Adak Eti Nasıl Dağıtılır?

Kesmekte olduğumuz veya kestirmekte olduğumuz adakların eti kimlere ve nasıl dağıtılmalıdır. Özetle Adak eti nasıl dağıtılır? bizlere konusunda kısaca bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla’mızın rızası için adadığımız adak kurbanlarının etlerini birkaç şekilde dağıtabiliriz. Tabi ki bu seçim adağını İslam dini çerçevesinde kesen kişini arzusuna kalmıştır. Bu şekilleri özetle iki madde halinde sıralayabiliriz.

1.Kesmiş olduğumuz adak veya adakların etlerini kendimiz yememek suretiyle ve normal şartlarda yediremeyeceğimiz insanlara yedirmemek suretiyle ( kimler adak etini yiyemez) tanıdığımız veya çevremizde olan muhtaç insanlara güzel ve ince bir üslup ile ikram edilebilir ve bu vesile ile ikram edilen insanların gönülleri hoş edilebilir.

2. Bu zikrettiğimiz durumun dışında birde bildiğimiz hayır kurumları, yurtlar, vakıflar gibi İslam dini çerçevesindeki kurumlara da adak eti ikram etmek sureti ile verilebilir. Lakin bu konuda ince bir hassasiyet sahibi olmalıdır. Bununla birlikte adak etini verdiğiniz kurum veya kurumların inançlı, aklıselim bir kurum olduğundan emin olmalıyız.

Adak Eti Nasıl Dağıtılır? Başlıklı Sorular

Soru: Adak adadım kısmetse kesmek istiyorum. Bunun dağıtı mı 7 kişi mi olmak zorunda mı? Bir arkadaşım öyle demişti. 6 yada 8 olmaz mı dedim yok olmaz 7 kişiye dağıtmalısın dedi. Dağılım hakkında bilgi öğrenebilir miyim ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, adak etinin dağıtımı konusunda 7 kişi diye bir şart bulunmamaktadır. Önemli olan muhtaç insanlara Allah (c.c) rızası için dağıtmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
Konuyla ilgili Sorularınızı Yorum Bölümünde Sorabilirsiniz.
 1. Muhammed kurt diyor ki:

  Ben bir adak adadım adağımı keseceğim Allahın izniyle adağımı çalıştığım şantiyedeki işçilere versem olurmu?

 2. nur diyor ki:

  Ben bir adak adamıştım bu adağımı türk kızılayına bağışlamam dogrumudur.

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabiki olabilir bunda bir mahsur yoktur. Fakat çevrenizde ihtiyaç sahiplerine dağıtmanız daha güzel olacaktır.

 3. tayfun diyor ki:

  adak adadım ama adağımı adarken “mangal yapıb mahalle çoçuklarını yedireceğim diye adadım ” dinimizde uygun mudur?

  1. islamalimi diyor ki:

   Tabi ki uygundur güzel de düşünmüşsünüz. Fakat kendiniz adak etinden yememelisiniz veya yediğinizin ücretini bir fakire vermelisiniz.

 4. Suzan diyor ki:

  Çoçuk esirgeme kurumuna adak adadim ama kurum kabul etmiyor ne yapmam gerek

BİR YORUM YAZ