Evlilik Kader midir ve Dua İle Evliliğin Kaderi Değişir mi?

Evlilik kader mi yoksa irademizin etkisiyle kısmetimizi yönlendirebilir miyiz? Dua ile hayırlısını isteyerek beklemeli miyiz yoksa kısmet dünya ya gelmeden var olmuş mudur?

Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere kader mevzusu hem geniş hemde bazen anlaması zor bir kavramdır. Fakat sorunuz gayet yerinde ve birçok insanın soracağı bir sorudur. Bu noktada sorunuz iki başlıktan oluşmakta. 1. Evlilik kader midir? 2. Dua ile Evliğin kaderi değişir mi? Şimdi sırası ile sorularınıza cevap vermeye çalışalım.

1. Evlilik kader midir?

Tabi ki dünya hayatına gelmiş her insanın kaderi yüce Mevlamız tarafından tayin edilmiştir. Biz buna kader diyoruz. Fakat bu dairede bunu anlamak zor olsa dahi şu da bir gerçek ki yüce Mevlamız insana özgür iradeyi de nasip etmiştir. Bu bağlamda insan oğlunun özgür iradesi insanı kaderine götürmektedir. Yüce Mevlamız bu imtihan dünyasında insana verdiği kader dairesinde seçenekler sunmaktadır ve insan yaptığı seçimi kendi özgür iradesi ile yapmaktadır. Evlilik konusunda da bir insanın bir çok kısmeti çıkabilir, fakat nihayetinde bir kimse ile evlenilmektedir. İşte biz nihayetinde yapılan evliliğe kader diyoruz. Fakat insan bu noktada kaderim ne ise o olur demesi de çok yanlış olmaktadır. Evlenecek olan bir insan kendi özgür iradesini de kullanmalı düşünüp tartmalı, kendisi, ailesi ve evleneceği kimse için hayır olacak bir seçim yapmak için uğraşmalıdır. İnsan sahip olduğu bu özgür irade ile bir yandan da yüce yaratıcısı olan Allah’tan kendi hakkında hayırlı olacak bir evlilik istemelidir.

Nihayette gerçekleşecek olan evlilik zaten insanın kaderi olacaktır. Ama az öncede dediğimiz gibi örneğin bir kimsenin kısmeti çıktı ve kişi baktı ki karşısında ki insan kendisine hiç uygun değil. Kişinin bu noktada zaten kaderim ise olur değil ise olmaz demesi İslam dini açısından yanlış olacaktır. Kısmeti çıkan kişi mücadelesini vermeli, düşünüp tartmalı kendine bu evliliği isteyip istemediğini sormalı ve karar vermelidir. Ancak buna rağmen evlilik olur ise o vakit yapılmış olan evlilik için bu evlilik benim kaderimmiş denebilir ve yüce Mevlam benim için bunu hayırlı görmüş o halde bende, benim için hayır olan bu kişi ile mutlu bir aile kurmalıyım düşüncesinde olmalıdır. Bu konuyu özetle ancak bu şekilde açıklayabiliriz. Şimdi ikinci soruya cevap verelim.

2. Dua ile Evliğin kaderi değişir mi?

Hepimizin bildiği üzere Sadakanın ömrü uzattığı söylenir ki aslında bu söz Peygamber Efendimizin bir hadis i şerifidir. Bu hakikat ile birlikte her Müslüman bilir ki insan ömrü yüce Mevla’mızın taktiri ile bellidir ve asla değişmez. Bu noktada akla şöyle bir soru geliyor. O halde kişinin belli olan ömrü nasıl olur da uzamaktadır. Bilmemiz gerekir ki buda yüce Mevla’mızın bir hikmetidir. Mevla’mız insan için belli bir ömür tayin eder ve dilerse kulunun verdiği bir sadakayı da daha önce tayin etmiş olduğu ömrü uzatmaya vesile eder. Zira ömrü uzatan sadaka değil yüce Mevla’mızdır, sadaka ise sadece bir vesiledir. Müminin silahı olan duada sadaka gibi hatta belki daha etkili bir ameldir. Dua ile bir Müslüman birçok zorluğu aşabilir, hastalığına şifa bulabilir, hayırlı bir evlilik yapabilir. Yani özetle, dua ile evliliğin kaderi değişir. Fakat şu noktada önemli ki Yüce Mevla’mız bazen kulunun iyiliğini düşünür ve kulunun duasının karşılığını bu dünyada vermez ve ahirete saklar. Bu bağlamda evlilik bir kulun imtihanı da olabilir ki bu hikmeti unutmamalıyız.

