Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Vaktiyle kılmadığımız namazları nasıl kılmalıyız. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz ve neler yapmalıyız? Kısaca kaza namazı nasıl kılınır?

cevapİslam dininde Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denilmektedir. Bir namaz iki sebep ile kazaya bırakılmaktadır ki bunların birincisi bilerek kılınmayıp kazaya bırakmaktır. İkincisi ise geçerli bir mazeretten dolayı kazaya bırakmaktır. Bir vakit namazı bilerek veya kasıtlı olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük günahtır. Bu çeşit bir günahın işlenmesi durumunda bir an önce kılınmayan namaz kaza edilerek bu borçtan kurtulmalıdır ve samimiyetle bu günahtan dolayı tövbe edilmelidir. Zira yüce Mevlamız Rahman ve Rahimdir, günahları bağışlayandır. Şüphe yok ki ölümün ne zaman gelip insanı bulacağı belli değildir. Eğer ölüm geldiğinde bizi hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu bir şekilde gitmiş oluruz.

Bu nedenle İslam alimlerimizin genel görüşüne göre kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmek sureti ile kişi borçtan kurtulmuş olsa da, işlenen günah için tövbe istiğfar ederek, Allah’tan af dilemesi lazımdır.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Öncelikle nasıl niyet edeceğimizi açıklayalım. Eğer kazaya bırakmış olduğumuz namazlar geçmişte çok ise şöyle niyet etmeliyiz. Mesela geçmişte kılmadığımız öğlen namazına niyet edeceğiz. Bunu iki yol ile yapabiliriz, ya geçmişten günümüze doğru yada günümüzden geçmişe doğru olmak sureti ile şu örnekteki gibi yapmalıyız: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını”yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur. Bu iki şekilden birini seçmeli ve her kılacağımız kaza namazda bu şekil niyet etmeliyiz. Yani bu niyet şekli kaza kıldığımız her namaz için geçerlidir.

Ve yahut “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de kafidir. Şimdi ise diğer detaylara geçelim.

Kaza Namazları Nasıl Kılınır?

Bir vaktin namazını kaza edileceğimiz zaman önce bir ezan okumalıyız, sonra ise ikamet yani kamet getirilerek kılmalıyız. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir kere ezan okumak kafi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek ise sünnettir. En önemli nokta ise normal günlük vakit namazlarımızı aksatmadan düzenli bir şekilde kılmalıyız.

Kaza Namazları Nasıl Hesaplanır?

Kazaya kalmış namazları hesaplamak birçok insanın zannettiği gibi zor bir işlem değildir. Zaten namazlarımızı düzenli kılıyor isek unutarak, uykuda kalarak veya çok ciddi bir mazeret ile kılamadığımız namazları ilk fırsatta kılmalıyız. Böylece ileride bir karışıklık yaşamayız. Fakat birçok insanın maalesef yaşadığı gibi uzun zamandır namazlarımızı kılmıyor isek ve samimiyet ile bu yükten kurtulmaya niyetlendiysek öncelikle sene hesabı yapmalıyız. Bu hesabı yapar iken de örneğin üç yıl kılmamış isek 365 i 3 ile çarpmalı ve çıkan sonuç olan 1095 i ana hesabımız olarak tutmalıyız. Sonra ise örneğin bir süre sabah namazı bir süre öğlen namazı kılmak yerine örneğin her gün bir günlük namazımızı kaza olarak kılmalı ve her gün 1095’ten bir çıkarmalıyız. Tabi bu bir örnek, zira bazen üç günde bir günlük namazımızı kılabileceğimiz gibi bir günde üç günlük namazımızı da kılabiliriz.

Bu nedenle ana hesabı şaşırmamalı ve bir günlük kazayı bitirdikçe ana hesaptan düşmeliyiz. Burada önemli olan hesabımızı aklımızda tutmak yerine mutlaka not alarak veya yazarak yapmalıyız ki bir karışıklığa meydan vermeyelim.

Kaza Gerektiren ve Gerektirmeyen Durumların Yanı Sıra Çeşitli Bilgiler

Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar kaza edilmesi gerekmemektedir. Kadınların adet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sara hastalığı veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten adet gören ve loğusa doğum yapmış olan kadının namaz kılması caiz olmadığı gibi haramdır. Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası olan sünnet, yalnızca sabah namazının sünnetidir. Eğer günün sabah namazı kazaya kalmış ise bilindiği üzere öğleye kadar kılınmalıdır ve farzıyla birlikte sünneti de kaza edilmelidir. Sabah namazı öğleden sonraya kalır ise sünnetin kazası kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Mesela, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılındıktan ve iki rekat son sünnet kılındıktan sonra ilk dört rekat sünnet ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekat farzından sonra kaza edilerek kılınır, iki rekat kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekat olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Mesela ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılmadığımız zaman daha sonra kılamamalıyız. Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınmalıdır.

Sabah 2 rekat farz, öğle 4 rekat farz, ikindi 4 rekat farz, akşam 3 rekat farz, yatsı 4 rekat farz ve vitir 3 rekat vacip olarak kaza edilir.

Her Namaz Kendi Vaktinde mi Kaza Edilmelidir?

Her namaz için belirli bir vakit veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda ve zaman buldukça kılabilirsiniz. Fakat buradaki önemli nokta kerahet vakti dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilmelidir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dakika sonraya, güneş batmadan 45 dakika önceye kadar ve güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dakika kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir ve caiz değildir. Bunların dışındaki zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Bu konumuzla ilgili olan Kaza Namazı ile ilgili sorular konusunda sizlerden gelen sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? konusuna da baş vurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 138 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Emrecan diyor ki:

  Hocam kaza namazında sonra tesbihat yapılmalı mı?

