Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Paylaşmak Güzeldir:

Bazı geceler kötü rüyalar görüyorum, bu durumlarda ne yapılmalıdır? Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı? Sorusunun cevabı: Rüyalarımız hem maddi açıdan hem de bilhassa manevi açıdan önem taşımaktadır. Kimi zaman gördüğümüz kötü rüyalar ki bunlara şeytani rüyalarda diyebiliriz, ruhsal yapımızı da oldukça olumsuz yönden etkilemektedir. Tabi ki bir Müslümana böyle durumlarda tövbe etmek ve yüce Mevla’mızdan yardım dilemek düşmektedir.

Bu tür görülen kötü rüyaları etrafınızda çok bilgin olan salih olan kullardan başkalarına anlatmamalıyız. Çünkü rüyalara yapılan yorumlar doğru yorumlar olmasa dahi yani görülen rüyanın manasını belirtmese dahi gören kişiyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu konuda ki asıl tavsiyemiz Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymak ve böylece yüce Mevla’mızın izni ile gelmesi muhtemel sıkıntılardan kurtulmak olacaktır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah’ü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez.” (Müslim)

İşte bu hadis i şeriften de anladığımız üzere kötü rüyalar görüldüğü taktirde hem sıkıntıdan kurtulmak hemde sıkıntıya uğramamak için sabah kalktığımızda sol tarafımıza üç defa tükürmek olacaktır. Bazı durumlarda rüyalar uyanır uyanmak aklımıza gelmemekte ve gün içinde aklımıza gelmektedir . Bu gibi durumlarda ise gördüğümüz kötü rüya aklımıza gelince solumuza üç defa tükürmek faydalı olacaktır.Görülen kötü rüyalar sonrası yapılabilecekler konusunda Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifide şöyledir.

Ebu Said el Hudri (r.a.)’den rivayetle Peygamber (s.a.v)’den şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Allah’a hamdetsin ve gördüğünü anlatsın. Hoşlanmadığı cins bir rüya görürse bu şeytandandır onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiçkimseye anlatmasın böylece o rüya ona zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bir: 27)

Bahsettiğimiz bu konulara dikkat ettiğiniz taktirde inşaallah kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalıdır konusunda fayda göreceksinizdir. Kötü rüyalardan uzak durabilmenize vesile olacak dualardan da istifade etmelisiniz. Bunun için Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı Konusunda Sorular ve Cevaplar

Soru: Ben bir rüya görmüştüm bunun rüya söylediğim şeyi karşı tarafa söylediğinde ve Allah aşkına yorma dediğim halde kötüye yordu ne yapabilirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla’mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu durumda tek yapmanız gereken bu durumdan ders almanız ve rüyanızı her kese anlatmamanızdır. Bir rüya görülünce yapılacak en güzel şey görmüş olduğumuz rüya bize kötü bir rüya gibi gözükse de hayır olması için dua etmektir. Bu bağlamda ziyaretçilerimizin rüyalarını konu altına yazmalarına da aslında gerek yoktur. Kötü veya iyi bir rüya görüldüğünde Mevla’dan hayırlısı istenmelidir ve mümkünce fakire sadaka vermekte çok hayırlı olacaktır.

Önemli Not: Değerli ziyaretçilerimiz, sitemizde rüya tabirlerine cevap verilmemektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Ziyaretçi Yorumları - 101 YORUM
Konuyla İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazabilirsiniz.
 1. Fatma diyor ki:

  İyi günler ben rüya gördüm huzursuz oldum kimseye anlatmadım sadece internetten baktım bir şey olmaz değilmi?

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabi ki bir şey olmaz gönlünüzü rahat tutun kötü rüyalar sıkıntı verebilir ama büyüklerimizin bir sözü vardır rüya ile amel olmaz. Kötü rüyaları bir takıntı haline getirmek yanlıştır.

 2. musa diyor ki:

  3 4 defadir rüyamda şehit olduğumu görüyorum bu ne anlama geliyor? Şimdiden teşekkürler.

  1. islamalimi diyor ki:

   Mevla’a hayra çevirsin anlamını ancak yüce Mevla’mız bilebilir ancak bir hayırlı bir rüya olduğunu düşünüyoruz.

