kılmak bahanesiyle girdiler ve annemin altınlarını çalıyorlarken gördüm ve ellerinden yakaladım annemle babamı çağırdım ve sonrası biraz değişik bitti. Sanırım onları serbest bıraktık ve babama ne kadar çalındığını sorduğumda 23 milyar olduğunu söyledi. Anlamını öğrenebilir miyim?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Etrafınızda ki insanlara dikkat etmelisiniz, zira her inançlı gibi görünen insan gerçek manada inançlı olmayabilir. Kendinize takıntı haline getirmemekle beraber bu konuya ailece dikkat etmenizde fayda var.

 13. bulut taşkıran diyor ki:

  Ben bir rüya görmüştüm bunun rüya söylediğim şeyi karşı tarafa söylediğinde ve Allah aşkına yorma dediğim halde kötüye yordu ne yapabilirim.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Sorunuzu ve cevabını konu içerisinde bulabilirsiniz.

 14. soylemesem diyor ki:

  Bu olay tuvaletin duvarından garip bir gülme sesi gelmesiyle başladı ve çok güldüm sana diye acayip seslerdi bu sesler birkaç gündür devam ediyor rüyamda tuvalette duyduğum sesle başladığı aksam yattım tuvaletten ses duyunca garip besmele çekip namaz kılıp uyudum rüyamda eski püskü bir eve giriyordu mm bir adamla sohbet ediyorduk birden bire adam tuhaf biç yaratığa dönüştüğü 29 dan dan fazla garip yeşil ağızları tuhaf cin gibi insanlar beni kovalamaya başladığı o arada insanlarda bana gülüyordu kaçışıma o garip insan şeklinde kiler de az kaldı yakalayacağız nereye diye gülüyorlardı baya kostüm sonunda yakaladılar bu rüya iyiye işaret mi rüyamda hemen yataktan fırladım ağladım aksam rahat uyuya camii söyleme bilirim adim Zuhal yaşım14.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiZ, Mevla rüyanızı hayra çevirsin. Gönlünüzü rahat tutun korkulacak bir durum yok. Lakin Yatmadan Önce Okunacak Dualar ve Helaya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua başlıklı konuları okuyun ve uygulayın. İstifade edeceğinizden şüpheniz olmasın.

 15. srp diyor ki:

  Merhaba, ben rüyamda bebek emzirdiğimi gördüm bu bebek bana ait olup olmadığı konusunda rüyayı hatırlamıyorum ancak hatırladığım tek şey emzirdiğimde kendimi çok ferahlamış ve sevinçli his ettim. Bu rüya beni çok etkiledi yorumlara baktığım zaman kötüye yorumlanıyor dua ettim Allah hayra yorsun diye ama ne yapmalıyım bu rüya sözcede kötüye mi yormam gerekiyor?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Bizce kötüye yorulacak hiçbir nokta yok. Bir kadın için en hayırlı şeylerden biri çocuk emzirmesidir.

 16. tugce diyor ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım. Benim gördüğüm rüyalar tam tersi ya da olduğu gibi çıkmakta ben artık ileri ki günlerin bana ne getireceğini tahmin etmekteyim Allah’ın izniyle, hayır olsun bugün bir rüya gördüm ve tesiri altında kaldım. Ben rüyamda ehliyetsiz bir şekilde araba kullandığım için trafik polislerine yakalandım polis tam benim için işlemleri başlatacakken daha büyük bir şey oldu ve bir genç kız motosiklet kazası geçirme ve yüzüstü yatıyor kanlar içinde kafasından kan akıyordu sanırım polisin beni bırakıp o kazayla ilgilenmesi işime gelmişti sonrada uyandım ama hiç bir anlam veremedim baktığım rüya tabirlerinden de bir şey bulamadım yardımcı olur musunuz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Böyle düşünmeniz yanlış. Bildiğiniz üzere rüya ile amel edilmez. Bu düşünceyi yani, ben şunu gördüm ya aynısı olur veya tersi olacak gibi konuları içinizden çıkarmanız daha iyi olacaktır. Kul tevvekül sahibi olmalıdır. Yani neler olucağından emin olmadan bekleyip Mevla'nın ona ne nasip edeceğini görmelidir.

 17. insan diyor ki:

  Kötü rüya görüyor annem nasıl çözebiliriz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şuanda bulunduğunuz konudan ve Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

 18. beyza diyor ki:

  Ben geçen haftadan beri sürekli babaannemin evini görüyorum. Ve bir kaç gündür de çok acayip rüyalar görüyorum ve artık uyumaya da korkuyorum dün kadavra gördüm bizim evimizde bir odadaydı ve ablamla aynı odaya kilitlemiştim onu. Bugün de bir oyuncak bebek gördüm bir gözü mavi diğer gözü kömür gibi simsiyah ve oyulmuş lütfen bana bir akıl verin bu rüyalar beni çok korkutuyor ve sosyal yaşamımı çok fazla etkiliyor yaşım 17.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla'mız rüyalarınızı hayra çevirsin. Rüyalarınızı elinizden geldiği kadar kafanıza takmamaya çalışın. Zira siz bunu yaptıkça bu süreç daha uzun sürecektir. Tabi ki size bir zararı olmaz lakin bu korkular hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle şuanda bulunduğunuz konudan ve Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade etmenizi tavsiye ediyoruz.

 19. nuray diyor ki:

  Merhaba. Rüyamda evimde bir kalabalık var ve Üzgün kalabalıkta akrabam ve eski komsularımız var. Ben halsiz ve hastayım. Bu arada eski bir tanıdığım (bu kişi normalde vefat etti) geliyor ve ısrarla annemle bana iğne yapmaya çalışıyor. Ben istemiyorum ama annem ve o kalabalık çok ısrar ediyor. Sonunda iğneyi anneme de bana da yapıyor. Sonra annem derin bir oh çekiyor içinden siyah bir şey uçup gidiyor. Bendende gidiyor ama az. Çok etkilendim. Her gün böyle rüyalar görüyorum tabirine bakıyorum hep ölümden bahsediyor.

Bir Yorum Yap