Evlilik Kader midir ve Dua İle Evliliğin Kaderi Değişir mi?

Evlilik kader mi yoksa irademizin etkisiyle kısmetimizi yönlendirebilir miyiz? Dua ile hayırlısını isteyerek beklemeli miyiz yoksa kısmet dünya ya gelmeden var olmuş mudur?

Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere kader mevzusu hem geniş hemde bazen anlaması zor bir kavramdır. Fakat sorunuz gayet yerinde ve birçok insanın soracağı bir sorudur. Bu noktada sorunuz iki başlıktan oluşmakta. 1. Evlilik kader midir? 2. Dua ile Evliğin kaderi değişir mi? Şimdi sırası ile sorularınıza cevap vermeye çalışalım.

1. Evlilik kader midir?

Tabi ki dünya hayatına gelmiş her insanın kaderi yüce Mevlamız tarafından tayin edilmiştir. Biz buna kader diyoruz. Fakat bu dairede bunu anlamak zor olsa dahi şu da bir gerçek ki yüce Mevlamız insana özgür iradeyi de nasip etmiştir. Bu bağlamda insan oğlunun özgür iradesi insanı kaderine götürmektedir. Yüce Mevlamız bu imtihan dünyasında insana verdiği kader dairesinde seçenekler sunmaktadır ve insan yaptığı seçimi kendi özgür iradesi ile yapmaktadır. Evlilik konusunda da bir insanın bir çok kısmeti çıkabilir, fakat nihayetinde bir kimse ile evlenilmektedir. İşte biz nihayetinde yapılan evliliğe kader diyoruz. Fakat insan bu noktada kaderim ne ise o olur demesi de çok yanlış olmaktadır. Evlenecek olan bir insan kendi özgür iradesini de kullanmalı düşünüp tartmalı, kendisi, ailesi ve evleneceği kimse için hayır olacak bir seçim yapmak için uğraşmalıdır. İnsan sahip olduğu bu özgür irade ile bir yandan da yüce yaratıcısı olan Allah’tan kendi hakkında hayırlı olacak bir evlilik istemelidir.

Nihayette gerçekleşecek olan evlilik zaten insanın kaderi olacaktır. Ama az öncede dediğimiz gibi örneğin bir kimsenin kısmeti çıktı ve kişi baktı ki karşısında ki insan kendisine hiç uygun değil. Kişinin bu noktada zaten kaderim ise olur değil ise olmaz demesi İslam dini açısından yanlış olacaktır. Kısmeti çıkan kişi mücadelesini vermeli, düşünüp tartmalı kendine bu evliliği isteyip istemediğini sormalı ve karar vermelidir. Ancak buna rağmen evlilik olur ise o vakit yapılmış olan evlilik için bu evlilik benim kaderimmiş denebilir ve yüce Mevlam benim için bunu hayırlı görmüş o halde bende, benim için hayır olan bu kişi ile mutlu bir aile kurmalıyım düşüncesinde olmalıdır. Bu konuyu özetle ancak bu şekilde açıklayabiliriz. Şimdi ikinci soruya cevap verelim.

2. Dua ile Evliğin kaderi değişir mi?

Hepimizin bildiği üzere Sadakanın ömrü uzattığı söylenir ki aslında bu söz Peygamber Efendimizin bir hadis i şerifidir. Bu hakikat ile birlikte her Müslüman bilir ki insan ömrü yüce Mevla’mızın taktiri ile bellidir ve asla değişmez. Bu noktada akla şöyle bir soru geliyor. O halde kişinin belli olan ömrü nasıl olur da uzamaktadır. Bilmemiz gerekir ki buda yüce Mevla’mızın bir hikmetidir. Mevla’mız insan için belli bir ömür tayin eder ve dilerse kulunun verdiği bir sadakayı da daha önce tayin etmiş olduğu ömrü uzatmaya vesile eder. Zira ömrü uzatan sadaka değil yüce Mevla’mızdır, sadaka ise sadece bir vesiledir. Müminin silahı olan duada sadaka gibi hatta belki daha etkili bir ameldir. Dua ile bir Müslüman birçok zorluğu aşabilir, hastalığına şifa bulabilir, hayırlı bir evlilik yapabilir. Yani özetle, dua ile evliliğin kaderi değişir. Fakat şu noktada önemli ki Yüce Mevla’mız bazen kulunun iyiliğini düşünür ve kulunun duasının karşılığını bu dünyada vermez ve ahirete saklar. Bu bağlamda evlilik bir kulun imtihanı da olabilir ki bu hikmeti unutmamalıyız.

