Adak Eti Nasıl Dağıtılır?

Paylaşmak Güzeldir:

Kesmekte olduğumuz veya kestirmekte olduğumuz adakların eti kimlere ve nasıl dağıtılmalıdır. Özetle Adak eti nasıl dağıtılır? bizlere konusunda kısaca bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla’mızın rızası için adadığımız adak kurbanlarının etlerini birkaç şekilde dağıtabiliriz. Tabi ki bu seçim adağını İslam dini çerçevesinde kesen kişini arzusuna kalmıştır. Bu şekilleri özetle iki madde halinde sıralayabiliriz.

1.Kesmiş olduğumuz adak veya adakların etlerini kendimiz yememek suretiyle ve normal şartlarda yediremeyeceğimiz insanlara yedirmemek suretiyle ( kimler adak etini yiyemez) tanıdığımız veya çevremizde olan muhtaç insanlara güzel ve ince bir üslup ile ikram edilebilir ve bu vesile ile ikram edilen insanların gönülleri hoş edilebilir.

2. Bu zikrettiğimiz durumun dışında birde bildiğimiz hayır kurumları, yurtlar, vakıflar gibi İslam dini çerçevesindeki kurumlara da adak eti ikram etmek sureti ile verilebilir. Lakin bu konuda ince bir hassasiyet sahibi olmalıdır. Bununla birlikte adak etini verdiğiniz kurum veya kurumların inançlı, aklıselim bir kurum olduğundan emin olmalıyız.

Adak Eti Nasıl Dağıtılır? Başlıklı Sorular

Soru: Adak adadım kısmetse kesmek istiyorum. Bunun dağıtı mı 7 kişi mi olmak zorunda mı? Bir arkadaşım öyle demişti. 6 yada 8 olmaz mı dedim yok olmaz 7 kişiye dağıtmalısın dedi. Dağılım hakkında bilgi öğrenebilir miyim ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, adak etinin dağıtımı konusunda 7 kişi diye bir şart bulunmamaktadır. Önemli olan muhtaç insanlara Allah (c.c) rızası için dağıtmaktır.

Soru: Adak en az kaç yaşında hayvandan adak olur ve herkese eşit vermek zorunda mıyım?

Keçinin bir yaşında olmalıdır. Koyunun bir yaşını doldurmuş veya 6 aylık olup, bir yaşındaki gibi gösterişli olması şarttır. Deve en az beş yaşını, sığır ve mandanın ise en az iki yaşını bitirmiş olması gerekmektedir. İcab eden yaşı doldurmamış veya herhangi bir uzvu noksan olan veya sakatlığı olup kurban olmasına mani bir durumu olan hayvanlar asla alınmamalıdır. Etin dağıtımı konusunda ise bu sayı ve kilo size kalmıştır. Gönlünüzden geçtiği gibi hareket etmelisiniz.

Ziyaretçi Yorumları - 53 YORUM
Konuyla İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazabilirsiniz.
 1. Mehmet ciftci diyor ki:

  3tane adagim var,gurbetteyim, buralarda açıkçası ihtiyaç sahibi kişileri tanımıyorum… Memlekette vekalet verebileceğim kimselerde yok, bu sebeple 3adagin maddi tutarını camikuran kursu ve yardım kurumlarına dagitsam olur mu? Yoksa illaki hayvan kesip kan akitilmali mi?

  1. islamalimi diyor ki:

   Kurban keseceğinize dair adak adamışsanız illaki kurban kesmeniz gerekir. Para olarak vermeniz durumunda bu para sadaka olur, adak borcunuz ise kalır.

