Kuran’da Geçen Erkek İsimleri

Kuran'da Geçen Erkek İsimleriBirçok anne baba dünyaya gelen erkek çocuklarına isim verirken Kuran ı Kerimden istifade ederek vermek istemektedir. Tabi ki bu İslam inancına sahip her aile için gayet doğal ve olması gereken bir arzudur. Fakat bu noktada çocuklarınıza vereceğiniz isim konusunda iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.

Zira ismi verilen çocuk, verilen isim ile bir ömür boyu yaşayacaktır. Bu nedenle anlamlı ve özellikle Kuran ı Kerimde geçen bir isim konulursa çok daha hayırlı olacaktır. Şimdi bu konuda Kuran’ı Kerimde Geçen Erkek İsimlerinin hemen hemen hepsini sıralamaya çalışacağız

 • F Harfi İle Başlayan İsimler: Fahri, Faik, Faruk, Fatih, Fazlı, Ferman, Ferruh, Fethi, Fethullah, Fetih, Feyzullah, Feyyaz, Fikret, Furkan.
 • G Harfi İle Başlayan İsimler: Gaffar,Gafur, Galip, Gani, Garip, Gazanfer.
 • H Harfi İle Başlayan İsimler: Habip, Hakkı, Haldun, Halit, Halil, Halim, Halis, Haluk, Hamdi, Hami, Hamit, Harun, Hasbi, Haşim, Haşmet, Hayati, Hayri, Hidayet, Hikmet, Hud, Hulusi, Hüdai, Hüsnü.
 • İ Harfi İle Başlayan İsimler: İbrahim, İdris, İhsan, İlhami , İlyas, İrfan, İsa, İshak, İsmail, İsmet, İsrafil, İzzet.
 • K Harfi İle Başlayan İsimler: Kabil, Kadem ,Kadir, Kadri, Kamber, Kamil, Kani, Kasım, Kaşif, Kemal, Kerim.
 • L Harfi İle Başlayan İsimler: Latif, Lokman, Lut, Lütfi, Lütfullah.
 • M Harfi İle Başlayan İsimler: Macit, Mahir, Mahmut, Mahsun, Maksut, Malik, Mansur, Mazhar, Mazlum, Mecit, Mecnun, Medet, Mehdi, Mehmet, Melik, Memduh, Memnun, Mensur, Mesut, Metin, Mevlüt, Mikail, Miraç, Muammer, Muhammed, Muharrem, Muhiddin, Muhlis, Muhsin, Muhtar Muhterem, Muhyiddin, Murat, Murtaza, Musa, Mustafa, Muttalip, Muzaffer, Mücahit, Müfit, Mükerrem, Mükremin, Mülayim, Mümin, Münif, Münir, Mürsel, Mürşit, Müşerref.
 • N Harfi İle Başlayan İsimler: Naci, Nadi, Nadir, Nafi, Nafiz, Nail, Naim, Nami, Nazım, Nazif, Nazmi, Necat, Necati, Necdet, Necip, Necmeddin, Necmi, Nedim, Nesim, Neşet, Nevzat, Nezih, Nezir, Nihat Niyazi, Nizam, Nizami, Nuh, Numan, Nurettin, Nuri, Nusret.
 • O ve Ö Harfi İle Başlayan İsimler:Osman,Ömer.
 • R Harfi İle Başlayan İsimler: Rafeddin, Abdurrahim, Abdurrahman, Rahmi, Ramazan, Rasim, Raşit, Abdurrauf, Recai, Recep, Refik, Remzi, Resul, Reşat, Abdurraşit, Rıdvan, Rıfat, Rıfkı, Ruhi, Rükneddin.
 • S Harfi İle Başlayan İsimler: Sabahaddin, Sabri, Sacit, Sadeddin, Sadık, Sadi, Sadri, Sadun, Safvet, Said, Salim, Samed, Sami, Sedat, Sefa, Sefer, Selahaddin, Selami, Selim, Selman, Semih, Serhat, Sermet, Sertaç, Server, Servet, Seyfeddin, Seyfi, Seyfullah, Sezai, Sinan, Suavi, Süheyl, Süleyman, Süreyya, Sirac.
 • Ş Harfi İle Başlayan İsimler: Şaban, Şadan, Şadi, Şakir, Şamil, Şefik, Şefkat, Şemseddin, Şemsi, Şeref, Şerif, Şevket, Şevki, Şit, Şükrü.
 • T Harfi İle Başlayan İsimler: Taceddin, Taha, Tahir, Tahsin, Talat, Talha, Talip, Tarık, Tayyip, Tevfik.
 • U – Ü Harfi İle Başlayan İsimler: Ubeydullah, Ulvi, Üzeyir.
 • V Harfi İle Başlayan İsimler: Vahap, Vahdeddin, Vahit, Vakkas, Vasfi, Vedat, Vehbi, Veysel.
 • Y Harfi İle Başlayan İsimler: Yahya, Yakup, Yunus, Yusuf.
 • Z Harfi İle Başlayan İsimler: Zekai, Zekeriya, Zeynel, Ziya, Zübeyir, Zülfi,Zülkifl.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kuran’da Geçen Kadın İsimleri konusunda başvurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 88 YORUM
 1. Gulhan diyor ki:

