Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Her gün beş vakit kılmakta olduğumuz Namaz tesbihatı nasıl yapılır? Cemaat halinde tesbihat yapmanın İslam dinide ki yeri nedir? Tesbihat yapmadan camiden çıkmak caiz midir? Şimdi bu konular hakkında bilgi verelim. Her gün beş vakit kılmakta olduğumuz namazlardan sonra yapılmakta olan tesbihat ve dualar, kılmış olduğumuz namazlara dahil olmasa da güzel ve makbul ibadetler arasında yer aldığından sünnet ve müstehaptır. Namazlardan sonra dua ve tesbihatı Fahri Kainat Peygamber Efendimiz bizzat yapmıştır ve biz ümmetine tavsiye etmiştir. Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur;

Tesbihat konusunda ki hadisi şerif: Bir kimse her namazın sonunda Allah’a otuz üç defa “Sübhanallah” der, otuz üç defa “Elhamdülillah” der, otuz üç defa da “Allahu ekber” derse bunların toplamı doksan dokuz eder. Yüze tamamlarken de, “Allah’dan başka hiç bir ilâh yoktur. Yalnız o vardır. Şeriki de yoktur. Mülk onundur; Hamd da ona mahsusdur; O her şeye kadirdir” derse, günahları denizin köpüğü kadar bile olsa affolunur. (Müslim, Mesacid, 27, H.No: 1380). Tesbihat konusunda Müslümanlara özel tavsiyeler veren Hazreti Peygamber kendide , Farz namazlardan sonra üç kere Allah’a istiğfâr eder ve şöyle dua ederdi; “Allah’ım, selam sensin; selamet de ancak sendendir. Mübareksin. Ey Celal ve İkram sahibi!”

Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.v.) ve ashabı farz namaz kılındıktan sonra bazı tekbir, tesbih ve tahmid gibi zikirleri yüksek sesle okumuşlardır. Nitekim İbn Abbas (r.a.); insanların Peygamberin zamanında farz namazdan çıkınca yüksek sesle zikrettiklerini haber vermiş,

“Ben bu sesi işitir işitmez, insanların namazı bitirdiklerini anlardım” demiştir. İbn Abbas bir başka rivayette de
“Ben Peygamber (s.a.v.)’in namazı bitirdiğini tekbir getirilmesinden anlardım” demiştir. (Buhari, Ezan, 155)

Özetle anlıyoruz ki tesbihatı Efendimizde yapmış ve biz ümmetine tavsiye etmiştir. Bu nedenle İslam dininde tesbihat bireysel olarak yapılabileceği gibi, camide cemaat halinde de yapılabilmektedir. Namaz tesbihatının cemaat ile yapılması, eskiden bu yana yaygınlık kazanmıştır. Ancak namaz kılındıktan sonra tesbihat yapmadan camiden çıkmanın caiz olmadığı söylenemez. Kişini bir işi var ise veya içinden gelmiyor ise tesbihata katılmaya bilir. Fakat bilinmelidir ki bu güzel amellerde büyük hayırlar vardır ve mümkün olduğu taktirde bu güzelliklerden olabildiğince istifade edilmelidir.

Namaz Tesbihatının Yapılışı

İslam dinide yer alan namaz tesbihatı şöyledir. 1. Kamet’ten sonra Farz namaza başlanır ve selam verilince;

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

“Allahümme entesselamü ve minkesselam. Tebarekte ya’ zel’celali vel’ikram”

2. Sonra eğer vaktin sünneti var ise kılınır ve kılındıktan sonra şu dua okunur. Eğer kılınan namaz ikindi namazı ise yani farzdan sonra kılınacak sünnet yok ise yine değişen bir şey olmaz ve şu dualar sırası ile okunur. Önce Salavat Getirilir.

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Türkçe Okunuşu: Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Muhammed.

