Kuran’da Geçen Erkek İsimleri

Birçok anne baba dünyaya gelen erkek çocuklarına isim verirken Kuran ı Kerimden istifade ederek vermek istemektedir. Tabi ki bu İslam inancına sahip her aile için gayet doğal ve olması gereken bir arzudur. Fakat bu noktada çocuklarınıza vereceğiniz isim konusunda iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.

Zira ismi verilen çocuk, verilen isim ile bir ömür boyu yaşayacaktır. Bu nedenle anlamlı ve özellikle Kuran ı Kerimde geçen bir isim konulursa çok daha hayırlı olacaktır. Şimdi bu konuda Kuran’ı Kerimde Geçen Erkek İsimlerinin hemen hemen hepsini sıralamaya çalışacağız.

 

Alfabetik Sırayla Kuran’da Geçen Erkek İsimleri

 • İ Harfi İle Başlayan İsimler: İbrahim, İdris, İhsan, İlhami , İlyas, İrfan, İsa, İshak, İsmail, İsmet, İsrafil, İzzet.
 • K Harfi İle Başlayan İsimler: Kabil, Kadem ,Kadir, Kadri, Kamber, Kamil, Kani, Kasım, Kaşif, Kemal, Kerim.
 • L Harfi İle Başlayan İsimler: Latif, Lokman, Lut, Lütfi, Lütfullah.
 • M Harfi İle Başlayan İsimler: Macit, Mahir, Mahmut, Mahsun, Maksut, Malik, Mansur, Mazhar, Mazlum, Mecit, Mecnun, Medet, Mehdi, Mehmet, Melik, Memduh, Memnun, Mensur, Mesut, Metin, Mevlüt, Mikail, Miraç, Muammer, Muhammed, Muharrem, Muhiddin, Muhlis, Muhsin, Muhtar Muhterem, Muhyiddin, Murat, Murtaza, Musa, Mustafa, Muttalip, Muzaffer, Mücahit, Müfit, Mükerrem, Mükremin, Mülayim, Mümin, Münif, Münir, Mürsel, Mürşit, Müşerref.
 • N Harfi İle Başlayan İsimler: Naci, Nadi, Nadir, Nafi, Nafiz, Nail, Naim, Nami, Nazım, Nazif, Nazmi, Necat, Necati, Necdet, Necip, Necmeddin, Necmi, Nedim, Nesim, Neşet, Nevzat, Nezih, Nezir, Nihat Niyazi, Nizam, Nizami, Nuh, Numan, Nurettin, Nuri, Nusret.
 • O ve Ö Harfi İle Başlayan İsimler:Osman,Ömer.
 • R Harfi İle Başlayan İsimler: Rafeddin, Abdurrahim, Abdurrahman, Rahmi, Ramazan, Rasim, Raşit, Abdurrauf, Recai, Recep, Refik, Remzi, Resul, Reşat, Abdurraşit, Rıdvan, Rıfat, Rıfkı, Ruhi, Rükneddin.
 • S Harfi İle Başlayan İsimler: Sabahaddin, Sabri, Sacit, Sadeddin, Sadık, Sadi, Sadri, Sadun, Safvet, Said, Salim, Samed, Sami, Sedat, Sefa, Sefer, Selahaddin, Selami, Selim, Selman, Semih, Serhat, Sermet, Sertaç, Server, Servet, Seyfeddin, Seyfi, Seyfullah, Sezai, Sinan, Suavi, Süheyl, Süleyman, Süreyya, Sirac.
 • Ş Harfi İle Başlayan İsimler: Şaban, Şadan, Şadi, Şakir, Şamil, Şefik, Şefkat, Şemseddin, Şemsi, Şeref, Şerif, Şevket, Şevki, Şit, Şükrü.
 • T Harfi İle Başlayan İsimler: Taceddin, Taha, Tahir, Tahsin, Talat, Talha, Talip, Tarık, Tayyip, Tevfik.
 • U – Ü Harfi İle Başlayan İsimler: Ubeydullah, Ulvi, Üzeyir.
 • V Harfi İle Başlayan İsimler: Vahap, Vahdeddin, Vahit, Vakkas, Vasfi, Vedat, Vehbi, Veysel.
 • Y Harfi İle Başlayan İsimler: Yahya, Yakup, Yunus, Yusuf.
 • Z Harfi İle Başlayan İsimler: Zekai, Zekeriya, Zeynel, Ziya, Zübeyir, Zülfi,Zülkifl.