 2. İbrahim diyor ki:

  Benim bi sorum olacaktı babam ameliyat olmustu böbrek nakli bizde abim ile hani babam bu diyalizden kurtulursa bi kan akıtalım hayır edelim keselim mi diye bi soru sordu bende abime karşılık babam iyi olsun Allah izin versin o iş kolay eseriz Allah a sözümüz olsun diye bi laf yönelttim bu şekilde bi konuşmada bi adak hayvanı kescem Allah a karşı sözümüzü yerine getirmiş olurmuyuz veya uygunu nedir iki hayvan mı kesmeliyiz ? Birde vekalet konusunda tek hayvan yetiyorsa ikimiz birden mi vekalet vermeliyiz

  1. islamalimi diyor ki:

   Abiniz veya sizin kesmeniz yeterli olacaktır. Yani imkan yoksa birinizin kesmesi yetecektir. Bu verilen bir sözdür bu nedenle yerine getirilmelidir. Allah rızası için kesin ve ihtiyaç sahiplerine dağıtın.

 3. Şahin diyor ki:

  Adak çocuk yetiştirme yurdunada verilirmi

  1. islamalimi diyor ki:

   Evet verilebilir hayırda olacaktır inşaallah.

 4. Tuğba diyor ki:

  Adağım vardı ALLAH’ in izniyle kestik köyde kesmek istedik daha çok ihtiyaç sahibi var diye kayın pederime vekalet verdim köyde kesildi kayın pederim bu adağı adağı kesen kişiye vermiş bir parça dedeme vermiş gerisini eve getirmiş yani hiçbir ihtiyaç sahibine gitmemiş kabul olur mu nasıl olması gerekiyor ben istiyordum eve hiç gelmesin hepsi Dağılsın nasıl olmalı sizce teşekkürler.

  1. islamalimi diyor ki:

   İhtiyaç sahiplerine vermenizde fayda vardır ama şart değildir. Fakat adak etini kimler yiyebilir başlıklı konuyu ziyaret etmenizde fayda vardır.

 5. Ela diyor ki:

  Akika kurbanından annem, babam, kayın validem, kız kardeşim yiyebilir mi?

  1. islamalimi diyor ki:

   Sorunuz ve cevabı için Akika Kurbanının Etini Kimler Yiyebilir? Başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

 6. Ela diyor ki:

  En az kaç yaşında hayvandan adak olur ve herkese eşit vermek zorundamıyım.

  1. islamalimi diyor ki:

   Sorularınız ve cevapları konu içerisine eklenmiştir.

 7. Ela diyor ki:

  Akika en az kaç kişiye dağıtılır ve kaçar kiloluk dağıtmak gerekir.

  1. islamalimi diyor ki:

   Bu sayı ve kilo size kalmıştır. Gönlünüzden geçtiği gibi hareket etmelisiniz.

 8. Ela diyor ki:

  Akika en az kaç kişiye dağıtılır ve kaçar kiloluk dağıtmak gerekir.

  1. islamalimi diyor ki:

   Birer yemeklik veya üçer yemeklik olarak kaç kişilik çıkıyor ise o kadar dağıta bilirsiniz.

 9. Ersin atay diyor ki:

  Adak kestim askeriyeye verdim bir mahsusru varmı jandarma karakoluna yani.

  1. islamalimi diyor ki:

   Mahsuru yoktur, hayrı nız kabul olsun inşaallah.

 10. Muhammed kurt diyor ki:

  Ben bir adak adadım adağımı keseceğim Allahın izniyle adağımı çalıştığım şantiyedeki işçilere versem olurmu?

 11. nur diyor ki:

  Ben bir adak adamıştım bu adağımı türk kızılayına bağışlamam dogrumudur.

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabiki olabilir bunda bir mahsur yoktur. Fakat çevrenizde ihtiyaç sahiplerine dağıtmanız daha güzel olacaktır.

 12. tayfun diyor ki:

  adak adadım ama adağımı adarken “mangal yapıb mahalle çoçuklarını yedireceğim diye adadım ” dinimizde uygun mudur?

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabi ki uygundur güzel de düşünmüşsünüz. Fakat kendiniz adak etinden yememelisiniz veya yediğinizin ücretini bir fakire vermelisiniz.

 13. Suzan diyor ki:

  Çoçuk esirgeme kurumuna adak adadim ama kurum kabul etmiyor ne yapmam gerek

Yorum Yap