Kuran’da Geçen Erkek İsimleri

Kuran’da Geçen Erkek İsimleri

Birçok anne baba dünyaya gelen erkek çocuklarına isim verirken Kuran ı Kerimden istifade ederek vermek istemektedir. Tabi ki bu İslam inancına sahip her aile için gayet doğal ve olması gereken bir arzudur. Fakat bu noktada çocuklarınıza vereceğiniz isim konusunda iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.

Zira ismi verilen çocuk, verilen isim ile bir ömür boyu yaşayacaktır. Bu nedenle anlamlı ve özellikle Kuran ı Kerimde geçen bir isim konulursa çok daha hayırlı olacaktır. Şimdi bu konuda Kuran’ı Kerimde Geçen Erkek İsimlerinin hemen hemen hepsini sıralamaya çalışacağız.

 

Alfabetik Sırayla Kuran’da Geçen Erkek İsimleri

 • İ Harfi İle Başlayan İsimler: İbrahim, İdris, İhsan, İlhami , İlyas, İrfan, İsa, İshak, İsmail, İsmet, İsrafil, İzzet.
 • K Harfi İle Başlayan İsimler: Kabil, Kadem ,Kadir, Kadri, Kamber, Kamil, Kani, Kasım, Kaşif, Kemal, Kerim.
 • L Harfi İle Başlayan İsimler: Latif, Lokman, Lut, Lütfi, Lütfullah.
 • M Harfi İle Başlayan İsimler: Macit, Mahir, Mahmut, Mahsun, Maksut, Malik, Mansur, Mazhar, Mazlum, Mecit, Mecnun, Medet, Mehdi, Mehmet, Melik, Memduh, Memnun, Mensur, Mesut, Metin, Mevlüt, Mikail, Miraç, Muammer, Muhammed, Muharrem, Muhiddin, Muhlis, Muhsin, Muhtar Muhterem, Muhyiddin, Murat, Murtaza, Musa, Mustafa, Muttalip, Muzaffer, Mücahit, Müfit, Mükerrem, Mükremin, Mülayim, Mümin, Münif, Münir, Mürsel, Mürşit, Müşerref.
 • N Harfi İle Başlayan İsimler: Naci, Nadi, Nadir, Nafi, Nafiz, Nail, Naim, Nami, Nazım, Nazif, Nazmi, Necat, Necati, Necdet, Necip, Necmeddin, Necmi, Nedim, Nesim, Neşet, Nevzat, Nezih, Nezir, Nihat Niyazi, Nizam, Nizami, Nuh, Numan, Nurettin, Nuri, Nusret.
 • O ve Ö Harfi İle Başlayan İsimler:Osman,Ömer.
 • R Harfi İle Başlayan İsimler: Rafeddin, Abdurrahim, Abdurrahman, Rahmi, Ramazan, Rasim, Raşit, Abdurrauf, Recai, Recep, Refik, Remzi, Resul, Reşat, Abdurraşit, Rıdvan, Rıfat, Rıfkı, Ruhi, Rükneddin.
 • S Harfi İle Başlayan İsimler: Sabahaddin, Sabri, Sacit, Sadeddin, Sadık, Sadi, Sadri, Sadun, Safvet, Said, Salim, Samed, Sami, Sedat, Sefa, Sefer, Selahaddin, Selami, Selim, Selman, Semih, Serhat, Sermet, Sertaç, Server, Servet, Seyfeddin, Seyfi, Seyfullah, Sezai, Sinan, Suavi, Süheyl, Süleyman, Süreyya, Sirac.
 • Ş Harfi İle Başlayan İsimler: Şaban, Şadan, Şadi, Şakir, Şamil, Şefik, Şefkat, Şemseddin, Şemsi, Şeref, Şerif, Şevket, Şevki, Şit, Şükrü.
 • T Harfi İle Başlayan İsimler: Taceddin, Taha, Tahir, Tahsin, Talat, Talha, Talip, Tarık, Tayyip, Tevfik.
 • U – Ü Harfi İle Başlayan İsimler: Ubeydullah, Ulvi, Üzeyir.
 • V Harfi İle Başlayan İsimler: Vahap, Vahdeddin, Vahit, Vakkas, Vasfi, Vedat, Vehbi, Veysel.
 • Y Harfi İle Başlayan İsimler: Yahya, Yakup, Yunus, Yusuf.
 • Z Harfi İle Başlayan İsimler: Zekai, Zekeriya, Zeynel, Ziya, Zübeyir, Zülfi,Zülkifl.

Kuran’da Geçen Erkek İsimlerinden Sizin İçin Seçtiklerimiz

Sizler için seçtiğimiz ve önerdiğimiz isimler: Ahmet Selim, Asım Emin, Taha Selim, Mehmet Emin, Akif,  Muhammed Raşid, Yağız Emre.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kuran’da Geçen Kadın İsimleri konusunda başvurabilirsiniz.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 178 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Çağatay diyor ki:

  Merhaba hocam Adem isminin yanına bir isim daha düşünüyoruz ne olabilir tavsiyelerinizi sunarmısınız.

 2. ayla diyor ki:

  Bizde belli değil daha ama Kuranda geçen bir isim istiyoruz. Erkek ve kız ismi?

 3. yunus emre diyor ki:

  Merhaba Allah kısmet ederse erkek çocuğumuz olacak. Annesi isim olarak Rüzgar düşünüyor farklı kaynaklarda farklı yorumlar var. Sizce uygun mudur ?

 4. emre diyor ki:

  Benim bir oğlum olacak babanın adını koyacağım RIZA yanında ona uygun ve Kur’anda geçen bir isim düşünüyorum sizce ne koymalıyım adını?

  1. islamalimi diyor ki:

   Rıza Emin ismini size önerebiliriz.

 5. tugce diyor ki:

  Gözde veya Sami olur mu?

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabi ki olabilir.

 6. bayram diyor ki:

  Bir oğlum olacak inşaallah sizce ezrak ismi uygun mudur?

  1. islamalimi diyor ki:

   Uygun olmaması için bir neden görmesekte, bu isim yerine başka bir isim tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

 7. fazlı diyor ki:

  bir kızım var ismi AHSEN şimdi Rabbim birde erkek evlat nasip etcek. onun isminede harun koycaz ama ikinci bir isim daha düşünüyoruz bi tavsiyeniz olabilir mi hocam ? teşekkürler

 8. Ergul Gul diyor ki:

  Kızımızın adı ZEYNEP Oğlumuzun ise, ABDULLAH EYMEN şimdi bir oğlumuz daha olacak Rabbim nasip ederse AHMED SEYMEN düşünüyoruz bir sakıncası var mı dinimizce bilgilendirir misiniz lütfen.

  1. islamalimi diyor ki:

   Olabilir hayırlı olsun inşaallah.

 9. cavit diyor ki:

  Merhaba benim ismim (Cavit) eşimin ismi (Refika) kızımın ismi (ikranehir) Allah nasip ederse oğlumuz olacak biz (emir) diye düşünüyoruz sizce.

  1. islamalimi diyor ki:

   Güzel düşünmüşsünüz, Mevla hayırlı eylesin.

BİR YORUM YAZ