Yani dualar etsek dahi bazen çok huzurlu bir evlilik bulamayabiliriz. Fakat dualar ettiğimiz halde ola ki çok mutlu bir yuvanın sahibi olamasak dahi yüce Mevla’mız dualarımızı ve gösterdiğimiz sabrın karşılığını şüphe yok ki her kuluna rahmeti ile verecektir. Tabi bu sözlerimiz yanlış anlaşılmamalıdır. Bütün çabalarına rağmen Yuvasında mutluluk bulamayan bir kimsenin İslam dini çerçevesin de boşanması da caizdir. Ancak kişi elinden gelen bütün imkanları kullandıktan sonra son çare olarak bu yola başvurmalıdır.

Yüce Mevla’mız yapmış olduğu her şeyi sadece kulunu düşündüğü için yapar. Zira kulun hakkında neyin hayırlı olacağını ancak yüce Allah’u teala bilmektedir. Bu nedenle samimiyet ile dua etmeli hayırlı bir kısmet istemeli, fakat isteğimiz olmaz ise de ümitsizliğe veya karamsarlığa asla düşmemeliyiz. Rabbimizin bizi çok sevdiğini ve bize imtihanı dahi biz ademoğlunu sevdiği için hatta daha büyük bir iyiliğe ulaşmamız için verdiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Yüce Mevla’mız cümle kullarına hayırlı evlilik nasip eylesin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 762 YORUM
 1. Deniz dedi ki:

  Hocam kardeşim eilk önce evli bayanla görülüyordu ama bayan kardesim mutsuz oldugunu ayrı yasadıgını söyledi sonra boşandı simdi kardeşime nişanlı allah katında makbulmüdür böyle birsey kardesim gunaha itti yalandan var kadının ne dua okunur vaz geçittere biliriz hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Nişanı makbuldür ancak evli bir bayan ile görüştüyse günaha girmiştir ve tövbe etmelidir.

 2. Kamil dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam ben biriyle ciddi olarak konuştum .

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı sitemizin anasayfasında yayınlanmıştır.

 3. Seher dedi ki:

  Merhaba hocam ben birini seviyordum o kişiyle konuştuk anlaştik ben arkadaşlik yaşamak istemedim günaha girmemek için beklemeye karar verdik ama o kişi arkadaşlik yaşamak isteyince ben günaha girmemek için kabul etmedim konuşmuyoruz o kişi artik başkalariyla görüşüyor fakat ben hala unutamiyorum sürekli onu düşünerekte günaha girmek istemiyorum ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Size sadece şunu demek istiyoruz bir kimse kendini seven birini kırıyor ve böyle bir nedenden dolayı vazgeçebiliyorsa bu kimse sevilmeyi hak etmiyordur. Sevginize yazık etmeyin ve İslam ahlakına uygun biri ile evlilik yolunda yürümek için dua edin.

 4. ömer yüksel dedi ki:

  Esselamun Aleykum Hocam size kısa bir sorum olacak nişanlıyken yani daha imam nikahı kıyılmadan önce eşle telefondan veya yüz yüze konuşmak veyahut elini tutmak gibi hareketlerde bulunmak günahmıdır acaba şimdiden ALLAH Razı olsun

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuşmanızda ve tanımanızda bir mahsur oktur ancak elini tutmak dahi günahtır.

 5. merve dedi ki:

  hocam ben 5 yıl kadar önce bir arkadaşımla konuşurken ağzımdan şu söz çıktı. ortak olan arkadaşımızdı. kızın sevgilisi vardı şuan evlendi. ya o kızı da alan varmıymış dedim. daha sonraları çok pişman oldum çok tövbe ettim ama bu lafı söylemiş bulundum. bu benim için çok önemli çünkü insanı küçümseyici cümleler kurmam aslında bu benim gerçekten hassas noktam. nasıl söyledim bilmiyorum. şimdi o evlendi ama ben daha evlenmedim yaşım 27. bu söylediğim sözün etkisiyle evlenememiş olabilir miyim? nasıl kurtulacam bu vicdandan. bana bir yol gösterin lütfen. sağolun hocam.

