Peygamber Efendimiz Köpekleri Neden Öldürtmüştür?

Peki neden köpekler? Yani hadiste kadına eşlik eden köpeğin bile öldürüldüğü yazıyor bu normal mi? Allah neden yarattı öyleyse köpeği?

Değerli ziyaretçimiz, sorunuzda yer alan hadis i şerif şu şekildedir.

Resulullah (sav) av veya koyun veya çoban köpeği hariç diğer bütün köpeklerin öldürülmesini emretti.” İbnu Ömer (ra)`e: “Ebu Hüreyre, “Veya ekin köpeğini de diyor!” denilmişti, bunun üzerine: “Onun ekini var da ondan!” cevabını verdi ve ilave etti: “Biz Medine ve civarına gider, tek köpek bırakmaz, hepsini öldürürdük. Hatta biz, çölden gelmiş kadına refakat eden arkadaş köpeği bile öldürdük.” Hadis No : 4949

Hadis i şerifte geçen kadının yanında ki köpeğin öldürülmesinin nedeni o dönem Peygamber Efendimizin köpekleri öldürün emrini vermiş olmasıdır. Şimdi bir kaç başlık altında bu konu hakkında bilgiler vereceğiz ve bu esile ile bu konu hakkında bir çok soru cevabını bulacaktır.

Köpekler Neden Öldürmüştür?

Peygamber Efendimizin köpekleri öldürün emrinin vermesinin nedeni köpeklerin İslam dininde yaşamaya hakkı olmayan varlıklar olmaları veya buna benzer bir durumdan dolayı değildir. Peygamber Efendimizin bu emri verdiği vakit günümüz tabiri ile sokak köpekleri çoğalmıştır hatta civarlarda oluşan küçük köpek sürülerinin açlığında etkisiyle çevredeki insanları ve besledikleri hayvanların tehlikeye düşmelerinden dolayıdır.

Nitekim Peygamber Efendimiz bu emri verdikten sonra kısa bir zaman içerisinde çevredeki başı boş ve köpekler azalmıştır ve bir tehdit konusu ortadan kalkınca Peygamber Efendimiz artık köpekleri öldürmeyin emrini vermiştir. Bu konu ile alakalı hadis i şerif ise şu şekildedir.

Hz. Câbir  anlatıyor: “Resûlullah bize köpekleri öldürmeyi emir buyurdu. Hatta kadın,  köpeği ile çölden gelirdi de biz o köpeği bile öldürürdük. Sonra Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) köpekleri öldürmeyi yasakladı.

Tamamen Siyah Köpek Beslemek

Ancak şu noktaya da önemle yer verelim ki Peygamber Efendimiz tamamen siyah renkte olan köpeği beslemeyi yasaklamıştır. Bu konu ile alakalı hadis i şerif şu şekildedir:

“Halis siyahını, iki noktalısını öldürmeye bakın, çünkü o şeytandır”.

İslam Dininde Kimler Köpek Beslemelidir

İslam dininde köpekler ancak gerçek manada bir ihtiyaç duyulduğunda beslenmelidir. Örneğin bir kimse ıssız bir yerde oturuyorsa güvenlik açısında kapısının önünde evin içine sokmamak kaydı ile köpek besleyebilir. Özet olarak zaruriyet durumunda köpek beslemenin İslam dini açısından bir mahsuru yoktur. Bu konu ile alakalı hadis i şerif şu şekildedir:

“Av ve çoban köpeği dışında köpek besleyenin ecrinden her gün iki kıratlık eksilme olur.” (Sâlim derki: “Ebû Hüreyre (bu hadisi rivayet ederken): “…Veya ziraat köpeği” derdi,) çünkü o ziraat sahibi idi.” [Buhârî, Sayd 6; Müslim, Müsâkât 50, (1574); Muvatta, İsti’zân 12, (2, 969); Tirmizî, Ahkâm 4, (1487); Nesâî, Sayd 12-14 (7, 187-188).]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