Kuran’da Geçen Erkek İsimleri

Birçok anne baba dünyaya gelen erkek çocuklarına isim verirken Kuran ı Kerimden istifade ederek vermek istemektedir. Tabi ki bu İslam inancına sahip her aile için gayet doğal ve olması gereken bir arzudur. Fakat bu noktada çocuklarınıza vereceğiniz isim konusunda iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.
Kuran'da Geçen Erkek İsimleri
Zira ismi verilen çocuk, verilen isim ile bir ömür boyu yaşayacaktır. Bu nedenle anlamlı ve özellikle Kuran ı Kerimde geçen bir isim konulursa çok daha hayırlı olacaktır. Şimdi bu konuda Kuran’ı Kerimde Geçen Erkek İsimlerinin hemen hemen hepsini sıralamaya çalışacağız.

 • F Harfi İle Başlayan İsimler: Fahri, Faik, Faruk, Fatih, Fazlı, Ferman, Ferruh, Fethi, Fethullah, Fetih, Feyzullah, Feyyaz, Fikret, Furkan.
 • G Harfi İle Başlayan İsimler: Gaffar,Gafur, Galip, Gani, Garip, Gazanfer.
 • H Harfi İle Başlayan İsimler: Habip, Hakkı, Haldun, Halit, Halil, Halim, Halis, Haluk, Hamdi, Hami, Hamit, Harun, Hasbi, Haşim, Haşmet, Hayati, Hayri, Hidayet, Hikmet, Hud, Hulusi, Hüdai, Hüsnü.
 • İ Harfi İle Başlayan İsimler: İbrahim, İdris, İhsan, İlhami , İlyas, İrfan, İsa, İshak, İsmail, İsmet, İsrafil, İzzet.
 • K Harfi İle Başlayan İsimler: Kabil, Kadem ,Kadir, Kadri, Kamber, Kamil, Kani, Kasım, Kaşif, Kemal, Kerim.
 • L Harfi İle Başlayan İsimler: Latif, Lokman, Lut, Lütfi, Lütfullah.
 • M Harfi İle Başlayan İsimler: Macit, Mahir, Mahmut, Mahsun, Maksut, Malik, Mansur, Mazhar, Mazlum, Mecit, Mecnun, Medet, Mehdi, Mehmet, Melik, Memduh, Memnun, Mensur, Mesut, Metin, Mevlüt, Mikail, Miraç, Muammer, Muhammed, Muharrem, Muhiddin, Muhlis, Muhsin, Muhtar Muhterem, Muhyiddin, Murat, Murtaza, Musa, Mustafa, Muttalip, Muzaffer, Mücahit, Müfit, Mükerrem, Mükremin, Mülayim, Mümin, Münif, Münir, Mürsel, Mürşit, Müşerref.
 • N Harfi İle Başlayan İsimler: Naci, Nadi, Nadir, Nafi, Nafiz, Nail, Naim, Nami, Nazım, Nazif, Nazmi, Necat, Necati, Necdet, Necip, Necmeddin, Necmi, Nedim, Nesim, Neşet, Nevzat, Nezih, Nezir, Nihat Niyazi, Nizam, Nizami, Nuh, Numan, Nurettin, Nuri, Nusret.

 • O ve Ö Harfi İle Başlayan İsimler:Osman,Ömer.
 • R Harfi İle Başlayan İsimler: Rafeddin, Abdurrahim, Abdurrahman, Rahmi, Ramazan, Rasim, Raşit, Abdurrauf, Recai, Recep, Refik, Remzi, Resul, Reşat, Abdurraşit, Rıdvan, Rıfat, Rıfkı, Ruhi, Rükneddin.
 • S Harfi İle Başlayan İsimler: Sabahaddin, Sabri, Sacit, Sadeddin, Sadık, Sadi, Sadri, Sadun, Safvet, Said, Salim, Samed, Sami, Sedat, Sefa, Sefer, Selahaddin, Selami, Selim, Selman, Semih, Serhat, Sermet, Sertaç, Server, Servet, Seyfeddin, Seyfi, Seyfullah, Sezai, Sinan, Suavi, Süheyl, Süleyman, Süreyya, Sirac.
 • Ş Harfi İle Başlayan İsimler: Şaban, Şadan, Şadi, Şakir, Şamil, Şefik, Şefkat, Şemseddin, Şemsi, Şeref, Şerif, Şevket, Şevki, Şit, Şükrü.
 • T Harfi İle Başlayan İsimler: Taceddin, Taha, Tahir, Tahsin, Talat, Talha, Talip, Tarık, Tayyip, Tevfik.
 • U – Ü Harfi İle Başlayan İsimler: Ubeydullah, Ulvi, Üzeyir.
 • V Harfi İle Başlayan İsimler: Vahap, Vahdeddin, Vahit, Vakkas, Vasfi, Vedat, Vehbi, Veysel.
 • Y Harfi İle Başlayan İsimler: Yahya, Yakup, Yunus, Yusuf.
 • Z Harfi İle Başlayan İsimler: Zekai, Zekeriya, Zeynel, Ziya, Zübeyir, Zülfi,Zülkifl.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kuran’da Geçen Kadın İsimleri konusunda başvurabilirsiniz.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
Yorum Yap
Yorumlarınız - 100 YORUM
 1. neval diyor ki:

  Ben Neval eşim Alper oğlumuza ne isim önerirsiniz?

 2. berat diyor ki:

  Eşimin adı Funda benim adım Gürkan ilk bebeğimiz olacak bize Erkek isim önerirmisiniz Kuranı Kerimden.

 3. Başak diyor ki:

  Hayırlı günler doğacak olan yiğenimize iki isim koymayı düşünüyoruz 1. Si Mustafa olcak ama bu uygun 2. İsmi Berat istedik ama anlamını pek anlamadk cesıtlı yerlerde farklı seyler yazıyo karar veremedik önerileriniz var mı?
  Baba adı Murat Annesi Çiğdem

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz, aslında siz zaten çok güzel ve istediğiniz gibi bir isim bulmuşsunuz. Mustafa berat ismi çok güzel olacaktır.Sitemizde yer alan Berat isminin anlamı başlıklı konuyu ziyaret etmenizde fayda var.

 4. berat diyor ki:

  Berkay koymak istiyom ama kuranda gecmiyor ne koyabilirim

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz, çocuğunuza isim verirken Kuran ı Kerimden bir isim seçmeniz zorunluluk olmasa da güzel bir seçim olacaktır. Konu içerisinde bir çok güzel isim yer almakta. Bizim size tavsiyemiz ise Taha veya Selim isimleridir.

 5. emıne diyor ki:

  Merhaba benim adım emine eşimin murat 1ci oğlumun ismi Talha umutcan 2ciye doğum yapcağım ama isim karar veremiyorum uysun istiyorum 1. oğluma uyumlu isim önerir misiniz ve eşimin babasının ismini de koymayı recep düşünüyor eşim ama ben istemiyorum bana eşime uyumlu benim ilk oğluma uyumlu isim söyler misiniz.

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz, size Taha Selim ismini önerebiliriz. Bununla birlikte Recep ismi de güzel bir isimdir.Eşinizle ortak karar vermenizi tavsiye ediyoruz.