Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Vaktiyle kılmadığımız namazları nasıl kılmalıyız. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz ve neler yapmalıyız? Kısaca kaza namazı nasıl kılınır?

Cevap: İslam dininde Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denilmektedir. Bir namaz iki sebep ile kazaya bırakılmaktadır ki bunların birincisi bilerek kılınmayıp kazaya bırakmaktır. İkincisi ise geçerli bir mazeretten dolayı kazaya bırakmaktır. Bir vakit namazı bilerek veya kasıtlı olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük günahtır. Bu çeşit bir günahın işlenmesi durumunda bir an önce kılınmayan namaz kaza edilerek bu borçtan kurtulmalıdır ve samimiyetle bu günahtan dolayı tövbe edilmelidir. Zira yüce Mevlamız Rahman ve Rahimdir, günahları bağışlayandır. Şüphe yok ki ölümün ne zaman gelip insanı bulacağı belli değildir. Eğer ölüm geldiğinde bizi hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu bir şekilde gitmiş oluruz.

Bu nedenle İslam alimlerimizin genel görüşüne göre kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmek sureti ile kişi borçtan kurtulmuş olsa da, işlenen günah için tövbe istiğfar ederek, Allah’tan af dilemesi lazımdır.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Öncelikle nasıl niyet edeceğimizi açıklayalım. Eğer kazaya bırakmış olduğumuz namazlar geçmişte çok ise şöyle niyet etmeliyiz. Mesela geçmişte kılmadığımız öğlen namazına niyet edeceğiz. Bunu iki yol ile yapabiliriz, ya geçmişten günümüze doğru yada günümüzden geçmişe doğru olmak sureti ile şu örnekteki gibi yapmalıyız: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını”yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur. Bu iki şekilden birini seçmeli ve her kılacağımız kaza namazda bu şekil niyet etmeliyiz. Yani bu niyet şekli kaza kıldığımız her namaz için geçerlidir.

Ve yahut “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de kafidir. Şimdi ise diğer detaylara geçelim.

Kaza Namazları Nasıl Kılınır?

Bir vaktin namazını kaza edileceğimiz zaman önce bir ezan okumalıyız, sonra ise ikamet yani kamet getirilerek kılmalıyız. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir kere ezan okumak kafi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek ise sünnettir. En önemli nokta ise normal günlük vakit namazlarımızı aksatmadan düzenli bir şekilde kılmalıyız.

Kaza Namazları Nasıl Hesaplanır?

Kazaya kalmış namazları hesaplamak birçok insanın zannettiği gibi zor bir işlem değildir. Zaten namazlarımızı düzenli kılıyor isek unutarak, uykuda kalarak veya çok ciddi bir mazeret ile kılamadığımız namazları ilk fırsatta kılmalıyız. Böylece ileride bir karışıklık yaşamayız. Fakat birçok insanın maalesef yaşadığı gibi uzun zamandır namazlarımızı kılmıyor isek ve samimiyet ile bu yükten kurtulmaya niyetlendiysek öncelikle sene hesabı yapmalıyız. Bu hesabı yapar iken de örneğin üç yıl kılmamış isek 365 i 3 ile çarpmalı ve çıkan sonuç olan 1095 i ana hesabımız olarak tutmalıyız. Sonra ise örneğin bir süre sabah namazı bir süre öğlen namazı kılmak yerine örneğin her gün bir günlük namazımızı kaza olarak kılmalı ve her gün 1095’ten bir çıkarmalıyız. Tabi bu bir örnek, zira bazen üç günde bir günlük namazımızı kılabileceğimiz gibi bir günde üç günlük namazımızı da kılabiliriz.

Bu nedenle ana hesabı şaşırmamalı ve bir günlük kazayı bitirdikçe ana hesaptan düşmeliyiz. Burada önemli olan hesabımızı aklımızda tutmak yerine mutlaka not alarak veya yazarak yapmalıyız ki bir karışıklığa meydan vermeyelim.

Kaza Gerektiren ve Gerektirmeyen Durumların Yanı Sıra Çeşitli Bilgiler

Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar kaza edilmesi gerekmemektedir. Kadınların adet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sara hastalığı veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten adet gören ve loğusa doğum yapmış olan kadının namaz kılması caiz olmadığı gibi haramdır. Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası olan sünnet, yalnızca sabah namazının sünnetidir. Eğer günün sabah namazı kazaya kalmış ise bilindiği üzere öğleye kadar kılınmalıdır ve farzıyla birlikte sünneti de kaza edilmelidir. Sabah namazı öğleden sonraya kalır ise sünnetin kazası kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Mesela, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılındıktan ve iki rekat son sünnet kılındıktan sonra ilk dört rekat sünnet ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekat farzından sonra kaza edilerek kılınır, iki rekat kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekat olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Mesela ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılmadığımız zaman daha sonra kılamamalıyız. Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınmalıdır.

Sabah 2 rekat farz, öğle 4 rekat farz, ikindi 4 rekat farz, akşam 3 rekat farz, yatsı 4 rekat farz ve vitir 3 rekat vacip olarak kaza edilir.

Her Namaz Kendi Vaktinde mi Kaza Edilmelidir?

Her namaz için belirli bir vakit veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda ve zaman buldukça kılabilirsiniz. Fakat buradaki önemli nokta kerahet vakti dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilmelidir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dakika sonraya, güneş batmadan 45 dakika önceye kadar ve güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dakika kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir ve caiz değildir. Bunların dışındaki zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Bu konumuzla ilgili olan Kaza Namazı ile ilgili sorular konusunda sizlerden gelen sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? konusuna da baş vurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Burcu diyor ki:

  Selamun Aleyküm, borç namazların hepsi mi kılınır yoksa tek farzlarımı? Teşekkürler.

  1. islamalimi diyor ki:

   Aleyküm selam, sadece farz namazları kaza etmelisiniz.

 2. mihriban fidan diyor ki:

  Slm hocam ben kaza namazlarımı kılmak istiyorum 365×18=6570 gün ediyor ben her akşam 2 günlük namaz kaza etmek istiyorum buda 40. Rekata takabul ediyor buna bir günlükniyet etmek istiyorum yni niyet ettim bir günlük kaza namazına desem olur mu birde ezan okunması gerekiyor ezanı Hangi sine göre ukucaz sabah ezanına göre mi yoksa diğer vakit ezanlarina göre mi birdenamaza başlarken kamet her kılınacak kaza namazında gerekli mi?

  1. islamalimi diyor ki:

   Her vakit için üzerine en son kaza kalmış…….. Namazını kılmaya şeklinde niyet etmelisiniz. Her gün kaza namazlara başlarken bir kere ezan okumanız yetecektir. Sabah ezanı şeklinde okumanıza gerek yoktur. Ezandan sonra bir kerede kamet getirmeniz yetecektir.

 3. Altan Tandoğan diyor ki:

  S.a.kaza namazlarımı akşam namazından sonra veya yatsı namazından sonra kilabilirmiyim. Gün içinde ikindi namazı farzla bittiği için ikindi namazından sonra kaza kilinmaz dediler. Yatsida da vitir namazindan önce sonra vitir namazı kil dediler . doğrumu dur hocam rabbime emanet olun.

  1. islamalimi diyor ki:

   Yatsı ve akşam namazından sonra kılabilirsiniz. İkindi namazından sonra nafile kılınmaz, kaza kılabilirsiniz.

 4. Süreyya diyor ki:

  Kaza namazları kılarken peşpeşe her biri için ayrı ayrı tesbih yapmak gerekli mi yoksa kazaları btiedikten sonra da tesbih çeksek olur mu hepsine bir.

  1. islamalimi diyor ki:

   Evet en güzeli hepsine bir yapmanız olacaktır. Zira önemli olan bir an önce kaza namazlarınızı bitirmektir.

 5. Selçuk celik diyor ki:

  Sayın hocam peki. Bu geçen 10 sene 13 senedeki namaz borclarimi farzedelimki 1 senede hepsini bitirdim. Kaç gün rekat ise. Hani gerçek manada namaz kılmış oluyormuyum yani borçlarımı o geçen 10 sene 13 senede mi bitirmem gerekiyor yani şuan ki yaşımın üstüne bir 10 sene 13 senemi koymam lazım (25) her gün 20 rekat mı kılmam gerekiyor daha fazla kılınabilir mi eğer ki 20 rekat sa o zaman gerçek manada boçlarımı ödemiş ve şuanda 35 38 yaşımda namaza başlamış oluyorum. Biraz karıştı hocam :) affiniza sığındım

  1. islamalimi diyor ki:

   Şunu kabul etmeliyiz ki kaza namaz normal bir vakitte kılınan namaz kadar Efdal olmayacaktır. Fakat kazalar kılınmalıdır zira kazalar kul üzerinde borçtur. Yüce Mevla’mızdan kabulü istenir. Bununla birlikte kaza namazları en kısa süre içerisinde kılınmalıdır, zira ölüm gibi bir hakikat var ve yeri, zamanı belli değildir.

