Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Vaktiyle kılmadığımız namazları nasıl kılmalıyız. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz ve neler yapmalıyız? Kısaca kaza namazı nasıl kılınır?

cevapİslam dininde Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denilmektedir. Bir namaz iki sebep ile kazaya bırakılmaktadır ki bunların birincisi bilerek kılınmayıp kazaya bırakmaktır. İkincisi ise geçerli bir mazeretten dolayı kazaya bırakmaktır. Bir vakit namazı bilerek veya kasıtlı olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük günahtır. Bu çeşit bir günahın işlenmesi durumunda bir an önce kılınmayan namaz kaza edilerek bu borçtan kurtulmalıdır ve samimiyetle bu günahtan dolayı tövbe edilmelidir. Zira yüce Mevlamız Rahman ve Rahimdir, günahları bağışlayandır. Şüphe yok ki ölümün ne zaman gelip insanı bulacağı belli değildir. Eğer ölüm geldiğinde bizi hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu bir şekilde gitmiş oluruz.

Bu nedenle İslam alimlerimizin genel görüşüne göre kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmek sureti ile kişi borçtan kurtulmuş olsa da, işlenen günah için tövbe istiğfar ederek, Allah’tan af dilemesi lazımdır.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Öncelikle nasıl niyet edeceğimizi açıklayalım. Eğer kazaya bırakmış olduğumuz namazlar geçmişte çok ise şöyle niyet etmeliyiz. Mesela geçmişte kılmadığımız öğlen namazına niyet edeceğiz. Bunu iki yol ile yapabiliriz, ya geçmişten günümüze doğru yada günümüzden geçmişe doğru olmak sureti ile şu örnekteki gibi yapmalıyız: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını”yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur. Bu iki şekilden birini seçmeli ve her kılacağımız kaza namazda bu şekil niyet etmeliyiz. Yani bu niyet şekli kaza kıldığımız her namaz için geçerlidir.

Ve yahut “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de kafidir. Şimdi ise diğer detaylara geçelim.

Kaza Namazları Nasıl Kılınır?

Bir vaktin namazını kaza edileceğimiz zaman önce bir ezan okumalıyız, sonra ise ikamet yani kamet getirilerek kılmalıyız. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir kere ezan okumak kafi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek ise sünnettir. En önemli nokta ise normal günlük vakit namazlarımızı aksatmadan düzenli bir şekilde kılmalıyız.

Kaza Namazları Nasıl Hesaplanır?

Kazaya kalmış namazları hesaplamak birçok insanın zannettiği gibi zor bir işlem değildir. Zaten namazlarımızı düzenli kılıyor isek unutarak, uykuda kalarak veya çok ciddi bir mazeret ile kılamadığımız namazları ilk fırsatta kılmalıyız. Böylece ileride bir karışıklık yaşamayız. Fakat birçok insanın maalesef yaşadığı gibi uzun zamandır namazlarımızı kılmıyor isek ve samimiyet ile bu yükten kurtulmaya niyetlendiysek öncelikle sene hesabı yapmalıyız. Bu hesabı yapar iken de örneğin üç yıl kılmamış isek 365 i 3 ile çarpmalı ve çıkan sonuç olan 1095 i ana hesabımız olarak tutmalıyız. Sonra ise örneğin bir süre sabah namazı bir süre öğlen namazı kılmak yerine örneğin her gün bir günlük namazımızı kaza olarak kılmalı ve her gün 1095’ten bir çıkarmalıyız. Tabi bu bir örnek, zira bazen üç günde bir günlük namazımızı kılabileceğimiz gibi bir günde üç günlük namazımızı da kılabiliriz.

Bu nedenle ana hesabı şaşırmamalı ve bir günlük kazayı bitirdikçe ana hesaptan düşmeliyiz. Burada önemli olan hesabımızı aklımızda tutmak yerine mutlaka not alarak veya yazarak yapmalıyız ki bir karışıklığa meydan vermeyelim.

