Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Bazı geceler kötü rüyalar görüyorum, bu durumlarda ne yapılmalıdır? Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı? Sorusunun cevabı: Rüyalarımız hem maddi açıdan hem de bilhassa manevi açıdan önem taşımaktadır. Kimi zaman gördüğümüz kötü rüyalar ki bunlara şeytani rüyalarda diyebiliriz, ruhsal yapımızı da oldukça olumsuz yönden etkilemektedir. Tabi ki bir Müslümana böyle durumlarda tövbe etmek ve yüce Mevla’mızdan yardım dilemek düşmektedir.

Bu tür görülen kötü rüyaları etrafınızda çok bilgin olan salih olan kullardan başkalarına anlatmamalıyız. Çünkü rüyalara yapılan yorumlar doğru yorumlar olmasa dahi yani görülen rüyanın manasını belirtmese dahi gören kişiyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu konuda ki asıl tavsiyemiz Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymak ve böylece yüce Mevla’mızın izni ile gelmesi muhtemel sıkıntılardan kurtulmak olacaktır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah’ü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez.” (Müslim)

İşte bu hadis i şeriften de anladığımız üzere kötü rüyalar görüldüğü taktirde hem sıkıntıdan kurtulmak hemde sıkıntıya uğramamak için sabah kalktığımızda sol tarafımıza üç defa tükürmek olacaktır. Bazı durumlarda rüyalar uyanır uyanmak aklımıza gelmemekte ve gün içinde aklımıza gelmektedir . Bu gibi durumlarda ise gördüğümüz kötü rüya aklımıza gelince solumuza üç defa tükürmek faydalı olacaktır.Görülen kötü rüyalar sonrası yapılabilecekler konusunda Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifide şöyledir.

Ebu Said el Hudri (r.a.)’den rivayetle Peygamber (s.a.v)’den şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Allah’a hamdetsin ve gördüğünü anlatsın. Hoşlanmadığı cins bir rüya görürse bu şeytandandır onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiçkimseye anlatmasın böylece o rüya ona zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bir: 27)

Bahsettiğimiz bu konulara dikkat ettiğiniz taktirde inşaallah kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalıdır konusunda fayda göreceksinizdir. Kötü rüyalardan uzak durabilmenize vesile olacak dualardan da istifade etmelisiniz. Bunun için Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı Konusunda Sorular ve Cevaplar

Soru: Ben bir rüya görmüştüm bunun rüya söylediğim şeyi karşı tarafa söylediğinde ve Allah aşkına yorma dediğim halde kötüye yordu ne yapabilirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla’mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu durumda tek yapmanız gereken bu durumdan ders almanız ve rüyanızı her kese anlatmamanızdır. Bir rüya görülünce yapılacak en güzel şey görmüş olduğumuz rüya bize kötü bir rüya gibi gözükse de hayır olması için dua etmektir. Bu bağlamda ziyaretçilerimizin rüyalarını konu altına yazmalarına da aslında gerek yoktur. Kötü veya iyi bir rüya görüldüğünde Mevla’dan hayırlısı istenmelidir ve mümkünce fakire sadaka vermekte çok hayırlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 71 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. İklim diyor ki:

  Rüyamda sevdiğim kişinin bi başkasıyla evlendiğini görüyorum ve cok korkuyorum. Bu insanda gördüğüm rüyalar genelde çıktı hep acaba buda onlardan birisi mi bana bi işaret mi? Lütfen yardım edin bu konuda ne yapmam gerekir..

 2. gizem diyor ki:

  Selamun Aleykum hocam . Ben yirmi dört yaşında genç kızım .. hayatımda hiç erkek arkadaşım olmadı taki kalbime hafız die birini koyana kadar .. sırf hafız olduğu için çok sevdim bağlandım konuştum sonu olmayacağını bile bile .. şimdi ise aradan bi kaç yıl geçti kendime kızgınlığım pişmanlığım geçmedi sırf onunla konuştuğum için bunu n günahı beni kemirip duruyo .. neden konuştum ki Nie kalbime aldım ki kendimi affetmediğim gibi rabbimde affetmiycek diye üzülüyorum .. elimi açtığımda dua ederken bile rabbim seni sevmiyor etme dua diye gönlüme yerleşen umutsuzluklar çok uzuyo biliyorum yanlış düşünce ama ben Allah katında sanki eskisi kadar iyi diilim bu çok uzuyor beni dularım kabul olması rabbimin beni çok sevmesi için ne yapabilirim hocam selametle.

  1. islamalimi diyor ki:

   Yapmanız gereken pişman olmak fakat ümitsizliğe düşmemektir. Yüce Mevla’mız yar ve yardımcınız olsun.

 3. Göksu diyor ki:

  Merhaba ben geceleri hergün çok kötü rüyalar görüyorum aklıma geldikçe korkuyorum her gece oluyor sizin dualarınızı okuyorum yine oluyor ne yapmalıyım lütfen acil cevap çok korkunç.

  1. islamalimi diyor ki:

   Mevla yardımcınız olsun, duaları okumaya devam edin inşaalah faydası olacaktır.

 4. Meliha diyor ki:

  Ben hergün rüyamda öldüğümü görüyorum şeytan rüyamda beni yönetiyor ağlayarak uyanıyorum hergün besleme çekip dua ediyorum ama bir faydası yok şeytan büyüsü yapılıyordu bana rüyamda yardımcı olursanız sevinirim lütfen

  1. islamalimi diyor ki:

   Konu içerisinde belirttiğimiz Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konuda istifade edebilirsiniz. İnşaallah faydası olacaktır.

 5. sema diyor ki:

  Merhaba rüyamda bana ait aynayı görümce kırdı. Anlamı ne acaba? ve ben bu rüyayı rüyamda görümceme anlatıyordum.

 6. isminiveryenkiz diyor ki:

  Ben rüyamda yılan görüyom ve çok korkuyorum ne yapmalıyım.

BİR YORUM YAZ