  Kuranda geçen kız ve erkek isimleri.

 2. ハンドバック ブランド diyor ki:

  Japonya'dan yazıyorum. Bu sitede çok güzel bilgiler buldum.

 3. Fatih diyor ki:

  Bu isimler gerçekten çok güzel. Kuranda geçen isimlere çok önem verilmeli.

 4. ayşe diyor ki:

  sayın yöneticiye çok teşekkür ediyorum, isim seçiminde çok işime yaradı teşekkürler.

 5. ilker ismi kuran da gecmiyormu diyor ki:

  İlker ismi kuranda geçer mi?

 6. ece diyor ki:

  Süpermiş isimlerin anlamı.

 7. habibe diyor ki:

  güzelmiş isimlerin anlamı benim ismimin anlamı ne ki?

 8. islamalimi diyor ki:

  Habibe isminin anlamı için Habibe isminin anlamı başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.

 9. serhat diyor ki:

  Çok özür dilerim, ama adım serhat Kuran da adım geçtiğini söylüyorlar ama hangi ayette yada hangi duada nasıl bulurum :(

 10. nazente diyor ki:

  Kuranda geçen kız ve erkek isimleri.benim adım yok….

 11. yorumcu diyor ki:

  Önemli olan o isimleri taşıyabilmek isimlere göre eğitebilmek.

 12. dilara kurtar diyor ki:

  Çok güzel isimler var.

 13. mersn diyor ki:

  Çok güzel isimler var ya.

 14. derya diyor ki:

  Ya benim oğlum olacak ama ben karar veremedim hangi isim olucağına:(

 15. mehmet diyor ki:

  Çok güzelllll herkesin ellerine sağlık.

 16. yakup diyor ki:

  Bir oğlum oldu adını ömer koydum şimdi ise bir oğlum daha olacak ne koyacağımızı şaşırdık lütfen bir yardım.

 17. murattopal diyor ki:

  Alıntı: yakup
  Bir oğlum oldu adını ömer koydum şimdi ise bir oğlum daha olacak ne koyacağımızı şaşırdık lütfen bir yardım.


  Erdem Kaan koya bilirsin Allah hayırlısını versin.

 18. Kerim kartal diyor ki:

  Bir oğlumuz oldu adını Duha koyduk hem değişik bir isim olsun diye hemde anlamı güzel karanlıklardan aydınlığa çıkıldığı an demek esas güzel anlamıda Peygamber Efendimizin sonraki hayatının önceki hayatından daha iyi geçtiğini ifade ediyor şimdi bi oğlumuz daha olucak çok yakın ne ama bu isme yakın bir isim bulamadık teşekkürler.

  Yönetici: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda size Taha isminini öneriyoruz. Bu isim hem Peygamberimizin isimlerinden biridir hemde Duha ismi ile lafız olarakata güzel bir bağlantısı vardır. Yüce Mevla'mız evladınızı hayırlı bir evlat eylesin. Amin

 19. fatih diyor ki:

  İlk oğlumun ismi eren ikincide Allah izin verirse erkek olacak isim bulamadım erene uygun hangi isim olablir önerirseniz sevinirim.