Yani dualar etsek dahi bazen çok huzurlu bir evlilik bulamayabiliriz. Fakat dualar ettiğimiz halde ola ki çok mutlu bir yuvanın sahibi olamasak dahi yüce Mevla’mız dualarımızı ve gösterdiğimiz sabrın karşılığını şüphe yok ki her kuluna rahmeti ile verecektir. Tabi bu sözlerimiz yanlış anlaşılmamalıdır. Bütün çabalarına rağmen Yuvasında mutluluk bulamayan bir kimsenin İslam dini çerçevesin de boşanması da caizdir. Ancak kişi elinden gelen bütün imkanları kullandıktan sonra son çare olarak bu yola başvurmalıdır.

Yüce Mevla’mız yapmış olduğu her şeyi sadece kulunu düşündüğü için yapar. Zira kulun hakkında neyin hayırlı olacağını ancak yüce Allah’u teala bilmektedir. Bu nedenle samimiyet ile dua etmeli hayırlı bir kısmet istemeli, fakat isteğimiz olmaz ise de ümitsizliğe veya karamsarlığa asla düşmemeliyiz. Rabbimizin bizi çok sevdiğini ve bize imtihanı dahi biz ademoğlunu sevdiği için hatta daha büyük bir iyiliğe ulaşmamız için verdiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Yüce Mevla’mız cümle kullarına hayırlı evlilik nasip eylesin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 762 YORUM
 1. Abı Dîde dedi ki:

  Hocam Selamün aleyküm bir sene önce bir çocuk bana aşık olduğunu ve annesinin yollayarak bunu iletti Ben de görüşmek istediğim bir hafta içinde 3 kez görüştük ama yaşı benden 10 yaş büyüktü Ama etkilenmiştim seni daha yakından tanımak istiyorum dedim 3 görüşme de olmayacaktı aileleri vasıtasıyla Yine görüşmek yeni çerçevede mesajlar tanışmak istedim o hayır dedi olmaz dedi dini açıdan bana daha çok Uğraşmak istemiyor olabilir diye anlayamadım bir de annesi geldi gitti Ben hep istiyorum Niye korkuyorsun evlenince de böyle mi Bircan diye yadırgadı niye korkuyorum deseydin içimi Dinlerdim baba ve annem sıkıntılı ondan korkuyorum anlaş gösterseydi biraz tanısaydın korkum geçecekti Neyse ben ona mesaj attım annesinden alıp Ben hazırım evlenmeye seviyorsan beni bırakma dedim Evlerinin Önünde Bekledim kaç saat ilk yaşını düşündüm diye gururu incinmiş başta ben korktum istemedim diye Şimdi de ben istemiyorum demiş Tom’a aşık olduğumu kendimi AlıştırdımKorkumu yendim istemiyorum çok heves etmiş orası heyecanlı gitmiş ve istihare hayırsız çıkıyordu dedim ona inanmıyor Muş istihareye ben cevap vereyim cemaat Senin o da sakallı ama ailesi biraz sosyete Ben de korktum şimdi Kaderim değilmiş demeyelim yoksa Kaderimi ben miydim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz sonuç Her ne olursa olsun bu sizin kaderinizdir ancak sorunuzun anlaşılıyor ki bu evlilik size huzur getirmeme ihtimali yüksek Bu nedenle size bu konuyu kapatmayı ve Hayatımıza devam etmeyi tavsiye ediyoruz.

