Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgi

Paylaşmak Güzeldir:

Bu konuda Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çok sevgili Peygamber Efendimizin 3 güzel erkek ve 4 güzel kızı olmak üzere 7 tane çocuğu vardır. Bu çok değerli çocuklarından sadece Hazreti Fatima Peygamber Efendimizden sonra, diğer 6 tane çocuğu Peygamberimizden önce vefat etmişlerdir. Şimdi Efendimizin önce kız çocukları hakkında sonra ise erkek çocukları hakkında bilgiler verelim.

Peygamber Efendimizin Kız Evlatları

1. Zeynep (r.a): Peygamber Efendimizin 4 değerli kızının birincisidir. Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya gelen Hazreti Zeynep Nübüvvetten önce, annesi Hatice’nin hemşirezadesi olan Ebul As bin Rebi ile evlenmiştir. Ebul As, önceleri İslam dinine iman etmemiştir. Hazreti Zeynep’in eşi Bedir gazasında esir olduktan sonra, zevcesinin yani, Hazreti Zeynep’i Medine’ye göndermek şartı ile serbest bırakılmıştır. Bunun üzerine sözünü tutarak kendi kardeşi ile geri göndermiştir, fakat kafirler Hazreti Zeyneb’i yoldan geri çevirmiştir.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz Hazreti Zeyd bin Harise’yi Mekke’ye göndererek, Hazreti Zeyneb’i bir gece vakti Medine’ye kaçırmıştır. Ebul As, Hudeybiye gazasından sonra İslam‘a iman etmiştir. Daha sonra Hazreti Zeynep tekrar kendisine, yani eşi Ebul As bin Rebi’ye geri dönmüştür. Hazreti Zeynep hicretin 8. senesinde, 31 yaşında vefat etmiştir.

2. Rukayye (r.a):Peygamber Efendimizin ikinci Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya gelmiştir. Hazreti Rukayye çok güzel olduğu bilinmektedir. Ebu Leheb’in oğlu Utbe’ye nikahlanan Hazreti Rükayye “Tebbet” suresi nazil olunca, Utbe düğünden ve nikahtan vazgeçmiştir. Daha sonra Hazreti Rükayye, Hazreti Osman ile nikahlanmıştır. Hazreti Osman ile 2 kere Habeşistan’a hicret eden Hazreti Rükayye 22 yaşında, Bedir gazasından önce hastalanmıştır ve Bedir zaferinin müjdesi Medine’ye geldiği gün vefat etmiştir.

3. Ümmü Gülsüm (r.a): Peygamber Efendimizin üçüncü Kızıdır. Ebu Leheb’in bir diğer oğlu olan 2. Oğlu Uteybe’ye nikahlandı ise de. “Tebbet ” suresi nazil olunca düğünleri olmadan ayrılmışlardır. Hazreti Rukayye vefat ettikten sonra, Peygamber Efendimiz Hazreti Ümmü Gülsüm’ü de Hazreti Osman ile nikahlamıştır. Hicretin dokuzuncu yılında ise Hazreti Ümmü Gülsüm vefat etmiştir. Cenaze Namazını Peygamber Efendimiz kıldırmış ve defin olunurken kabri yanında durmuş ve mübarek gözlerinden yaşlar dökülmüştür.

4. Fatıma (r.a): Peygamber Efendimizin dördüncü ve son kızıdır. Hazreti Ali’nin zevcesi ve Hazreti Ömer’in ise kayın validesidir. Hicretten 13 yıl önce, Mekke’de doğmuştur. Hazreti Fatıma 24 yaşında Peygamberimizin vefatından altı ay sonra vefat etmiştir. Hazreti Fatima’nın Hassan, Hüseyin adında 2 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı olmuştur. Peygamberimizin soyu Hazreti Fatima’dan gelmektedir.

