Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Vaktiyle kılmadığımız namazları nasıl kılmalıyız. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz ve neler yapmalıyız? Kısaca kaza namazı nasıl kılınır?

Cevap: İslam dininde Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denilmektedir. Bir namaz iki sebep ile kazaya bırakılmaktadır ki bunların birincisi bilerek kılınmayıp kazaya bırakmaktır. İkincisi ise geçerli bir mazeretten dolayı kazaya bırakmaktır. Bir vakit namazı bilerek veya kasıtlı olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük günahtır. Bu çeşit bir günahın işlenmesi durumunda bir an önce kılınmayan namaz kaza edilerek bu borçtan kurtulmalıdır ve samimiyetle bu günahtan dolayı tövbe edilmelidir. Zira yüce Mevlamız Rahman ve Rahimdir, günahları bağışlayandır. Şüphe yok ki ölümün ne zaman gelip insanı bulacağı belli değildir. Eğer ölüm geldiğinde bizi hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu bir şekilde gitmiş oluruz.

Bu nedenle İslam alimlerimizin genel görüşüne göre kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmek sureti ile kişi borçtan kurtulmuş olsa da, işlenen günah için tövbe istiğfar ederek, Allah’tan af dilemesi lazımdır.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Öncelikle nasıl niyet edeceğimizi açıklayalım. Eğer kazaya bırakmış olduğumuz namazlar geçmişte çok ise şöyle niyet etmeliyiz. Mesela geçmişte kılmadığımız öğlen namazına niyet edeceğiz. Bunu iki yol ile yapabiliriz, ya geçmişten günümüze doğru yada günümüzden geçmişe doğru olmak sureti ile şu örnekteki gibi yapmalıyız: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını”yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur. Bu iki şekilden birini seçmeli ve her kılacağımız kaza namazda bu şekil niyet etmeliyiz. Yani bu niyet şekli kaza kıldığımız her namaz için geçerlidir.

Ve yahut “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de kafidir. Şimdi ise diğer detaylara geçelim.

Kaza Namazları Nasıl Kılınır?

Bir vaktin namazını kaza edileceğimiz zaman önce bir ezan okumalıyız, sonra ise ikamet yani kamet getirilerek kılmalıyız. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir kere ezan okumak kafi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek ise sünnettir. En önemli nokta ise normal günlük vakit namazlarımızı aksatmadan düzenli bir şekilde kılmalıyız.

Kaza Namazları Nasıl Hesaplanır?

Kazaya kalmış namazları hesaplamak birçok insanın zannettiği gibi zor bir işlem değildir. Zaten namazlarımızı düzenli kılıyor isek unutarak, uykuda kalarak veya çok ciddi bir mazeret ile kılamadığımız namazları ilk fırsatta kılmalıyız. Böylece ileride bir karışıklık yaşamayız. Fakat birçok insanın maalesef yaşadığı gibi uzun zamandır namazlarımızı kılmıyor isek ve samimiyet ile bu yükten kurtulmaya niyetlendiysek öncelikle sene hesabı yapmalıyız. Bu hesabı yapar iken de örneğin üç yıl kılmamış isek 365 i 3 ile çarpmalı ve çıkan sonuç olan 1095 i ana hesabımız olarak tutmalıyız. Sonra ise örneğin bir süre sabah namazı bir süre öğlen namazı kılmak yerine örneğin her gün bir günlük namazımızı kaza olarak kılmalı ve her gün 1095’ten bir çıkarmalıyız. Tabi bu bir örnek, zira bazen üç günde bir günlük namazımızı kılabileceğimiz gibi bir günde üç günlük namazımızı da kılabiliriz.

Bu nedenle ana hesabı şaşırmamalı ve bir günlük kazayı bitirdikçe ana hesaptan düşmeliyiz. Burada önemli olan hesabımızı aklımızda tutmak yerine mutlaka not alarak veya yazarak yapmalıyız ki bir karışıklığa meydan vermeyelim.