Kuran’da Geçen Erkek İsimlerinden Sizin İçin Seçtiklerimiz

Sizler için seçtiğimiz ve önerdiğimiz isimler: Ahmet Selim, Asım Emin, Taha Selim, Mehmet Emin, Akif,  Muhammed Raşid, Yağız Emre.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kuran’da Geçen Kadın İsimleri konusunda başvurabilirsiniz.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 257 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. zeliha diyor ki:

  Benim bi oğlum var ismi tufan ve o yüzden çok sinirli bi oğlum daha olucak onun sinirli olmasını istemiyorum sakin bi isim söylermisiniz ne tercih esersiniz.

  1. islamalimi diyor ki:

   Size selim ismini önerebiliriz.

 2. hamide diyor ki:

  Merhaba oğlum olacak ismini abid etka koymayı düşünüyoruz sizce nasıl

  1. islamalimi diyor ki:

   Çok güzel Mevla mübarek eylesin.

 3. emine diyor ki:

  Selamünaleyküm benim iki kızım var Gülsüm sena ve Zümra nur Allah nasip ederse üçüncü evladımız erkek bunlara uygun nasıl bir isim koyabilirim eymen düşünüyorum ama çift. İsİmlİ olsun buda istiyorum sizce ne koyabilirim doğuma bır ay var şimdiden Allah razı olsun yardımınız için selametle

  1. islamalimi diyor ki:

   Size Salih Eymen ismini önerebiliriz.

   1. emine diyor ki:

    Peki salıh değilde başka ne isim olabilir.

 4. Dilek diyor ki:

  Merhaba Allah’ın izniyle benimde oğlum olacak. Şu isimler aklımda ama hangisi Kuran-ı Kerim’de var bilmiyorum. Eren, Miraç, Enes

  1. islamalimi diyor ki:

   Bunların hiç biri Kuran ı Kerimde geçmemekte. Fakat size Enes ismini önerebilirsiniz.

 5. guven diyor ki:

  Hocam, nasip olursa erkek oğlum olacak. Hamza ismi nasıldı?tek başına yeterlimi? ikinci bir isim öneriniz ne olur? Allah Razı Oslun..

  1. islamalimi diyor ki:

   Hamza ismi çok güzel bir isim. Hamza ismi tek başına yeterli olacaktır.

 6. Ali Sirin diyor ki:

  merhabalar , Allah Nasip ederse ikiz oğlum olacak. Birbirine uyumlu aynı zamanda iki isimli koymayı düşünüyoruz. Bu konuda tavsiyede bulunur musunuz ?

  1. islamalimi diyor ki:

   Hasan ve Hüseyin isimlerini tercih edebilirsiniz.

 7. Z.ali diyor ki:

  Merhabalar bizimde oğlumuz olacak ve dedesinin ismi hızır koymak istiyoruz ama yanına bir isim daha koymak istiyoruz fakat uyumlu bir isim bulamadık aslında aras ismini düşündük ama anlamı nedir emin olamadık koyulur mu acaba

  1. islamalimi diyor ki:

   Musa Hızır güzel bir isim olabilir. Fakat sadece Hızır isminide verebilirsiniz.

 8. Mehmet diyor ki:

  s.a hocam benimde ilk çocuğum olacak Allah’ın izniyle. Çocuğuma Kerem ve yanına ek bir isim koymak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun

  1. islamalimi diyor ki:

   Size Ali Kerem ismini önerebiliriz.

BİR YORUM YAZ