 20. islamalimi diyor ki:

  Alıntı: fatih
  İlk oğlumun ismi eren ikincide Allah izin verirse erkek olacak isim bulamadım erene uygun hangi isim olablir önerirseniz sevinirim.

  Öncelikle yüce Mevla'mız oğlunuzu imanlı hayırlı bir evlat eylesin. Bizim acizane tavsiyemiz Emre, Emir,Ekrem isimleridir. Lakin bu konuda yer alan güzel isimlerden birini de seçebilirsiniz.

 21. ayse uymaz diyor ki:

  Kızımın adı Tuana ikinci bebeğim erkek ismini ne koyabilirim acaba.

 22. Halide diyor ki:

  Selam , Allah’ın izniyle yakında oğlum olacak . İsmini Mahir koymayı düşünüyoruz . Manası Becerikli, hunerli , elinden her is gelen . Ama çok merak ediyorum Kuran ı Kerimde hangi ayette geçiyor ve anlamı ne ?! şimdiden teşekkürler ) habibe güzelmiş isimlerin anlamı benim ismimin anlamı ne ki? Habibe – Sevgili demek ! cok guzel isim , ve cok guzel anlami var

  Cevap: Mahir ismi hakkında bilgi için tıklayınız.

 23. emre diyor ki:

  Allah'ın izniyle bir erkek oğlum olacak ilk bebeğimiz olacağı için isim koymakta çok kararsız kaldık bana bir yardımcı olur musunuz? Kuran'da geçen iki isimli koymak istiyoruz editörün dikkatine yorumlarınızı bekliyorum.

  Editör: Değerli ziyaretçimiz size İbrahim Emin ismini öneriyoruz. Yüce Mevla'mız oğlunuzu sağlıklı ve ailesine hayırlı eylesin.

 24. kubra diyor ki:

  Benim dün dünyaya tatlımı tatlı oğlum geldi ve ben çok karamsarım anlamı güzel bir isim koymamda yardımcı olur musunuz lütfen ilk oğlum.

  Editör cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konu içeresinde birçok güzel isim yer almakta istediğinizi seçebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz Necmettin ismidir. Yüce Mevla'mız Mevlasına ve ailesine hayırlı bir evlat eylesin. Amin

 25. nursel.. diyor ki:

  Merhaba iki kızım var isimleri Nisa ve Hilal birde oğlumuz olacak bunlara uygun Kuran'da geçen hangi erkek isim koyabilirim…

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizim size tavsiyemiz Halil ismidir. Yüce Mevla'mız çoçuğunuzu salihlerden eylesin.

 26. Kübra demirkol diyor ki:

  Merhaba kızımın adı Elif hamileyim Allah nasip ederse bir oğlumuz olacak isim önerisi olarak ne önerirsiniz eşimin adı ise Akın şimdiden teşekkürler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizim size tavsiyemiz Ali ismidir. Yüce Mevla'mız olacak olan oğlunuzu kendinne sadık ilim ehli eylesin.

 27. adem diyor ki:

  Merhabalar ben adem ilk olacak çocuğumuzun isminde kararsız kaldık ne isim önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler

  Editör Cevap: Merhaba değerli ziyaretçimiz, size tavsiyemiz Habil veya Ubeydullah isimleridir. Tabi ki son tercih size aittir. Yüce Mevla'mız çocuğunuzu hayırlı bir evlad eylesin. Amin

 28. çilem diyor ki:

  Yeğenim oldu erkek ismini ne koyacağımızı bilmiyorum bir tane hikmet buna uygun ne olabilir.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Hikmet ismini de düşünerek size Ahmet ismini öneriyoruz. Şüphe yok ki Ahmet ismi çok değerli bir isimdir. Yüce Mevla'mız yeğeninize hayırlar nasip eylesin.