 6. Selçuk celik diyor ki:

  Selamu aleykum. Hocam şöyle bir özetlemek istiyorum içimdeki şüpheyi 25 yaşındayım ve yeni namaz kılmaya başladım yaklaşık 25 gün felan oluyor sormak istediğim Ergenlik yaşı erkeklerde 12 var kabul ediliyorsa 13 senelik bir borcum var demektir internetteki diğer yorumlarda hanefi mezhebi ergenlik yaşının bilinmediği zamanlarda bunu 15 olarak uygun görmüştür aradaki 2 sene Allah ömür verirse onuda kılarım ve ömür yetene kadar devam edeceğim 3 sene 5 sene bakılmaksızın.
  1. Şimdi ben 365*10″ 3.650 gün rekat borcum oluyor yada 365*13″ 4.745 rekat gün
  Ben şimdi
  4+2 sabah
  10+4 öğle
  8+4 ikindi
  13+4+3 yatsı vitir kazalarını bu şekilde mi yapıyorum.
  2. Sabah namazını kılmadım diyelim öğle namazının peşine sabahı kaza ettikten sonra 2 rekat sabah ve 4 rekat öğle namazı dahamı kılmalıyım kalan borçlarımı ödemek için.

  1. islamalimi diyor ki:

   Aleyküm selam, değerli ziyaretçimiz, sadece farz namazların kazası yapılmaktadır. Bu ise sabah 2, öğlen 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 hanefi iseniz viritir namazınıda kaza etmenizde hayır var 3 rekat olmak üzere günlük toplam 20 rekat olarak kılmalısınız.
   cevap 2: tabiki karıştırmamak adına bahsettiğiniz şekilde de yapabilirsiniz. Fakat günün istediğiniz vaktinde istediğiniz vaktin kazasını kılabilirsiniz.

 7. Sema diyor ki:

  Slm ben tam anlamadım günde 5 vakit namaz kılmak istiyorum şimdiye kadar hov kolmadım. Kılınmaxan 5 vakit namazın kazalarını aynı günde yani mesela sabah namazı kıldığımdan sonra hemen zamanında kılmadığım namazı kılabiliyor muyum yani 2 kere peş peşe oluyor mu biri normal ötekisi de kazaya niyetleneyip ne olur yardımcı olun. Ben hiç anlamadım :,(

  1. islamalimi diyor ki:

   Doğru anlamışsınız örneğin sabah namazını kıldınız. Namazınızın bittikten sonra bir vakit sabah namazını kaza edebilirsiniz.

 8. özlem diyor ki:

  Ben bugüne kadar hiç namaz kılmadım ve şimdi yeni başladım şimdi hem namazımı kılmak hem de kazalarımı ödemek istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum mesela ikindi namazımı kıldıktan sonra kazama niyet edip aynı farz ve sünnetlerle ikindi namazı kıldığım zaman bir tane ikindi namazı kazası kılmış oluyor muyum?

  1. islamalimi diyor ki:

   Bahsettiğiniz örnekteki gibi yapabilirsiniz. Fakat farzları kaza etmelisiniz, kazaya kalmış namazlarınızın sünnetlerini kaza etmenize gerek yoktur.

 9. MUSTAFA diyor ki:

  Sünnetlerin yerine farz kılmayı hangi müctehitin fetvasından çıkardınız. Kazalarda kılı kırk yaran imam şafi hz dahi böyle bir fetva yoktur. Sünnetleri kılmaya zamanım yok diyenlerin çoğu bu işi keyfiyete bağlamış. Yazdığınız fetva kime aittir.selamlar.

  1. islamalimi diyor ki:

   Kişilerin yanlış uygulamaları ile fetvaları bir birine karıştırmak yanlış olur. Şafi mezhebi derki bir insanın kaza namazı var iken karnını doyuracak kadar para kazanma vakti dışında bütün vaktini kaza namazlarını kılmak ile geçirmelidir. Ölüm her an olacağından kazalar bitene kadar sünnetler dahi kılınmamalıdır. Yoksa hayatını akışına bırak sünnet namazı kılacağında da benim kazam var diyerek sünnetleri kılma dememiştir.

 10. rabia diyor ki:

  ben namaz kılmaya yeni başladım ve sabah namazıyla öğle namazını kaçırdım napmam gerekiyo nolursunuz bana gerekli cevabı yazın

  1. islamalimi diyor ki:

   kaza yapmalısınız ve bir daha kazaya bırakmamak için dikkat etmelisiniz.

 11. Merve diyor ki:

  S.a admin kazalarım çok benim 6 sene.sünnet namazları yerine kaza niyet etsem oluyor mu..bir sohbete öyle olduğunu dinledim.

  1. islamalimi diyor ki:

   Doğru dinlemişsiniz. Böyle yapmanız daha iyi olur. Fakat unutmayın ki sünnetlerde çok önemlidir.

BİR YORUM YAZ