Adet kanaması 10 günden fazla süren bir kadın ibadetlerini nasıl yerine getirmelidir?

Bayanların aybaşı halleri en kısa üç, en fazla on gün sürmektedir. İki hayız durumu arasındaki temizlenme müddeti ise en az on beş gündür. Bu verilen zaman çok daha uzun da sürebilir. Kimi hanımların hayız günleri, daima düzenlidir her ay aynıdır, Kimi hanımların ise değişmektedir. Hayız günleri hanımdan hanıma değişebilir.

Önceki ay adeti altı gün süren bir bayan bir sonraki ayda altıncı günün sonunda temizlenmeyip kan görmeye devam etse, bu olay on günü geçmedikçe normal adeti olan altı güne ilaveten adet gördüğü günler de ay halinden sayılmaktadır.

Kaç gün adet kanı görmüşse o günler ay hali adet günleridir. Adeti olan altı günden sonrada kan görmeye devam ettiği günlerde de ay hali hükümleri geçerli olmaktadır. Yalnız aynı hanım bu altı günün sonunda temizlenmeyip kan görmeye devam eder ve bu zaman on günü geçer ve mesela on iki gün sürerse bu hanımın adeti altı gün olup öyle kabul edilir.

Misal olarak, her ayda 7 gün hayız adet görmekte olan bir kadın, sonradan 10 gün görmeye başlasa, 10 günü de hayızlı sayılır. Fakat 10 günü geçen kanamalarda, fazla hayız gördüğü günler, adet hali değil, istihaze hali kabul edilir. Altı günü on iki güne tamamlayan son altı günlük zamanda görülen kan istihaze dediğimiz yani özür kanı sayılmaktadır. Onuncu günden sonra görülen kan her durumda özür kanı sayıldığı için hanımlar bu günlerde namazlarını kılarlar, oruçlarını tutarlar.

Adet Kanaması Başlıklı Sorular

Soru: Hocam merhaba yaklaşık olarak 1 ay aralıklı şekilde adet gördüm. Adetim biteli 2 gün olmuştu ki tekrar başladı oruç tutabilir miyim?

Cevap: Bu gün adet oldunuz ve adet o gün durdu bunun üzerinden 3 gün geçer ve hiç adet görmezseniz 4. gün oruç tutabilirsiniz. Ancak adetiniz ara ara devam ediyor ise 10 gün beklemelisiniz. 10 günden sonra adet görseniz dahi bu adet değildir. Bu özür haline girmektedir ve bu nedenle oruçlarınızı tutabilirsiniz.

Adetlerim Çok Düzensiz

Soru:  Çocukluğumdan beri çok düzensiz adet görüyorum. Kimi zaman altı ayda bir kimi zaman senede bir üç ayda bir, ve bu kanamaların gün sayısı her defasında değişiyor. En son iki ay önce 10-11 gün gördüm ve bu ay tekrarladı. Bugün tam 12.ci gün doldu. Benim durumumda ne yapılmalı? 10.cu gün bittiğinde, Namazımı kılmaya orucumu tutmaya başladım. Doğru mudur? Ve eşimi kanın iyice kesilene kadar geri çevirmeli miyim?

Cevap: Bazı bayanların böyle durumları olabilmektedir. Ancak genel kaide 10 günden sonra görülen kanın özür olduğudur. Bu nedenle 10 günden sonra ibadetinize devam edin ve eşinizle birlikte olmanızda bir sakınca yoktur. Ancak kan veya leke görseniz abdestinizi tazelemeniz ve çamaşırlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Adetim Hep 10 Günü Geçiyor

Ben 10 gün adet görüyorum ve her ay 10 günü geçiyor bu nedenle de 10 günden sonrada orucumu tutabilir miyim? Temizlendikten sonra da geliyorsa vede temizlendikten sonrada geliyorsa tekrar gusül abdesti almam gerekiyor mu?

Cevap: 10. günden sonra leke veya kanama devam ediyorsa tek yapmanız gereken her vakit namaz için tekrar namaz abdesti almanızdır. Gusül abdesti almanız gerekmemektedir. Oruçlarınızı ise tutabilirsiniz.

