Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Bazı geceler kötü rüyalar görüyorum, bu durumlarda ne yapılmalıdır?

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı? Sorusunun cevabı: Rüyalarımız hem maddi açıdan hem de bilhassa manevi açıdan önem taşımaktadır. Kimi zaman gördüğümüz kötü rüyalar ki bunlara şeytani rüyalarda diyebiliriz, ruhsal yapımızı da oldukça olumsuz yönden etkilemektedir. Tabi ki bir Müslümana böyle durumlarda tövbe etmek ve yüce Mevla’mızdan yardım dilemek düşmektedir. Bu tür görülen kötü rüyaları etrafınızda çok bilgin olan salih olan kullardan başkalarına anlatmamalıyız. Çünkü rüyalara yapılan yorumlar doğru yorumlar olmasa dahi yani görülen rüyanın manasını belirtmese dahi gören kişiyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu konuda ki asıl tavsiyemiz Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymak ve böylece yüce Mevla’mızın izni ile gelmesi muhtemel sıkıntılardan kurtulmak olacaktır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah’ü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez.” (Müslim)

işte bu hadis i şeriften de anladığımız üzere kötü rüyalar görüldüğü taktirde hem sıkıntıdan kurtulmak hemde sıkıntıya uğramamak için sabah kalktığımızda sol tarafımıza üç defa tükürmek olacaktır. Bazı durumlarda rüyalar uyanır uyanmak aklımıza gelmemekte ve gün içinde aklımıza gelmektedir . Bu gibi durumlarda ise gördüğümüz kötü rüya aklımıza gelince solumuza üç defa tükürmek faydalı olacaktır.Görülen kötü rüyalar sonrası yapılabilecekler konusunda Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifide şöyledir.

Ebu Said el Hudri (r.a.)’den rivayetle Peygamber (s.a.v)’den şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Allah’a hamdetsin ve gördüğünü anlatsın. Hoşlanmadığı cins bir rüya görürse bu şeytandandır onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiçkimseye anlatmasın böylece o rüya ona zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bir: 27)

Bahsettiğimiz bu konulara dikkat ettiğiniz taktirde inşaallah kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalıdır konusunda fayda göreceksinizdir. Kötü rüyalardan uzak durabilmenize vesile olacak dualardan da istifade etmelisiniz. Bunun için Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı Konusunda Sorular ve Cevaplar

Soru: Ben bir rüya görmüştüm bunun rüya söylediğim şeyi karşı tarafa söylediğinde ve Allah aşkına yorma dediğim halde kötüye yordu ne yapabilirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla’mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu durumda tek yapmanız gereken bu durumdan ders almanız ve rüyanızı her kese anlatmamanızdır. Bir rüya görülünce yapılacak en güzel şey görmüş olduğumuz rüya bize kötü bir rüya gibi gözükse de hayır olması için dua etmektir. Bu bağlamda ziyaretçilerimizin rüyalarını konu altına yazmalarına da aslında gerek yoktur. Kötü veya iyi bir rüya görüldüğünde Mevla’dan hayırlısı istenmelidir ve mümkünce fakire sadaka vermekte çok hayırlı olacaktır.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Gul diyor ki:

  Hocam bende uyur geziyorum ve anlamayarak sesler çıkarıyorum bazen gezmek istiyorum ne yapmalıyım.

 2. Beyza diyor ki:

  Korku filmi izlemekten korkmuyorum ama gerçekten çok sık korkunç rüyalar görüyorum

  1. islamalimi diyor ki:

   ördüğünüz filmlerden korkmuyor olabilirsiniz fakat bu gördükleriniz bilinç altınızda sizi korkutuyor olabilir.

 3. Cagla diyor ki:

  Merhabalar, bundan bir yâda bir bucuk yıl önce gördüğüm bir rüyayı paylaşmak istiyorum bu öyle bir rüyaydı ki ben hayatımda daha önce böyle bir şükürle uyanmadım Rabbime binlerce kez şükürler olsun ki böyle bir rüyayı bana nasip etti. Rüyamda büyük ve gösterişli cam aksesuarlarla süslü oldukça kalabalık ve bol ışıklı ashap bir mekânın balkon katında annemle oturuyoruz annem metroyla bir yere gideceğini soyluyor ve gidiyor annem çıktıktan bir sure sonra büyük bir deprem meydana geliyor mekândaki tüm cam eşyalar kırılıyor ve her yer sallanıyor insanlar bağırıyor ve çiğlik atıyor bense bu sırada annemi aramaya ona ulaşmaya ve onun metroya girmesini önlemeye çalışıyorum bunun için mekândan çıkmak istiyorum ama ne mümkün merdiven bile bir sağa bir sola savruluyor yer çatlıyor o an aklıma duadan baksa çare gelmiyor ve yüksek ama çok çok yüksek bir sesle ve güzel bir telaffuz ile Ayet-el Külsi okuyorum ayni anda mekândaki o muazzam kalabalık da benimle duayı okuyor.

