Gizli Yapılan İmam Nikahının Geçerliliği Nedir?

Gizli yapılan imam nikahının geçerliliği nedir? Sevgililerin imam nikahı yapması ne kadar doğru ? Yani bir kaç kisi haricinde kimsenin bilmemesi durumunda bu nikah geçerli olur mu ?

Değerli ziyaretçimiz,  Gizli nikah olayı İslam dinine kesinlikle ters bir durumdur, zira nikah ilan istemektedir. Duyurulmayan bir nikahın düzmece bir nikahtan farkı yoktur. Zira gizli bir nikah yapan kimse şunu demektedir. “Biz evlenmeyelim, tabiri caizse kim evliliğin sorumluluğu ile uğraşacak. Ama yarın ahirette cezadan da kurtulmamız için zina yapmamamız lazım. O halde kimseye duyurmadan gizli bir nikah yapalım, canımız sıkıldığı zamanda boşanırız. Böylece kimsenin birlikteliğimizden de daha sonra ayrılığımızdan da haberi olmaz.” Bu baştan aşağı yanlış bir düşüncedir.

Değerli ziyaretçimiz, sizde taktir edersiniz ki bu gibi insanlar adeta yüce yaratıcılarını hafife almakta ve kendilerince işlemiş oldukları günaha kılıf uydurmaktadırlar. Bu büyük bir günahtır. İslam dininde nikah konusunun şartları vardır. Bu konuda Hazreti Peygamberin (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikah olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikah batıldır. Anlaşamazlarsa sultan, velisi olmayanın velisidir.” (Ebu Davud, Nikah, 20; Tirmizi, Nikah, 14; İbn Mâce, Nikah, 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66.)

Burada zikredilen veli ifadesi kızların veya kadınların ailesinin rızası olmadan evlenemeyeceğidir. Bu madde zaten gizliliğe engel oluyor. İkinci madde ise şahitlik konusudur. İki şahit, şahit oldukları bu nikahı çevrelerinden gizlemeleri caiz olmaz. Zira İslam dininde şahit şahitliğinin gereğini yapmalı ve şahit olduğu nikahı insanlara ulaştırmalıdır. Özetle İslam dininde gizli nikah caiz değildir. Selam ve Dua İle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 39 YORUM
 1. AHMET dedi ki:

  Ben eşimle 6 yılıdır beraberiz 2 ay sonra evlenicez 1 yil.once ogrendi her kez. Ondan oncesinde dini nikah kiydik aramizda bu dogrumudur.

 2. Sinem dedi ki:

  Biz 6 yıldır beraberiz. Yanlış seyler yapmaktan korktugumuzdan dini nikah yapmayı düşünüyoruz. Ailelerimizin haberi olmayacak bu sorun teskil ediyor okuduklarima göre. Ailelerimizin birlikteligimizden haberi var fakat iş dolayısıyla resmi evliligimiz 2 yıl sonra olacaktır. Fakat aklıma takılan asıl şey, biz dini nikah yaptığımızda ailelerimizle beraber yaptığımız resmi evlilikte de dini nikah olacaksa iki kere yapmış olacağız bi sorun olur mu ne olur?

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz yetişkin insanlarsınız eğer gerçekten isterseniz önce resmi ve hemen ardından dini nikahınızı yaparak evlenebilirsiniz. Bunun dışında yapacağınız bütün uygulamaların İslam dininde yeri yoktur.

 3. Figen ayaz dedi ki:

  Ben esimle 6 yillik evliyim ve 2 tane 5 ve 3 yasinda cocugum var ve suan 7 aylik hamileyim ama esim 6 aydir evden uzaklasti ve bi bayanla imam nikahi kiymis bu nikah gecerlimi degilse gunahi nedir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eşinizin nikahı geçerlidir ancak bu durumda eşiniz çok büyük günaha girmektedir zira İslam dininde bir baba nikahlı eşine ve çocuklarına sahip çıkmalıdır. Hele ki eşi hamile ise bu durum çok daha önemlidir. Yüce Mevla’mız eşinize aklını başına toplamayı nasip eylesin.