 29. cengiz diyor ki:

  Merhaba ikiz erkek çocuklarımın isimleri Ahmet Taha — İbrahim Bora şimdi 3. Geliyor oda erkek bana kuranda geçen çift isim önerir misiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, vermiş olduğunuz iki çocuğunuzun ismine uyumlu bir isim aklımıza gelmedi. Yüce Mevla'mız üçüncü oğlunuzu mübarek eylesin. Bu seçimi size bırakıyoruz.

 30. şaban çetin diyor ki:

  Selamun aleyküm. Benim ilk çocuğum olacak. Bir erkek çocuk ismi önerir misiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Nail ismini öneriyoruz. Selam ve dua ile…

 31. Cengiz diyor ki:

  Selamın aleyküm serhat isminin yanina ikinci isim olarak ne koyabilirsiniz teşekkür ederim.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yorumunuzu okuduğumuzda aklımıza ilk gelen isim Serhat Ali ismi oldu. Güzel olacağını düşünüyoruz. Tabi ki son karar sizin. Mevla'ya emanet olun.

 32. mert diyor ki:

  Kızımın adı ceylin. Oğlumuz olcak o da kuranda geçsin istiyorum.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Size Cihan ismini öneriyoruz.

 33. Yasin mengi diyor ki:

  İlk çocuğum adı efnan ikincisi batın üçüncüsü erkek kısmetse ne önerirsiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Size İrfan ismini öneriyoruz.

 34. suat diyor ki:

  Selamun aleykum bizim bir oğlumuz olacak iki isim olmasını istiyoruz acaba Ammar isminin yanına ikinci isim önere bilir misiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam size Ammar Emin ismini öneriyoruz.

 35. Enes diyor ki:

  Selamun aleyküm hayırlısıyla çocuğum olacak Allah'ın izniyle erkek çocuk ismi olarak hangi önerirsiniz. Allah'ın selamı üzerinize olsun.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam Mevla'mız çocuğunuzu salihlerden eylesin. Size Fethullah ismini öneriyoruz.

 36. unsal diyor ki:

  Merhaba, Oğluma kutsal ismini koymak istiyorum dini yönden bir sakıncasi var mıdır?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, oğlunuza bu ismi koyabilirsiniz. İslam dini açısından bir sakıncası yoktur.

 37. erkan diyor ki:

  İlk çocuğumun ismi kerim ikincide oğlan olacak Allah nasip ederse bana hangi ismi tavsiye edersiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Abdurrahim veya Abdulhalim ismini öneriyoruz.

 38. sibel diyor ki:

  ilk kızımın adı Esma 2.Ayşe ve 3. erkek olacak isim ne önerirsiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Ali ismini öneriyoruz.

 39. suleyman diyor ki:

  Selamun aleyküm kızlarımın isimleri Özlem Nur. Esma Nur. Oğlum olacak ne isim önerirsiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Tahir ismini öneriyoruz.

 40. hatice diyor ki:

  Merhaba ilk bebeğim ve oğlum olacak Miraç ismini çok seviyorum ama eşim pek beğenmiyor ikinci isim olarak ne önerirsiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Muhammed Miraç ismini öneriyoruz.

 41. narin diyor ki:

  Kızımın ismi esmanergiz Allah nasip ederse oğlum olacak çınar istiyorum ilk ismini dini bir isim istiyorum bana ne önerirsiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Yusuf Çınar ismini öneriyoruz.

 42. Fatma keles diyor ki:

  Selam ilk Çocuğumun adı Miraç öbüründe erkek olacak hangi ismi önerirsiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Macit veya Mücahit ismini öneriyoruz.

 43. derya diyor ki:

  Eymen ismi Kuran'da geçiyor mu geçiyorsa anlamını öğrenebilir miyim Eymen ismine eş olarak ikinci isim önerebilir misiniz teşekkürler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Eymen isminin yanına bir isim öneremiyoruz. Fakat bu isim hakkında sizin için bir araştırma yaptık. Bu bilgiler için Eymen İsminin Anlamı başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.

 44. Merve diyor ki:

  Merhaba ilk olacak kız çocuğumuzun isimine karar veremedik benim ismim Merve eşimin ismi Ünal boşcu kızımıza isim önerir misiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size de Feyza ismini öneriyoruz. Hayırlı olur inşaallah.