 3. Meleknura diyor ki:

  Ben uzun zamandır yoğun olarak cok darda ve sıkışık bir zaman geçiriyorum isyan etmedim lakin çoğu zaman mantığimin ve kalbimin arasında sıkışıp kalıyorum ama 1 ay once ki ben ile şuan ki ben giderek değişime ugruyor yatmadan hep güzel rüyalar görmeyi düşünürken her defasında içim sıkışarak uyaniyorum ve bütün günüm dahada berbat geçiyor ne yapmalı bilemiyorum yardım edilecek bir durumda mıyım?

 4. Eda diyor ki:

  Ruyada bir haber alıyorum mekke de katliam olmuş diye sevgilim askerde ona birşey olmuş gibi korkuyorum ağlıyorum ama bursu olmuyor birsürü şehit olduğunu öğreniyorum daha sonra şehit leri olan bir aileye kutu veriyorum o kutuda da şehidin organlarını görüyorum yüzünü deri siz halde görüyorum. Ve gidip o şehit yakınlarıyla kavga ediyorum sizce nedir bu rüya

 5. Leyla diyor ki:

  Aynı kişiyi 3 gecedir rüyamda görüyorum ve pek hoşnut değilim bu durumdan, uyumak istemiyorum artık. Sizce ne yapılabilir bu durumda?

 6. Ibrahim diyor ki:

  Kotu bir ruya gordum kotu ruya gorunce sadaka ver diyolar bisey olmazmis oyle dogrumu bu ?

  1. islamalimi diyor ki:

   Rüyanızı anlatmayın hayra yorun tabiki sadaka belaları def eder.

 7. Hilal diyor ki:

  İbadetlerimı yapıyorum duamı tesbihi mi surelerımı fakat rüyamda sıkıntılı kotu seyler goruyorum esımden yeni ayrıldım ruh halim bozuk bu durum rüyalarımı etkiliyor olabilirmi?

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabikide etkilenmenizden olabilir kafanıza takmayın rüyanızı hayra yorun ve kimseye anlatmayın.

 8. Ayse diyor ki:

  Merhabalar ben 2aylik hamileyim ruyamda doktorum bebegimin sagir ve dilsiz olacagini soyledi cok korkuyorum yorumlarsaniz sevinirim

 9. Ayşe diyor ki:

  Merhaba bende lohusayım rüyamda gördüğüm şeyi kimseye anlatmadım ama çok korkuyorum lohusa kadının rüyası çıkar mı lütfen cevap verin…

  1. islamalimi diyor ki:

   Bu dönemde biraz hassas olan kadınlar böyle şeyler görebilmektedir. Yüce Mevla’mızın sizinle olduğunu ve koruduğunu devamlı aklınıza getirmelisiniz. Lohusa kadının rüyası çıkar diye bir şey yoktur.

 10. zeynep diyor ki:

  Ben ruyalrımda gordugum seyleri arastırdıgımda hepsı uzuntu ve kedere aıt oldugu gosterıldı ve bunu aileme ve bazı arkadaslarıma anlattım ve ruyamdan cok korkuyorum bu gunah mı

  1. islamalimi diyor ki:

   rüyalarınızı anlatmayın ve hayra yorun ki hayr olsun.

 11. Su diyor ki:

  Yukarıdaki yazıyı okuyun sorunuzun cevabı orda var rüyanızı kimseye anlatmayın sizi etkileyen bu gibi rüyalar gördüğünüzde uyanır uyanmaz Allah’ım şeytanın şerrinden sana sığınırım diyip sol tarafımıza doğru üç defa tükürmek peygamber efendimiz s.a.v hadislerinden biridir.Bende birkaç gündür kötü rüyalar görüyorum Rabbim hayırlara çıkarsın..

 12. nur diyor ki:

  Merhabalar ben dün bi rüya gördüm ve ruyada kefene sariliydim normal ölü gibi ve tabire baktım kişinin vefatı yaziyodu islam tabirlerine de baktım hepsi aynı çıktı napıcagimi şaşırdım çok kötü durumdayım gerçekten herkeze de anlattım kötüye yorma dediler

Yorum Yap