Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgi

Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında BilgiBu konuda Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çok sevgili Peygamber Efendimizin 3 güzel erkek ve 4 güzel kızı olmak üzere 7 tane çocuğu vardır. Bu çok değerli çocuklarından sadece Hazreti Fatima Peygamber Efendimizden sonra, diğer 6 tane çocuğu Peygamberimizden önce vefat etmişlerdir. Şimdi Efendimizin önce kız çocukları hakkında sonra ise erkek çocukları hakkında bilgiler verelim.

Peygamber Efendimizin Kız Evlatları

1. Zeynep (r.a): Peygamber Efendimizin 4 değerli kızının birincisidir. Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya gelen Hazreti Zeynep Nübüvvetten önce, annesi Hatice’nin hemşirezadesi olan Ebul As bin Rebi ile evlenmiştir. Ebul As, önceleri İslam dinine iman etmemiştir. Hazreti Zeynep’in eşi Bedir gazasında esir olduktan sonra, zevcesinin yani, Hazreti Zeynep’i Medine’ye göndermek şartı ile serbest bırakılmıştır. Bunun üzerine sözünü tutarak kendi kardeşi ile geri göndermiştir, fakat kafirler Hazreti Zeyneb’i yoldan geri çevirmiştir. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz Hazreti Zeyd bin Harise’yi Mekke’ye göndererek, Hazreti Zeyneb’i bir gece vakti Medine’ye kaçırmıştır. Ebul As, Hudeybiye gazasından sonra İslam‘a iman etmiştir. Daha sonra Hazreti Zeynep tekrar kendisine, yani eşi Ebul As bin Rebi’ye geri dönmüştür. Hazreti Zeynep hicretin 8. senesinde, 31 yaşında vefat etmiştir.

2. Rukayye (r.a): Peygamber Efendimizin ikinci Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya gelmiştir. Hazreti Rukayye çok güzel olduğu bilinmektedir. Ebu Leheb’in oğlu Utbe’ye nikahlanan Hazreti Rükayye “Tebbet” suresi nazil olunca, Utbe düğünden ve nikahtan vazgeçmiştir. Daha sonra Hazreti Rükayye, Hazreti Osman ile nikahlanmıştır. Hazreti Osman ile 2 kere Habeşistan’a hicret eden Hazreti Rükayye 22 yaşında, Bedir gazasından önce hastalanmıştır ve Bedir zaferinin müjdesi Medine’ye geldiği gün vefat etmiştir.

3. Ümmü Gülsüm (r.a): Peygamber Efendimizin üçüncü Kızıdır. Ebu Leheb’in bir diğer oğlu olan 2. Oğlu Uteybe’ye nikahlandı ise de. “Tebbet ” suresi nazil olunca düğünleri olmadan ayrılmışlardır. Hazreti Rukayye vefat ettikten sonra, Peygamber Efendimiz Hazreti Ümmü Gülsüm’ü de Hazreti Osman ile nikahlamıştır. Hicretin dokuzuncu yılında ise Hazreti Ümmü Gülsüm vefat etmiştir. Cenaze Namazını Peygamber Efendimiz kıldırmış ve defin olunurken kabri yanında durmuş ve mübarek gözlerinden yaşlar dökülmüştür.

4. Fatıma (r.a): Peygamber Efendimizin dördüncü ve son kızıdır. Hazreti Ali’nin zevcesi ve Hazreti Ömer’in ise kayın validesidir. Hicretten 13 yıl önce, Mekke’de doğmuştur. Hazreti Fatıma 24 yaşında Peygamberimizin vefatından altı ay sonra vefat etmiştir. Hazreti Fatima’nın Hassan, Hüseyin adında 2 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı olmuştur. Peygamberimizin soyu Hazreti Fatima’dan gelmektedir.

Peygamber Efendimizin Erkek Evlatları

1. Kasım (r.a) :Peygamber Efendimizin 3 tane Oğlundan birincisidir. Bunun için, Hazreti Kasım’dan nispet ile Efendimize Ebul Kasım denilmiştir. Hazreti Kasım nübüvvetten önce Mekke’de dünyaya gelmiştir. Annesi, Hatice tül Kübra’dır. Hazreti Kasım 17 aylık iken vefat etmiştir.

2. Abdullah (r.a): Peygamber Efendimizin Hatice tül Kübra’dan olan son oğludur. Nübüvvetten sonra doğmuştur ve daha sütten dahi kesilmeden vefat etmiştir. Hazreti Abdullah’a Tayyib ve Tahir’de denilmiştir.

3. İbrahim (r.a): Peygamber Efendimizin Oğullarının üçüncüsüdür ve çocuklarının sonuncusudur. Heraklius’un Mısır valisi olan Mukavkis’in hediye gönderdiği ve Peygamber Efendimiz ile evlenen ve Peygamberimizin çok değer verdiği Maruye’nin oğludur. Hicretin 8. senesinde 1,5 yaşında iken vefat etmiştir.