 45. esra diyor ki:

  Selâmün aleyküm benim ilk çocuğum olacak ve iki ahiret ismi olsun istiyorum ilki adem ikincisi ona uygun ne olabilir acaba şimdiden teşekkürler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Adem İhsan ismini öneriyoruz.

 46. yeter diyor ki:

  İlk çocuğum kız adı Şule şimdi Allah nasip ederse oğlum olacak adını Eymen Kayra istiyorum dinen uygun mudur merakla bekliyorum.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Eymen ismini tercih edebilirsiniz fakat Kayra ismini size önermiyoruz. Zira bu isim İslam dini açısında tercih edilmemesi gereken bir isimdir. Şu konuları ziyaret etmenizde fayda var. Eymen İsminin Anlamı, Kayra İsminin Anlamı.

 47. fatma hanım diyor ki:

  Oğluma Alptuğ ismini koymamda sakınca var mıdır? İsim öneriniz var mıdır?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu ismi çocuğunuza vermenizde İslam dini açısından bir sakınca yoktur. Bu isim hakkında bilgi için Alptuğ İsminin Anlamı başlıklı konuya başvurabilirsiniz.

 48. Neslihan diyor ki:

  Selamun aleyküm benim ilk çocuğum olacak erkek ismi ne önerir misiniz. Eşim alperen istiyor.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, eşinizin düşüncelerinede önem vermelisiniz. Alperen ismde güzel bir isimdir. Bu konu hakkında Alperen İsminin Anlamı başlıklı konuya başvurabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz ise Fatih Alperen yönünde olacak.

 49. cemre diyor ki:

  Merhaba. Allahın izniyle bir oğlum olacak inşallah. Yusuf ismini koymayı düşünüyorum. ikinci bir isim olarak ne koyabilirim. Yusuf ismine layık yusuf ismini taşıyacak bir isim.teşekkürler

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, çok güzel bir isim seçmişsiniz ve biz Yusuf isminin yanını çok yakışacak olan Muhammed Yusuf ismini size öneriyoruz. Belki bu isim size klasik gelebilir ama bir birine mana ve taşıma açısından bu kadar güzel isimlerin sayısı azdır.

 50. selda diyor ki:

  İlk çocuğum erkek olacak iki isim düşünüyoruz. Kuranı kerimde geçen bir isim olsun diyoruz Eymen ismini çok beğendik ama yanına olmaz diyorsunuz bize ne ismi önerirsiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, biz Eymen isminin yanına bir isim konulmaz manasında değil, aklımıza bu konuda bir isim gelmediği için bir önerimiz olmadığını ifade etmeye çalışmıştık. Beğendiyseniz tabi ki bu ismi evladınıza verebilirsiniz. Ama yanına uyumlu bur isim aklımıza gelmemekte. Selam ve Dua ile.

 51. ilyas diyor ki:

  Ali tarık ismini koymak istiyorum sizce uygun mu.. Birde ebced hesabına göre uygun mu …teşekkürler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, seçtiğiniz isim bizce çok güzel bir isim. Fakat ebced hesabı hakkında tam bir bilgimiz olmadığından dolayı bu konuda size yardımcı olamayacağız.

 52. ebru diyor ki:

  Selamın aleyküm. Öncellikle siteniz çok beğendim ilk çocuğum olacak erkek olursa eşim babasının ismini Ayhan koymak istiyoruz bu ismin önüne tavsiye bulunur musunuz?

  Editör Cevap: Aleyküm Selam Değerli ziyaretçimiz, sitemizi beğenmenize çok sevindik. İnşaallah çok daha iyi olur. Ayhan Akif ismini size öneriyoruz. Yüce Mevla'mız doğacak çocuğunuza iman ve sağlık nasip eylesin.

 53. Serpil diyor ki:

  Hayırlı geceler… Allah'ım izin verirse bir Oğlum olacak inşallah… Çok düşünüyoruz fakat isim koymakta zorlanıyoruz eşimle. Volkan düşünmüştük ama dine uygun olmadığı söyleniyor.. Esimin adi Vahdet benim Serpil… Bir öneriniz olursa sevinirim.. Teşekkürler….