  1. islamalimi diyor ki:

   Hayır. Tesbihleri çekmek ve dua etmek beş vakit namazın arkasına sünnettir. Kaza namazlarını kıldıktan sonra arkasına tesbih çekip, dua edilmese de bir şey lazım gelmez.

 2. Mustafa karataş diyor ki:

  Hocam işte namazlarımı kılamıyorum sadece yatsı namazını kılıyorum diğer vakitleri kaçar rekat kılacam farzlarını mı kaza edip kılacam

  1. islamalimi diyor ki:

   Namaz ibadeti çok önemlidir mutlaka namazlarınızı kılmaya çalışın.Konu içinde nasıl kılacağınızı yazdık lütfen detaylı bir şekilde okuyunuz.

 3. şeyma diyor ki:

  Ben bisey sormak istiyorum.eskiyr ait kaza namazlarim var onlari kilmak istoyorum kildigim zaman ezanmi okumam.lazim ben bayanım bayanlar ezan okumaz diye biliyorum

  1. islamalimi diyor ki:

   hayır ezan okumanız gerekmez.

 4. Apdullah aydogdu diyor ki:

  Selamın aleyküm Hocam seferi olunca kaza namazları nasıl kılınır 4 rekaat olarakmı kılınır 2 rekaat olarakmı kılınır

  1. islamalimi diyor ki:

   Mukimken kazaya kalan farzlar, seferde de dört rekat olarak kılınır. Seferde kazaya kalan farzlar, mukimken kaza edilince, iki rekat olarak kaza edilir. Tam olarak bilinmiyorsa, hepsini dört rekat olarak kaza etmek günah olmaz.

 5. enver sale diyor ki:

  seferi namazın kazası nasıl kılınır.

  1. islamalimi diyor ki:

   Seferi olduğunuz durumlarda 4 rekatlık farz namazlar, 2 rekat kılınır. Sünnetlerin tamamı kılınır, müsait olunmazsa sünnetler terk edilebilir.

 6. Ugur diyor ki:

  Selamınaleyküm, hocam ikindi namazı kazaya kalınca keraat vaktinde kıldım, namazım kabul olurmu? Yoksa bi daha mı kılmam gerekir

  1. islamalimi diyor ki:

   Aleyküm selam Namazınızı Tekrar kılmanız gerekmektedir.

 7. Savaş diyor ki:

  S.a Ben Kaza Namazlarımı Kılarken örn. Niyet Ettim ALLAH Rızası İçin Gecmiş Herhangi Bir Günde Kılamadığım Akşam Namazanın Farzının kazasına. Diye Niyet Ediyordum Bunun Mahsuru VArmıdır.

  1. islamalimi diyor ki:

   Böyle yapmanız doğru olmayacaktır. Konu içerisinde niyetin nasıl olacağına yer verilmiştir.

 8. KÜRŞAT diyor ki:

  Selamünaleyküm hocam kaza namazlarını kılarken yatsı namazının kazasını kıldıktan sonra hemen vitir namazının kazasınıda kılmak gerekir mi yoksa başka vakitlerde de tek başına vitir namazının kazası kılınabilir mi? teşekkürler

  1. islamalimi diyor ki:

   Kaza namazlarını kılmak için belli vakitlere ihtiyaç yoktur. Tek dikkat edilmesi gereken kaza namazlarının bir an önce bitirilmesidir.

 9. Kaniye diyor ki:

  Slm hocam. Gece çalışıyorum sabah namazını kaçırıyorum eve vardığında güneş doğmuş oluyor sabah namazını sünnetiyle birliktemi kılmam gerekiyor ve güneş doğduktan kaç dakika sonra kılabilirim ve hocam onun ardından yatsı namazını kazasını kılabilirmiyim.

  1. islamalimi diyor ki:

   Sabah namazının kazasını güneş doğduktan 45 dk sonra kılabilşirsiniz ve sünneti ile beraber kılmalısınız. Evet onun ardından da eğer var ise yatsı namazının kazasınıda kılabilirsiniz. Fakat kasıtlı bir şekilde bir namazı kazaya bırakmak caiz değildir. Dünyada ki hiç bir neden namazı kazaya bırakmaya bir gerekçe olamaz. Bu nedenle öncelikle namazlarınızı kazaya bırakmamak için çözümler üretmelisiniz.

 10. Sümeyye diyor ki:

  Selamun aleyküm hocam ben 22 yaşındayım yeni evlendim ve kısa zaman önce başıma bısey geldi ve bütün hayatım değisti kapalıydım ama doğru değildi şuan yavas yavas herşeyimi değiştşrmeye çalışıyorum namaz kuran kıyafet herseyi yapmaya çalışıyorum ama içim rahat değil eskideki günahlarımı nasıl afolucanı nasıl bı dua etmem gerektiğini bilmiyorum bir yol gösterirmisiniz bana bu yüzden namazlarımda ağlıyorum içim rahat değil

  1. islamalimi diyor ki:

   En güzel dua eski günahlarınızı tekrar yapmamak olacaktır. Namazlarınızdan sonra samimiyetle dua edin ve tövbe edin. Bunu ise içinizden geldiği gibi yapın ve yüce Mevla’mızın huzurunda olduğunuzu ve sizi dinlediğini unutmayın.

BİR YORUM YAZ