 4. Rıdvan dedi ki:

  Hocam hanifi mesebinde kizin aklinin basinda olmasi ve ergenlik cagina girmesi yeter kosul olarak yazan sayfalar var yani ailenin haberi olmasada olabilir diyolar

  1. islamalimi dedi ki:

   Ailenin haberi nikah farzlarından biri değildir ancak böyle bir nikah İslam ahlakına uymamaktadır. Daha doğrusu ailenin rızası olmaya bilir ancak mutlaka haberlerinin olası gerekmektedir.

 5. Gözgöz dedi ki:

  Kız arkadaşım eski nişanlanlısıyla camide aileleriyle birlikte ile imam nikahı kıymışlar bende bu durumu yeni öğrendim sizce ne yapmam lazım , biz imam nikahı kıysak kabul olur mu?

 6. Esma dedi ki:

  Meraballar. Kız arkadaşım evli sevdigi adam da evli. Bunlar dini nikah yapallım diyor lar birbirlerini cok seviyor iki tarafında rızası var gizli olcakk hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Böyle bir şey mümkün değildir ve tarifi olmayan derecede büyük günahtır.

 7. Nurdan dedi ki:

  Ben boşandım ama sevdigim adam boşanmadı boşanıcam diyor ve iş uzadıkca uzuyor benim bu adamla konuşutugumu herkes biliyor benim üç cocugum var ve benimle yaşıyorlar hoca nikahi istedim ve nikahi kıydık ama bunu kimse bilmiyor vijdan azabı cekiyorum ama bu adamıda çok seviyorum bekarken birbirimizi seviyoduk ama olmadı kader işde yollarımız ayrıldık 30 sene sonra yine yollarımız kesişdi cuklarim kabul etmezler o yuzden kimseye diyemiyorum günaha giriyorum biliyorum ama yapıcak caremde yok resmi nikah yapicam diyor beni asla birakmiycagini diyor ne yapmalıyim lütfen bana yardımcı olun

  1. islamalimi dedi ki:

   Büyük bir hata içerisindesiniz. Tamammen meşru olmadıkça gizli saklı yapılan bir evlilikten hayır göremezsiniz ve bir çok günaha düşmeniz söz konusudur.

 8. Trs dedi ki:

  Benim resmi nikahim kıyıldı fakat kaçarak evlendim aileden kimseyle görüşmüyorum bu veli için yanımda olabilecek kimse yok ne yapmaliyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Size tavsiyemiz eşinizle beraber Bulunduğunuz yerdeki en yakın cami imamı ile bu konuyu görüşmeniz ve tavsiyesini istemeniz dir

 9. bayram dedi ki:

  selamın aleykum benım sevdıgım hanımın 2 tane cocugu var dını nıkah yapmak ıstıyoruz onun aılesı bılmıyor benım aılem bılıyor bazı konulardan rahat edebılmek ıcın dını nıkaha basvurduk ılerde ınsallah resmı nıkahımızıda yapıcaz acaba bır sorun olurmu tesekkur ederım..

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle resmi nikah yapmalısınız. Bununla birlikte gizli yapılan hiç bir nikah dinimizce uygun değildir.

 10. haticenur dedi ki:

  Arkadasim sevgilisiyle nikah kıymak istiyor ama . yanls birşey yapmak istemiyor. Nikah kıyıldıktan sonra bunu herkese söyleseler aileler buna karşı cikarsa yani istemezlerse caiz olmuyor mu. Büyüklerden rıza almamız gerekiyor mu. haber vermemiz yeterli olmaz mı ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer Bayan Hanifi ise ailesine haberdar etmesi yeterlidir ancak anne baba rızası farz olmamakla birlikte Bulunduğunuz toplumun iki kişinin dinen nikahlandığını bilmesi farzdır. Ancak İslam ahlakına uygun olan ailelerin rızasını almaktır.