  Erkek çocuğu için Volkan isminde bir sakınca var mı ?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Volkan ismini bizde tavsiye etmiyoruz. Size Selim ismini öneriyoruz.

 54. şeyma diyor ki:

  Selamun aleyküm Allah'ın izniyle bir evladım olacak ama cinsiyetini bilmiyorum esimle birlikte kız olursa nehir erkek olursa selim ismini düşünüyoruz siz ne önerirsiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam Selim ismi bizim çokça önerdiğimiz bir isim. Fakat Nehir ismi yerine başka bir isim düşünebilirsiniz. Tabi ki bu ismi koymanızda bir mahsur yok ve mana itibari ile güzel bir isim. Fakat başka bir isimde düşünüle bilir. Örneğin Feyza gibi.

 55. Emre diyor ki:

  Selam in aleykum. Oğlumun Mikail ismini koymayı düşünüyoruz bu isim hakkında ne düşünüyorsunuz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Güzel bir isim düşünmüşsünüz. Yüce Mevlamız hayırlı eylesin inşaallah.

 56. aziz diyor ki:

  Merhabalar çocuğumuzun cinsiyeti erkek Furkan Mert Çınar isimlerinde kararsız kaldık kuranda geçmesini de istiyoruz siz neyi önerirsiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Furkan ismi güzel bir isim Mert ve Çınar isimleri de güzel fakat tabiri caizse Furkan ismi ile yarışacak durumları yoktur. Mevla'ya emanet olun.

 57. kadriyebembeyaz diyor ki:

  Selamun aleykum ecmain rabbim nasip ederse çocuğum olacak cinsiyet belli değil isim olarak Zeynep Rana veya Beren ismini düşünüyorum ama erkek isminde sizden yardım istiyorum .

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aleyküm selam. Salim, İsmail, Emin isimlerini size önerebiliriz.

 58. Aydın diyor ki:

  İnşallah bir oğlum olacak rahmetli babamın ismini koymak istiyorum. Hakkı ismine uygun bir isim önerir misiniz teşekkürler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Ali Hakkı veya Hakkı Selim isimlerini size önerebiliriz.

 59. Ali diyor ki:

  Selamun aleykum rabbim nasip ederse oğlum için Nuri Eren veya Nuri Yiğit ismini düşüyorum acaba hangisi daha uygun olur veya sizin tavsiyeniz nedir. Babamın ismi Nuri olduğu için dinimiz açısından uygun ikinci bir isim düşüyorum teşekkürler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Nuri Eren ismi çok güzel olmuş diye düşünüyoruz. Mevla'mız mübarek eylesin.

 60. vedatugba diyor ki:

  selamun aleykum hocam oğlumuza vedat çınar ismini düşünüyoruz sizce uygun mudur.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Evet bu isimler uygun Mevla'mız mübarek eylesin. Sizin için vedat isminin anlamını da konuya ekledik.

 61. ali diyor ki:

  S.a nasip olursa oğlumuz olacak ismini yalın ege veya yalın efe koymak istiyoruz sizce uygun mudur?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Evet tabi ki uygun, yüce Mevla'mız mübarek eylesin.

 62. levent diyor ki:

  Erkek çocuğumuz olacak kısmetse onun ismini de Yavuz Selim yada Yusuf düşünmüştük sizce de uygun mudur?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, çok güzel isimler Mevla mübarek eylesin.

 63. bilgen diyor ki:

  Aleyküm ilk çocuğumun adı Arif Miraç ikinciside erkek olacak Allah'ın izniyle 1.ci oĞlumun ismine uygun bi isim Önerir misiniz iki isim koymayı düşünüyoruz şimdiden teşekkürler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Size Akif Sirac ismini önerebiliriz.

 64. ugur mat diyor ki:

  Selamun aleykum ben çocuğumuzun ismini erkek olursa Muhammet İrfan kız olursa Sevde Suheyla koymak istiyorum sizce uygun mudur teşekkür ederim

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Çok güzel düşünmüşsünüz. Mevla hayırlı eylesin.

