Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Bilindiği üzere Gerdek Gecesi Namazı kılındığını her Müslüman duymuştur. Tabi ki bu güzel amel İslam dinin de farz değildir. Fakat çok güzel bir ameldir. Bu ailenin temeline namazla başlamak yüce Mevla’mızdan ailemiz hakkında hayırlısını istemektir. Yapılmış olan güzel evliliğin şükrünü yerine getirmektir.

Tabi ki gerdek gecesinde ki namazın psikolojik faydaları da vardır. Bu namaz suresi baş başa kalan eşler bir sakinleşme bir birilerine alışma ve güzel bir ibadetle bir aile olma bilincini kazandırmaktadır. Böyle olunca eşler bir birilerine daha saygılı ve bir birilerine Mevla rızası ile muamele etmelerine güzel bir vesiledir. Damat gelinin kendine bir emanet olduğunun, gelin ise damadın ona bir eş ve onu bir kutsal bir emanet olarak aldığının bilincine gerdek gecesi namazıyla varmaktadır.

Gerdek Gecesi Namazı

Gerdek Gecesinde kılınan, iki rekat nafile namaz örneğin Sabah namazının iki rekat sünneti gibi kılınır. Bu nedenle Kılınışı gayet kolaydır. Fakat yukarıda da zikrettiğimiz bilinçle ve güzel bir niyete kılınmalıdır. Mümkünse fazla uzun olmamak şartıyla normal derecede sureler okunmalı ve namazın sonunda girilmiş olan dünya evinin hayırlı olmasını, salih evlatların nasip olmasını dilemelidir. Örneğin namazdan sonra şu duayı edebiliriz.

“Eğer bize iyi ve sağlıklı bir çocuk verirsen, elbette şükredenlerden olacağız” (Âraf, 7/189)
Gerdek Gecesi Namazının kılınışı: Gerdek gecesi namazı iki rekat olarak kılınır. Bir örnek verecek olursak sabah namazının ilk sünneti gibi kılınmaktadır. Şimdi bu namazı sırası ile anlatalım.

Gerdek Gecesi Namazının 1. Rekat

 • Niyet edilir: “Niyet ettim bana hayırlı bir evlilik nasip eden Allah’ın rızası için iki rekat namaz kılmaya”
 • Tekbir getirilir: İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.
 • Sübhaneke okunur.
 • Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır.

Gerdek Gecesi Namazının  2. Rekat

 • Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Oturulur.
  Ettehıyyatü okunur.
  Salli ve Barik duaları okunur.
  Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.
 • Selam verilir. Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Sare dedi ki:

  Düğüne 2 ay var ama imam nikahi ve resmi nikahi olan ciftin gerdek gecesi olmadan beraber olmaları günah mı
  Herhangi bir namaz kılmadan kocanın isteği üzere olan bir durum

 2. Volkan dedi ki:

  Hocam ilk gece eşim hasta idi balayına gittik düğünden bir kaç gün sonra bitti adeti bizde gündüz girdik gerdeğe gece olması şartmıdır.

  1. islamalimi dedi ki:

   Dinimizde böyle bir konu yoktur ve siz doğru olanı yapmışsınız. Yüce Mevla’mız hayırlı bir evlilik hayatı nasip eylesin.

 3. Ayşe dedi ki:

  Hocam ben nişanlanırken yurtdışına gelirim yaşarım dediği için evet dedim Trde kalacam deseydi hayır derdim sonra memur oldum diye ben gitmicem dedi benden vazgeçti beni yarı yolda bıraktı yaptıkları günah mı? Benim yaşadıklarım sevap mı imtihan mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   O kişinin bu yaptığı tabi ki günahtır. Sizin durumunuz ise evet bu bir imtihandır, eğer isyan etmezseniz ve bunda da bir hayır vardır derseniz şüphe yok ki bundan hayır kazanırsınız. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir eş nasip eylesin.

 4. Volkan dedi ki:

  Hayırlı akşamlar, Ben imam nikahı mı düğünden 1 ay önce yapacağım bu gerdek gecesi namazı düğün gecesi kılmak sartmı yada imam nikahı dan sonra herhangi bir gün kılabilirim yada düğünden bir kaç gün sonra kılabilir miyim? Teşekkür ederim

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konudaki tavsiyemiz dini nikahı resmi Nikahtan en fazla 1 hafta ara ile olmasıdır. gerdek gecesi namazı nasıl kılınır şart değildir. Kılacaksanız bu güzel Faziletli namazı gerdek gecesi kılmalısınız.

 5. Sebne dedi ki:

  Namazi kilarken kocamizla kilmamiz sartmi yoksa ayri ayrilikda kila bilirmiyiz

  1. islamalimi dedi ki:

   Mümkünse kocanızla kılmanızı tavsiye ederiz Ancak böyle bir şart bulunmamaktadır.

   1. Oğulcan Uysal dedi ki:

    Eşler cemaat şeklinde mi kılmalidir tam anlayamadim ?

 6. Mehmet Nur dedi ki:

  Merhaba size bi sorum olacak soru şu Allah yukarda şahit demek doğru mu çünkü Allah her yerde.

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki böyle söylemek yanlış olacaktır. Bilinçsiz bir şekilde söylenirse bir mahsuru yoktur. Ancak Allah’ın her yerde olduğunu bildiğimiz halde bilinçli bir şekilde Allah yukarıda demek insanı günaha sokacaktır.

BİR YORUM YAZ