Kaza Gerektiren ve Gerektirmeyen Durumların Yanı Sıra Çeşitli Bilgiler

Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar kaza edilmesi gerekmemektedir. Kadınların adet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sara hastalığı veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten adet gören ve loğusa doğum yapmış olan kadının namaz kılması caiz olmadığı gibi haramdır. Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası olan sünnet, yalnızca sabah namazının sünnetidir. Eğer günün sabah namazı kazaya kalmış ise bilindiği üzere öğleye kadar kılınmalıdır ve farzıyla birlikte sünneti de kaza edilmelidir. Sabah namazı öğleden sonraya kalır ise sünnetin kazası kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Mesela, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılındıktan ve iki rekat son sünnet kılındıktan sonra ilk dört rekat sünnet ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekat farzından sonra kaza edilerek kılınır, iki rekat kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekat olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Mesela ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılmadığımız zaman daha sonra kılamamalıyız. Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınmalıdır.

Sabah 2 rekat farz, öğle 4 rekat farz, ikindi 4 rekat farz, akşam 3 rekat farz, yatsı 4 rekat farz ve vitir 3 rekat vacip olarak kaza edilir.

Her Namaz Kendi Vaktinde mi Kaza Edilmelidir?

Her namaz için belirli bir vakit veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda ve zaman buldukça kılabilirsiniz. Fakat buradaki önemli nokta kerahet vakti dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilmelidir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dakika sonraya, güneş batmadan 45 dakika önceye kadar ve güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dakika kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir ve caiz değildir. Bunların dışındaki zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Bu konumuzla ilgili olan Kaza Namazı ile ilgili sorular konusunda sizlerden gelen sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? konusuna da baş vurabilirsiniz.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. özlem diyor ki:

  Ben bugüne kadar hiç namaz kılmadım ve şimdi yeni başladım şimdi hem namazımı kılmak hem de kazalarımı ödemek istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum mesela ikindi namazımı kıldıktan sonra kazama niyet edip aynı farz ve sünnetlerle ikindi namazı kıldığım zaman bir tane ikindi namazı kazası kılmış oluyor muyum?

  1. islamalimi diyor ki:

   Bahsettiğiniz örnekteki gibi yapabilirsiniz. Fakat farzları kaza etmelisiniz, kazaya kalmış namazlarınızın sünnetlerini kaza etmenize gerek yoktur.

 2. MUSTAFA diyor ki:

  Sünnetlerin yerine farz kılmayı hangi müctehitin fetvasından çıkardınız. Kazalarda kılı kırk yaran imam şafi hz dahi böyle bir fetva yoktur. Sünnetleri kılmaya zamanım yok diyenlerin çoğu bu işi keyfiyete bağlamış. Yazdığınız fetva kime aittir.selamlar.

  1. islamalimi diyor ki:

   Kişilerin yanlış uygulamaları ile fetvaları bir birine karıştırmak yanlış olur. Şafi mezhebi derki bir insanın kaza namazı var iken karnını doyuracak kadar para kazanma vakti dışında bütün vaktini kaza namazlarını kılmak ile geçirmelidir. Ölüm her an olacağından kazalar bitene kadar sünnetler dahi kılınmamalıdır. Yoksa hayatını akışına bırak sünnet namazı kılacağında da benim kazam var diyerek sünnetleri kılma dememiştir.

 3. rabia diyor ki:

  ben namaz kılmaya yeni başladım ve sabah namazıyla öğle namazını kaçırdım napmam gerekiyo nolursunuz bana gerekli cevabı yazın

  1. islamalimi diyor ki:

   kaza yapmalısınız ve bir daha kazaya bırakmamak için dikkat etmelisiniz.

 4. Merve diyor ki:

  S.a admin kazalarım çok benim 6 sene.sünnet namazları yerine kaza niyet etsem oluyor mu..bir sohbete öyle olduğunu dinledim.

  1. islamalimi diyor ki:

   Doğru dinlemişsiniz. Böyle yapmanız daha iyi olur. Fakat unutmayın ki sünnetlerde çok önemlidir.

 5. cemil diyor ki:

  S.a 1 günde kazaya kalmış bir vaktin kazasını 1 den fazla kılabilir miyiz ?

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabi ki kılabilirsiniz. Kaza namazlarınızı bir an önce bitirebilmeniz için bu gerekli bir konu.

 6. gülendam diyor ki:

  Bir günlük geçmiş kaza namazını genel de gece kılıyorum, yatsı ile başlayıp sabah namazı ile bitiriyorum, sıralamam doğru mu? teşekkürler

  1. islamalimi diyor ki:

   Sıralamayı siz belirleyebilirsiniz. Fakat sabah namazından başlayıp Yatsı namazına doğru gitseniz daha doğru olur.