Peygamber Efendimizin Erkek Evlatları

1. Kasım (r.a) :Peygamber Efendimizin 3 tane Oğlundan birincisidir. Bunun için, Hazreti Kasım’dan nispet ile Efendimize Ebul Kasım denilmiştir. Hazreti Kasım nübüvvetten önce Mekke’de dünyaya gelmiştir. Annesi, Hatice tül Kübra’dır. Hazreti Kasım 17 aylık iken vefat etmiştir.

2. Abdullah (r.a): Peygamber Efendimizin Hatice tül Kübra’dan olan son oğludur. Nübüvvetten sonra doğmuştur ve daha sütten dahi kesilmeden vefat etmiştir. Hazreti Abdullah’a Tayyib ve Tahir’de denilmiştir.

3. İbrahim (r.a): Peygamber Efendimizin Oğullarının üçüncüsüdür ve çocuklarının sonuncusudur. Heraklius’un Mısır valisi olan Mukavkis’in hediye gönderdiği ve Peygamber Efendimiz ile evlenen ve Peygamberimizin çok değer verdiği Maruye’nin oğludur. Hicretin 8. senesinde 1,5 yaşında iken vefat etmiştir.

Paylaşmak Güzeldir:
Ziyaretçi Yorumları - 124 YORUM
Konuyla İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazabilirsiniz.
 1. güler diyor ki:

  Allah bizi affetsin peygamber efendimiz in çok zor şartlarda koruduğu dinimizi biz şimdi koruyamiyoruz canimiz pahasina dinimize sahip çikalim dinimizi lütfen yayalim yer gök inlesin dinimiz yayilsin

 2. güler diyor ki:

  dinimizi canimiz pahasina koruyalim çünkü efendimiz kafirlerden dinimizi çok zor korudu bize emanet etti ve biz değerini bilmiyoruz hayirli kandiler Allah bizi affetsin

 3. ecem diyor ki:

  çook sevdim

  1. ecem diyor ki:

   aynen

  2. ece diyor ki:

   aynen canısı

 4. Emre diyor ki:

  Peygamber efendimizin dedesinin adı neydi

  1. islamalimi diyor ki:

   Abdülmuttalib

 5. Rojda diyor ki:

  Çok güzel bir bilgi teşekkürler.Kızımın ismini rukayye bırakmak istiyorum anlamını biliyor musunuz?

 6. ece diyor ki:

  çok iyi

 7. Zeynep diyor ki:

  Sınavıma çalışmama yardımcı oldu çok teşekkürler

  1. yılmaz diyor ki:

   aynen hemde çok sayenizde 97 aldım

 8. ahmet diyor ki:

  Öğrenmiş olduk.

 9. ahmet diyor ki:

  ödevime çok yardımcı oldu emeğe saygı.

 10. ULAŞ diyor ki:

  Hazreti Rukayye ve Hazreti Ümmü Gülsüm hazreti Osman’la mı nıkahlanmış yoksa yazım hatası mı var. Bilgi için emeğinize sağlık Allah razı olsun.

  1. islamalimi diyor ki:

   Evet doğrudur farklı zamanlarda Peygamberimizin iki kızı ile nikahlanmıştır ve bu nedenle Hazreti Osman’a Zinnureyn denilmiştir.

  2. gulzar diyor ki:

   Evet çünkü Hz Rukiye vefat edıyor ve peygamberimiz Ümmügülsümü HzOsman ıle evlendırıyor. Onun için Hz Osmana ıkı nur sahibi yani ”Zü’n-Nureyn” denıldı

 11. deniz diyor ki:

  çok iyi 🙂

 12. devran diyor ki:

  Bilmiyordum öğrendim

 13. devran diyor ki:

  Bilmiyordum öğrendim çok güzel oldu.

 14. Burak diyor ki:

  Çok güzelmiş zaten biliyodum ama baktım yinede.

  1. burak diyor ki:

   aynen

   1. buse diyor ki:

    evet bencede

 15. erol diyor ki:

  Gençler yazılı olmak için değilde o güzel insanın çocuklarını ve Hayatını bilmek bizin görevimiz olsun inşallah.

  1. derya diyor ki:

   çok doğru söylüyorsun erol

Yorum Yap