Salavat getirdikten sonra şu dua okunur;

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Türkçe Okunuşu: Sübhanellahi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim”

3. Sonra ise tesbihler alınır veAyetel kürsi okunur. Bu dua hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ayetel Kürsi okunduktan sonra Tesbihe başlanır

Tesbihler üçe ayrılmıştır, dikkat edersek her tesbihte küçük ve faklı üç tane taç vardır ve bu taşlar tesbihi üçe ayırır. Bu ayrımlardan her biri 33 adettir. Sağ ve sol elin arasına ilk 33 lük bölüm alınır ve şu dua okunur.

4. “Ve huvel aliyyil azimi zülcelali vel kemali Subhanallah” denir ve “33 defa Subhanallah” denir.

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Manası: Allah’ı Tesbih Ederim.

5. “Subhanel Kerimi daimenil hamdulillah” denir ve “33 defa Elhamdulillah” denir.

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Manası: Allah’a Hamd Olsun.

6. “Rabbil alemine teala şanuhullahu ekber” denir ve “33 defa Allahü Ekber” denir.

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Manası: Allah’ı Büyüktür.

7. Tesbihattan sonra ise şöyle denir;

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Türkçe Okunuşu: La ilahe illallahu vahdehu la şerikeleh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir. Manası: Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. Yalnız o vardır. Şeriki de yoktur. Mülk onundur; Hamd da ona mahsusdur; O her şeye kadirdir”

Böylece namaz tesbihatı tamamlanmış olur ve sonra eller açılarak Yüce Mevlaya dua edilir.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Yahya DERELİ diyor ki:

  5 kaza namazını aynı anda arka arkaya kıldıktan sonra hepsi için tek tesbihat yapılsa olur mu?

  1. islamalimi diyor ki:

   Evet bir defa tesbihat yapmanız yeterli olacaktır.

 2. Ezel diyor ki:

  Tek başına tesbihat yapılır mı?

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabiki tesbihat yapabilirsiniz, zira tesbihat başlı başına faziletli bir ameldir.

 3. bedir diyor ki:

  Sayenizde tesbihatı da öğrendim Allah sizlerden razı olsun.

 4. Ekrem K diyor ki:

  Bu güzel site için teşekkürler, hep takip ediyoruz. Aklıma takılan sorular var;
  1-)Namazdan sonraki salavatta farklı bir siğa okuyabilir miyiz? Yani ”Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Muhammed.” yerine Salatül Fatih, Salaten Tüncina gibi salavatlar okunursa bidat olur mu?
  2-)Eğer farzdan önce sünnet namazı varsa, bu sünnetten sonra yapılması gereken dua var mı? Sabahın sünneti ile farzı arasında yapılması tavsiye olan dualar var, sünnet-farz arasında dua bidat midir? Bu sırada ellerin açılması da bidat olur mu?

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz, öncelikte bizde size teşekkür ediyoruz. Namaz ibadetinde farklı salavatlar rivayet edilmektedir, bu nedenle bahsettiğiniz salavatları getirmeniz bidat olmamaktadır.Tabi ki Farz namazından önce dua yapılabilir ki “Allahumme Ennetselamu” diye başlayan dua bunun en güzel örneğidir. Bizim size tavsiyemiz bu dua olacaktır. Fakat farklı dualarda yapmayı arzular iseniz bu duaları yapabilirsiniz. Fakat bu konuda ki tavsiyemiz bu duaların uzun olmamasıdır. Zira Hanefi mezhebinde Farz ibadeti geciktirmek uygun görülmemektedir. Mevla’ya emanet olun.

 5. ahmet yasin oğul diyor ki:

  Teşekkür ederim Allah razı olsun.

 6. engin diyor ki:

  Hocam tesbihat bittikten sonra duaya geçerken okunan kısa birşey daha var camide okunuyor, bende nasip olusa okuyacağım onuda eklerseniz sevinirim.

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz, dediğiniz gibi tesbihat farklı dualarla da yapılmaktadır. Fakat bahsettiğiniz duayı anlayamadık. Eğer bizimle paylaşır iseniz konuya tabi ki ekleyebiliriz.