 65. zekeriya diyor ki:

  Sitenizi çok beğendim. Allah in izniyle benim bir oğlum olacak ilk olduğu için güzel ve anlamlı bir isim koymak istiyorum. Sizce Eymen, Pamir, Ege hangisi olur siz ne önerirsiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bu güzel düşünceniz için çok teşekkür ediyoruz. Vermiş olduğunuz isimlerden Eymen ismini öneriyoruz.

 66. Harun diyor ki:

  Selamun aleykum, ilk çocuğum ismi Elif, Allahın izniyle 6 ay sonra 2 nci çocuğum dünyaya gelecek ama cinsiyet henüz belli değil : kız olursa ya Nisa , Yelda, Selin erkek olursa hiç bir fikrim yok ama efe ismi hoşuma gidiyor siz hangisini önerirsiniz ( şimdiden teşekkürler)

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Kız olursa Nisa Nur erkek olur ise Efe ismini düşüne bilirsiniz.

 67. samira gevrek diyor ki:

  Selamun aleykum Allahın izniyle bir oğlum olacak ismini karar veremedik sizce Baran yoksa Furkan hangisi daha uygun.. Kızlarımın ismi Sultan ve Zilan bir oğlum olacak insalah isme karar veremedik ne isimi önerirsiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Tabi ki Baran ismi de güzel diler iseniz bu ismide verebilirsiniz, ama biz size Furkan ismini öneriyoruz.

 68. Figen diyor ki:

  Selamın aleyküm. Oğlumun adı Halid Erdem şuan hamileyim cinsiyeti belli değil bebeğimizin bize kız ve oğlan ismi önere bilir misiniz teşekkür ederiz şimdiden.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Yüce Mevla'mız mübarek eylesin. Kız olur ise Feyza erkek olur ise Selim ismini önerebiliriz.

 69. gulfem diyor ki:

  İyi günler benim yeğenim olacak Allah'in izniyle ve ablam Taner isimini düşünüyor, ne önerirsiniz sakıncası var mı?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Taner ismi anlam itibari ile güzel bir isim. Eğer çok istiyor ise tabi ki bu ismi verebilir.

 70. Yunussss diyor ki:

  Selamün aleyküm. Oğlumuza Mustafa Tarık ismini koymayı düşünüyoruz. Dinimizce bir sakıncası var mı acaba? İlginiz için Allah (cc) razı olsun.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Bizce çok güzel düşünmüşsünüz. Dinimizce hiç bir sakıncası yoktur.

 71. Ufuk diyor ki:

  Selam aleykum. Erkek ismi olarak Erdoğan Şadi düşündüm Allah'ın izniyle nasıl?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Çok güzel düşünmüşsünüz, yüce Mevla'mız mübarek eylesin.

 72. Ali karacan diyor ki:

  Nisan ayında ikinci çocuğumuz olacak ilk çocuğumuz kız ve adı ayla, ikinci çocuğumuzun cinsiyetini öğrenmeyeceğiz ve ismini A harfi uyumuna bağlı kalmak istiyoruz nitekim elim kızım ve benim isimlerimiz A harfiyle Başlıyor erkek için Arda düşünüyoruz kız için herhangi bir fikrimiz yok siz hangi isimleri önerirsiniz.Teşekkürler

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, tabi ki Arda ismini verebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz erkek için Adil kız için ise Asiye isimleridir.

 73. sevim ceylan diyor ki:

  Selamun aleykum, bizimde bebegimiz olacak ama cinsiyeti belli degil bize hem kiz hem erkek hangi isimleri önerirsiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Kız olur ise Feyza erkek olur ise Selim ismini önerebiliriz.

 74. ceylan diyor ki:

  Selam kızım var Meryem bir oğlum olacak ismi miraç düşünüyorum.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Güzel düşünmüşsünüz, MMevla mübarek eylesin.

