Hanefi Mezhebi Hakkında Bilgi

Hanefi Mezhebi Hakkında Bilgi

Günümüzde özellikle Türkiye’deki insanların tabi olduğu ve Diyanet İşlerinin ana mezhep olarak kabul ettiği Hanefi mezhebi hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Hanefilik günümüzde en çok bağlısı bulunan fıkıh mezhebidir. Şimdi bu büyük mezhebi iyi anlayabilmemiz için kurucusundan başlayarak Hanefi Mezhebi hakkında geniş bilgi verelim. Hanefi mezhebinin kurucusu olan Ebu Hanife 80/699 yılında Kûfe’de dünyaya gelmiştir. Babası kumaş tüccarı olan Ebu Hanife bir taraftan baba mesleğini yaparken diğer yandan Kufe’de birçok alimden ders alarak yetişmiştir. 18 yıl fıkıh dersi gördüğü Hammad b. Ebî Süleyman onun en değerli hocasıdır. Hocası Hammad’ın vefatından sonra Kufe’de ders kürsüsüne oturmuştur. 30 yıl kadar ders halkasına katılan talebe sayısının 4000’i aştığı ve bunlardan en az 40 kişinin içtihad derecesine geldiği kabul edilmektedir.

Emeviler Abbasiler devrini yaşayan Ebu Hanife bu dönemlerde çok sıkıntılar yaşamış, kendisine teklif edilen devlet görevlerini kabul etmemiştir. Kûfe’de derslerini sürdüren Ebu Hanife, halife Ebu Cafer el-Mansur tarafından aralarındaki anlaşmazlık üzerine hapse atılmıştır. Hapiste öldüğüne dair bilgiler nakledilmekle birlikte, sürgün hayatı yaşadığı Kufe’deki evinde h. 150/767 yılında vefat etmiştir. Birçok kitabında kendisinin sahabeden kimselerle görüştüğü ve tabiinden olduğu anlatılmaktadır. Ebu Hanife künyesiyle ilgili olarak kaynaklarda daha çok, “Hanife”nin o zaman Irak’ta bir çeşit divit olduğu ve Ebu Hanife’nin yanında çoğu zaman divit taşıdığından dolayı bu künyeyle anıldığı zikredilir. Hanîfenin boyun eğen ve dini Allah’a özgüleyen anlamında “hanif” kelimesinin müennesi olduğu veya Ebu Hanîfenin Hanîfe isminde bir kızı olduğu rivayetleri de kaynaklarda geçmektedir. Ebu Hanîfe’nin kaynaklarda Hammad isimli oğlu haricinde kız veya erkek başka bir çocuğunun varlığından söz edilmemektedir.

Ebu Hanife Abdullah İbn Mes’ud’dan kendisine kadar gelen zamandaki Irak rey ekolüne bağlı âlimlerin mirasını bir içtihat meclisi niteliğindeki ders halkalarında geliştirip sistematik hale getirerek İslam âleminde bağlısı en fazla olacak fıkıh mezhebinin ilk temellerini atmıştır. Hanefi mezhebinde Ebu Hanife’nin ders halkalarında yetişen Ebu Yusuf, Muhammed ve Züfer gibi âlimlerin son derece önemli yeri vardır. Zira bu ilk nesil mezhep âlimleri kendisinden çok fazla kitabın naklolunmadığı Ebu Hanife’nin görüşlerini tedvin ederek, mezhebin görüşlerinin yazılmasında ve sistematik hale getirilmesinde büyük rol oynamışlardır.

İlk nesil alimlerinin ve bunu takip eden bir iki asırlık zamandaki Tahâvî, Kerhî, Cessâs, Kudûrî ve Debûsî gibi âlimlerin önemli katkılarıyla mezhep tam olarak oluşmuş ve İslam aleminin değişik yerlerinde görüşleri hızlı bir şekilde yayılmıştır. Ebu Yusuf’un Abbasiler devrinde kadı’l-Kudat’lık makamında bulunması mezhebin resmi bir nitelik kazanmasına neden olmuş, aynı şekilde İslam tarihindeki en uzun ömürlü devletlerden Osmanlı Devleti’nin de resmi mezhebinin Hanefi mezhebi olması mezhebin yayılmasına hizmet etmiştir.