Bu Konuyu Soyal Medyada Paylaş:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. gizem diyor ki:

  Ama Rukayye (r.a) Rukiye olmayacak mı ? bize din dersinde öyle öğretildide.

 2. elifnur2288 diyor ki:

  gerçekten ALLAH ne muradınız varsa versin…

 3. hadis aslan diyor ki:

  ALLAH razı olsun bilgilendirdiniz teşekkürler.

 4. şule diyor ki:

  Allah razı olsun sınavıma çok yardım ettiniz TEŞEKKÜRLER. :)

 5. alper diyor ki:

  Çok güzel, Sınavdan kesin iyi alırım. Çok teŞekkürler.

 6. hasan diyor ki:

  Güzel yazılım 100 geldi.

 7. efkan diyor ki:

  Teşekkürler birader yiğenimin adini Kasım koyduk Peygamberimizin oğlunun ismiymiş.

 8. halilkuscu diyor ki:

  Resulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bunu isitince: "AY VE GÜNEŞ ALLAH'U TEALANIN VARLIĞI VE BİRLİĞİNİ GÖSTEREN 2 MAHLUKTUR. KİMSENİN ÖLMESİ, KALMASI İLE TUTULMAZLAR. ONLAR GÖRÜNCE ALLAH'U TEALAYA HATIRLAYINIZ"., buyurdu. İbrahim vefat edince: "YA İBRAHİM! ÖLÜMÜNE ÇOK ÜZÜLDÜK. GÖZLERİMİZ AĞLIYOR, KALBİMİZ SIZLIYOR. FAKAT , RABBİMİZİ GÜCENDİRECEK BİR ŞEY SÖYLEMEYİZ" buyurdu.

 9. OMERRR diyor ki:

  Allah'ım seni nasıl bir sınavdan geçirmiş sevgili Peygamberim (s.a.v).

 10. ada diyor ki:

  Doğru söylüyorsunuz çok kısa ve net.

 11. islamalimi diyor ki:

  Değerli ziyaretçimiz güzel annemizin ismi Fatıma'dır (r.a), Zehra ise lakabıdır.

  Alıntı: inci
  Peygamber efendimiz Hz. Muhamed (S.A.V) kızının adı Fatıma tüz zehra mı yoksa sadece Fatıma mı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 12. inci diyor ki:

  Peygamber efendimiz Hz. Muhamed (S.A.V) kızının adı Fatıma tüz zehra mı yoksa sadece Fatıma mı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 13. ceren diyor ki:

  mersi, çok sağ olun.

 14. tarik diyor ki:

  Öğrenmenin yaşı yoktur. Allah razı olsun.

 15. ERKAN diyor ki:

  Teşekkürler çok yardımcı oldu.

 16. yastayız diyor ki:

  Oleyy sınava kopya hazırladım.

 17. ahu kop kop ahu diyor ki:

  Teşekkürler kardeşime çok yardımcı oldu.

 18. ecemsu diyor ki:

  saolun çok yardımcı oldu.diğer sitelerdeki gibi uzun değil kısa ve net.

 19. islamalimi diyor ki:

  Değerli ziyaretçimiz, isteğiniz üzere küçük bir düzenleme yaptık. Faydası olması dileği ile…

  Alıntı: Hasan
  Zeynep (r.a.) hakkındaki açıklamalar, kullanılan ağır dil nedeniyle anlaşılmıyor. Herkesin anlayacağı bir dil kullanırsak..

 20. eda diyor ki:

  abi çok ii yaaaaaaa.

 21. Hasan diyor ki:

  Zeynep (r.a.) hakkındaki açıklamalar, kullanılan ağır dil nedeniyle anlaşılmıyor. Herkesin anlayacağı bir dil kullanırsak..

 22. ebru diyor ki:

  çok iyi ALLAH razı olsun

 23. AHMER diyor ki:

  Çok iyiiiiiiiiiiiiiiii. Allah sizden razı olsun.

 24. merve diyor ki:

  Allah razı olsun.

 25. esra diyor ki:

  Gercekten Allah razı olsun cok sağolun.

 26. cansu diyor ki:

  Alıntı: mehmet
  Teşekkürler süppppppper olmuş!

 27. MERT diyor ki:

  Çok güzel bilgiler, ALLAH onların önünü açık etsin kim yazdıysa çok güzel olmuş.

 28. ilayda diyor ki:

  Çok sağolun ALLAH razı olsun.

 29. ibrahim diyor ki:

  iyi de İsa yok.

  1. islamalimi diyor ki:

   Değerli ziyaretçimiz Hazreti İsa Peygamber Efendimizden çok daha önce yaşamış olan çok değerli bir peygamberdir. Bu isimde Efendimizin de bir çocuğu bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZