Alçı ve Sargıyla Abdest Alınır mı Geçerli Olur mu?

Hocam kol alçıdayken abdest alınır mı, bu aldığımız abdestler geçerli olur mu? Bu konuda kafama takılan noktalar var. Genel bir açıklama yapar mısınız?

Alçı ve sargıyla abdest alınır mı geçerli olur mu? Sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle başınızdan böyle bir durum geçti ise geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz. Her Müslümanın bildiği üzere İslam dini bir kolaylık dinidir. Zira yüce Mevla’mız bizi sevmektedir ve biz kulları için işlerimizi daima kolaylaştırmaktadır. Fakat burada önemli olan nokta Mevla’mızın bizlere sunmuş olduğu bu kolaylıkları su istimal etmemektir. Bir kimse vücudunun bir bölümüne alçı veya sargı olabilir.

Bu noktada önemli olan nokta kişinin sağlığı ve örneğin başından geçen kırık, kesik gibi sorunların en sağlıklı bir biçimde iyileşmesini sağlamasıdır. Bu durumda ki yani alçı veya sargılı bir uzvu olan kimselerin mesh etmek sureti ile abdest almaları gerekmektedir. Bilindiği üzere mesh, mesh edilecek yaranın bir bölümünü veya mümkünse yüzeyine çok hafif bir dokunuşla abdest suyunu değdirmektir. Tabi ki bu durum yani suyun ne denli değdirileceği yaranın durumuna göre değişmektedir. Kişi bunun bilincinde olmalı ve durumuna göre hareket etmelidir.

Örneğin sorunuzda ki gibi yara veya kırık alçı içinde ise alçının üstü mesh edilmelidir. Alçının altına su sokmaya çalışmanın bir gereği yoktur.

Alçı ve Sargıyla Abdest Alan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu noktada önemle dikkat edilmesi gereken konu eğer suyu değdirmek yaraya bir zarar vermeyecekse keyfi davranmamalı ve su değdirilmelidir. Sargılı biri yani, örneğin bir kimsenin kolu incildi ve sargı ile sarıldı: Bu kimse abdest alacağı vakit sargısını açmalı ve abdestini aldıktan sonra sargısını sarmalıdır. Tabi alçıda bu mümkün değildir. Fakat sargının altında bir yara söz konusu ise  suyun teması yaraya zarar vereceğinden sargı açılmadan sargının üzeri mesh edilmelidir.

Bu konuda bir diğer önemli nokta ise örneğin kolumuz alçılı veya sargılı ve biz abdest aldık ve alçılı olan kolumuzu mesh ettik. Daha sonra doktorumuza gittik ve bu alçı çıkarıldı. Bu durumda olan kimse kolu alçılı iken gusül abdesti aldıysa alçısı çıkarıldıktan sonra gusül ve namaz abdestini yeniden almalıdır. Buraya kadar zikrettiğimiz bütün konular hem namaz abdesti, hemde gusül abdesti içinde geçerlidir.

Alçı ve Sargıyla Abdest Alınır mı Geçerli Olur mu? Başlıklı Sorular

Soru: Bu abdesti tazelemeden sonraki vaktin namazını kılabilir miyiz?

Cevap: Bu abdest özür abdesti olmaktadır ve bu nedenle her vakitte abdestinizi tazelemelisiniz.

Sol Kolum Komple Alçılı Nasıl Gusül Alabilirim?

Soru: Sol kolum dirsekten aşağı alçılı sargıda gusül abdesti nasıl alırım?

Cevap: Her zaman gusül abdestini nasıl alıyorsanız o şekil almalısınız. Yalnız alçılı bölümü bir poşet yardımıyla veya sudan koruyarak gusül almalı ve alçılı bölümü ıslak eliniz ile hafifçe mest etmek sureti ile sıvazlamalısınız.

Elim Yanık Olduğu İçin Mest Etmedim Guslüm Kabul Olur mu?

Soru: Sağ elim bileğime kadar yandı ve kullanamıyorum, su değdiremiyorum. Elimi sargı ve poşetle sarıp sol elimle gusül ve normal abdest aldım. Yara kısmının mesh edileceğini bilmiyordum yapmadım da ama istemeden sargı bezi biraz ıslandı. Oruç tutuyorum abdestim ve dolayısıyla orucum kabul olur mu?

Cevap: Öncelikle geçmiş olsun yanık gibi durumlarda mest etmeyede bilirsiniz. Zira örneğin yanığa az bir miktarda ıslaklık dahi zarar verebilmektedir. Bu nedenle gönlünüz rahat olsun.

Kolum Kırıldı Nasıl Gusül Abdesti Almalıyım?

Hocam bir hafta önce sol kolum iki yerden kırıldı ameliyat oldum iki platin takıldı öğrenmek istediğim hocam insan rüyasında veya eşiyle birlikte olursa olur mu olursa temizlenmemiz için her zaman yaptığımız normal bildiğimiz gibi mi abdest alalım. Anlatırsanız müteşekkir olurum.

Cevap: Öncelikle geçmiş olsun. Bu gibi durumlara normalde nasıl gusül alıyorsanız o şekilde gusül almalısınız. Ancak durumunuzdan dolayı kendiniz veya örneğin eşinizin veya annenizin yarımı ile gusül alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken su değmemesi gerek bölgenizi yani kolunuzu sudan korumaktır. Ancak mümkün ise sargılı veya alçılı olan kolunuzu hafif nemli, ıslak diğer elinizle mest etmeniz daha uygun olacaktır. Yüce Mevla’mız acil şifalar versin.

Kazada Derim Soyuldu Su Deydirmesem Abdestim Olur mu?

Motor kazasi geçirdim dizimde ve kolumda deri soyulmaları var ve suyu azda olsa değdirmeye çalıştım ama pek emin olamadım gusül abdestim kabul olur mu?

Cevap: Gusül abdestiniz kabul olacaktır. Zira deri soyulması var ise hiç su değdirmeye bilirsiniz. Çünkü deri soyulmaların da su iltihaba neden olabilir. Bu ise size zarar verecektir. Bu nedenle su değdirmemelisinz.

Teyemmüm Nasıl Alınır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 122 YORUM
 1. can dedi ki:

  HOCAM şimdi alci dirseyin aşasinda gusul alirkn 3 kere omuzlara su dokuyoruz alcili taraftaki omuza 3 defa dokcezmi doktukten sonra mest etcemiz yerın her tarafınımı yoksa yüzeyını mi yapcaz bide kaç kere yapcaz şimdiden sağolun

  1. islamalimi dedi ki:

   Her zaman gusül abdestini nasıl alıyorsanız o şekil almalısınız. Yalnız alçılı bölümü bir poşet yardımıyla veya sudan koruyarak gusül almalı ve alçılı bölümü ıslak eliniz ile hafifçe mest etmek sureti ile sıvazlamalısınız.

   1. Hasan dedi ki:

    S. A hocam ayağım çıktı çıkıkçı ayağımı sardı 24 saat çıkarma dedi parmak uçlarını yıkasam olur mu?

    1. islamalimi dedi ki:

     Parmak uçlarını yıkayabildiğiniz kadar yıkayıp sargılı bölümde hafifçe mest ediniz.

  2. celal dedi ki:

   sağ kolum kırıldımı çatladımı bilmiyorum kolum alçıda GUSÜL abdesti almam gerekiyor . Bu mesh işini poşetten mi mesh ediyoruz yoksa poşetsizmi mesh ediyoruz. doktor ıslatma dedi alçıyı oışetten mesh etsem olurmu acil cevap
   çok teşekkür ederim

   1. islamalimi dedi ki:

    Bu şekilde yapabilirsiniz, bir mahsuru yoktur.

 2. Ahmet dedi ki:

  Sol ayagim belime kadar alçıda parmaklarim acik bitek ve alciya su deydirmem yasak. Parmk su deydirmesem olur mu alci islanicak yoksa

  1. islamalimi dedi ki:

   sargının altında bir yara söz konusu ise suyun teması yaraya zarar vereceğinden sargı açılmadan sargının üzeri mesh edilmelidir.

   1. Ahmet dedi ki:

    Alçı ya su deymemesi gerek nasil mesh. Edicem?

    1. islamalimi dedi ki:

     Alçılı bölümü ıslak eliniz ile hafifçe mest etmek sureti ile sıvazlamalısınız.

 3. S3rc@n dedi ki:

  Merhaba hocam ben serçe parmağımdan ameliyat olduğum için parmağım komple sargıda ve doktor kesinlikle o bölgenin ıslanmamasını söyledi bu durumda ne yapabilirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda ki yani alçı veya sargılı bir uzvu olan kimselerin mesh etmek sureti ile abdest almaları gerekmektedir. Konuyu okuyun lütfen.