Hanefi mezhebi meselelerin çözümünde nasların yanında reye de yer vermesi, böylece naslar ile rey arasında makul denge kurmaya çalışması, istihsan metoduna sıklıkla başvurması gibi özellikleriyle diğer mezheplerden ayrılmaktadır. Hanefî mezhebinde diğer mezheplerden farklı olarak mezhep kitaplarında, farazî fıkıh meselelerine de yer verilerek teorik fıkhın ve fıkıh biliminin metodolojisi olan fıkıh usulünün gelişmesine büyük katkı sağlanmıştır.

Hanefi Mezhebinin Yoğun Olduğu Bölgeler

Günümüzde Türkiye, Balkanlar, Bosna-Hersek, Ukrayna, Kırım, Azerbaycan, Kafkasya, Kazan, Ofa, Ural, Sibirya ve Türkistan Türkleri, Çin, Mançurya ve Japonya Müslümanları, Afganistan, Horasan, Belucistan, Siyam (Tayland), Hint, Keşmir, Pakistan ekseriyetle Hanefî’dir. Yemen, Hicaz, Mısır. Filistin, Cezayir ve Tunus’ta Hanefi’lerin sayısı oldukça az, Etiyopya, Suriye ve Irak’ta ise nispeten daha fazladır.

‘’Bu bilgilerin yanı sıra daha geniş ve detaylı bilgi için TDV. İslam Ansiklopedisi’nin “Hanefi Mezhebi” maddesine bakılabilir.’’

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
Yorum Yap
Yorumlarınız - 23 YORUM
 1. bagdagulzerger diyor ki:

  Çok beğendim Allah sizden razı olsun.

 2. mehmet bakan diyor ki:

  Çok güzel Allah sizden razı olsun winked

 3. beşkazalı diyor ki:

  Çok işime yaradı… Allah razı olsun… :D böyle bir site olmasaydı ben biterdim be yaa…

 4. bolkuşlu diyor ki:

  bully Allah razı olsun yapanlara

 5. Mehemmedeli diyor ki:

  salam olsun, doğru olan mezhep hanefi mezhebidir, Kuranı kerimde 98 suresini okuyun zahmet olmasa……

 6. Dinimiz İslam diyor ki:

  Sağ olun Vallahi Çok İşime Yaradı. Çok Teşekkürler.

 7. SIKICI çoçuk diyor ki:

  Hiç beğenmedim kusura bakmayın .. wassat

 8. meleekk gibi biri diyor ki:

  Çok iyiymiş . Performansıma yardımcı oldu . love

 9. mrl diyor ki:

  Teşekkürler çok işime yaradı.

 10. islamalimi diyor ki:

  Hasan bey yorumunuzun bir kısmını silmek zorunda kaldık. Mevlamız hakkınızda hayırlısını nasip etsin. Sizin adınıza sevindik.

  Alıntı: hasan aşk berivan
  Gerçekten bana çok yardımcı oldu sağ olun var olun.

 11. hasan aşk berivan diyor ki:

  Gerçekten bana çok yardımcı oldu sağ olun var olun.

 12. sxwdfr diyor ki:

  teşekkürler .. wink Allah razı olsun … din ödevim vardı sayenizde bunları yazdım çok teşekkürler … Allah razı olsun.

 13. Merve diyor ki:

  Vallahi çok işime yaradı Allah razı olsun :) Çok güzel bir site…:))

 14. Rabia diyor ki:

  Hanefi mezhebi hakkında çok iyi bilgilere ulaştım herkese çok teşekkürler

 15. klçlk diyor ki:

  Valla güzel site…sayenizde rahatça sunumumu hazırladım.

 16. ahsen diyor ki:

  güzel bir site yapmışınız sizin sayenizde ödevimi rahatlıkla yaptım herkese teşekkürler ALLAH razı olsun herkese iyi akşamlar wink smile lol

 17. emirhan akkaya diyor ki:

  Allah razı olsun sizden bu bilgiler çok işime yarayacak.

 18. aarkadaşlara bende katılıyorum diyor ki:

  Arkadaşlara bende katılıyorum çok güzel bilgilere yer vermişsiniz.

 19. dolunay diyor ki:

  İyi güzel bilgiler Allah razı olsun.

 20. alican diyor ki:

  Arkadaşlara bende katılıyorum. Hanefi mezhebi hakkında aradığım birçok bilgi bu sitede. Her kese selam:)

 21. zeynep diyor ki:

  Çok güzel bilgilere ulaştım editörlerden Allah razı olsun.

 22. sanane diyor ki:
  süper çok beğendim müthiş[hide][/hide]
 23. Seyyid Hakan diyor ki:

  Allah sizden razı olsun. Hanefi mezhebi hakkında birçok merakımı giderdim.