Kaza Gerektiren ve Gerektirmeyen Durumların Yanı Sıra Çeşitli Bilgiler

Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar kaza edilmesi gerekmemektedir. Kadınların adet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sara hastalığı veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten adet gören ve loğusa doğum yapmış olan kadının namaz kılması caiz olmadığı gibi haramdır. Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası olan sünnet, yalnızca sabah namazının sünnetidir. Eğer günün sabah namazı kazaya kalmış ise bilindiği üzere öğleye kadar kılınmalıdır ve farzıyla birlikte sünneti de kaza edilmelidir. Sabah namazı öğleden sonraya kalır ise sünnetin kazası kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Mesela, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılındıktan ve iki rekat son sünnet kılındıktan sonra ilk dört rekat sünnet ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekat farzından sonra kaza edilerek kılınır, iki rekat kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekat olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Mesela ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılmadığımız zaman daha sonra kılamamalıyız. Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınmalıdır.

Sabah 2 rekat farz, öğle 4 rekat farz, ikindi 4 rekat farz, akşam 3 rekat farz, yatsı 4 rekat farz ve vitir 3 rekat vacip olarak kaza edilir.

Her Namaz Kendi Vaktinde mi Kaza Edilmelidir?

Her namaz için belirli bir vakit veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda ve zaman buldukça kılabilirsiniz. Fakat buradaki önemli nokta kerahet vakti dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilmelidir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dakika sonraya, güneş batmadan 45 dakika önceye kadar ve güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dakika kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir ve caiz değildir. Bunların dışındaki zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Bu konumuzla ilgili olan Kaza Namazı ile ilgili sorular konusunda sizlerden gelen sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? konusuna da baş vurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 112 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. sıla diyor ki:

  hocam kaza namazlarını kılarken nasıl niyet etmeliyiz? cevap verirseniz çok sevinirim

  1. islamalimi diyor ki:

   “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını”yahut “son öğle namazını kılmaya.” Diye niyet edilir.

 2. Tugba diyor ki:

  Kaza namazları bulunan bır kımse teheccud ve nafıle namazları kılmasında bır mahsur var mıdır?

  1. islamalimi diyor ki:

   Bir mahsur yoktur kılınabilir fakat kazalarınızı da beraberinde kılmalısınız çünkü kaza namazları daha önemlidir.

   1. Tugba diyor ki:

    Allah’ım Razı Olsun İnşallah Sizden.

 3. Tugba diyor ki:

  Selamunaleykum Hocam. Adet, lohusa gıbı donemlerdekı kılamadığımız namazları kaza etmemiz gereklımıdır. Gereklı degılse bıle kaza edebılır mıyız yıne de?

  1. islamalimi diyor ki:

   Aleyküm selam bu dönemlerdeki kılınmayan namazlar kaza edilmez.Bunun yerine kaza kılın kazanız yoksa nafile kılın bu sizin için daha faziletli olacaktır.

   1. Tugba diyor ki:

    Allah’ım Razı Olsun İnşallah Sizden.

    1. islamalimi diyor ki:

     Sizlerden de inşaallah…

 4. selda diyor ki:

  Aksam basim cok agrdi yatsiyi kilamadim kazaya kaldi nezaman kilmaliyim

  1. islamalimi diyor ki:

   Kaza namazı için belirli bir zaman veya mekân tayin edilmez.İstediğiniz zamanda kılabilirsiniz.Lakin geciktirmeden kılmalısınız.

 5. Mehmet diyor ki:

  Slm hocam ben ara ara namaz kalıyordum ama genelde kilmiyordum simdi allahin izni ile kiliyorum yanliz gecmiste kilmadigim namazları simdi kılmak agir geliyor kilmasam olurmu veya nasil bir yol gösterir siniz ayrıca akil bali olmadan 2 sene kuran kursu na gittim orda bir fiill her namazi kalıyordum kildigim namazlar borç namazlarim yerine geçermi . Son sorum hafizlik okurken kurs ta donemimdeki hocalar in şiddet uygulamasi yuzunden kursu biraktim ve ezberimdeki yerleri unuttum akil bali değil dim o zamanlar bu durum icin gunahkar sayilir miyim ve ne yapmalıyım teşekkür ederim allaha emanet olun

  1. islamalimi diyor ki:

   Kaza namazlarınızı vakit buldukça mutlaka kılmalısınız. Ezberlediğiniz ayetlere gelince tekrar etmelisiniz ki kuranı kerim sizden davacı olmasın.