 7. islamalimi diyor ki:

  Alıntı: abdullah erinç
  Ramazanda akşam namazında camide bazen müezzinlik yapıyorum camide az cemaat olduğu için kısa kesip tesbih dualarını okumasak olur mu?


  Değerli ziyaretçimiz sorunuzun cevaplardık.Özel Durumlarda Namaz Tesbihatını Kısalta Bilir miyiz?

 8. abdullah erinç diyor ki:

  Ramazanda akşam namazında camide bazen müezzinlik yapıyorum camide az cemaat olduğu için kısa kesip tesbih dualarını okumasak olur mu velahavle vela kuvvete illabillahil aliyil azimden sora tesbih duası yapmayıp veme erselneke ille rahmetellil alemin diyebilir miyiz? yoksa başka bir eklememi yapmamız mı gerekir cevaplandırırsanız çok teşekkür ederim saygılar..

  Alıntı: Alp ASLAN
  Çok teşekkür ederim. Uzun zamandır böyle düzenli anlatan bir site arıyordum. Sonunda buldum. Allah hepinizden razı olsun…

 9. Nurullah Topcu diyor ki:

  Bu siteyi kuranlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım namaz tesbihatını öğrenmiş oldum.

 10. fatih diyor ki:

  Vallahi Babamın Azarından Kurtuldum Elinize sAğlık Allah Sizden Razı Olsun

 11. isimsiz kahraman diyor ki:

  Bu tesbihat kısaltılmıştır bu tesbihat aslı değildir aslı için…
  Yönetici: Değerli ziyaretçimiz bu tesbihatın olması gereken şekli budur. Konu içerisinde yer alan tesbihat aslıdır, sizin belirttiğiniz ise uzatılmış şeklidir. Bu nedenle verdiğiniz kaynağı yorumunuzun içinden sildik. Selam ve Dua İle.

 12. murat diyor ki:

  Allah razı olsun.

 13. dilan diyor ki:

  tesbihat için illa birden fazla kişi mi olması gerek yani tek başına yapılamaz mı?

  Tabi ki tek başınıza da tesbih çekebilir siniz. Lakin unutmayın ki cemaatte rahmet vardır.

 14. halil diyor ki:

  Allah razı olsun Rabbim hayırlı ömürler nasip etsin bunu yazana okuyana okuyupta uygulayana selam olsun Dostlar..

 15. Burhan diyor ki:

  Allahüme salli ala seyyidina Muhammedinin ve ala ali seyyidine Muhammed. Selam olsun o şanlı peygambere.

 16. ali diyor ki:

  çooooook güzel bir site Allah razı olsun kim yaptıysa eline sağlık!!!!!!!!!!!!!!!!

 17. mahmut diyor ki:

  Eller açılıp dua edildikten sonra subhane rabbike rabbül izzetü amme yasifun ve selamün alel mürselin velhamdülillahi rabbil alemin el fatiha deyip ezuzu besmele ile fatiha okuyup yüzüme ellerimi sürüp bitiriyorum bir mahsur var mıdır doğru mudur ?

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabi ki yaptığınızın bir mahsuru yoktur. Aksine yaptığınız güzel ve hayırlı bir ameldir. Mevla tesbihatlarınızı ve dualarınızı kabul eylesin. mahmut, amin hepimizin.

 18. Alp ASLAN diyor ki:

  Çok teşekkür ederim. Uzun zamandır böyle düzenli anlatan bir site arıyordum. Sonunda buldum. Allah hepinizden razı olsun…

  1. islamalimi diyor ki:

   Öncelikle Allah sizden de razı olsun. İnşaallah en kısa zamanda sitemiz öncü sitelerden olacaktır. Her içeriği size özel ve en ulaşılabilir, anlaşılabilir bir biçimde hazırlıyoruz. Saygılarla…

BİR YORUM YAZ