 2. Emel dedi ki:

  Meraba ben iyi bir meslek sahibiyim. Üniversitede çok iyi anlaştığım ve ailemin sevdiği bir arkadaşımın bana ilgisi oldu ama ben hiç begenmedim onu ve karşılık vermedim. Sonrasında is hayatım boyunca bir sürü kişi karşıma çıktı ama hepsine Hayır dedim ailemin ısrar etmesine rağmen üniversite arkadaşıma bir türlü ısınamadim. Karşıma sonrasında bir kişi çıktı ve hızlıca karar verip aslında aklımda bazı şüpheleri olmasına rağmen bu şüpheleri onemsemeyip hemen evlendim. Eşim iyi bir insan olmasına rağmen aslında birbirimize uygun olmadığımızı düşünmeye ve onu beğenmemeye başladım. Ara ara pismanlik duymama rağmen yaklaşık 1.5 yıl sonra kızım dünyaya geldi. Üniversite arkadaşım da bu arada başka biriyle evlendi. Şu an çok pismanim. Keşke o kişiyi secseydim diyorum çünkü biz onunla çok iyi anlasiyorduk. Hayattaki beklentilerimizi ve düşüncelerimız çok uyusuyordu. Eşimle o iletişimi kuramiyorum ve bazı davranışlarını ve düşüncelerini beğenmiyorum. Acaba bazı insanların ve o arkadaşımın ahını mi aldım diye düşünüyorum. Çünkü bir çok kişiye Hayır dedim ve uzdum onları. Bu tercihin benim irademle oldugünü düşünüp sürekli kahroluyorum. Çocuğum olduğu için de ayrilamiyorum. Pişmanlık duyuyorum ve eşimden her geçen gün soguyorum. Bu benim kaderim mi yoksa sınavım mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bu yaşadıklarımız hem sizin kaderinizdir hem de sizin sınavınızdır. size tavsiyemiz Yüce mevlamızın size nasip etmiş olduğu bu yuvayı korumanız kullanmanızdır. Ve Unutmayın ki geçmişe dayalı bir şeyle Hayatınızı devam etmek sizi huzursuzluktan başka bir şey vermeyecektir.

 3. Tesettürlü bayan dedi ki:

  Hocam benim size bir sorum olacaktı. 1 yıldır konuştuğum sevdiğim birisi var. O da beni seviyor biliyorum ama evlenmeyi düşünmeye başlayınca yani aileleri düşününce kendi ailesinden dolayı problem çıkacağıni düşünüyor. Çok üzüleceğimi söylüyor. Hacet namazı kılsam dua etsem kaderime karşı gelmiş olur muyum? Veya onunla evlenebilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Böyle bir şey yaparsanız kaderinize karşı gelmiş olmazsınız. ancak yorumunuzu okuduğumuzda karşı tarafın bu işin mümkün olmayacağını belirttiğini görüyoruz. Bu durumda bu ilişkiye Devam etmeniz çok yanlış olacaktır.

 4. Sema dedi ki:

  Şimdi şu soruyu sadece evet ya da hayır denmesini istiyorum dua ederek evlenecegimiz kişiyi değiştirebilir miyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu sorunun cevabını ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Mevla’mız dilerse değişir dilerse değişmez. Ancak samimiyetle dua ederseniz sonuç mutlaka sizin için hayırlı olacaktır.

 5. Semra dedi ki:

  Merhaba bende kadere Onan biriyim hep doğru insanın beni bulacağını düşündüm yaşım 27 oldu ama hala evet diyecem biri çıkmadı ya yaşı büyük oluyor yada bende bir yaş küçük bende bunlara takılan biriyim isyan etmek istemiyorum ama artık umudum kalmadi neden bebide istediğim gibi biri bulmuyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Sözümüzü yanlış anlamayın ancak kimse tam istediği bulamamaktadır. Bu nedenle biraz esnek olmalısınız.

 6. yeşil dedi ki:

  bile iman şuuru yok mahiyetini ve hikmetini bilmiyorlar haramdan sakinmiyorlar bende yok diyorum o yüzden. Birde kebdi bağlı olduğum grubdan olsn istiyorum beraber ayni yolda islama hizmet etmek istiyorum o yuzden sadece kendi grubumdan birini bekliyorum ama kendi grubum hariç her çeşit insan geliyor ve ben çok dua ediyorum sizce ne yapmaliyim yanlış mi yapiyorum. Korkuyorum da çok isteyipte sonra onunla yani ille kebdi grubum deyipte sonra onunla imtihan olmaktan. Başı silinmiş hocam ben 22 yaşında bir bayanım. Rabbimin emir ve yasaklarına uymaya çalışıyorum. Ama bana gelen dunurculer ya namaz kılmıyor harama falan fikkat etmiyorlar namaz kılsa da dediğim gibi iman şuuru yok devamı gelmiş çıkmış gönderide.

  1. islamalimi dedi ki:

   Namaz kılıyorsa ve yeterli şuru yok ise bu zamanla veya sizin gibi ahlaklı bir eşle düzelebilir. Unutmayın ki bu dünya bir imtihandır ve herkes tam olarak aradığı kimseyi bulamamaktadır. Siz size en uygun olanı tercih etmelisiniz.

 7. BUSRA dedi ki:

  Salem aleykkum.Acaba sevdiğimiz seni artık sevmiyorum bırakıp gidse de .Onu Allah’dan dilebilir miyiz ? Nasıl dua edmeliyiz.Tek onu istemek astında yanlış olduğunu öğrendim .Nasıl dua etsek daha uygun olur.

  1. islamalimi dedi ki:

   Uygun olan daima hayırlısını istemektir. Kaderiniz sizi bulacaktır. Önemli olan kaderiniz sizi bulana kadar günaha düşmemektir.

 8. Sema dedi ki:

  Hocam kader ve evlilik konusunda yazınızi okudum . Açıkçası beni baya etkiledi . Yaşım 24 ve üniversite mezunu bir bayanım okul zamanı her genç gibj benim de birçok hatam oldu . Daha sonra sınıf arkadaşımla bir gönül bağım oluştu ve evlilik kararı aldık güneydoğuda yaşadığı için ailem onay vermedi. Ama biz hala görüşmeye devam ediyoruz bol bol dua ediyoruz ama korkuyoruz da acaba bu kadar dua etmek kadere karşı gelmek olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Dua etmeleri Gayet tabii bir durum Dua ederek kadere karşı gelmemektedir dua kulun isteğidir ve asla kulun isyanı değildir. Bu nedenle dua etmeye devam edebilirsiniz ancak bu evlilik sizin için mümkün gözükmüyorsa ısrarcı olmanız da size ancak huzursuzluk getirecektir. Yüce mevlamız yardımcınız olsun.

 9. Emre dedi ki:

  26 yaşındayım 22 yaşından beri evlenmek istiyorum. Karşıma evet diyebileceğim bir insan çıkmadı hani rabbime şükürler olsun çirkin bir insanda değilim. Meslek sahibi biyiyim. Bütün akranlarım evlendi çoluk çocuğu var onlara imrenmiyor değilim. Allah mutlu Mesut etsin. Ben bir imtihanın içinde miyim. Nasıl dua etmeliyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evlilik bir kısmettir. Bu size tavsiyemiz her zaman hayırlısını istemenizdir. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir kısmet nasip eylesin.