 6. Nur Beyza Akyol diyor ki:

  Farz namazı dışında kılınan ya da geçmiş namazların kazaları için kılınan namaz nedir? Bulmacada bulunuyor bu soru 8 harf olacak sanırım. Ikinci harfi “E”

  1. islamalimi diyor ki:

   Açıkçası bizde merak ettik.

 7. wamil diyor ki:

  Assalamu aleykum Hocam bazı insanlar diyorlarki geçmişte kiımadığımız namazların kaza yapmasına gerek yoktur bunun için resulullahtan s.a.v delil gelmemiş.bu doğrudurmu yokmu cevaplarsanız seviniriz.

  1. islamalimi diyor ki:

   Bu konu tartismaya açık değildir. Ehli sünnet alimlerinin ortak görüşüne göre kılınmayan namazlar kaza edilmelidir.

 8. Melike diyor ki:

  Selâmün aleyküm efendim bizi bilgilendirdiğiniz için çok tesekkür ederim bizi aydınlattınız Allah razı olsun sizden :)
  Size bir sorum var ben bir noktaya takildim kaza namazlarını kilmadan önce ezan okumak gerekiyor diye yazmışsınız ezan okumasak olurmu? hayırlı akşamlar.

  1. islamalimi diyor ki:

   Ezan okumanızda fayda vardır. Fakat okumamanızında bir mahsuru yoktur.

 9. BANU diyor ki:

  Hocam ben 1 aydır namaz kılıyorum namaza başlamadan önce herkes bana derdi ki işte namaz iç huzur veriyor rahatlatıyor insanı gibi şeyler fakat ben başladığımdan beri öyle bir huzur hissetmiyorum geceleri uykum hiç gelmiyor acaba namazı yanlış mı kılıyorum bir eksiklik mı var bilemiyorum ne yapmalıyım cevap yazarsanız çok sevinirim.

  1. islamalimi diyor ki:

   Şüphe yokki samimiyet ile kılınan namaz huzur verir fakat bu samimiyeti yakalamak uzun sürebilir. Bununla birlikte eksikleriniz var ise gidermek adına namaz ibadeti hakkında bilgiler edinmelisiniz. Yüce Mevla’mız sizi namaz ile huzur bulanlardan eylesin.

   1. NurB.A. diyor ki:

    Amin.

 10. Sergen diyor ki:

  kaza namazlarının sadece farzlarımı kılınır yoksa sünnetlerde dahilmi hocam? geçmişde kılmadığım namazlar varda yeni başladım namaza cevaplarsanız sevinirim

  1. islamalimi diyor ki:

   Sadece farz namazlar kaza edilmektedir. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin.

 11. BANU diyor ki:

  Hocam 19 yaşındayım namaza yeni başladım kaza namazlarımı kılmak istiyorum fakat hangi yaştan itibaren saymam gerekiyor bilmiyorum.

  1. islamalimi diyor ki:

   Kadınlarda adet görmeye başladığınızda namaz üzerinize farz olmaktadır. Bundan yola çıkarak hesaplamalısınız.

 12. BANU diyor ki:

  Hocam 1 ocaktan berı namaz kılmaya başladım regl döneminde kılamadığım namazlarımın bir kaç gününü kıldım fakat şuan 2 günlük kaza namazım var tarihlerini not ettim niyet ederken örneğim 8 ocakta kılamadığım ögle namazının kazasını kılmaya diye niyet etsem olur mu hocam cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. islamalimi diyor ki:

   Adet sırasında kılamadığınız namazları kaza etmeniz gerekmemektedir.

BİR YORUM YAZ