Ben Evlenmek İstiyorum Babamsa Okumamı İstiyor Ne Yapmalıyım?

Hocam ben 17 yaşındayım. İmam hatipte okuyordum ve bazı ailevi sorunlardan dolayı psikolojik olarak okuldan soğudum ve daha da gitmedim. Bundan sonra ki hayatımı dindar kendi halinde ve tüm uzvun zinasından kendimi koruyabilmek için evlenmek istiyorum. 1 yıldır konuştuğum bir insan vardı ben daha da görüşüp buluşarak günah işlememek adına aileme bu konuyu açmayı düşündüm ve aileme anlatıp herkes olumlu bakıyor fakat babam okumam gerektiğini söyleyerek geleceğimi garantiye almam gerektiğini söylüyor ve kesinlikle izin vermeyeceğini söylüyor.

Bir yandan haklı diye düşünüyorum fakat bir yandan da okulun karma eğitimin zinaya açık bir ortam olduğunu düşünerek gitmek istemiyorum. Çok dua ettim çok salavatlar çektim halada devam ediyorum. Ama babam kesinlikle yanaşmıyor okumam çalışmam konusunda ısrarcı. Tecrübenize güveniyorum ve bana nasihat verin hocam çok ihtiyacım var kafam darmadağın çok kararsızım ne yapmam gerektiği konusunda. Sizden cevap bekliyorum. Allah razı olsun.

Değerli ziyaretçimiz, anladığımız kadarıyla zaten okulu bırakmışsınız. 17 yaş toplumumuzda her ne kadar erken gözükse de sizin gibi aklıselim ve kendini günahlardan korumak isteyen bir geç kız için 17 yaşı evlilik için yeterli bir yaştır. Ancak şüphe yok ki İslam dininde ilim, okumak her şeyden önemlidir ve İslam dininde ilim belli bir yaşa kadar değil beşikten mezara kadar alınması gereken bir gıda gibidir. Dolayısı ile evlik konusu ile ve günahlardan korunma konusu ile ilim ve okumak konusunu bir birine zıt gibi görmek veya ikisinden birinden vaz geçmeliyim düşüncesi ile hareket etmek çok yanlış olacaktır. Bu konuda gençlere tavsiyemiz eğer büyük günahlardan uzak durabilecek bir imkanınız var ise ilminize devam edin. Ancak bulunduğunuz şartlar bu konuda önünüzde bir engel teşkil ediyorsa evlenmeyi tercih etmelisiniz.

Fakat unutmayın ki Devletimizin verdiği imkanlar çok geniştir. Örneğin dışarından veya uzaktan eğitim adıyla adlandırılan eğitim kurumlarından istifade ederek ilminize yani okulunuza devam etmelisiniz. Eğer bunu yapmaya karar verirseniz eş adayınıza bunu evlilik öncesi belirtmeli ve eğitiminize kesinlikle devam etmeniz gerektiğini belirtmelisiniz. Sonuç itibari ile biz size bu konuda ki yollardan ve İslam dininin bu konuda ki yaklaşımından bahsettik. Sonuç itibari ile kara verecek olan sizsiniz. Son olarak şunu da ifade edelim.

Evlilik konusunda bütün genç kızlara tavsiyemiz kendi ailesinin rızasının olmadığı bir evliliğin içerisinde olmamalarıdır. Zira büyüklerimizinde dediği gibi et tırnaktan ayrılmamaktadır ve her ne olursa olsun size kanat geren en son durak ailenizde ötesi olmayacaktır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve size hayırlı kapılardan içeri girebilmeyi nasip eylesin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