Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Bazı geceler kötü rüyalar görüyorum, bu durumlarda ne yapılmalıdır?

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı? Sorusunun cevabı: Rüyalarımız hem maddi açıdan hem de bilhassa manevi açıdan önem taşımaktadır. Kimi zaman gördüğümüz kötü rüyalar ki bunlara şeytani rüyalarda diyebiliriz, ruhsal yapımızı da oldukça olumsuz yönden etkilemektedir. Tabi ki bir Müslümana böyle durumlarda tövbe etmek ve yüce Mevla’mızdan yardım dilemek düşmektedir. Bu tür görülen kötü rüyaları etrafınızda çok bilgin olan salih olan kullardan başkalarına anlatmamalıyız. Çünkü rüyalara yapılan yorumlar doğru yorumlar olmasa dahi yani görülen rüyanın manasını belirtmese dahi gören kişiyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu konuda ki asıl tavsiyemiz Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymak ve böylece yüce Mevla’mızın izni ile gelmesi muhtemel sıkıntılardan kurtulmak olacaktır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah’ü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez.” (Müslim)

işte bu hadis i şeriften de anladığımız üzere kötü rüyalar görüldüğü taktirde hem sıkıntıdan kurtulmak hemde sıkıntıya uğramamak için sabah kalktığımızda sol tarafımıza üç defa tükürmek olacaktır. Bazı durumlarda rüyalar uyanır uyanmak aklımıza gelmemekte ve gün içinde aklımıza gelmektedir . Bu gibi durumlarda ise gördüğümüz kötü rüya aklımıza gelince solumuza üç defa tükürmek faydalı olacaktır.Görülen kötü rüyalar sonrası yapılabilecekler konusunda Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifide şöyledir.

Ebu Said el Hudri (r.a.)’den rivayetle Peygamber (s.a.v)’den şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Allah’a hamdetsin ve gördüğünü anlatsın. Hoşlanmadığı cins bir rüya görürse bu şeytandandır onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiçkimseye anlatmasın böylece o rüya ona zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bir: 27)

Bahsettiğimiz bu konulara dikkat ettiğiniz taktirde inşaallah kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalıdır konusunda fayda göreceksinizdir. Kötü rüyalardan uzak durabilmenize vesile olacak dualardan da istifade etmelisiniz. Bunun için Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı Konusunda Sorular ve Cevaplar

Soru: Ben bir rüya görmüştüm bunun rüya söylediğim şeyi karşı tarafa söylediğinde ve Allah aşkına yorma dediğim halde kötüye yordu ne yapabilirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla’mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu durumda tek yapmanız gereken bu durumdan ders almanız ve rüyanızı her kese anlatmamanızdır. Bir rüya görülünce yapılacak en güzel şey görmüş olduğumuz rüya bize kötü bir rüya gibi gözükse de hayır olması için dua etmektir. Bu bağlamda ziyaretçilerimizin rüyalarını konu altına yazmalarına da aslında gerek yoktur. Kötü veya iyi bir rüya görüldüğünde Mevla’dan hayırlısı istenmelidir ve mümkünce fakire sadaka vermekte çok hayırlı olacaktır.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Feyza diyor ki:

  Kötü bir rüya gördüm ve çok etkilendim korkuyorum ne yapabilirim hangi duayı okuyabilirim?

 2. asdf diyor ki:

  bir rüya gördüm ve anlamının kötü olduğunu okudum bir siteden. Ama kendim hayırlısını diliyorum Allahtan anlamı o kadar kötüymüş ki uzun zaman kafamı kurcalayacak cinsten. Ne yapmam gerekiyor ?

  1. islamalimi diyor ki:

   Kafanıza bu rüyayı fazla atılmamalı sınız ve yüce Mevla’mız dan rüyanızı hayra çevirmesi için dua etmelisiniz.

   1. ebru diyor ki:

    Bence senin dediğin gibi arkadaşım sana katılıyorum yorumunu bekliyorum ben ebru.

 3. papatya diyor ki:

  Ben anne annemlerin evinde ailece otururken yengem çığlık atarak evi gizlice gözetleyen bir adam olduğunu söyledi ve ben o adamı görünce dilim tutuldu rüyayı gördükten sonra 3 kez kalktım ama her uyumamda rüyayı görmeye devam ediyordum bunu bana açıklarmısınız?

  1. ebru diyor ki:

   papatya ben senin yorumunu bekliyorum ben ebru.

 4. Arda diyor ki:

  1 akşam 3 harflileri gördüm hissettim ve sabah tam 6:05 geçe namaz vakti geldiğinde uyandım hemen ertesi gün rüyamda kıyamet kopuyordu çok kötüydü yine 6:05 geçe namaz vaktinde uyanıyorum siz nasıl yorumlarsınız.

 5. ferize diyor ki:

  Merhabalar bende hep kotu rüyalar görüyorum geceleri yatmadan önce dualar ediyorum. Bu gece yine kotu rüyalar gördüm sabaha kadar esimin ailesi bana baskı yapıyorlar ve esimi evlendiriyorlar gerçeği gerçek hayatta da böyle şeyler yasıyorum sabah kalktım dua ettim lütfen bu kotu rüyaların ne demek istiyor beni bekleyen tehlikeli nelerdir Allah’ım sen bana yardımcı ol.

 6. sude ates diyor ki:

  Ben bazı aksamlar çok kötü rüyalar görüyorum bir gece ağladım salya sümük annem uyandı beni kendime getirdi sonra rüyamı sordu anlattım bide gecen gün bir rüya gördüm kotuydu onu kuzenime ve en yakin arkadaşıma anlattım bir şey olur mu? Birde ben öyle rüya görünce çok korkuyorum ne yapmalıyım öyle böyle değil çok korkuyorum.

 7. fenerbahçe diyor ki:

  bende öyleyim arkadaşlar

 8. havva diyor ki:

  rüyamda hep ölü görüyorum ne yapmalıyım

  1. islamalimi diyor ki:

   Hayra yormalısınız. Hayır olsun inşaallah.

 9. Emre diyor ki:

  Selam ben emre bugün gördüğüm bir rüyayı anlatıcağım.

  Rüyamda banyodaydım çığlık sesi ve deprem gibi bişey oluyordu direk oturma odasına kaçtım annem babam bide büyük kuzenimde ordaydı kolidora baktığımda çığlık sesi ve o deprem gibi şey gerçekleyorsu babam çatıya çıktı ses ordan geliyordu ama hiç bişey yoktu rüyamda bu geçerken kalp hastası olan 12 yaşındaki arkadaşımı gördüm birden yere düşerek sarı bir hale geldi bağırarak çantamda ilaç var dedi ama çantası bomboştu ve birden bire ordan bizim eve geldik babam arkadaşımın üzerinden bir kemer çıkarttı ve arkadaşım düzeldi annem ve babam o kemeri zorla bana takmaya çalıştı babam sonra istemedi.

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz rüyanızı yüce Mevla’mız hayra çevirsin.

 10. ayse diyor ki:

  Uykudayken arkadaşım geliyor omzuma dokunarak kanka acil arama yapmam lazım telefonunu alabilirmiyim diye soruyor ne yapmam lazım.

BİR YORUM YAZ