   1. Ömer faruk diyor ki:

    Sa rica etsem geceleri teheccüd namazı yerine geçen kaza namazına nasıl niyet edilir tarif eder misiniz

    1. islamalimi diyor ki:

     Eğer kaza namazınız var ise tehedcüt namazı yerine geçmez kılmak istediğiniz kadar kaza namazı kılabilirsiniz. Niyetiniz her zamanki gibi olmalıdır. Yani kaza niyeti ile demelisiniz.

 7. yakup diyor ki:

  Niyet kısımını biraz daha açık bir şekilde yazmanızı rica ediyorum en sondan veya en baştan diye başladığımızı varsayalım sonrakilere nasıl niyet edilmeli sıralamayı nasıl yapmamız gerekiyor enson yada en baştan dedikten sonra diğerlerinde sadece vakitlerini söylesek yeterli mi?

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz, isteğiniz üzere konu düzenlenmiştir. İlgi ve alakanız için teşekkürler.

 8. teoman diyor ki:

  Bu tür dini bilgi içeren yazıları yazıp, bizleri İslam'a yönelten insanlardan Allah razı olsun.

 9. SULTAN diyor ki:

  kaza namazını kılarken doğrulduğumuz da sadece RABBENA limen hamideh,mi? Okuyacağız. Kaza namazında doğrulurken sadece rabbene lekel hamd,diyerek mi secdeye gideceğiz.

  Editör cevap: Değerli ziyaretçimiz kaza namazlarını da aynen normal zamanında nasıl kılıyor isek tamamen aynı şekilde kılmalısınız. Sadece bildiğiniz üzere niyet konusunda bir değişiklik var bu nedenle kaza niyeti ile kılmalısınız.

 10. emine diyor ki:

  Yaşım 52 kaza namazlarına başlamak istiyorum bana yardımcı olun lütfen hala çalıştığım için kılamıyorum, nasıl kılınırda bilmiyorum.

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz detaylı bilgiler konu içerisinde yer almakta. Zaman konusunda akşamları tercih edebilirsiniz. Eğer namaz kılma konusunda yeterli bilginiz yok ise Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? başlıklı konuya başvurunuz. Başka bir özel sorunuz olur ise de Soru Gönder bölümünü kullanabilirsiniz.

 11. Nurcan diyor ki:

  Kaza namazlarım çok. Yüce Mevlam bir an önce bitirmeyi nasip eylesin. Bu konu çok yardımcı oldu.

 12. yilmaz babacan diyor ki:

  Yazan kardeşime çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun bilmediğim çok şeyi buradan öğrendim teşekkürler.

 13. ŞÜKRÜ diyor ki:

  ALLAH DİN ADINA EN KÜÇÜK HİZMETLERİ DAHİ EN BÜYÜK SAYAR İNŞALLAH ALLAH RAZI VE MEMNUN OLSUN

 14. firat arslan diyor ki:

  Allah razı olsun, Allah razı olsun bu açıklayıcı bilgiler için.

 15. Candan diyor ki:

  Bende her vakit kıldığım namazın ardından kılamadığım namazlarımı kaza ediyorum keşkelerle yaşamak beni üzse de geç kalışımı telafi etmek için rabbime yalvarıyorum.

 16. HÜSEYİN diyor ki:

  Allah razı olsun sizden, hep merak ediyordum kaza namazı nasıl kılınır diye öğrenmiş oldum sayenizde.

 17. veli diyor ki:

  Kaza namazları kılmamız gerçekten çok önemli. Çok teşekkür ediyorum, çok güzel bilgiler vermişsiniz.

 18. ehliiman diyor ki:

  Benim sizlere bir sorum var cevap verirseniz Allah razı olsun, günlük vakit namazını vaktinde kılamaz isek aynı gün nasıl kaza ederiz ve nasıl kılarız örneğin akşam namazını zamanında kılamayan bir kişi ne zaman ve ne şekilde kazasını kılar şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum Allaha emanet olun.

  Yönetici: Sorunuzun cevabı için tıklayınız.

 19. Hafize Doğan diyor ki:

  Bu konuda büyük bir merakım vardı. Allah sizden razı olsun

BİR YORUM YAZ