 4. Ahmet dedi ki:

  Hocam gussul yerine namaz abdesti alsak olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   olmaz gusül almalısınız.

 5. eyup dedi ki:

  Sag kolum kirik sol elle abdest alabilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet alabilirsiniz.

 6. ayla dedi ki:

  Kolum kırıldı alçı yerine atel takıldı çıkartılabilen bir şey bu atel 15.günü kırıgın beş vakit namazın her abdestinde çıkarıp takmak zorunda mıyım yoksa mest yeterli midir hocam?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer doktor size örneğin banyo yaparken çıkarabilirsiniz dediyse abdest alırkende çıkarmalısınız. Bu sizi zorlayabilir ama kısa bir dönem bu zorluğa katlanmalısınız. Yüce Mevla’mız şifa nasip eylesin.

 7. sündüz dedi ki:

  hey güzel Allahım hocam cvp yazan hocam peki diğer elimizi nasıl yıkayacaz diğeri alçıda bnm niye yarım yamalak bilgilendirip bırakıyosunuz

  1. islamalimi dedi ki:

   Niye bu kadar kızdınız anlamadık. Bizce sizde bizi anlamamışsınız. Alçılı olmayan elinizi çeşmenin altına tutmak sureti ile yıkayabilirsiniz. Veya buda mı olmadı annenizden, evli iseniz eşinizden bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

 8. ahmet dedi ki:

  Kolum sargıdaydı ve gusul alırken sargıyı mesh etmeyi unuttum sonra 2-3 saat sonra aklıma geldi hemen gidip suyla mesh ettim gusul kabul olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Vucudunuzdaki ıslaklık kuruduktan sora aklınıza geldiyse ki durum bunu gösteriyor. Bu nedenle tekrar gusül abdesti almalısınız.

 9. Batuhan dedi ki:

  Hocam sargının her yerine deymesi şart mı. Sargının bir bölgesine elimi dahi deyemiyorum. Ne yapayım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Yapabildiğiniz kadar yapın elinizden geldiği kadar sargınız çıktıktan sonra tekrar gusül alınız.

 10. fatih dedi ki:

  Hocam benim elim dikisli sargidan cikardim merhem suruyorum gusul abdest nasil alabilirim

  1. islamalimi dedi ki:

   sargının altında bir yara söz konusu ise suyun teması yaraya zarar vereceğinden sargı açılmadan sargının üzeri mesh edilmelidir.Bu durumda olan kimse kolu alçılı iken gusül abdesti aldıysa alçısı çıkarıldıktan sonra gusül ve namaz abdestini yeniden almalıdır.

 11. Soner dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam kafam delindi ve bandajlı güzel abdestini nasıl alabilirim yara harici yerleri yıkamalımıyım yoksa başımı mesaj mi etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Başınızın üzerindeki sargıyı hafifçe mest etmek sureti ile abdestlerinizi alabilirsiniz.

 12. yavuz dedi ki:

  Sol kolum dirsekten aşağı alçılı sargıda gusül abdesti nasıl alırım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konunun sonunda yer alan sorular bölümüne eklenmiştir.

 13. osman dedi ki:

  elim alçıda 15 gün oldu rüyamda boşalmışım ne yapmalıyım ve eşimle ilşkiye girmem mümkünmü

  1. islamalimi dedi ki:

   Alçılı olabilirsiniz bu günlük yaşantınıza ve ibadetlerinize engel değildir. Alçılı bölgenizi mest etmek sureti ile abdestlerinizi alabilirsiniz.

 14. Hakan dedi ki:

  Bu abdesti tazelemeden sonraki vaktin namazını kılabilir miyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

   1. İsmail yavuz dedi ki:

    Hocam alçıdayken nasıl ıslatacagızki

 15. Muharrem dedi ki:

  Mecburen alçılı ayağımızı poşetle veya süreç ile kapatmamız gerekiyor alçı zarar görmesin diye poşet üzerinden mest etsek olurmur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Mest demek elleri ıslatarak hafif bir sürmektir. Bu işlem mest edilen yerin ıslanmamasını sağlamak içindir. Bu dahi zarar verecek ise mest etmeyin. Sadece mest etmek için poşete gerek yoktur. Eğer poşet devamlı kullanılıyor ise bu durumda poşetin üstünü mest edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