Akaid Ne Demektir?

Akaid konusu İslam dinide büyük bir öneme sahip olan bir konudur. Zira akaidi eksik olan bir Müslümanın inancıda eksik olacaktır. Peki, Akaid Ne Demektir?

Akaid kelimesi “akide” kelimesinin çoğul halidir. Akid kelimesi ise İslam sözlüğünde düğüm bağlamak, düğümlemek ve kesinlikle inanılan şey gibi manalarına gelmektedir. Bu bağlamda, “İslam akaidi” yüce İslam dininde kesinlik ile inanılan, tasdik edilen hususlar, konular ve esaslar manalarına gelmektedir. İslam Akaidi esaslarına “îman esasları” da denmektedir. İman esaslarını barındıran, ele alan ilme ise de “akaid ilmi” denilmektedir.

Nitekim İslam Alimlerinden olan Seyyid Şerif Cürcani de “Akaid”i terimini tanımlarken İslam dininin ameli değil, itikadi hükümlerini ihtiva eden ve bu ilmi konulardan bahseden bir ilim” olarak ifade etmiştir (Ta’rîfât). Bütün devirlerde ve metotlar da iman esaslarından bahseden, ele alan ilim akaid ilmidir. İnanç esaslarına dair kaleme alınan kitaplara da akaid kitapları denilmektedir.

Lakin Akaid terimi hususi manada iman esaslarından kısa ve özet olarak bahseden bir ilimdir. Akaid ilmi, yüce yaratıcımız olan Allah’ın varlığından, sıfatlarından, fiillerinden bahseden bir ilimdir. Bu ilmin içinde her ne kadar nübüvvet ve ahirete dair konulardan da bahsedilmekte ise de bunlar, ilahi fiillerle münasebetli ilimlerdir. Bütün itikadi mevzuların konusu Yüce yaratıcımız olan Allah’tır ki bu konuları her inanç sahibi Müslümanın bilmesi gerekmektedir. Akaid ilminin gayesi, inanç konusunun taklididen kurtulmak, tahkiki iman, yani gerçek bir iman derecesine ulaşmaktır.

Özetle akaid nedir? Sorusunu bu şekilde cevaplandırdık. Bu konuda daha geniş birçok bilgiye ulaşmak için sitemizde yer alan akaid kategorisine başvurmanızda büyük faydalar vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Cafer DAĞCI diyor ki:

  Akaid inanmak demek değilmidir.

  1. islamalimi diyor ki:

   Evet genel itibari ile inanmak, inanç demektir.

 2. Hüsnü diyor ki:

  Çok güzel bir açıklama 🙂

 3. mfkocak diyor ki:

  Akaid ilmi, yüce yaratıcımız olan Allah'ın varlığından, sıfatlarından, fiillerinden bahseden bir ilimdir.

 4. nursel diyor ki:

  Çok güzel bir bilgi daha geniş olursa güzel olur inşaallah teşekkürler.

 5. lara diyor ki:

  Akaid Ne Demektir? Çok güzel bir açıklama yapmışsınız teşekkürler.

BİR YORUM YAZ