Adetliyken Hangi Duaları ve Sureleri Okumalıyız?

Ben her kandillerde çok şükür orucumu tutuyorum ve 2 yıldır namazımı kılıyorum. Ben berat kandilinde oruç tutmayı çok istedim dualar edecektim namazımı kılacaktım Kuran kerim okuyacaktım. Fakat adet oldum bu durumda neler yapmalıyız hangi dualar sureler okumalıyız ? Mesela ben içimden okula gidersen veya çalısırken ayetel kürsi çok okuyorum adetliyken okunabilir mi ? Berat gecesinde dualar kabul olur muş ben neler yapsam kabul olur ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız hayırlarınızı kabul eylesin. Siz devamlı bu niyette olduğunuzdan dolayı ve adet halinin elinizde olmayan bir hal olduğundan dolayı yüce Mevla’mız sizin niyetinizi boşa çıkarmayacaktır. Adetliyken namaz kılamazsınız, oruç tutamazsınız ve Kuran ı Kerim okuyamazsınız. Ancak dua edebilirsiniz.

Bununla birlikte Rabbena Atina gibi Kuran ı Kerimde yer alan ama dua mahiyetinde olan ayetleri ezberinizden dua niyetiyle okuyabilirsiniz. Sorunuzda yer alan Ayetel Kürsi duasıda buna bir örnektir. Ben ibadetler yapacaktım adet oldum ibadetlerimden geri kaldım düşüncesine girmeyiniz. Zira bu durum sizin elinizde olan bir şey değildir. Siz benim niyetim vardı ama nasip olmadı, yüce Mevla’m niyetimi biliyor demelisiniz. Sitemizde yer alan Kadınlar Adetli Veya Lohusa İken Dua Edebilirler mi? başlıklı konuyu ziyaret etmenizde fayda var. Oradaki bilgilerden de istifade edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