  1. islamalimi dedi ki:

   Böyle düşünmeniz yanlıştır evet o sözü söylemekle hata yapmışsınız.Ancak belli ki pişmansınız ve tövbe etmişsiniz. Bu nedenle bu sözünü

 6. özge dedi ki:

  merhaba hocam ben 2 yıldır biryle konusuyorum ve yakın zaman da istemeye gelcekler fakat annem bir hocaya gtmiş ve benim hakkımda hayırlı olamayacagını evliliğimin hüsrana uğrayacagını eşim olacak adamın bana şiddet uygulayacagını filan söylemiş ve beim kafamj karıstı gaybı allahtan başka kimse bilemez ama yinede cok kareıstı kafam allaha dua ediyorum hep ama sizce ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   İstihareye yatmanızda fayda var ve bahsettiğiniz hocanın dediklerine itibar etmemelisiniz.

 7. misafir dedi ki:

  Selamün aleyküm Hocam Öncelikle Bize Bu Bilgileri
  Verdiğiniz İçin İslam Dünyası İçinde Bizi Bilgilendirdiğiniz
  İçin Çok Teşekkür Ederim.. Ben Bitane Bayandan Hoşlanıyorum Ciddi Anlamda Ama Onun Haberi Yok.. kimseylede Konuşmuyorum.. Yüce Mevlama Dua Ediyorum İnsALLAH DuaLarima Cevap Verir. Sizinde Görüşünüzu Alabilirmiyim Acaba Şimdiden Teşekkür ederim..

  Yüce Mevlama Dua Ediyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Dua tabii ki bir Müslüman için olmazsa olmazdır . Ancak kul dua ile birlikte stediği şeye ulaşabilmek için İslam dini çerçevesinde gayret etmelidir. Yüce Mevlamız hakkımızda hayırlısını nasip eylesin.

 8. misafir dedi ki:

  Hocam merhaba ben 3, 4 yıl önce biriyle konusuyordum bir ara isteme olayları oldu konustugum kişi cok saygılıydi anlayisliydi ama bir anda bende sogukluk oldu bende evlilik istemedim daha sonra araya ayrılık girdi 1 sene geçti aynı kişiyle tekrar konustuk bu sefer onun ailesi ben istemedigim için beni istemedi biz yine ayrildik daha sonra tekrar barıştik bir süre konuştuk bir süre sonrs ailesini ikna etmeye calistik yine olmadi bu olay böyle 3 4 sene dewam etti bir ayrıldik bir barıştik bir ayrildik bir barıştik sonra çocuk nisanlancakti olmadı bir tekrar barıştik ayrildik hocam şimdi de kendimi sucluyorum cok pismanim üzgünüm ne yapmayalim hocam bu olay sizce bir kader midir ben baska ne yapabilirm yardımcı olun hocam lütfen

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, bir Müslüman bir konuda bir karar verdimi O kararda kararlı olmalıdır ve Yüce Mevlamıza işini havale etmelidir verdiği kararlardan dönen birçok insan Kararında döndüğü için pişmanlıklar yaşamaktadır. Sizin hatanız ilk başta verdiğiniz zarardan dönmeniz olmuştur size tavsiyemiz bu konuya bir son vermeniz ve hayatınıza islam dini çerçevesinde devam etmeliyiz.

 9. sevda dedi ki:

  Merhaba, bundan 4 yıl önce akrabamız olan biriyle görüşüyorum.birbirimizi sevmiştik evlilik üzerine planlar yapmaya başladık. erkek tarafı istiyordu. ama benim annem uzak diye onaylamamıştı. sonra ayrıldık unutamadık üzerinden 2 yıl geçti tekrar bir araya geldik. ben hep yeniden olacağını bekledim. dualar ettim çok dua ettim. görüştükten kısa bir süre sonra yine ayrıldık malum sebeplerden.bu süreçten sonra karşıma başka taliplerim çıktı ama nasip olmadı. bir türlü isteyemedim. acaba akrabam olan kişi benim nasibim kaderim evleneceğim kişi olduğu için mi evlenemedim hala?ama ben başka bii ile evlenmek istiyorum aileme karşı gelmek istemiyorum. yaşım 26. yardımınızı rica ederim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür bir düşünce içerisinde olmanız yanlış olacaktır Ve o kişinin kaderiniz olup olmadığını henüz Bilmemektesiniz belki de o kişiyle de evlenemeyeceksiniz. Bu tür konularda ki bu tür düşüncelerin Pek çoğu Vesvesedir. Size tavsiyemiz kader konusuna fazla akıl yormamanız ve Hayatımıza devam etmenizdir karşımıza çıkan kısmetleri değerlendirin .Kaderinizi bir kişiye bağlamanız yanlış olacaktır Zira kaderi Ancak yüce mevlamız bilebilir