 11. Harun dedi ki:

  Günaha girmemek ve bazı durumlardan dolayı nişanlımla çoğu kişinin haberi olmadan dini nikah kıydık yakın zamanda resmi nikahta kıyacagız . bazı çevremize bildirdik ama fazla duyurmadık resmiyet olunca herkes bilsin. bu süreçte cahil insanların tepkilerinden çekindiğimiz için biraz gizli tuttuk … Amacımız günaha girmemek nikaha kadar eline dokunmadım nikahımız geçerlidir İnsAllah… Selamet diliyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu kadar düşünceli bir müslümanın resmi nikaha kadar beklemesi en doğrusudur. Nikahın gizleme gerekçesi yoktur. Bu nedenle yanlış şeylerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Kızın aileside bu durumdan haberdar olmalıdır.

 12. Esra dedi ki:

  Sevgilimle dini nikah yapmak istiyoruz ama kendisi evli iki çocuğu var halen resmi olarak evli boşanmadı henüz kendisi boşanmadan biz dini nikah kıyabilir miyiz çevremizde ki arkadaşlarımızın hepsi biliyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Sevdiğiniz kişinin eşi bu durumu biliyormu ve bu duruma razımı? Bir nikahın temeli doğru temeller üzerine atılmazsa ve çeşitli gizlilikler olursa ve usulüne uygun olmaz ise sonu maalesef yıkım ile gerçekleşmektedir.

 13. Engin dedi ki:

  Benim anlamadığım kadın ve erkek istiyor ve akil yerinde herkes haberdar ama ana baba zıt diye nikah boş mu oluyor Ee babası mi yasayacak evlendogiyle kızı mi kimse evladının mutluluğunu düşünmeyip kendi değer yargılarıyla mi hareket edecek fakır se izin verme yad da tahsille mi geçinecek kız belki istediği hayırlı ne bilirsiniz ….

 14. Canan dedi ki:

  Erkek arkadaşım ile dini nikah yapmayı düşünüyoruz. Onun ailesi çevresi durumu biliyor benim ise sadece arkadaşlarım biliyor. Babam vefat etti annem ile de çok sık gorusmuyoruz askerden dönünce de resmi nikah yapicaz ve benim aile tarafından kimse olmayacak. Ki ben söylesem bile onu istemeyecekler. Ben üni mezunuyum erkek arkadaşım da açıktan lise okuyor annem bu durumu sorun yapıyor ve onla evlenmemi istemiyor sizce ne yapmalıyım. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   lütfen konuyu detaylı okuyunuz cevabınızı bulacaksınız.

 15. Selen dedi ki:

  Ben dün sevdiğim adamla dini nikah kıydım ve onun ailesi, arkadaşları nerdeyse herkes biliyor. Benim ise sadece arkadaşlarım biliyor. Annem bu adamla olan ciddiyetimi biliyor ama nikah kıydığımızı bilmiyor. İstemeye gelmek istiyorlar beni ama babam çok zıt bir insan ne yapacağımızı bilemedik ve iki büyüğüm var evlilik çağında. Bizde Allah’ın rızasını kazanmak için dini nikah kıydık 2 şahit huzurunda. Bu geçersiz bir nikah mı yani şimdi?
  Bizim amacımız ayrılmak vs gizli tutmak değil ve zaten şuanlık benim velilerim bilmiyor ve evlenmek için herşeyi yapıyoruz. Lütfen geri dönüş yapın.

  1. islamalimi dedi ki:

   Babanızın ve annenizin haberi olmadan dini nikah kıymanız çok büyük bir hata olmuş. Bir an önce kendi iyiliğiniz için ailenizi bu durumdan haberdar etmelisiniz. Zira babanız başka birinden duyar ise çok daha büyük bir sorun olacaktır. Bununla birlikte babanızın haberi olmadan dini nikah kıymanız caiz olmaz. Hangi hoca hangi dini bilgi ile nikahınızı kıymış anlayamadık.

BİR YORUM YAZ