 10. Feraceli kızz dedi ki:

  Beni yazın biri istedi ve görüştük birbirimizi çok beğendik herşey güzel gidiyordu söz nişan yapcaktık aileler anlaşamadı sonra arayı yaptık bunlar için ben çok uğraştım daha sonra sözleneciğim insan evlenmekten korktuğunu söyledi herkesi ikna ettim bir an da yıkıldım daha sonra kafasının karışık oldugunu söyledi problemi çıkaran onun babasıydı ve ben konuşup ikna ettim daha Sonra kendisine büyü yapıldığını öğrenmiş ve ondan evlenmek istemiyormuş sonra ayrıldık ama bu süreçte ben çok üzüldüm sonra 3 ay sonra ben irtibata geçtim ve duygularımı anlattım oda ailesiyle konuştu olumlu gibiyken yine beni yarı yolda bıraktı yazınki heyecanı hissedemiyorum dedi 15 gün önce de tanıdıklar tekrar vesile olmak istedi ama yine olmadı ama ben onu cok seviyorum dini açıdan çok mükemmel bir insan hiç günaha girecek birşey yapmadık hep dikkat ettik bir akrabayı istihareye yatırdım hayırlı çıktı konuda bir türlü kapanmıyor hep karşıma çıkıyor ne yapıcam unutamıyorum herşey güzel giderken hep beni yarıyolda koydu hep içimden ah etmek gerekiyor acaba neden böyle birşey yaşadım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bazı konularda ısrarcı olmak bizlere zarardan başka bir şey getirmemektedir Bu nedenle bu tür konularda olayları akışına bırakmak daha doğru olmaktadır Unutmayın ki Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde bir mümin aynı delikten iki defa sokulmaz demiştir sizin açınızdan bu hadisi Şerife bakacak olursak görüyoruz ki aynı hatayı bir daha düşünmüşsünüz ve bu hata sizi çok üzmüş size tavsiyemiz bu konuya bir nokta koymanın ve hayatınızda devam etmenizdir unutmayın Yüce mevlamız sizin Yardımcınızdır ve sizin karşınıza mutlaka hayırlı kısmetler çıkartacaktır.

 11. Ada dedi ki:

  Hayirli geceler.. Kısmeti bol olan bir bayan olmadım hiç hatta sadece 1 kisi oldu onu da sevemedim.. Sonra eşimle tanıştım başlarda kişilik, yaşam tarzı vs bana pek uymadığı halde zorladım ve kalbim ona ısındı ve evlendim.. çünkü evlenmeyi çok istiyordum ve kısmetim de yoktu yani… şimdi bu zorlama kader mi oluyor acaba?

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bu yaşadığınıza İslam dini kader demektedir.

 12. Elif dedi ki:

  Selamun aleykum, iyi bır üniversite bitirdim ve 2,5 yıl oldu bitireli.üniversiteyi bitirdiğim günden berı dr ogretmen mühendis subay 10 a yakın kişi ile görüşturdu aılem ve çevrem ama ben bır kez görüşüyorum bırdaha görüşmek içimden gelmiyor 4 yıldır kalbim kımseye ısınmıyor evlenmek sevmek cok istiyorum ama karsımdakı ınsanlar ılk görüşmede bana ilgilerini bell edınce ben daha hıc bişi hıssetmemıs olduğum için kendımı iyice baskı altında hissediyorum ve tanırsam kul hakkına girerim o benı sever ben sevemem diye korkumdan tanımakta istemiyorum. Ikı kez tanıyayım dedim sevemedım iki kişiyıde bırakmak zorunda kaldım ve cok üzüldüler bende oblar için dua ediyorum ve üzülüyorum..cok çaresiz kaldım antıdepresan kullanmaya basladım.. Cok talibim oluyor ama ben evlenemıyorum Allah a asilik mı ediyorum dıye korkuyorum.. Ama kalbım kımseye ısınmıyor lütfen bana akıl verın cok zor durumdayım.. 🙁

  1. islamalimi dedi ki:

   Size tavsiyemiz mantığınızı ön planda tutun ve kalbinizin ısınması için biraz zaman verin. En iyi evlilikler bu şekilde olmaktadır.Dinimizde bize bunu tavsiye etmektedir.