   1. sevda dedi ki:

    cevabınız ve ilginiz için çok teşekkürler. biraz olsun rahatladım. yazmayı unutmuşum. annem on gün önce rüyasında görmüş bu çocuğu benim kaderim demiş benim için. o benim kafamı karıştırdı asıl. tekrar teşekkürler.

 10. ufuk dedi ki:

  s.a.ben nisanliyim esimle imam nikahi kiydik. ama daha resmi acidan evlenmedik. esim bana nasip midir. ayrilmaktan korkuyorum.

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle ayrılmaktan neden korktuğunuzda anlayamadık. Imam nikahı yapıldıysa dinen eşiniz size helaldir Bunun aksini söylemek yanlış olacaktır ancak bir resmi nikah yapılmadan İmam nikahının yapılmasını yanlış buluyoruz

 11. Merve dedi ki:

  Hocam merhaba ben 35 yaşındayım zamanında karşıma çıkan birçok fırsatı,kısmeti reddettim. çünkü senelerce ailemin çok ciddi problemleri oldu. hiç sağlıklı düşünemedim. birlikte olduğum insanları kolayca çıkardım hayatımdan çünkü aklım hep ailevi problemlerdeydi. ailemi maddi manevi her sıkıntıdan kurtarmak istedim. ilk önce ailemi düşündüm ama sonunda olan bana oldu her geçen dönem daha kötüye gitti hayatım çünkü yaşım ilerledikçe insanların size bakışları değişiyor.daha sonrasında da karşıma çıkan herkes bir süre konuştuktan sonra benden ayrıldı. böyle olunca çok üzülüyorum ve artık hiç kimseye görüşmüyorum korkuyorum. nasılsa bitecek en iyisi hiç başlamamak kendimi üzmemek diye düşünüyorum. ailemde hala huzur yok. evlenmek mutlu olmak çocuk yapmak istiyorum. çocukları hep çok sevdim 18 yaşımdan beri çocuğum olsun istedim ama nasip olmadı. Bunların tüm sorumlusu ben miyim? bazen çok yanlış yaptığımı düşünerek kendimi şucluyorum ve her geçen gün dahada mutsuz oluyorum.acaba ah mı aldım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tamamen yanlış düşünüyorsunuz Bu yanlış düşünce nedir sonucu olarak hayatımızı daha mutsuz bir hale getirmiş durumdasınız. sizin aileniz için yaptıklarınız takdire şayan bir durumdur siz bulun gururla yaşamalı ve hayatınızı bu gurur ve düzenleme dersiniz ancak siz ben bunları yaptım diye Şimdi bu duruma düştüm düşüncesinde olursanız hem kendiniz olumsuz etkilenirsiniz hem de karşınıza çıkan insanların sizden olumsuz etkilenmelerinin sağlamış olursunuz siz doğru olanı yapmışsınız Bu nedenle Yüce mevlamız dan hayırlısını istemeli ve mutlu huzurlu bir yuva kurabilmek için dua etmelisiniz Yüce mevlamız yardımcınız olsun.

 12. Sinem dedi ki:

  S.a şunu sormak istiyorum büyü yolu ile yapılan yaptırılan evlilik gecerlimi..

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer nikah dini kurallara uygun bir şekilde yapılmışsa geçerlidir.

   1. Özkan dedi ki:

    Büyü yaparak evlenirlerse ahirette vebalini ödersin sayın islamalimi. Büyü ile evliliğe cevaz verilir mı aklın kesiyor mu senin hiç? Hayır işi büyük günah ile gerçekleştirecek. Nikah olduysa büyü olsa da olur öyle mı? Birden Yunus Suresi 100. Ayet aklıma geldi. “ALLAH pisliği aklını kullanmayanlarin üzerine yağdırır.” Bu soruyu yazan kişi büyü yaparak evlenirse, evlendirirse ahirette vay haline islamalimi.