Adetim 10 Günden Fazla Oluyor Ne Zaman Bir Daha Adetli Sayılırım?

Ben 24 mayısta adet gördüm ve bugün 19 haziran halen devam ediyor orucumu tutuyorum ama 10. günden sonra belirli bir gün geçtikten sonra tutulmuyor dediler merak ediyorum orucuma devam edim mi?

Cevap: Adetiniz 24 mayısta başladı ise 24 hazirana kadar temiz sayılırsınız. Dolayısı ile ayın 4 hazirandan 24 hazirana kadar oruçlarınızı tutmalısınız. Kanama halen devam ediyor ise 24 hazirandan itibaren adet sayılırsınız ve Temmuz ayının 4 ne kadar yine kanama devam ederse 5 Temmuzda oruç tutmalısınız. Bununla birlikte bir doktora görünmenizi de tavsiye ediyoruz.

Adet Halinin 10 Gününü Nasıl Hesaplaya Bilirim?

Bu on günü sayma işlemini nasıl yapacağız. Örneğin 15 haziran saat 16 da başlayan adet 25 haziran saat 16 da 10 günü doldurur bu doğru mudur? Yoksa olunan günden mi saymaya başlayacağız. 24 saat geçmesi gerekli midir?

Cevap: Hesabınız çok güzel. Sizinde dediğiniz gibi örneğin Haziran ayının 15 saat 16’da adet oldunuz. Haziran ayının 25 de saat 16’da halen kanamanız devam ediyorsa bundan sonra özürlü sayılmaktasınız. Dolayısı ile ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

Adetim 10 Günü Geçti Yasin Okuyabilir miyim?

Hocam meraba benim de bir sorum olacak 27 gün oldu ve kanamam hala devam ediyor ben ya-sin okumak istiyorum okuya bilir miyim 10.günden sonra özür olarak geçiyormuş bilmiyordum..

Cevap: Adetiniz başladıktan 10 gün sora kanamanız devam etse de dini konularda sanki kanamanız yok gibi sayılmaktasınız. Dolayısı ile Kuran ı Kerim okuyabilir, namaz kılabilir ve oruç tutabilirsiniz. Özetle Yasin okumanızda herhangi bir sakınca yoktur, hatta hayır vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 162 YORUM
 1. berna dedi ki:

  ben bekarken bir hafta adet olurdum 8.gün yıkanırdım evlendikten sonra doğum yaptıktan sonra adetim 13 sonra 15 sonrada 18 gün oldu şimdi bu aralıklarda değişiyor ben araştırdım mezhebim Hanefi hanefilere göre 10günden sonra özür sayılıyor bende 10 günü bekleyip sonra namaza ve ramazanda oruca başlıyorum bu sene binamızda bir hoca hanım var o dediki bekarken kaç gün adet oluyorsan onu baz alman lazım 10günü bekleme bende onun dediği gibi yaptım 8.gün yıkadım ve onrucuma devam ettim ama kafam karıştı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günü beklemeniz gerekiyor sonrasında ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

   1. Isimsiz dedi ki:

    Ben soru sordum ama cevap alamadım üstelik sorum dahi silinmiş. Yardımınıza ihtiyacım vardı ibadetlerim aksıyor.

    1. islamalimi dedi ki:

     Sorunuzu tekrar alabilirmiyiz?

 2. Feyza dedi ki:

  Adetim 10 gunu geçiyor ve kanama az da olsa devam ediyo eşimlebedesten sonra ilişkiye girilirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonra özürdür normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

 3. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Ben bu ayın 3’ünde hasta oldum ve bugün ayın 23’ü. 20 gün boyunca adet sürecim devam etti çok düzensiz gidiyor. Annem namaz kılabileceğimi söylüyor ama ben olumlu bakmıyorum. Çünkü temiz bir iş değil biliyorsunuz. İstemeden iç çamaşırıma dokunsa leke o namazım kabul olmaz ki? Birde teraviye gideceğim bu şekilde teraviye de gitmek istemiyorum pis bir şekilde Allahın karşısına.. İçim rahat etmiyor

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonrası özürdür özrünüz bitinceye kadar her namaz vakti abdest alıp ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

 4. Selin dedi ki:

  10 gün bir adet dönemi geçirdim 1 hafta geçtikten sonra tekrar adet oldum oruç tutmama engel midir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır oruca devam edebilirsiniz iki hayız arası 15 gün olmalıdır.