 13. Bade dedi ki:

  Hocam size.bir sorum olacak ben sevdiğim adam ile iki kez evlilik aşamasından dondum düğünüme iki hafta kala birden gözümun önüne kara bir perde indi ve buz gibi soguyup ben bu adamı istemiyorum dedim ve vazgeçtim aradan iki yıl geçti çok pismanim hocam deliler gibi sevdiğim adam dan nasıl oldu da bir anda vazgeçtim nasıl bir anda bitti diye kendimi helak ediyorum bu kader miydi hocam lütfen birşey soyleyin

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durum kaderdir. Pişmanlığınızı bir kenara koyarak hayatınıza devam etmelisiniz.

 14. hamza dedi ki:

  Selamünaleyküm Sayın Hocam.
  Evliliğin kader mi yoksa kader değil mi ilgili yaptığınız açıklamada verdiğiniz örnekler benim için tam tatmin edici gelmedi. Kısacası, evlilik ya da evlenmek insan oğlunun bir mümin kul olarak hayat tarzını benimsemesi ya da kafir veya münafık kul olarak yaşamayı benimsemesi gibi bir durum mudur?
  Saygılarımla…

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz kafir olmaya kendiniz karar verebilirsiniz. Ancak evliliğe kendiniz karar veremezsiniz çünkü evlilik iki insanın isteği ile olan bir şeydir. Tabi şuda varki sonuç itibari ile karşınıza çıkan kısmeti isteyip istemediğinize karar verecek olanda sizsiniz.

   1. Ayhan dedi ki:

    Hocam ben 10 yıldır bir sevdiğim vardı görüşüyoduk aramızda iyiydi işten ayrılmam nedeni ile ayrıldık tekrar barıştık ve beni bıraktı ve memur oldu ben 2 yıldır arkasından koşuyorum herşey yaptım evlenme teklifi istemeye gidecektik ama red etti bi türlü olmadı ve en son konuştum artık sevmiyorum istemiyorum bişey hissetmiyorum tabi bu memur olunca herşey değişti 10 yıl emek verdiğim kız bi çırpıda bunları söyledi ama ben hala seviyorum ve o kabul etmiyor ben napmalıyı. Hayırlısı diyip peşini bırakmalımıyım bu da kaderimizmi biZim kafam çok karışık bana yardımcı okursanız sevinirim yoksa unutmalımıyım???

    1. islamalimi dedi ki:

     Bize sorarsanız bu duruma sevinmelisiniz. Dünta menfaatinden özellikle maddi yönden bakan biri ile evlenmek size huzursuzluktan başka bir şey getirmeyecektir. Şunuda belirtelim İslam dininde nikah olmadan iki kişinin 10 sene gibi birr süre görüşmesi caiz değildir.

  1. Yagmur dedi ki:

   İyi halt yedin … Zorla guzellikmi olur senin yaptırdığını büyü gibi bisey . dusunsene.o seni istemeden sewiyor bunu bilmek bile çok aci olur . sen zaten onu gerçekten sewseydin muska yaptrmazdn . muska yaptrcgna Rabnine Yalwarmyi deneseydin . Allahım inşallah olur kaderinde yoksa sa onu unutturmayı nasip eyle diye …. Ben bu insanları aska anlamıyorum. Banada muska yapıldı iki dünyada da hakkım helal değil … Ne yapsalar bos goklerden gelen bi k karar vardır …… Herkes ettiğini çekecek Rabbim büyük . sende tövbe et helallik.iste

   1. Murat dedi ki:

    Haklısın yağmur hanım.kaderinde ne varsa onu yaşarsın olacak bir şey varsa kaçamaz olmayacak bir şeye ulaşamazsın ama şu da var ki istemek lazım kaderinde olsa bile gerçekleşmesi için

BİR YORUM YAZ