İzhar Nedir?

Paylaşmak Güzeldir:

Tecvid de yer alan İzhar konusunda, İzhar Nedir, İzhar Ne Demek ve İzhar Harfleri Nelerdir gibi soruların cevabını bu kısa ve özet konuda bulabilirsiniz. İzhar kelimesi Kuranı Kerim okuma üslubu olan Tecvit kurallarından birisidir. İzhar kelimesinin sözlükteki anlamı; beyan etmek, açıklamaktır. Tecvit ilminde ise; her harfi ğunnesiz ve tam olarak kendi mahrecine, yani çıkması gereken sese göre çıkarmaktır. Bu ise iki harfin arasını ayırmak, uzak tutmak sureti ile gerçekleştirilir.

İzhar Nedir

İzhar harflerini şöyle sıralaya biliriz. “elif, he, ha, hı, ayn ve ğayn’dır”. Tenvin yani, iki üstün, iki esire ve iki ötüre vede sakin, yani cezimli “nun”. Bu saydığımız İzhar harfleri Tenvin harflerinden önce gelir ise bu durum İzhar olmaktadır. Örnek verecek olur isek, örneğin

“Men amene” gibi. Men kelimesinin sonunda yer alan “nun” harfinden sonra “amene” kelimesinin başında yer alan ayn harfinin gelişi ile izhar olmaktadır. Yani “Menamene” diye okumaktansa aradaki ayrımı vurgulayarak “Men Amene” diye okunur ki bu bir İzhar kuralıdır.

“Tenvin ve sakin nun, vav ve ye” harflerinden önce gelir ve aynı kelimede bulunur ise de yine “izhar” olmaktadır. “Kınvânün” gibi. Bu durumda bir İzhardır. Burada ise kelimeler ayrılmadan birden okunmalıdır. Sakin mim, mim ve be harflerinin dışında bir harfin önüne gelirse yine “İzhar” olur. “Em lehüm” gibi.

Kısaca tecvid konusunda şunu diye biliriz ki İzhar bizlere gerektiğinde iki kelimeyi bir gerektiğinde ise iki kelimeyi ayrı vurgulayarak okumamızı bize bildiren faydalı bir tecvid kuralıdır.

İzhar Konusunda Video

Ziyaretçi Yorumları - 7 YORUM
Konuyla İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazabilirsiniz.
 1. mustafa diyor ki:

  Abi yarin yarışmam var ödülü vialand dua eder misiniz?

 2. Yüsra Nur diyor ki:

  Yarın Ki Sözlümde RABBİM bana yardım eder İNŞALLAH…

 3. sevdenur şener diyor ki:

  Allah razı olsun çok güzel olmuş. Yarınki sözlüm de başarılı olmamı sağlar inşaAllah…

 4. Damla diyor ki:

  Cok guzel teşekürler 🙂

 5. buket bağar diyor ki:

  sitenin eksiği var böyle dini anlatan bi bölümü olmalı ve din ve rüya tabiri bir arada bulunması cins garibime gitti. pek beğenmedim ama site teması güzel.

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz, sitemizde her konu kendi kategorisinde yayınlanmakta rüya konusunda ise sadece dini çerçevede uygun olduğu taktirde yorum yapılmaktadır.

 6. fatma diyor ki:

  Çok güzel bir site.

Yorum Yap