 75. leyla kapakli diyor ki:

  Selamun aleyküm benim iki Erkek çocuğum var birinin adi emir yağız diğerinin adi Eymen Çınar Kuran ı kerimde geçen anlamlarını öğrenebilir miyim. Hayırlı günler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Değerli ziyaretçimiz zikretmiş olduğunuz isimlerden sadece Eymen ismi Kuran ı Kerimde geçmektedir. Bu ismin anlamı ise konu içerisinde bulabilirsiniz.

 76. zeynep unvan diyor ki:

  Aleyküm selam benim ikinci çocuğum olacak ilk oğlumun adı enes ikincisi de erkek olacak isminde çok kararsızım bana enes ismine yakın bir kaç isim önerir misiniz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Ekrem, Ensar veya Emir isimlerini düşünebilirsiniz.

 77. busra diyor ki:

  Selamun aleykum, ilk çocuğuma hamileyim erkek olursa Batur Alp kız olursa İclal düşünüyorum Batur Alpin anlamı yiğitler yiğidi demekmiş kuranda geçmeli midir illaki.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Önemli olan vereceğiniz ismin anlamının güzel olmasıdır ve Kuran ı Kerim de geçen bir isim olması şart değildir. İnşaallah hayırlı bir çocuk sahibi olursunuz.

 78. Fatih diyor ki:

  Selamun aleykum Allah nasip kısmet ederse bizim de bir erkek çocuğumuz olacak ve E harfinde bir isim arıyoruz bir kaç isim alabilir miyim?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Emir, Enes, Emin isimlerini önerebiliriz.

 79. özözlem diyor ki:

  Yeni erkek ismi tabi Kuran'da geçen isimlerden önerebilir misiniz? Allah razı olsun şimdiden.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Size Ali Mürsel ismini önerebiliriz.

 80. gulsun diyor ki:

  Selam aleyküm, Benim bir oğlum var ismi Sinan- Bekir, şu an hamileyim ve bir oğlum daha olacak aklımda bir kaç isim var fakat çok kararsızım, isimler sular: selim-yavuz
  Eşim sonunda Mehmet olsun diyor, fakat çok kararsısız. Siz ne düşünürsünüz? İlginize teşekkür ederim, Allah razı olsun.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Size Mehmet Selim ismini önerebiliriz. Gerçekten mana itibari ile çok güzel bir isim olur.

 81. elmasgungor diyor ki:

  Seyit Mete ismine en uygun isim arıyorum yardım.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Servet Metin ismini önerebiliriz.

 82. Cecilya Yıldırım diyor ki:

  Selâmun Aleykum, benim bir kızım var ismi Sara Naz.. Suan hamileyim ve Allah nasip ederse oğlumuz olacak.. Miran düşünüyoruz ama Kuran'da geçmiyor, bize Miran'in yanında ikinci bir isim onerirmisiniz.. Kuran'da gecen! Teşekkür ederim!

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Size Ali Miran ismini önerebiliriz.

 83. murat ince diyor ki:

  Selamun aleykum. Bizim bir erkek çocuğumuz olacak. Bize bir isim önerebilir misiniz. Benim adim murat eşimin Fatma. Bina uyumlu olan bir isim olursa çok seviniriz. Allah razı olsun şimdiden.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Size Talha Selim ismini önerebiliriz.

 84. ece alturk diyor ki:

  Hepinize teşekkürler.

 85. sevvalömür diyor ki:

  Oğlum olacak Nurullah düşünüyorum siz ne tavsiye edersiniz.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ne güzel düşünmüşsünüz. Bu ismin üstüne bir isim önermeye gerek duymuyoruz.

 86. ayşe ertap diyor ki:

  Allah izin verirse bir oğlumuz olacak Abdullah Ömer olsun diye düşünüyoruz Sizce uygun mu?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, tabi ki uygundur çok güzel düşünmüşsünüz.

 87. levent diyor ki:

  Selamun aleykum benim bir kızım var adı gonca birde oğlum olacak bize birkaç isim önerir misiniz yusuf isminide düşünüyorum ama iki isimli istiyor eşim lütfen fikir verin.

 88. EMSAL diyor ki:

  Kuran’da birçok yerde emsal geçiyor siz nasıl algılıyorsunuz ?

BİR YORUM YAZ