 5. Ftmaymn dedi ki:

  Hocam haziran 9 gibi azar azar adetim başladı bu gün 10 günü tamamladım ama hala ara ara az az kan geliyor oruc tutup ve namaz kılabilirmiyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet 10 gün geçti ise ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

 6. Hatice dedi ki:

  10 gün normal adet bittikten sonra 20 gün kanama devam etti özürlü mü sayılırım ? Teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet 10 günden sonrası özür kanıdır.

 7. Yasem dedi ki:

  Hocam mrb benim adetim 6gun oldu btti 4gun sonra tekrar adet oldum ozur sayilir mi oruc tutabilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Toplamda 10 günü geçtiyse özür sayılır.

 8. isimsiz dedi ki:

  Ramazan ayındayız haziranın 8 de sabah saat 12 de kalktım adet görmüştüm şuan lekelenme şeklinde devam ediyor haziranın 17 de akşam temizlenip ertesi günü oruç tutabilir miyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet 10 gün oluyor bugün akşam gusül alıp yarın oruç tutabilirsiniz.10 günü geçtiğinde leke devam etse bile bu leke özür sayılır.

 9. eliii dedi ki:

  hocam ben 3 haziranda adetim bitti oruç tutmaya başladım yalnız 11 gün sonra tekrar adet oldum bu durumda oruç tutabilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   İki hayız arasında 15 gün geçmesi gerekmektedir.15 gün olmadıysa oruç tutabilirsiniz.

 10. Nuran dedi ki:

  Hocam ben ayin 25 de ay hali oldum 30 da bitti ve oruc tutmaya badladim aradan besgün gecti tekrar oldum bugün dokuzuncu gün bu zamanlar özürlümü sayilir yoksa on günü tamamlayip sonrami oruc tutmaliyip özürlü zamandada kuran okuyabilirmiyim tesekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Adetiniz 10 güne kadar devam ederse adet sayılır 10 günden sonrası özür sayılmaktadır.

 11. dilek dedi ki:

  merhaba hocam benim bugun adetimin gununun 10. gunu bitti temizlencem derken asiri miktarda tekrar kan geldi namaz ve oruç tutabilirmiyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   1O günü geçen kanamalar özür sayılır oruç tutabilirsiniz.

 12. Derin dedi ki:

  Hocam 2 haziran saat 13.30 civarında regl oldum 11 haziranda adetin 10. Günü ben gusul abdestimi 10.gün mu almalıyım 11. Gün mu

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günün akşamı gusül alabilirsiniz.

 13. Yonca dedi ki:

  Hocam Ramazanın ilk 4 günü oruç tutamadım malum sebeplerden.sonra tutabildim yani 10 gündür temizim ve oruçluyum ama perşembe akşamı sahurdan beri kanama görüyorum Özür hali diyorlar ama içim rahat değil namaz , Mukabele hatta oruç çok rahatsızım

  1. islamalimi dedi ki:

   10. günü geçmişse özürdür içiniz rahat etsin.

 14. Isimsiz dedi ki:

  Hocam dün 10. günüm doldu gusül abdesti aldım dun gece sahurumu yaptım sabah kalktıgımda yine leke oldu ilk iki gün nokta şeklinde lekelenmeler yaşamıştım ama adet sayıldığı icin bozdum orucumu ilk iki gun cok az olduğu için hala devam ediyor şimdi ben on gunu geçen adetim bitince gusül alacak miyim tekrar ve su an orucumu tutuyorum bozmadım

  1. islamalimi dedi ki:

   Zaten 10. günden sonra gusül alıp ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

 15. elif dedi ki:

  merhabalar,
  29 mayısta adet oldum.biti dedim iki gün bekledim sonra salı oruç tutmaya başladım.Fakat her akşam abdestimi genede aldım.adetimin üzerine bugün 12 nci gün kan gibi bişey geldi ama akıntı ile karışık bu durumda orucumu tutabilirm mi? şuan niyatliyim bozmam mı gerekir?

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günü geçti ise özürdür oruç tutabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