  Ben söylüyorum ardından kalabalık da benimle soyluyor harika bir atmosfer oluşuyor ve dua oradan çıkmamı sağlıyor. Oradan çıktığımda şuan babaannemlerin evlerinin yakınında ve benim çocukluğumda geçtiğim ve hala da geçmekte olduğum bir sokakta buluyorum kendimi önümde bir bayan yürüyor sesleniyorum kendisine annemi soruyorum kadın bana siz su öndeki bayanın kızı mısınız diyor ve bir alt sokağı işaret ediyor oraya da koşuyorum ve annemi görüyorum o kadar rahatlıyorum ki o sırada yine gözyaşlarıyla uyandım ve gün boyu kendime gelemedim bu rüyayı yorumlarsanız çok memnun olurum şimdiden çok teşekkürler ederim.

 4. emin diyor ki:

  Merhaba ben rüyamda alt çene de iki ön dişim çektim.

 5. kübra diyor ki:

  Rüyamda eski evimizin bir Odasında birden kırmızı böcekler çıkmaya başladı ve ben korktum. Sizce bu neye işaret ediyor ?

  1. islamalimi diyor ki:

   Sadece dikkatli olmalısınız ve sizi yaradan yüce Mevla’mıza yönelmelisiniz.

 6. seda diyor ki:

  rüyamda bağırma sesleri duyuyorum o sırada erkek arkadaşım yukarı bakıp bağırıyor sakın barış diye ve yukardan biri önüne düşüyor ben kulaklarımı kapatıp arkamı dönüyorum düşenin yerde bir kere sektiğini görüyorum.

 7. sumeyye diyor ki:

  secdede altın bir kapı görüyorum bu neye işarettir.

  1. islamalimi diyor ki:

   Kabenin kabısına işaret etmektedir. Yüce Mevla’mız mübarek eylesin.

   1. sumeyye diyor ki:

    yani iyi bir şey mi?

   2. islamalimi diyor ki:

    Tabi ki iyi bir şey. Bununla birlikle Yüce Mevla’mıza şükretmeli ve cennet Nur Cemalini de görebilmek için dua etmelisiniz.

 8. sevinc selin diyor ki:

  Arkadaşlar.. herkes rüyasını anlatmış. Kötü rüya anlaşılmamalı diye israrla yazılmasına rağmen. Burda evliya yok sizin rüyanızı yorumlayacak.

 9. Feyza diyor ki:

  Kötü bir rüya gördüm ve çok etkilendim korkuyorum ne yapabilirim hangi duayı okuyabilirim?

 10. asdf diyor ki:

  bir rüya gördüm ve anlamının kötü olduğunu okudum bir siteden. Ama kendim hayırlısını diliyorum Allahtan anlamı o kadar kötüymüş ki uzun zaman kafamı kurcalayacak cinsten. Ne yapmam gerekiyor ?

  1. islamalimi diyor ki:

   Kafanıza bu rüyayı fazla atılmamalı sınız ve yüce Mevla’mız dan rüyanızı hayra çevirmesi için dua etmelisiniz.

   1. ebru diyor ki:

    Bence senin dediğin gibi arkadaşım sana katılıyorum yorumunu bekliyorum ben ebru.

    1. ayşegül diyor ki:

     Bende çok kõtü bir rüya gördüm bildiyim bütün sureleri okudum aklıma gelince hep ağlıyorum ben 12 yaşındayım adım ayşegül benim yaşımdaki bir çocuğun görüp görebilecegi en kötü rüyayı gördüm acaba ne yapmalıyım?

 11. papatya diyor ki:

  Ben anne annemlerin evinde ailece otururken yengem çığlık atarak evi gizlice gözetleyen bir adam olduğunu söyledi ve ben o adamı görünce dilim tutuldu rüyayı gördükten sonra 3 kez kalktım ama her uyumamda rüyayı görmeye devam ediyordum bunu bana açıklarmısınız?

  1. ebru diyor ki:

   papatya ben senin yorumunu bekliyorum ben ebru.

 12. Arda diyor ki:

  1 akşam 3 harflileri gördüm hissettim ve sabah tam 6:05 geçe namaz vakti geldiğinde uyandım hemen ertesi gün rüyamda kıyamet kopuyordu çok kötüydü yine 6:05 geçe namaz vaktinde uyanıyorum siz nasıl yorumlarsınız.

 13. ferize diyor ki:

  Merhabalar bende hep kotu rüyalar görüyorum geceleri yatmadan önce dualar ediyorum. Bu gece yine kotu rüyalar gördüm sabaha kadar esimin ailesi bana baskı yapıyorlar ve esimi evlendiriyorlar gerçeği gerçek hayatta da böyle şeyler yasıyorum sabah kalktım dua ettim lütfen bu kotu rüyaların ne demek istiyor beni bekleyen tehlikeli nelerdir Allah’ım sen bana yardımcı ol.

BİR YORUM YAZ