    1. islamalimi dedi ki:

     Değerli ziyaretçimiz Lütfen aklınızı başınıza toplayınız. Büyü denilen şey Elle tutulur gözle görülür veya bir belge ile yapılan bir şey değildir şimdi Örneğin siz evlisiniz ve biz sizi tanıyoruz şimdi gelip size desek ki biz sizin eşinizle evlenmeniz için büyü yapmıştık Siz aslında şu anda o büyüden dolayı eşinizle evlisiniz siz bu durumda eşinizden ayrılır mısınız veya Aslında nikahınızın olmadığını düşünür müsünüz? Büyü vardır halktır ancak büyü lafını kullanan insanlar çoktur. bir laftan yola çıkarak insanlara hüküm vermek yanlış olacaktır

 13. Zeynep dedi ki:

  Öncelikle kalpleri evirip çevirenin yüce Allah’tır. Burdan yola çıkarak bir müslüman aşık oluyor ve çok dua ediyor her gün her gece her zaman, çok uğraşıyor ve sabrediyor ,yüce mevlam emeğinin karşılığını veriyor ve aşık olduğu insanla beraber oluyor.Bir süre sonra bunlar ayrılıyor aşık olan taraf çok üzülüyor ne yapacağını bilmez bir hale geliyor yıkılıyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı 6 Mart 2017 @ 13:14 yayınlanacaktır.

 14. Gül dedi ki:

  İyi günler. Ben tam 3 senedir bana karşı evlenme niyeti olan, namazını kılan,dini konulara düşkün biriyle ciddi bir niyetle görüştüm. Onu tanımaya fırsat verdim. İstihareye yattım. Hayırlı şeyler gördüm. Beni istemeye geldiler. Ama ailem onaylamadı. Hatta evlenirsem beni reddediyorlar. Sebepse o kişinin baba tarafındaki bir çok akrabasında sarkıntılık sapıklık huylarinin olmasi. Bunu bende yeni öğrendim. Şimdi konuşmuyoruz. Ama vazgeçemiyoruzda. Ailem zaten bana küs. Rüyalar hayırlı çıktı. Ne yapacağımı bilmiyorum.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu gibi durumlarda devamlı bayanlara ailelerine karşı gelmelerini tavsiye etmekteyiz ancak sizi isteyen kimseye namazında niyazında aklıselim bir insan ise akrabaları iyi değil diye aileniz istemiyorsa Bu konuda bir yanlış var demektir Siz yine de aileniz rızası olmadan evlilik yolunda ilerlemeniz yanlış olacaktır. Ailenizin rızasını almak için gayret göstermelisiniz

   1. Gül dedi ki:

    Ailem ozelliklede babam büyük yeminler ediyor. Beni vermeyeceğine dair. Şuan çok çaresiz durumdayız. Bana karşı sevgide saygıda kusur etmeyen kişiyi sevmekten vazgeçmiyor gönlüm. Sonuç çıkmaz sokak.

    1. islamalimi dedi ki:

     Size ailenizi karşınıza almamanızı tavsiye ediyoruz.

 15. Yılmaz dedi ki:

  Hocam benim sorum kismetle alakalı. Bi on yirmi kapiya gittim olamadi bazı bahaneler olmuyor arkadaşlık kurmaya çalışıyorum olmuyor kimisi çalışacağım kimisinin konusdugu çıkıyor. Bir turlu rast gitmiyor isim. Benim üzerime nazar buyu baglama falan yapilmismidir. Neden ters gider hep.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür konuları büyü gibi şeylere bağlamak çok yanlış olacaktır Unutmayın ki evlilik bir kısmet işidir ve bu Kısmetin ne zaman ve nasıl geleceğini ancak yüce mevlamız bilebilir. Size tavsiyemiz Yüce mevlamız da hayırlı bir kısmet istemeniz ve bu kısmet arayışına devam etmenizdir. Yüce mevlamız karşınıza hayırlı bir kısmet çıkarsın inşallah.

BİR YORUM YAZ